Κέρκυρα Κέρκυρα εντυπώσεις

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Στο ευχομαι να παντρευτειτε εκει και να μας καλεσετε!!!:clap::clap::clap:
Εγω θαρθω σιγουρα παντως!:cool:
Το μεγαλο σου λαθος ειναι οτι αντισταθηκες στο βουτυρο απο τον Αλεξη...τσσσσ.....πρεπει να ξαναρθεις τωρα!!! ειδες τι επαθες???:D
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Παγωτό κουμ κουάτ θα`θελα να δοκιμάσω, καθώς και το μαντολάτο του Παπαγιώργη! Ωραία, να έχουμε και σχέδια και για την επόμενη φορά!:) Πάντως τον Παπαγιώργη τον βρήκα "τσιμπημένο" στις τιμούλες του, παρά το γεγονός οτι πραγματικά φτιάχνει υπέροχα γλυκά!

Αυτά τα τζαλέτια που έδειχνε και ο μαμαλάκης στην εκπομπή που έκανε στην Κέρκυρα, τα πουλάνε στα μαγαζιά? Είναι σαν τηγανίτες.
Να σου πω την αλήθεια γλυκά δεν έχω δοκιμάσει από τον Παπαγιώργη, οπότε δεν έχω ιδέα και για τις τιμές του. Το μαντολάτο του όμως το "ταράζω" :D. Σίγουρα είναι πιο ακριβό από το μαντολάτο που πουλάνε τα άλλα μαγαζιά, αλλά η διαφορά στη γεύση είναι εμφανής.

Τζαλέτια δεν έχω βρει πουθενά μέχρι τώρα και ούτε κι έχω δοκιμάσει. Μου έχουν πει όμως ότι παλιά τα έφτιαχναν συνέχεια στο χωριό. Τώρα, δυστυχώς, δεν ξέρω κανέναν να τα φτιάχνει πια... :(
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Λοιπον παιδια,εμενα δεν μ αρεσουν τα γλυκα αρα δεν χανω κατι απο αυτα,αλλα τρελλενομαι να ακουω οτιδηποτε εχει σχεση με Κερκυρα!!Andria,σου ευχομαι μεσα απ την καρδια μου να παντρευτεις τον καλο σου & μακαρι να ναι σ αυτο το υπεροχο μερος,αχχ ποσες φορες το χω σκεφτει & εγω να παω με τον γλυκο μου αντρουλη να "ξανα"παντρευτουμε ΕΚΕΙ,μονο & μονο για το μερος....χιχιχι!!!Αχχ αυτες οι βολτες στην πολη,δεν την χορταινω με τιποτα!!Βρε παιδια,εχει μια δικια της μυρωδια(οχι των υπονομων...χιχι)η εμενα μου φαινεται;Ωραιο φαγητο(λιγο τσιμπημενο)ειχε η πιπεριτσα,στην πλατεια πισω απ τον Αγιο Σπυρ.δεν ξερω αν για Πασχα ανοιγει,επισης σε μια ταβερνουλα(εκει που ειναι ολες μαζεμενες)στη Γαριτσα.Μου ειχε τυχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο Andria με το Ολυμπια & σε μενα!Εμεις μετα απο τοσα χρονια καταλυγουμε σε δικα μας στεκακια.Οσο για το Αχιλλειο,παω σχεδον καθε χρονο(να μου πεις τι να δεις αφου τα χεις ξαναδει....)μου τη δινει που δεν αφινουν στον πανω οροφο!Εχω τρελλα & με τη Σισσυ,κουπες απο Βιεννη μεσω internet,βιβλια κτλ.εκτος οτι πρεπει να ειναι υπεροχη πολη η Βιεννη,ειναι & ο σημαντικοτερος λογος που θελω να παω,για τα παλατια της!Ποτε θα ξανα πατε Κερκυρα;
 

Andria

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
αχ τί καλά!!! βρήκα ομοιοπαθείς! χιχιχιχι! Δεν ήταν μόνο δική μου λόξα να θέλω συνέχεια να μιλάω για την Κέρκυρα!!!Να`στε καλά που με ξεσηκώνετε ξανά!!! Λοιπόν...Ήδη καταγράφω τι θέλω να κάνω-αγοράσω-επισκεφθώ-δοκιμάσω την επόμενη φορά!( Που μακάρι να είναι το Καλοκαίρι!!!!) Το μαντολάτο στάνταρ θα το δοκιμάσουμε! Έχω επίσης στα υπόψιν να πάρω απ`το ονειρεμένο βιβλιοπωλείο Πλους, το βιβλίο " Κορφιάτικες συνταγές της Καλής και της Νόνας". Δεν με νοιάζει αν μπορώ να το παραγγείλω και στην Αθήνα, εγώ θέλω να το πάρω από ΕΚΕΙ!!! :) Maragiorgos μήπως έχουμε ξανασυναντηθεί σε άλλη ζωή? Σε καταλαβαίνω απόλυτα για το Αχίλλειο και τη Σίσσι γιατί κι εγώ το ίδιο αισθάνομαι.. Με τη Βιέννη όμως εκτός από όσα ανέφερες με συνδέει και η εμμονή που είχα για αρκετά χρόνια να διαβάζω Freud. Θα ήθελα πάρα πολύ να επισκεφθώ το σπίτι του. Με τις κούπες μου έβαλες ιδέες! Τί κούπες παραγγέλνεις? Από ebay?
Όσο για την πολυαγαπημένη Κέρκυρα, έχω ρίζες απ`την πλευρά του πατέρα μου και σκάω που χάθηκε το σπίτι που είχαν στη Γαρίτσα. :mad:
Επίσης το πρώτο μου ταξίδι εκεί ήταν μέσα απ`τη κοιλιά της μαμάς :) Πήγαν γαμήλιο ταξίδι και φαίνεται οτι η Κέρκυρα καταγράφηκε κανονικά στο DNA μου :lol: Μακάρι να παντρευτούμε εκεί και εννοείται θα το μάθετε πρώτοι!! Αν και λιγάκι δύσκολο ως προς τα διαδικαστικά!
Η πόλη όντως έχει μια ξεχωριστή μυρωδιά...Μια μυρωδιά που εγείρει αναμνήσεις, γεννά συναισθήματα και σε τροφοδοτεί με ολοένα και περισσότερη αγάπη για το νησί! Σαν κάτι μαγικό να πλανιέται στον αέρα και συ το εισπνέεις και γίνεσαι δικός της παντοτινά!! Αν κάτι μονάχα με ενοχλεί είναι η αυξημένη υγρασία που το καλοκαίρι με τη ζέστη κάνουν κάποιες μέρες λίγο ασφυκτική την ατμόσφαιρα. Έχω και λιγάκι άσθμα και με κουράζει:( Γι`αυτό τώρα το Πάσχα την ευχαριστήθηκα τόσο!!! Είχε τέλειο καιρό! Δροσούλα και ήλιο πολύυυ!
Πείτε κι άλλα..πείτε :clap:
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Πραγματι,υπαρχει μια μαγεια που πλανιεται πανω απ αυτη την πολη!!Υπαρχει ενα πολυ μικρο & παλιο βιβλιοπολειο(...δεν θυμαμαι ομως πως το λενε...)πισω απ την πλατεια του Δημαρχειου & εχω παρει ωραια & παλια βιβλια για το νησι.Οσο για κουπες & υπολοιπα για την Συσσι,πατα imperial shopping schlob schonbrunn hofburg.Σημερα βρηκαμε & την πιο συμφερουσα τιμη για ενοικιαση αμαξιου.Τρελλενομαι που υπαρχουν & αλλοι με την ιδια "τρελλα" με το νησι!!!!Αχχχ,ενα ποτηρι κρασακι στο chocolat αραχτοι & μυριζοντας την "κερκυριλα" μου,θα ηταν οτι επρεπε παιδια τωρα!!!!!!!!!!
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Σημερα βρηκαμε & την πιο συμφερουσα τιμη για ενοικιαση αμαξιου.


Για πες,για πες για το αυτοκινητο..

Επισης θα ηθελα να ρωτησω τους γνωστες της πολης, για το ξενοδοχειο Siorra Vittoria ποια η γνωμη σας, παιδια, καλη επιλογη?
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Το εψαξα πολυ,η πιο οικονομικη τιμη που βρηκα για τελη Ιουνιου & για 8 μερες ειναι 170 ευρω.Οσο για το ξενοδοχειο,δεν το ξερω,που ακριβως ειναι;:roll:Λοιπον παιδια,ειχα μπει στην corfuland & ειδα κατι φοβερες παλιες φωτογραφιες απ το νησι,αυτο ομως που με στεναχωρισε οταν ειδα μια φωτογραφια(την οποια την εχω & εγω σ ενα απ τα βιβλια μου) ηταν οτι κατω απ το Αχιλλειο(προς την γεφυρα του Καιζερ)υπηρχε ενας καταπληκτικος κηπος με υπεροχα φυτα που κατεληγε σε μια τεραστια αριστοκρατικη καγκελοπορτα προς προβλητα.Αυτο λοιπον το απιστευτης ομορφιας μερος, το χουν παραμελημενο & ουτε καν μπορεις να το διακρινεις ετσι οπως το χουν καταντησει!Ειχε απολυτο δικιο ενας κυριος που σχολιασε οτι το εισητηριο για το Αχιλλειο ειναι υπερβολικο για αυτα που βλεπεις,υπαρχει αλλη τοση εκταση που δεν φαινεται καν & ο πανω οροφος που ανοιγει μονο για επισημα "δειπνα" & για...τζογο....!Κριμα!:(
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Εχει παει καποιος στο Καστελλετο (στα ανω η στα κατω)Κορακιανα(αν το λεω σωστα)?Ειδα φωτογραφιες του & διαβασα κατι λιγα για την ιστορια του....μπορει καποιος να το δει η δεν επιτρεπεται?
 

Andria

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Δεν το είχα ακουστά και δεν έχουμε πάει προς τα εκεί αλλά κάνοντας μια αναζήτηση τώρα βρήκα αυτό : SOS για το ΚΑΣΤΕΛΛΟ του Δήμου Φαιάκων | Facebook
από όσα λέει, είναι δυστυχώς εγκαταλελειμμένο..

Αλλά κάπου αλλού διάβασα κι αυτό : "Σήμερα το Καστέλο παραμένει κλειστό για το κοινό και ανοίγει τις πύλες του μόνο τον Ιούλιο- Αύγουστο για τις πολιτιστικές εκδηλώσεις (Φαιάκεια) του Δήμου. Ο Δήμος αξιολογεί κάθε πρόταση ή σκέψη που θα μπορούσε να συμβάλει στην αξιοποίηση του"
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Τα εχω διαβασει αυτα,εγω ηθελα να ξερω αν μπορει ο κοσμος να το επισκεφτει.Αν σας ενδιαφερει να δειτε υπεροχες φωτογραφιες απο μια αλλη εποχη στο νησι,μπορειτε να τις δειτε στο corfouland.Ειναι κανενας Κερκυραιος στην παρεα να μας πει τι κανει το νησι μας??:rolleyes:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Το νησι ειναι ηλιολουστο και εχει τελεια θερμοκρασια για τα πρωτα μας μπανακια!!!:clap::clap::clap:
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
:clap::clap::clap::clap:Αχχχχχ.......τι τελεια!!!!:lol::lol::lol::lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom