Aegean Airlines Καθυστερήσεις Aegean

katerina**

Member
Μηνύματα
9
Likes
10
Εχω παρατηρησει οτι εισιτηρια δωρεαν δινονται οταν υπαρχει
Εχω παρατηρησει οτι εισιτηρια δωρεαν δινονται οταν υπαρχει προγραμματισμενη καθυστερηση περα των 60 λεπτων. Σε πτησεις π εχω μπει στο αεροσκαφος στα 50-55 λεπτα και περιμεναμε να φυγουμε με τελικα 1+ ωρα καθυστερηση, δεν επαιξε εισητηριο.
Δε νομίζω ότι ισχύει- τουλάχιστον απόλυτα- αυτός ο κανόνας, διότι στην πτήση προς Λιουμπλιάνα επιβιβάστηκαμε στο αεροσκάφος με καθυστέρηση μεγαλύτερη της μίας ωρας.
 
Last edited:

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Δε νομίζω ότι ισχύει- τουλάχιστον απόλυτα- αυτός ο κανόνας, διότι στην πτήση προς Λιουμπλιάνα επιβιβάστηκαμε στο αεροσκάφος με καθυστέρηση μεγαλύτερη της μίας ωρας.
Σας ηρθε ειδοποιηση οτι η πτηση θα καθυστερησει και η νεα ωρα αναχωρησης θα ειναι η χχ:χχ (1+ ωρα μετα την προγραμματισμενη) και παρ ολα αυτα δεν σας εδωσαν δωρεαν εισιτηριο;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Σας ηρθε ειδοποιηση οτι η πτηση θα καθυστερησει και η νεα ωρα αναχωρησης θα ειναι η χχ:χχ (1+ ωρα μετα την προγραμματισμενη) και παρ ολα αυτα δεν σας εδωσαν δωρεαν εισιτηριο;
Δε χρειαζεται να ρθει ειδοποιηση,κανονικα θα επρεπε να δινουν!επισης δε παιζει ποτε να ρθει ειδοποιηση για τοσο μεγαλη καθυστερηση,στο πανε ανα 30λεπτο...και μας το μοναδικο δωρεαν που πηραμε + χρηματικη αποζημιωση σε καθυστερηση 5 ωρων απο Στοκχολμη για Αθηνα,δε μας ενημερωσαν οτι θα ξεμεινουμε στο αεροδρομιο ενα 5ωρο αλλα μας το λεγαν στα μεγαφωνα ανα 1 ωρα αν θα φευγαμε ή αν θα καθομασταν κ αλλο!!επισης αιγαιου λογω προφανως οτι δε συνεννοειται σωστα και με το Ελ.Βενιζελος εχει καθυστερησεις σ ολες τις πτησεις της!!!γι αυτο το λογο βλεπω τα δωρεαν εισιτηρια και τα μιλια να τα βλεπουμε με το κυαλι,φανταστειτε στις 30 πτησεις πχ που κανει η αιγαιου την ημερα να δινει σ ολους τους επιβατες δωρεαν εισιτηριο...δε θα αγοραζε κανεις νεο εισιτηριο για τα επομενα 5 χρονια!!!
 

katerina**

Member
Μηνύματα
9
Likes
10
Σας ηρθε ειδοποιηση οτι η πτηση θα καθυστερησει και η νεα ωρα αναχωρησης θα ειναι η χχ:χχ (1+ ωρα μετα την προγραμματισμενη) και παρ ολα αυτα δεν σας εδωσαν δωρεαν εισιτηριο;
@nick07 Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Οι ενημερώσεις για καθυστέρηση σταμάτησαν στο 45λεπτο στη μία πτήση και στο μισάωρο στην άλλη ενώ η πραγματική καθυστέρηση υπερέβη τη μία ώρα.....
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.128
Εχω παρατηρησει οτι εισιτηρια δωρεαν δινονται οταν υπαρχει προγραμματισμενη καθυστερηση περα των 60 λεπτων. Σε πτησεις π εχω μπει στο αεροσκαφος στα 50-55 λεπτα και περιμεναμε να φυγουμε με τελικα 1+ ωρα καθυστερηση, δεν επαιξε εισητηριο.
Εχεις σκεφτει οτι το δωρεαν εισιτηριο το δινει η Aegean οταν ευθυνεται η Aegean και οχι για καθε καθυστερηση που προκαλειται απο το αεροδρομιο το ιδιο?
Οτι προφανως δεν θα πληρωνει τις δυσλειτουργιες καθε ευρωπαικου αεροδρομιου και αρα δεν ισχυει ο κανονας "πανω απο τοση ωρα"?
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
8.030
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Ηλικιωμένη και σοφή, έννοιες άρρηκτα συνδεδεμένες......
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Εχεις σκεφτει οτι το δωρεαν εισιτηριο το δινει η Aegean οταν ευθυνεται η Aegean και οχι για καθε καθυστερηση που προκαλειται απο το αεροδρομιο το ιδιο?
Οτι προφανως δεν θα πληρωνει τις δυσλειτουργιες καθε ευρωπαικου αεροδρομιου και αρα δεν ισχυει ο κανονας "πανω απο τοση ωρα"?
Να σημειωσουμε ομως οτι σε προσφατη καθυστερηση της 1 ωρας που ειχα σε πτηση για τη Οlbia,το φταιξιμο ηταν καθαρα της ετζιαν οταν μας κανανε βολτες απο gate σε gate για κανα 40λεπτο....δε δινουμε τσαμπα εισιτηρια μονο οταν υπαρχουν μηχανικα προβληματα στα αεροπλανα(η 5ωρη καθυστερηση που ελεγα πχ)αλλα και οταν δε μπορεις σαν εταιρεια να αποφασισεις σε ποιο gate θα κανεις boarding!τουλαχιστον καποια δωρεαν μιλια εστω εξαργυρωσης θα ηταν καλοδεχουμενα,μην στερησουμε στην εταιρεια τα φρι τικετς.....για να μη πω στην επιστροφη απο Olbia που πεταξε η βολοτεα στην ωρα της και εμεις ειχαμε παλι καθυστερηση 1μιση ωρα..πλεον μονο low cost για να φτανεις στην ωρα σου!
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Εχεις σκεφτει οτι το δωρεαν εισιτηριο το δινει η Aegean οταν ευθυνεται η Aegean και οχι για καθε καθυστερηση που προκαλειται απο το αεροδρομιο το ιδιο?
Οτι προφανως δεν θα πληρωνει τις δυσλειτουργιες καθε ευρωπαικου αεροδρομιου και αρα δεν ισχυει ο κανονας "πανω απο τοση ωρα"?
Απευθειας ευθυνη της καθε Aegean υπαρχει ας πουμε σε περιπτωσεις βλαβης αεροσκαφους ή σε περιπτωσεις αναμονης για connecting flights. Κατα τα λοιπα ο διαχωρισμος μεταξυ καθυστερησης απο δυσλειτουργια του αεροδρομιου ή απο ευθυνη της Aegean ειναι σχετικος κ δυσδιακριτος. Για παραδειγμα 5 χ 15 λεπτες καθυστερησεις μπορουν να οδηγησουν σε 1.50 ωρα καθυστερηση της τελευταιας βραδυνης πτησης ΕΑΝ η καθε Aegean δεν εχει προνοησει ενα ικανοποιητικο gap αναμεσα στις πτησεις και προσπαθει να αυξησει το optimisation του στολου δουλευοντας στα κοκκινα. Επισης, αν ηταν αυτος ο διαχωρισμος φανταζομαι ευκολα θα τα εριχναν παντα (ή σχεδον παντα τελος παντων - αν δεν ηταν εξωφθαλμο, που σπανια ειναι) στη δυσλειτουργια του αεροδρομιου χωρις να δινουν εισιτηρια και τρεχα γυρευε.
Εν παση περιπτωσει δεν γνωριζω με τι κριτηριο δινει τα δωρεαν εισιτηρια απλα σχολιασα πως απο την εμπειρια μου οσες φορες υπηρχε προγραμματισμενη καθυστερηση περαν της 1 ωρας εχω παρει δωρεαν εισιτηριο. Οσες φορες γινονται συνεχεια ολιγολεπτες καθυστερησεις π εχουν οδηγησει σε 1-1.50 ωρα καθυστερηση δεν επαιξε εισιτηριο. Προφανως ισως απλα να ετυχε και η συσχετιση να ειναι παντελως λαθος. 🙂
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Δε χρειαζεται να ρθει ειδοποιηση,κανονικα θα επρεπε να δινουν!επισης δε παιζει ποτε να ρθει ειδοποιηση για τοσο μεγαλη καθυστερηση,στο πανε ανα 30λεπτο...και μας το μοναδικο δωρεαν που πηραμε + χρηματικη αποζημιωση σε καθυστερηση 5 ωρων απο Στοκχολμη για Αθηνα,δε μας ενημερωσαν οτι θα ξεμεινουμε στο αεροδρομιο ενα 5ωρο αλλα μας το λεγαν στα μεγαφωνα ανα 1 ωρα αν θα φευγαμε ή αν θα καθομασταν κ αλλο!!επισης αιγαιου λογω προφανως οτι δε συνεννοειται σωστα και με το Ελ.Βενιζελος εχει καθυστερησεις σ ολες τις πτησεις της!!!γι αυτο το λογο βλεπω τα δωρεαν εισιτηρια και τα μιλια να τα βλεπουμε με το κυαλι,φανταστειτε στις 30 πτησεις πχ που κανει η αιγαιου την ημερα να δινει σ ολους τους επιβατες δωρεαν εισιτηριο...δε θα αγοραζε κανεις νεο εισιτηριο για τα επομενα 5 χρονια!!!
Δεν χρειαζεται απαραιτητα να ρθει ειδοποιηση αλλα πρεπει να αλλαξει η ωρα αναχωρησης (ειτε με μιας ή με επιπλεον αλλαγες) και η τελικη ωρα αναχωρησης να ειναι 1+ ωρα αργοτερα απο την αρχικη και φυσικα να μην ειναι εξαιτιας φυσικων φαινομενων ή ανωτερας βιας. Σε πτησεις που υπαρχει 30-50 λεπτα καθυστερηση η οποια τελικα φτανει τη 1.50 ωρα εξαιτιας καθυστερησης στο boarding ή λογω εναεριας κυκλοφοριας/ αδειας απογειωσης το συστημα δεν βλεπει την επιπλεον καθυστερηση και δεν εκδιδεται δωρεαν εισιτηριο. Προσφατα ειχα καθυστερηση σε διεθνη πτηση στην οποια ανακοινωθηκε νεα ωρα αναχωρησης 45 λεπτα αργοτερα της αρχικης και μετα αλλαγη ωρας για αλλα 30 λεπτα αργοτερα (λογω καθυστερημενης αφιξης του αεροσκαφους συμφωνα με την Aegean) και μετα την δευτερη ανακοινωση μας ηρθε και email για δωρεαν εισιτηριο. Σε επομενη πτηση ειχαμε ανακοινωση για 50 λεπτα καθυστερηση (λογω παλι καθυστερημενης αφιξης του αεροσκαφους συμφωνα με την Aegean) που εφτασε εν τελει τη 1 ωρα και 25 λεπτα (χωρις ομως να αλλαξει επισημως η ωρα αναχωρησης) και δεν πηραμε δωρεαν εισιτηριο. Ταξιδευω συχνα με την τελευταια πτηση της ημερας σε πτησεις επιστροφης οποτε οι καθυστερησεις ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες μου ειναι πολυ συχνο φαινομενο.
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.057
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom