Και ο καφες ειναι ταξιδι!

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ο πιο ωραίος καφές για μένα είναι ο Αιθιοπικός όπως τον έπινα σε ένα Αιθιοπικό εστιατόριο, ήταν σερβιρισμένος σε μια περίεργη κανάτα. Εκπληρούσε όλα τα στοιχεία ενός καφέ, είχε ιεροτελεστία, είχε άρωμα, είχε και ένα μυστήριο πραγματικά με ταξίδευε.
Για τους Αιθίοπες η διαδικασία του καφέ είναι ότι ήταν για τους Άγγλους το tea time. Πραγματική ιεροτελεστία!

Η Αιθιοπία είναι η μόνη από τις χώρες παραγωγής καφέ που καταναλώνει ίδια ποσότητα με αυτή που εξάγει. Φανταστείτε τι πίνουνε!!!

Θεωρείται η πατρίδα του καφέ -την ακολουθεί μάλιστα και ο σχετικός μύθος για το βοσκό που έχασε τις κατσίκες και όταν τελικά τις βρήκε ήταν τσιτωμένες και τις ακολούθησε και βρήκε το καφεόδεντρο μπλα μπλα μπλα...

Ο Αιθιοπικός καφές με ζαλίζει με τα έντονα αρώματα του! Μακάρι να τον πιω μια φορά σε αιθιοπικά χώματα!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μακραν ο χειροτερος καφες που ηπια ποτε ηταν το καλοκαιρι στη Lady beach εξω απ'το Κουσαντασι. Ο τυπος οταν εμαθε οτι ειμαστε Ελληνες προτεινε να μας φιαξει ενα σουπερ φραπε για να παρουμε μαζι στην παραλια. Εκανε φοβερη ζεστη και του ειπα να βαλει πολλα παγακια..ε στο τελος αυτα ηπια , χτυπημενα με λιγο γαλα. Αμφιβαλω αν ειχε πεντε κοκκους καφε μεσα :haha:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
είσαι τυχερή που κοιμάται ο traveller... αλλά αύριο δε το γλυτώνεις το κράξιμο που έμεινες στο μέστρε:bleh:
Μη χασεις εσυ....σηκοφαντιες...ειδες ???? κιχ δεν εβγαλε ο ανθρωπος...εδειξε τη δεουσα κατανοηση....:clap::clap:
Καταλαβε οτι μια φορα κανεις το μοιραιο λαθος να πας με γκρουπ στην Ιταλια...μετα βαζεις μυαλο και πας μεμονομενος...ετσι τη πατησα....τη πρωτη φορα που πηγα δεν επελεξα εγω το Μεστρε...απο τα ποιο χαλια μερη που εχω δει....
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Χειροτερος καφες μακραν στην Κουβα αλλα... ας μη μιλαμε γι αυτο! Ας επικεντρωθουμε στα καλυτερα...
Παρισι σε μια κεντρικη γωνια κοντα στην πλατεια Ομονοιας και μετα απο πολλες ωρες περπατημα βραδακι πια εντοπισαμε μια ατμοσφαιρικη μπιστρο με καταπληκτικους κοκκινους καναπεδες! Δεν περιμενα θαυματα αλλα τελικα η πρωτη γουλια cappuccino μας ανταμειψε για τα καλα! Αχνιστος, στη σωστη αναλογια ξυπνησε για τα καλα νου και σωμα... σε μια ωρα επρεπε να ειμαστε εξω απο το Lido!Χαραγμενη η αισθηση ακομη στο μυαλο μου!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
παιδια οσο μπορειτε ελλατωστε τον στιγμιαιο καφε(φραπε) γιατι δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο κακο κανει στην υγεια σας....ειναι μακραν ο χειροτερος ποιοτικα καφες και επιτελους πρεπει να βγαλουμε τις τσιμπλες απο τα ματια μας και να σταματησουμε να πιπιλιζουμε την καραμελα"ο φραπες ειναι ο παραδοσιακος καφες στην ελλαδα...και αμα δεν πιω φραπε δεν μπορω να πιω τιποτα αλλο...",ειναι καθαρα προιον πλυσης εγκεφαλου που χρονια τωρα στη χωρα μας η νεστλε εχει καταφερει να ριζωσει αυτη τη ιδεα-βλακεια στα μυαλα μας...και βαζω και τον εαυτο μου μεσα καθως και γω πιτσιρικας οταν εβλεπα τη γκομεναρα να βγαινει απο την πισινα με τη φραπεδαρα στο χερι και να ακουω "νε,νε,νεσ καφε φραπε...",επινα το ιδιο...ειναι τοσο μεγαλη η προπαγανδα τοσα χρονια που ΔΥΣΤΥΧΩΣ δυσκολα αλλαζει...προς θεου δε θελω να το παιξω εξυπνος,απλα ειναι η δουλεια μου αυτη,εχω αρρειωστεια με τον καλο καφε..καθως για μενα ειναι ιεροτελεστια(οπως το κρασι),και επειδη ειναι ενας ζωντανος οργανισμος ειναι κριμα να αδικουνται τοσα ωραια χαρμανια,για να προωθησουν καποιες πολυεθνικες τη σκονη,που κανενας δεν ξερει ΤΙ εχει μεσα...καθως ειναι προιον χημικης επεξεργασιας...ασε που ειναι ο πιο βαρυς με υπερβολικη δοση καφεινης και επαναλαμβανω οτι ο φραπε δεν ειναι καφες ειναι κατι σαν καφες...οσο για την καφεινη ο εσπρεσσο ειναι ο πιο ελαφρυς καφες,καθως εχει λιγοτερη καφεινη ακομα και απο το τσαι(!!),αλλα μας φαινεται στους περισσοτερους "βαρυς" η "βομβα",καθως εχουμε μαθει να πινουμε υποκαταστατα και ο καθεαυτου καφες επειδη εχει εντονο αρωμα και γευση μας φαινεται δυνατος!!!ειναι ΜΥΘΟΣ......
Αγαπητε giwrgos μπορει να ειναι σωστα ολα αυτα που λες αλλα σαν φανατικη του καφε μου ειναι δυσκολο να απαρνηθω το φραπε....δεν μπορω να φανταστω αλλο καφε εκτος απο φρεντο και φραπε το καλοκαιρι....ολοι οι υπολοιποι καφεδες μου φαινονται νερομπουρμπουλα....
Μου φαινεται οτι ο νες τελικα δημιουργει εξαρτηση αφου μια φορα δεν πηρα φακελακια μαζι μου σε ενα ταξιδι...στην ελβετια ειναι αγνωστη λεξη ο νες καφε...απο τη δευτερη μερα αρχισαν να μου φταινε ολα....δεν μπορουσα να βρω νες...τελικα εντοπισα σε μηχανημα με κερμα στο Freiburg σε ημερισια εκδρομη...ειναι συνηθεια τελικα....
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Χειροτερος καφες μακραν στην Κουβα αλλα... ας μη μιλαμε γι αυτο! Ας επικεντρωθουμε στα καλυτερα...
Παρισι σε μια κεντρικη γωνια κοντα στην πλατεια Ομονοιας και μετα απο πολλες ωρες περπατημα βραδακι πια εντοπισαμε μια ατμοσφαιρικη μπιστρο με καταπληκτικους κοκκινους καναπεδες! Δεν περιμενα θαυματα αλλα τελικα η πρωτη γουλια cappuccino μας ανταμειψε για τα καλα! Αχνιστος, στη σωστη αναλογια ξυπνησε για τα καλα νου και σωμα... σε μια ωρα επρεπε να ειμαστε εξω απο το Lido!Χαραγμενη η αισθηση ακομη στο μυαλο μου!
Θα συμφωνήσω για την Κούβα.Μου φέρανε καφέ στο Σιενφουέγος με μύγες και όταν τις έδειξα στο γκαρσόνι αυτός απλά τις έβγαλε.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Αγαπητε giwrgos μπορει να ειναι σωστα ολα αυτα που λες αλλα σαν φανατικη του καφε μου ειναι δυσκολο να απαρνηθω το φραπε....δεν μπορω να φανταστω αλλο καφε εκτος απο φρεντο και φραπε το καλοκαιρι....ολοι οι υπολοιποι καφεδες μου φαινονται νερομπουρμπουλα....
Μου φαινεται οτι ο νες τελικα δημιουργει εξαρτηση αφου μια φορα δεν πηρα φακελακια μαζι μου σε ενα ταξιδι...στην ελβετια ειναι αγνωστη λεξη ο νες καφε...απο τη δευτερη μερα αρχισαν να μου φταινε ολα....δεν μπορουσα να βρω νες...τελικα εντοπισα σε μηχανημα με κερμα στο Freiburg σε ημερισια εκδρομη...ειναι συνηθεια τελικα....
οπως δοκιμαζουμε τα φαγητα, ετσι πρεπει να δοκιμαζουμε καφεδες, ποτα κ.λ.π. τι σου κανανε ευη αυτοι οι ελβετοι και σου εφταιγαν ολοι ? παντως δεν μπορω να σκεφτω ταξιδι χωρις τοπικο καφε.
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Χάλια καφές στην Πόλη και υποτίθεται ήταν παραδοσιακός ψημένος στην χόβολη( όπως χάλια και απαράδεκτα τα γλυκά τους κανταιφι και μπακλαβάς,μπορει και τα χειρότερα που έχω δοκιμάσει στην ζωή μου),υπέροχο και αρωματικό το τσάι τους. Ομως τον καλύτερο καφέ τον πίνω πάντα όταν τον κάνω εγώ ειτε ελληνικό είτε γαλλικό είτε καπουτσίνο ή μόνο σε συγκεκριμένα μαγαζιά όταν ξέρω ποιος δουλεύει ....αλλιώς σόδα, με πιάνει τρέλα όταν θέλω να πιω καφέ και δεν μου τον πετυχαίνουν δεν έχω χειρότερο
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.007
οπως δοκιμαζουμε τα φαγητα, ετσι πρεπει να δοκιμαζουμε καφεδες, ποτα κ.λ.π. τι σου κανανε ευη αυτοι οι ελβετοι και σου εφταιγαν ολοι ? παντως δεν μπορω να σκεφτω ταξιδι χωρις τοπικο καφε.
Συμφωνώ απόλυτα! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το γεγονός ότι δεν έχω τρομερή εξάρτηση από τον καφέ, αλλά μου αρέσει σε κάθε μέρος να δοκιμάζω τον τοπικό καφέ, όπως τοπικά κρασιά, κοκτέϊλ, φαγητά κ.λ.π. κ.λ.π., όσο "μάπα" κι αν μου βγούν τελικά!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
οπως δοκιμαζουμε τα φαγητα, ετσι πρεπει να δοκιμαζουμε καφεδες, ποτα κ.λ.π. τι σου κανανε ευη αυτοι οι ελβετοι και σου εφταιγαν ολοι ? παντως δεν μπορω να σκεφτω ταξιδι χωρις τοπικο καφε.
Τα παντα δοκιμαζουμε οταν παμε σε ξενο κρατος και περισσοτερο τις σπεσιαλιτε τους....ο καφες τους ηταν της ταξης του μη χειροτερα....σε οσα καφε πηγα εγω....οι καφεδες ήταν ολοι σε ζεστη εκδοση....cafe late και capuccino δεν μπορουσες να πιεις Αυγουστο μηνα....ο Γαλλικος στο Ramanda καπως ηταν υποφερτος....
Πιστευω οτι στην Ελλαδα εχουμε καλλιτερο καφε.....οσο για τις γευσεις μου αρεσαν πολυ τα ντελικατεσσεν τους πραγματικα εκει χανοσουν σε γευσεις σπεσιαλιτε και ποικιλιες...και βεβαια σε τετοια μαγαζια δεν ψωνιζεις απλως....επιδρομη κανεις..:haha:
 

Crash

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
κάπου κοντά
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγία
...και το ξίδι είναι ταξίδι...
:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.683
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom