Κέρκυρα Κέρκυρα εντυπώσεις

Andria

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Irsak φαντάζομαι πόσο όμορφη εμπειρία θα ήταν!!! Τα περιέγραψες τόσο ωραία που ήταν σαν να είχα τις εικόνες μπροστά μου. Εύχομαι να το δω κάποια χρονιά είναι σίγουρα από τα ωραιότερα έθιμα του νησιού! Αφού είχε και καντάδες και χορούς, το καλύτερό μου!!!
Σ`ευχαριστώ πολύ! Να είσαι καλά και να ζεις πολλές πολλές τόσο υπέροχες στιγμές όπου και όπως ονειρεύεσαι! :)
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Το απόγευμα, γύρισα από Κέρκυρα, όλα τέλεια όπως πάντα , μόνο που φέτος τα νερά ήταν πιο κρύα από άλλες χρονιές.........άσε πριν πάω Κέρκυρα έκανα διακοπες Χαλκιδική και η διαφορά ήταν πολύ αισθητή.....
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Andria,τωρα διαβασα τα μηνυματα,ναι,η παρηγορια μου αυτον τον χειμωνα θα ειναι η σκεψη οτι θα ξανα βρεθω εκει οταν καλοκαιριασει,στην λατρεια μου!!Μακαρι να μπορεσω να παω & καποιο Πασχα,η αλλιως.....για ολη μου την ζωη!!!!!:clap: Τι ομορφο εθημο ειναι αυτο που περιεγραψες irsak,δεν ηξερα καν την λεξη βαρκαρολα(αδικιολογητη.....!!)θα ειναι υπεροχα!!!!Παιδια γι αυτο θα το φωναζω οσο ζω.......ειναι μαγικος αυτος ο τοπος!!!!!:)
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Ξεχασα να σας πω,ειχα παει την προηγουμενη εβδομαδα Σκυρο(εχω παει αλλες 8 με 10 φορες γιατι το εξωχικο μου ειναι απεναντι)συμπαθητικα ηταν αλλα το μυαλο μου ηταν στην Κερκυρουλα μου!!Ξερει καποιος ποτε συγκεκριμενα γινεται αυτο το εθιμο(βαρκαρολα)??:roll:
 
Μηνύματα
773
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Παλιά η βαρκαρόλα γινόταν στον όρμο της Γαρίτσας την παραμονή του Αγίου (10 Αυγούστου). Τότε και αν ήταν υπέροχη, αφού ξεκινούσε με αναπαράσταση της πολιορκίας της Κέρκυρας από τους Τούρκους και το θαύμα του Αγίου (με πυρσούς και ήχος&φως από το Παλαιό Φρούριο) και στη συνέχεια συνεχιζόταν με καντάδες κλπ με εκατοντάδες βαρκάκια στολισμένα. Αφού κάποια χρονιά δεν έγινε στην πόλη, το πήραν οι περιφερειακοί δήμοι, νομίζω με πρώτη την Παλαιοκαστρίτσα (δεν είμαι σίγουρος, μην παρεξηγηθώ από άλλους) και την διοργανώνουν εκεί. Γίνονται 2-3 βαρκαρόλες κάθε χρόνο σε διάφορες περιοχές (πχ Ποτάμι Μεσσογγής) εκεί γύρω στις 10-11 Αυγούστου.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Καλημέρα,μόλις γύρισα έπειτα απο 3 βδομάδες Κέρκυρα...
Για την βαρκαρόλα είναι έτσι όπως τα λέει ο tripdreamer,όσο γινόταν στην Γαρίτσα ήταν απλά υπέροχη...Αξιόλογες προσπάθειες κάνουν κι οι αλλοι δήμοι,αλλα τη βαρκαρόλα στη Γαρίτσα δεν την πιάνουν...
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Δηλαδη καθε χρονο την οργανονουν 10 με 15 Αυγουστου στην Παλαιοκαστριτσα?
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Δηλαδη καθε χρονο την οργανονουν 10 με 15 Αυγουστου στην Παλαιοκαστριτσα?

Φέτος στην Παλαιοκαστρίτσα έγινε στις 8/8..Εξαρτάται...Του χρόνου με τον Καλλικράτη κάτσε να δούμε αν θα γίνει...
 
Μηνύματα
773
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Μπα, οι ίδιοι και οι ίδιοι "σωτήρες" θα είναι πάλι υποψήφιοι στην Κέρκυρα, οπότε... δεν νομίζω να αλλάξει και τίποτε. Καλό αυτό βέβαια για τη Βαρκαρόλα της Παλαιοκαστρίτσας.
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Διαβασα σε καποια κερκυραικη εφημεριδα(στο internet)καποια παραπονα για το piedra del mar,οτι την εχουν δει πολυ εκει,οτι σ ενα παρτυ που εκαναν εδιωξαν τον κοσμο γιατι το ειχαν κλεισει ρεζερβε & αλλα τετοια.....εγω παντως εμεινα(οπως & περυσι) πολυ ευχαριστιμενη,χαλαρη μουσικουλα,ωραια κακτειλς,καλο σερβις,για το περιβαλλον τα χουμε ξαναπει,το μπαρμπατι δεν παιζεται!!Πως ειναι το νησι μας αυτο τον καιρο ρε παιδια??:roll:
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Sapienza να σαι καλα,μου φιαξες την διαθεση με το βιντεακι!!!!Γεια σου ρε Κερκυρα αθανατη!!!!!:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom