Θιβέτ Κίνα Κίνα - Λάσα

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Υπάρχει κι άλλος λαός που κλέβει στις ουρές και μάλιστα περισσότερο από τους Ελληνάρες? Απίστευτο! Έπρεπε να τους δείξετε ότι ΕΜΕΙΣ μπορούμε καλύτερα και να περάσετε μπροστά μπροστά!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Υπάρχει κι άλλος λαός που κλέβει στις ουρές και μάλιστα περισσότερο από τους Ελληνάρες? Απίστευτο! Έπρεπε να τους δείξετε ότι ΕΜΕΙΣ μπορούμε καλύτερα και να περάσετε μπροστά μπροστά!
Άσε άσε αυτοί είναι περισσότερο εκπαιδευμένοι απο εμάς! Μη ξεχνάς οτι έχουν μάθει να ζουν ανάμεσα σε 1,4 δισεκατομμύρια συμπατριώτες τους!! :shock:

Τώρα θυμήθηκα και την έκπληξη των ξεναγών μας οταν μάθαιναν πως η Ελλάδα εχει 10 εκατομμύρια πληθυσμό!!

Ξεναγός - 10 εκατομμύρια;;Η πρωτεύουσα;;
Εμείς - Όχι όλη η χώρα!
Ξεναγός - Ολόκληρη; :shock: Και τα αγγλικά είναι μητρική σας γλώσσα;;
Εμείς - Όχι υπάρχουν ελληνικά!!!!
Ξεναγός - Καλά μόνο 10 εκατομμύρια ..... και έχετε δικό σας κράτος και δική σας γλώσσα;;;;:shock: Πως γίνεται αυτό;
Εμείς - Μα στην Ευρώπη υπάρχουν αρκετες μικρές χώρες! Δεν είναι όπως εδώ.
Ξεναγός - Μα εσείς είσαστε διάσημοι και πάντα πίστευα πως αναφερόμασταν σε μια μεγάλη χώρα με πλούσιο πολιτισμό. Εδώ ξέρετε εκτιμούμε πολύ την Ελλάδα γιατί έχετε και εσείς αρχαίο πολιτισμό.
Εμείς - Ναι έχουμε ....
Μπορείτε να φανταστείτε την έκπληξη αυτών των ανθρώπων!!! Τα μεγέθη είναι εντελώς διαφορετικά!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Kαλά ο ξεναγός πρέπει να ήταν πολύ άσχετος... του έκανε εντύπωση ότι μια χώρα 10 εκατομμυρίων έχει μια γλώσσα, όταν η Κίνα έχει 292 διαφορετικές γλώσσες (1 γλώσσα ανά 4.5 εκατομμύρια κατοίκους)...
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Τι να σου πώ; Πάντως όλοι στο μυαλό τους είχαν μια χώρα πολυ μεγαλύτερη. Μάλλον το σκέφτονται κάπως " Η φήμη μιας χώρας είναι ανάλογη του μεγέθους της"!!!
Πόσες φορές μας ρώτησαν για επιβεβαίωση " 10 εκατομμύρια;;; Η Ελλάδα με τους ολυμπιακούς αγώνες εεε;;;"
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Εκεί ζουν και κάποιες μειονότητες νομίζω από τις πιο ενδιαφέρουσες ήταν οι Yao. Οι γυναίκες έχουν πολύ μακριά μαύρα μαλλιά. Τα κορίτσια κόβουν τα μαλλιά τους μόνο μια φορά περίπου όταν είναι 16 χρονών, με αυτό τον τρόπο δείχνουν ότι είναι έτοιμες για γάμο. Τα ανύπαντρα κορίτσια δεν δείχνουν τα μαλλιά τους ενώ στις παντρεμένες επιτρέπεται. Τέλος λένε ότι λούζουν τα μαλλιά τους με ρυζόνερο και γι’ αυτό μπορούν και τα διατηρούν τόσο μακριά και υγιή .
Το Γκουιλίν είναι μια όμορφη πόλη! Το δυνατό του χαρτί είναι το φυσικό τοπίο. Την άλλη μέρα θα πηγαίναμε κρουαζιέρα στο Li Rιver!!!

τι ωραία πράματα μαθαίνεις κανείς εδώ μέσα!!!!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Εκεί ζουν και κάποιες μειονότητες νομίζω από τις πιο ενδιαφέρουσες ήταν οι Yao. Οι γυναίκες έχουν πολύ μακριά μαύρα μαλλιά. Τα κορίτσια κόβουν τα μαλλιά τους μόνο μια φορά περίπου όταν είναι 16 χρονών, με αυτό τον τρόπο δείχνουν ότι είναι έτοιμες για γάμο. Τα ανύπαντρα κορίτσια δεν δείχνουν τα μαλλιά τους ενώ στις παντρεμένες επιτρέπεται. Τέλος λένε ότι λούζουν τα μαλλιά τους με ρυζόνερο και γι’ αυτό μπορούν και τα διατηρούν τόσο μακριά και υγιή .
Το Γκουιλίν είναι μια όμορφη πόλη! Το δυνατό του χαρτί είναι το φυσικό τοπίο. Την άλλη μέρα θα πηγαίναμε κρουαζιέρα στο Li Rιver!!!

τι ωραία πράματα μαθαίνεις κανείς εδώ μέσα!!!!
Ετσι ακριβώς είναι!! Αν θέλετε να δείτε και εικόνες χτυπήστε "Yao long hair"και θα θαυμάσετε αυες τις μακρομαλλούσες κυρίες!;)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δε συνεχίζεις σιγά-σιγά και την πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία?

Αν μπορείς δώσε και πληροφορίες για τις εσωτερικές πτήσεις που χρησιμοποίησες.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Ετσι ακριβώς είναι!! Αν θέλετε να δείτε και εικόνες χτυπήστε "Yao long hair"και θα θαυμάσετε αυες τις μακρομαλλούσες κυρίες!;)
τις μισω ....εγω δεκαπεντε χρονια τα μακραινω και εχω τα μισα


κατα τ'αλλα τελεια ιστορια και πληροφοριες!!!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
τις μισω ....εγω δεκαπεντε χρονια τα μακραινω και εχω τα μισα


κατα τ'αλλα τελεια ιστορια και πληροφοριες!!!
:lol::lol::lol: Δε μου το 'χες πει νωρίτερα να ρωτήσω ολα τα μυστικά!!! Λοιπον κανόνισε το επόμενο ταξίδι σου να είναι για εκεί ωστε να μάθεις απο πρώτο χέρι όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για μια πλούσια κώμη! :bleh:
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Δε συνεχίζεις σιγά-σιγά και την πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία?

Αν μπορείς δώσε και πληροφορίες για τις εσωτερικές πτήσεις που χρησιμοποίησες.
Σαγκάη-Γκουιλίν 189$
Γκουιλίν- Σιαν 93$

Σιαν- Λασα δεν το γνωρίζω γιατί είχαμε κλείσει να πάμε με τρενο αλλα τελικά
μας είπε οτι δεν μπορει να βρει εισιτήρια και ανελαβε
αυτή το επιπλεον κόστος
Λάσα- Πεκίνο 328$
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Πολύ ωραία η ιστορία σου! Τώρα την ανακάλυψα και περιμένω τη συνέχεια! :)
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Kαλα πως μου ξεφυγες εσυ???
Παρακολουθω κι εγω τωρα!!!:clap::clap::clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom