Και ο καφες ειναι ταξιδι!

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Ο καφες κι εγω εχουμε μια σχεση παραφορου παθους.
Τον λατρευω- αλλα μου προκαλει πεταλουδες στο στομαχι ,του αντιστεκομαι - αλλα παντα υποκυπτω στην παρουσια του.
Εχω περασει μεγαλες περιοδους αποχης-λεγε με ομοιοπαθητικη- και εχω επιστρεψει στην απόλαυσή του με χαμογελο και ανακουφηση.
Ο καφες που πραγματικα απολαμβανω, ειναι ο Αιγυπτιακος,δηλαδη "ελληνικος με καρδαμο".
Τωρα τελευταια τον εχω βρει σε καφεκοπτεια στην Αθηνα ετοιμο,καβουρδισμενα μαζι και τα δυο συστατικα.
Αλλιως το φτιαχνω μονη μου, ετοιμαζω τον καφε σε νερο που εχω βρασει σπορους καρδαμο.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Λατρεύω τους καφέδες και όταν είμαι έξω πίνω μόνο καφέ (ποτέ αναψυκτικά, σοκολάτες κλπ) ή αλκοόλ (αν βγω μετά τις 6 το απόγευμα).Εσπρέσο Lungo, Ristretto, διπλός εσπρέσο και κρύος εσπρέσο είναι οι καφέδες που πίνω. Στο εξωτερικό καλό καφέ έχω ευχαριστηθεί στη Λισαβόνα, όπου και αν καθίσαμε είχε ωραίο καφέ...Και αγόρασα και τους καφέδες μου και από το φοβερό μαγαζάκι A Carioca... Ελπίζω πως θα ευχαριστηθώ τον καφέ και στο Μιλάνο και τη Φλωρεντία την ερχόμενη εβδομάδα. Όποιος θυμάται πού ήπιε εκεί σούπερ καφέ ας με ενημερώσει!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Και γω το ιδιο ! Να φανταστείς ότι τη δεύτερη φορα στη Νεα Υόρκη πήγα εξαιτίας ενός καφε ....
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Και γω το ιδιο ! Να φανταστείς ότι τη δεύτερη φορα στη Νεα Υόρκη πήγα εξαιτίας ενός καφε ....
Χα, χα!Λογικό, τόσο κοντά που είναι η Ν.Υ. πετάγεσαι για έναν ακόμη καφέ!!!! Σε καταλαβαίνω!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ε δεν ειναι ότι και ότι ! Καφές με Κ κεφάλαιο ..... Feast for your eyes
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για καφε στη ΝΥ. Οπως λεμε για παστα στο Τοκυο, για χοιρινες μπριζολες στην Τεχερανη, για μπακλαβα στη Βενετια....
Σοβαρευτειτε.για καφε Ιταλια μονο.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Εγώ πάντως τον καλύτερο καφέ τον πίνω στην κουζίνα μου, από τη χειροκίνητη La Pavoni μου :bleh:
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
νομιζω πως κι εγω τον καλυτερο καφε τον πινω στην κουζινα μου, διοτι τον φτιαχνω ελληνικο συνηθως, ακριβως οπως τον θελω (ελαφρυ ή βαρυ) καθε στιγμη.
παντως στη λισαβωνα ειχαν εξαιρετικο ενδιαφερον οι καφεδες. τον χειροτερο τον εχω πιει στο φιουμιτσινο (ρωμη) οπου το λαθος ηταν να ζητησουμε (ως ελληναρες ξερω) εσπρεσσο φρεντο.
ε λοιπον ηταν ενα εσπρεσσακι χωρις καθολου κρεμα με ενα παγο μεσα στο μικρο πλαστικο ποτηρακι!
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Απόλαυσα το καπουτσίνο στη Ρώμη ακόμα και από τα μικρά συνοικιακα καφέ. Ευχαριστήθηκα το καφέ στη Συρία ψημένο στη χόβολη αλλά αυτό που με απογείωσε ήταν ο υπέροχος αρωματικος καφές σε ένα beach bar στη παραλία του Phu Quoc στο Βιετνάμ. Κρύος ή ζεστός είναι υπέροχος.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.738
Likes
15.109
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εγώ όταν είμαι εκτός Ελλάδος πάντα πίνω καπουτσίνο και ιδιαίτερα στην Ιταλία, σήμερα απόλαυσα τον καφέ μου στο Μπέργκαμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.173
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom