Κέρκυρα Κέρκυρα

ctasis

Member
Μηνύματα
17
Likes
11
Μόνο για 2 έχω προσωπική άποψη. Σίγουρα La Grotta στην Παλαιοκαστρίτσα για το υπέροχο σκηνικό με τα βράχια και την κρυστάλλινη θάλασσα. Και Pazuzu στην Γλυφάδα ως το πιο τρέντυ.
Να προσθέσω και το Bahia Mare στο Μπαρμπατι, το Μικρό Νησί στον Αγιο Γόρδιο στην Λευκιμη καθώς και το Wave στον Μαραθια
 

ctasis

Member
Μηνύματα
17
Likes
11
Γεια σας και πάλι παιδιά..ύστερα από πολλές αναζητήσεις και πολλές αλλαγές σχεδίων λόγω ακριβείας φέτος ακτοπλοϊκων έκλεισα για Κέρκυρα με τον άντρα μου και τη τρεισιμιση χρόνων κορούλα μας..θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια καλά μεζεδοπωλεία η ταβερνες για φαγητό και με λογικές όσο δυνατόν γίνεται τιμές .θα μείνουμε κέντρο για αυτό θα ήθελα επίσης να ρωτήσω ποιες είναι οι πιο κοντινές παραλίες από τη πόλη και κατάλληλες για παιδιά; Θα έχουμε αμάξι εννοειται Ευχαριστώ πολύ για όλα..
Γλυφάδα, Κοντογιαλο, Μπαρμπατι, Δασια πηγαίνουμε εμείς με τον μικρό.
Χαλικούνα, Ισσος, Μαραθιάς είναι πιο μακρυά αλλά ωραια ( αυτές είναι στον Νότο)
 

PERIKLIS1

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Καλημέρα, διακοπές στην Κέρκυρα φέτος…Πιστεύετε ότι είναι καλά οι 6 διανυκτερεύσεις που έχω κλείσει ή να προσθέσω άλλες 2 μέρες ακόμη (δυστυχώς βρήκα διαμονή σε άλλο καταλυμα για τις 2 αυτές μέρες μιας και το κατάλυμα που έκλεισα 6 διανυκτερεύσεις δεν έχει επιπλέον διαθεσιμότητα);
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Καλημέρα, διακοπές στην Κέρκυρα φέτος…Πιστεύετε ότι είναι καλά οι 6 διανυκτερεύσεις που έχω κλείσει ή να προσθέσω άλλες 2 μέρες ακόμη (δυστυχώς βρήκα διαμονή σε άλλο καταλυμα για τις 2 αυτές μέρες μιας και το κατάλυμα που έκλεισα 6 διανυκτερεύσεις δεν έχει επιπλέον διαθεσιμότητα);
2 μερες παραπάνω διακοπές δε χάλασαν κανέναν. Αν εχεις το χρόνο, τα χρήματα,την όρεξη και την παρεα γιατί να μην κάτσεις άλλες 2 μέρες;
Εγω έκατσα 6 νύχτες, 7 μέρες το 2020 και ήθελα 2 μέρες ακομα για να τα δω ολα.
Ειναι μεγάλες οι αποστάσεις στο νησί να ξέρεις.
Καλό θα είναι οι 2 μέρες σε άλλο κατάλυμα να είναι σε αλλη τοποθεσία σε σχέση με το 1ο κατάλυμα, ωστε να δεις και τα μακρινά μέρη του νησιού, χωρίς να χρειάζεται να οδηγάς 1μιση ωρα δρόμο καθε μέρα για να γυρίσεις στη βάση σου.
Αν πχ μείνεις αυτές τις 2 μέρες στην Κασσιοπη ή στην Αχαραβη, θα δεις τότε τα βόρεια του νησιού, χωρίς να κάνεις μεγάλες αποστάσεις
 

Nikoletta!

Member
Μηνύματα
46
Likes
107
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Καλημέρα.

Έχει κάποιος/α να προτείνει τα top 5 beach bars του νησιού;

Εννοώ...σε ό, τι αφορά περιβάλλον και μουσική κυρίως.

:):cool:
+1 και από μένα για το La Grotta στην Παλαιοκαστρίτσα! Φοβερό τοπίο και βουτιές από τα βράχια! Στην Παλαιοκαστρίτσα επίσης ωραίο είναι και το Akron beach bar.
Στην πανέμορφη πόλη της Κέρκυρας αγαπώ το Imabari και για πρωί και για βράδυ!
 

PERIKLIS1

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Το νότιο μέρος του νησιού (Κάβος, Λευκίμμη) αξίζει; Δεν έχω διαβάσει καποιον να το αναφέρει.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Το νότιο μέρος του νησιού (Κάβος, Λευκίμμη) αξίζει; Δεν έχω διαβάσει καποιον να το αναφέρει.
Ειχα μείνει στο Μπουκαρη, που είναι στα νότια, επειδή επέλεξα κατάλυμα με κριτήριο value for money. Το κατάλυμα ηταν πολυ καλό, αλλά δεν θα το ξαναέκανα και δε το συστήνω σε κανέναν να μείνει στη μέση του πουθενά. Ηταν 45 λεπτά μακριά από τη Χώρα και ο δρόμος από ενα σημείο και μετά κακός.1 με 1μιση ώρα για Αχαραβη κτλ. Σκοτωμα.
Αποτέλεσμα; να βγούμε βράδυ στη χώρα 2 βραδια ολα κι ολα, λογω κουρασης, επειδή ολη μερα γυρνάγαμε σε παραλίες, και κοντινά σε αυτές εστιατόρια και επιστρέφαμε πτώματα στο ξενοδοχείο και μέχρι να κάνουμε μπάνιο κτλ, ειχε πάει 12 η ωρα το βράδυ και θέλαμε 45 λεπτά για χώρα όπως είπα.
Λευκιμη δυστυχώς δεν πήγα. Ουτε Κάβο πήγα, αν και θα ήθελα από περιέργεια να δω τι βαθμός καγκουριλας υπάρχει 😁🤣😅, αλλά το 2020 που πήγαμε Κέρκυρα, ειχαν μολις ανοίξει οι πτήσεις από εξωτερικό, και δεν υπήρχε σχεδόν ίχνος Άγγλου στο νησι. Ολα τα μαγαζιά στον Κάβο ηταν κλειστά. Μια νέκρα ηταν, έτσι μας είπαν. Και το πιστεύω γιατί και στο Σιδαρι που είναι τουριστοκρατουμενο, τα μισα μαγαζιά ηταν κλειστά και τα άλλα μισά ηταν μισοαδεια.
Για τα νότια μπορω να σου πω το εξής :
Ο Μπουκαρης είναι ενα μικρό παραθαλάσσιο χωριο με χαλια παραλιες όπως ολη η ανατολική μεριά. Έχει κάποια ωραία ταβερνάκια όμως.
Αυτό που ίσως αξίζει ειναι ο Πετριτης, ενα χωριό λίγο πιο κατω, λίγο πιο ωραίο, επίσης παραθαλάσσιο, στο οποίο υπάρχει η τρομερή ψαροταβερνα Λιμνοπουλα.
Η νοτιοδυτική μεριά έχει τις ωραίες παραλίες από το νότιο κομμάτι . Αν είναι κάτι που αξίζει είναι αυτές απο το νότο.
Γενικά σχεδόν όλες οι καλές παραλίες είναι δυτικά.
Απο κει και πέρα δεν ξέρω τι βλέψεις έχεις για να σε βοηθήσω περισσότερο.
Πας με φίλους σου; Πας με σύντροφο ; έχετε παιδιά; ηλικιες; θέλετε παραλιες; nightlife? Έχετε αμαξι ;
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Ο νοτος αξιζει φουλ, και αν σου αρεσουν οι παραλιες με αμμο, δεκα φορες παραπανω
Λευκιμμη γραφικη και ησυχη , αξιζει περασμα και καφε στο ποταμι στο κεντρο του χωριου
επισης αν περασεις απο λιμανι λευκιμμη ειναι φοβερο το clepsydra microrostery caafe στο λιμανι

Παραλιες Must και beach bar νοτου

tayo Χαλικουνας Tayo Beach Bar · Χαλικουκας - ταγιο, Kerkira 490 84, Grèce
Παραλια Ισσος Issos Beach · Grèce
Sirens Beach Bar... και με ωραια σνακ Sirens Beach Bar & Bistro · Sirens Beach bar, Marathias 490 80, Grèce
παραλια Μεγας Χορος Μέγας Χορός · Unnamed Rd,, Korissia 490 80, Grèce
παραλια Γαρδενο Gardenos Beach · Lefkimmi 490 80, Grèce
Mikro Nisi Beach Venue, με πολυ νοστιμο φαγητο μονο με ντοπια προιοντα Mikro Nisi Beach Venue · Ag. Gordios, Λευκίμμης, Lefkimmi 490 80, Grèce

και Παραλια Αρκουδιλας, ερημικη με χωματοδρομο, εδω βασικά ολο το συστημα του Αρκουδιλα, δασος μονοπατι ερείπια μοναστηριου και παραλια, για μενα που ειμαι απο Κερκυρα ειναι απο τα πιο ομορφα highlights του νησιου... ο κοσμος δε το ξερει, ή και να το μαθει δε πάει... Arkoudilas Beach · Corfu 490 80, Grèce
 

Sofiapap123

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Γεια σας, τον Αύγουστο θα είμαι μία εβδομάδα Κέρκυρα. Υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο μέρος με ωραία θέα, είτε ταβέρνα, μπαρ... Η που μπορούμε να δούμε το ηλιοβασίλεμα?
Και τέλος, που πρέπει να έχεις φάει στην κερκυρα :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γεια σας, τον Αύγουστο θα είμαι μία εβδομάδα Κέρκυρα. Υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο μέρος με ωραία θέα, είτε ταβέρνα, μπαρ... Η που μπορούμε να δούμε το ηλιοβασίλεμα?
Και τέλος, που πρέπει να έχεις φάει στην κερκυρα :)
Γεια. Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε σχετικό θέμα,το οποίο μπορείς να συμβουλευτείς για ιδέες. Για φαγητό εδώ Κέρκυρα - Φαγητό στην Κέρκυρα
 
Μηνύματα
20
Likes
15
Καλησπέρα σας,
θα επισκεφθούμε τελικά εγώ και η κοπέλα μου, το νησί στις 30 Αυγούστου για 5 βράδια. Τι προτείνετε για διαμονή στο κομμάτι να μείνουμε δηλαδή κοντά στην χώρα; Να μην μας τρώνε και τα χλμ κάθε φορά. Θα είμαστε με αυτοκίνητο, αλλά δεν θέλουμε και τίποτα πανάκριβα για διαμονή.
Είδα για φαγητό τι προτείνετε αλλά για παραλίες τι λέτε;
Μου αρέσουν οι ήσυχες παραλίες, γαλαζοπράσινες του Ιουνίου αλλά δεν θέλω να είναι τεράστια η απόσταση πάνω από 1 ώρα διαδρομή να πας, για να σας δώσω παράδειγμα.
Γενικά τι αξίζει να δει κανείς περιεκτικά για αυτές τις μέρες;
Έχω να έρθω Κέρκυρα εδώ και 29 χρόνια ,δλδ μικρά νεαρά τότε, οπότε πέρα από ένα Ποντικονήσι, δεν θυμάμαι πολλά, μόνο ότι μέναμε στο βόρειο μέρος και γινόταν χαμός.
υ.γ. Τέτοια εποχή, το θέλεις το ζακετάκι σου ε; Είμαι και κρυουλιάρα οπότε κάθε συμβουλή, καλοδεχούμενη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom