Κέρκυρα Κέρκυρα εντυπώσεις

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Οι κατά την γνώμη μου ωραιότερες παραλίες..(Οκ τον Ύψο πείτε οτι δεν τον είδατε..)

Παραλίες της Κέρκυρας στη Βορειοανατολική ακτή
Να συμπληρώσω ότι ανάμεσα στις παραλίες "Αγνή" και "Καλάμι" υπάρχει άλλη μια παραλία, το "Γυαλισκάρι". Μπορεί να πάει κανείς εκεί από μονοπάτι που ξεκινάει από την παραλία "Αγνή". Προσοχή όμως γιατί σε αυτήν την παραλία δεν υπάρχουν μαγαζιά (ούτε και σπίτια), οπότε ή πρέπει να έχετε μαζί σας ό,τι θα χρειαστείτε (νερό, φαγητό) ή να επιστρέψετε στην παραλία "Αγνή" για τα απαραίτητα. Στο "Γυαλισκάρι" δεν πηγαίνει αυτοκίνητο, μπορεί όμως κανείς να αφήσει το αυτοκίνητο του στον κεντρικό δρόμο, περιοχή "Ράχη", και να πάει (με τα πόδια πάντα) από ένα φαρδύτερο μονοπάτι. Είναι όμως αρκετά μακριά και έχει πολύ ανηφόρα. Οπότε, ο πιο εύκολος τρόπος για να πάτε εκεί είναι από το μονοπάτι που ξεκινάει από την παραλία "Αγνή".
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Τι κανει ρε παιδια το νησι???Κανενα νεο??:roll:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Τι κανει ρε παιδια το νησι???Κανενα νεο??:roll:
Οι μπάντες του νησιού κάνουν εντατικές πρόβες κι είναι σε ετοιμότητα, στρώνουν το κόκκινο χαλί στο Ιωάννης Καποδίστριας,ο δημάρχος ετοιμάζει το λόγο του,ο Ρουβάς το νέο του τραγούδι κι μαμά μου σοφρίτο!!!!
Αύριο καταφθάνω!!!!!!!
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Τυχερουλαααααααα....................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:)
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
.....μην συνεχιζεις......θα σκασω απ την ζηλια μου..........:D:D ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ,που σ αυτο το μερος ειναι το μονο σιγουρο!!:lol:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Σ ευχαριστώ πολύ!!! Το ίδιο εύχομαι και σε σένα - θα επιστρέψω με τιπς!!
Καλό καλοκαίρι σ όλους!!!
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Αχ βρε Andria,τι τυχεροι που ειναι ολοι αυτοι που ειναι εκει.......να μασταν & εμεις......!!!!!!;)
 

Andria

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Το μόνο που με παρηγορεί maragiorgos είναι που καταφέραμε και πήγαμε φέτος! Εγώ Πάσχα, εσύ Καλοκαιράκι. Να είμαστε καλά λοιπόν και να πάμε και του χρόνου πρώτα ο Θεός! Κι ως τότε θα την ονειρευόμαστε και θα τη λαχταρίσουμε ακόμα πιο πολύ! Να πας κάποια στιγμή και Πάσχα πάντως, άλλη εικόνα, ο καιρός πιο δροσερός, όλη η πόλη σε κλίμα κατάνυξης, απίστευτη εμπειρία το Πάσχα εκεί!!!
 

Andria

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Αυτό που θα ήθελα πάρα πολύ είναι να βρεθώ κάποια χρονιά στο νησί και να πετύχω την Βαρκαρόλα. Από τις περιγραφές το φαντάζομαι απλά..μαγικό! Αλήθεια πήγε φέτος κάποιος να μας πει εντυπώσεις?
 

irsak

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Αυτό που θα ήθελα πάρα πολύ είναι να βρεθώ κάποια χρονιά στο νησί και να πετύχω την Βαρκαρόλα. Από τις περιγραφές το φαντάζομαι απλά..μαγικό! Αλήθεια πήγε φέτος κάποιος να μας πει εντυπώσεις?
Μόλις γύρισα από διακοπές στην Κέρκυρα και ήταν τέλεια.
Πήγα στην βαρκαρόλα στην Παλαιοκαστρίτσα και ειλικρινά ένθουσιάστηκα. Όλος ο κόσμος κάθονταν στην αμμουδιά και το τοπίο ήταν καταπληκτικό, ειδικά όταν βράδιασε .
Δεν το είχα ξαναδεί και έμεινα άφωνη.
Πέρα από τα αρχικά χορευτικά συγκροτήματα κλπ. όταν έφτασαν στην παραλία όλες οι βάρκες στολισμένες και φωταγωγημένες και στην συνέχεια έγινε αναπαράσταση του πως έφτασε ο Οδυσσέας στο νησί των Φαιάκων και συναντήθηκε με την Ναυσικά ήταν μαγευτικά... Η μουσική, οι δάδες μέσα στην θάλασσα, τα πυροτεχνήματα στο τέλος ( ανώτερα και από αυτά του Πάσχα νομίζω) ήταν τέλεια, τι να πω; Μακάρι να πετύχεις την Βαρκαρόλα κάποια χρονιά
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom