Και ο καφες ειναι ταξιδι!

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Ε όχι ρε παιδιά... η πατρίδα του espresso... δεν έχει καλό καφέ... κι έχουμε εμείς το νερόπλυμα τον Illy...

Πέντε μέρες Φλωρεντία, δυο πράγματα φχαριστήθηκα: καφέ και περπάτημα!
Όσο για τον πρωινό capuccino του ξενοδοχείου, μόνο από μηχάνημα δεν ήταν.. το καλό αφρόγαλα βγάζει μάτι από μακριά... κι έμενα σε ένα ταπεινό 3στερο των 65...
Συμπέρασμα: η Ιταλία στον καφέ απλά δεν παίζεται...
δωροθεα και γω καφεδες και φαγητο ευχαριστηθηκα παλι. επισης σε ταπεινο 3αστερο εμενα. ειμαι φανατικος οπαδος και των δυο, καφε - φαγητο. οταν λεω μηχανημα εννοω ενα κουτι που πας μονος σου για να παρεις τον πρωινο σου καφε, γαλα, νερο για τσαι. δεν σου εφερναν καφε ακομα κι αν ζητουσες.
παντως ο χειροτερος καφες που εχω πιει ηταν στην νικαια, γαλλια, απιστευτος cappuccino με κατακαθι σαν τουρκικος ενα πραγμα, επισης στην τουρκια ηταν απαραδεκτος ο καφες.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
εξαιρετικό καφέ στο αεροδρόμιο της βενετίας (caouccino-espresso) μάρκας dei dogi (για όσους αισθάνονται ή είναι δόγηδες!)
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εγώ σαίτα από φαγητό δεν ξέρω, αλλά με τον καφέ έχω αρρώστια...
Σκέψου ότι έχω μύλο σπίτι μου και αλέθω μόνο τον καφέ που θα χρησιμοποιήσω.. τον υπόλοιπο σε κόκκους που διατηρούνται καλύτερα... έτσι πίνω πάντα φρέσκο (αρρώστεια, είπαμε)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εγώ σαίτα από φαγητό δεν ξέρω, αλλά με τον καφέ έχω αρρώστια...
Σκέψου ότι έχω μύλο σπίτι μου και αλέθω μόνο τον καφέ που θα χρησιμοποιήσω.. τον υπόλοιπο σε κόκκους που διατηρούνται καλύτερα... έτσι πίνω πάντα φρέσκο (αρρώστεια, είπαμε)
Αυτο ειναι που λενε " ο καλος ο μυλος ολα τα αλεθει"
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Cafe Alibi...Βουδαπεστη,καφες φιλτρου,ο αγαπημενος μου δλδ..Πολυ αρωματικος και ιδιαιτερος(και σιγουρα πολυ φθηνος,ας μην το συκγρινω με ενα γαλλικο στην Αθηνα..)..Ισως βεβαια δεν ηταν μονο αυτο που με κανει να τον θυμαμαι..Υπεροχο μαγαζι,2 δωματια,ενα καπνιστες ενα μη,και ο προγραμματισμος της ημερας ξεκινουσε εκει καθε πρωι..
 

Φώτης

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ο πιο περίεργος καφές που ήπια ποτέ ήταν στην Πολωνία, πριν πέσει το <τοίχος>, σε πολυτελές ξενοδοχείο στο Poznan, όπου το περίεργο δεν ήταν η γεύση του (ήταν απλώς νεροζούμι) αλλά το ότι για καλαμάκι δεν είχαν ή δεν χρησιμοποιούσαν (δεν μπόρεσα να το ξεδιαλύνω) το συνηθισμένο πλαστικό καλαμάκι αλλά – άκουσων άκουσων - τον σερβίρανε με πραγματικό ξύλινο καλαμάκι.
Τούρκικο καφέ δεν ευχαριστήθηκα στην Τουρκία αλλά στην Ελλάδα, πίνοντας τον καφέ από το κουτάκι του souvenir που αγόρασα από το αεροδρόμιο και προοριζόταν για δώρο κάπου.
Καφέ που δεν θα ξεχάσω, επίσης, ήταν στο San Diego, Hotel Coronado ιρλανδέζικος στον έξω χώρο του ξενοδοχείου, Δεκέμβρης μήνας με θέα τον Ειρηνικό.
Στην Ελλάδα καφέ στην χόβολη, όπου και αν τον βρώ –μάλλον οι μαγαζάτορες που έχουν χόβολη είναι μερακλήδες και ως εκ τούτου ξέρουν από καφέ- και επίσης ελληνικό καφέ α)καλοκαίρι στην Σαντορίνη, στα Φηρά με θέα την Καλντέρα, β) καλοκαίρι στην πλατεία της Ναυπάκτου, στο λιμάνι κάτω από το πλατάνι και γ) all weather, all time -το ξεχάσαμε τελείως παιδιά- στο dacapo, κολωνάκι.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Εγώ σαίτα από φαγητό δεν ξέρω, αλλά με τον καφέ έχω αρρώστια...
Σκέψου ότι έχω μύλο σπίτι μου και αλέθω μόνο τον καφέ που θα χρησιμοποιήσω.. τον υπόλοιπο σε κόκκους που διατηρούνται καλύτερα... έτσι πίνω πάντα φρέσκο (αρρώστεια, είπαμε)
καλα, και ηλεκτρικο μυλο εχω, 2 μηχανες για espresso εχω 2 για γαλλικο, και φραπεδιερα εχω. Μην νομιζεις παλια επινα πολλους καφεδες, τωρα μονο 4 την ημερα, ειπατε κατι για αρρωστεια ?
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
καλα, και ηλεκτρικο μυλο εχω, 2 μηχανες για espresso εχω 2 για γαλλικο, και φραπεδιερα εχω. Μην νομιζεις παλια επινα πολλους καφεδες, τωρα μονο 4 την ημερα, ειπατε κατι για αρρωστεια ?
ρε συ τώρα σε θυμήθηκα εσύ δεν έχεις το μαγαζί με τις καφετιέρες στη γωνία:haha:
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Pίνω φραπέ το καλοκαιρι και νες το χειμώνα και μερικές φορές κάνα fredo.

Κατά την παραμονή μου στη Νεα Υόρκη την πρώτη κιόας μερα πήγα στο κοντινότερο Starbucks για ένα καφεδάκι. Τι να πάρω δεν ήξερα μαις και πήγαινα πρώτη φορά εκεί. Ας πάρω ένα παγωμένο καφέ ( vanillia ice coofe ) συγκεκριμένα.
Βασικά έιναι esspreso με παγακια βανίλια και γάλα.
Τι να πω μου άρεσε πάρα πολύ που τώρα όταν τυχαινει να είμαι κάποιο πρωινό στη Λάρισα πηγαινω στα Starbucks και πίνα ένα τέτοιο καφέ.

Καλά για τιμή δεν το συζητώ.
Νέα Υόρκη: καφές και ένα κομμάτι κεικ = 4.85$
Ελλάδα : καφές = 4.5 ευρώ
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ο πιο ωραίος καφές για μένα είναι ο Αιθιοπικός όπως τον έπινα σε ένα Αιθιοπικό εστιατόριο, ήταν σερβιρισμένος σε μια περίεργη κανάτα. Εκπληρούσε όλα τα στοιχεία ενός καφέ, είχε ιεροτελεστία, είχε άρωμα, είχε και ένα μυστήριο πραγματικά με ταξίδευε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.712
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom