Θιβέτ Κίνα Κίνα - Λάσα

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Επιασα κι εγω το στασίδι μου και σε παρακολουθώ.:)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Πήρα κι εγώ το σκαμνάκι μου,ζήλεψα από τους υπόλοιπους,πήρα και το φαγητό μου για να μη σηκώνομαι και σε ακολουθώ με τρομερό ενδιαφέρον...Κάπου στη Σαγκάη μας άφησες μη μας ξεχάσεις εκεί!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Βρε καλώς τες!!!! Ελπίζω οι θέσεις να ειναι άνετες γιατί δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα μπορέσω να γράψω αυτή την ιστορία!!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
+1 στο κοινό! Ανυπομονώ για τη συνέχεια!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
πολυ χαιρομαι που τα καταφερες και εκανες το ταξίδι σου !!
Ωραια ιστορια και περιμενω σύντομα συνεχεια .......
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Σε ευχαριστώ Κική μου. Και εγώ διαβάζω τα νέα σου από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Το μουσείο της Σαγκάης είναι ένα μοντέρνο κτίριο 4-5 ορόφων που φιλοξενεί σε κάθε όροφο διαφορετικά εκθέματα. Κεραμικά, μπρούτζινα, πορσελάνινα είδη, πίνακες ζωγραφικής, καλλιγραφία , παραδοσιακές στολές, έπιπλα κ.α. Η επίσκεψη είναι ευχάριστη σε φέρνει σε επαφή με την κινέζικη παράδοση και τέχνη. Το κτίριο του μουσείου είναι στην πλατεία λαού και είναι πολύ ενδιαφέρον. Έχει τετράγωνη βάση και στρόγγυλη οροφή, λένε ότι το εμπνεύστηκαν από ένα παραδοσιακό κινέζικο σκεύος που χρησιμοποιούνταν για μαγείρεμα/ για μια τελετουργία;;;; Δεν το κατάλαβα και πολύ καλά (κάπου θα χάζευα… :roll: ζητώ συγνώμη!) Πάντως αν νομίζεται ότι πρέπει να την ξέρετε αυτή την πληροφορία ψάξτε τον όρο “ding”.
Εδώ θέλω να γράψω και δυο λογάκια για το ναό που ανέφερα πιο πριν Jade Buddha Temple. Στη Σαγκάη δεν υπάρχουν πολλοί ναοί. Ο συγκεκριμένος χτίσθηκε για να στεγάσει δυο αγάλματα του Βούδα που ήρθαν από τη Βιρμανία. Ένας μοναχός είχε πάει εκεί μέσω Θιβέτ και έστειλε 5 αγάλματα πίσω στην Κίνα. Σήμερα το μοναστήρι φιλοξενεί πολλά αγάλματα αλλά το πιο ιερό είναι ο Βούδας από νεφρίτη 1,8 μετρά ύψος. Λέγεται ότι κατά τη διάρκεια της Πολιτιστικής επανάστασης ένας καλόγερος έκρυψε το άγαλμα σε ένα σημείο του ναού και έβαλε μπροστά φωτογραφίες του Μάο. Οι φρουροί / στρατιώτες δεν τόλμησαν να αγγίξουν τις εικόνες του αρχηγού τους έτσι το άγαλμα σώθηκε!
Ο ναός είναι σε ένα δρόμο μικρό περικυκλωμένος από πολυκατοικίες τόσο που δεν τον παίρνει το μάτι σου! Έχει μια όμορφη περιποιημένη αυλή και εκεί οι βουδιστές προσεύχονται και ανάβουν και κάτι ματσάκια από πολύχρωμα στικ που αφού τα κρατήσουν για λίγο στα χέρια τους τα αφήνουν να καούν μέσα σε ένα ειδικό μεγάλο σκεύος (δεν ξέρω πως λέγεται)! Ο καπνός που βγαίνει μεταφέρει ψηλά στο Βούδα τις προσευχές τους.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
και εγω θα παρω σκαμνακι να κατσω να περιμενω την συνεχεια ....απλα θα ηθελα να ρωτησω για τα χρηματα που αλλαξατε στην τραπεζα ..
θυμαμαι παλαιοτερα στους ξενους εδιναν το τουριστικο γιουαν που με αυτο καναμε συναλλαγες ..Ηταν διαφορετικο νομισμα απο το νομισμα που χρεισιμοποιουσαν οι κινεζοι στις συναλλαγες μεταξυ τους..επισης θυμαμαι οτι τα χρηματα τους ηταν σκετα ...παλιοχαρτα ....
καλη συνεχεια στην αφηγηση της εκδρομης σας και ...περιμενουμε ...
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλώς τον! Για πόσο παλιότερα μιλάς; Πάντως τώρα ένα νόμισμα μόνο υπήρχε!! Σε αυτό πληρώναμε σε αυτό μας έδιναν ρέστα!!! και η ισοτίμια ήταν 1ευρώ=9.2 RMB
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
πολύ ωραία έχεις ξεκινήσει και περιμένω με αγωνία τις περιγραφές σου μιας και η Κίνα είναι ένας από τους επιθυμητούς μου προορισμούς.. Κρίμα για τη Σαγκάη την περίμενα λίγο πιο γραφική.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
πολύ ωραία έχεις ξεκινήσει και περιμένω με αγωνία τις περιγραφές σου μιας και η Κίνα είναι ένας από τους επιθυμητούς μου προορισμούς.. Κρίμα για τη Σαγκάη την περίμενα λίγο πιο γραφική.
Απο μια άποψη είναι γραφική αλλά όχι σε κινέζικο στυλ. Τουλάχιστον όσα προλάβαμε να δούμε εμείς, γιατί δεν μπορώ να είμαι και σίγουρη! Τι να προλάβεις να δεις σε 2-3 μέρες;;Το παλιό κομμάτι της πόλης που είναι γραφικό είναι ευρωπαϊκού στυλ. Η Σαγκάη ήταν ενα μεγάλο λιμάνι έτσι λοιπόν αποικιοκράτες από διάφορες χώρες είχαν χωρίσει την πόλη σε τομείς και ο καθένας εκμεταλλευόταν εμπορικά το μεγάλο λιμάνι και τα φτηνά εργατικά χέρια. Το αποτέλεσμα είναι σήμερα να βλέπουμε κτίρια διαφορετικής τεχνοτροπίας. Υπάρχουν επιρροές απο Γαλλία , Ισπανία, Ρωσία κ.α.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom