Και ο καφες ειναι ταξιδι!

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Μακραν ο καλυτερος καφες ειναι της Ann, μια ουαλη που μετα απο 1 μηνα προσπαθειων να μαθει να φτιαχνει ελληνικο καφεδακι επιτελους τα καταφερε
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
όπου τα ξενοδοχεία σερβίρουν κανονικά espresso-cappuccino και όχι νεροπλύματα. ακόμα και με 1 αστέρι.
λυπαμαι αλλα στην Ιταλια, σερβιρουν espresso- cappuccino χαλια, απο μηχανες που πατας το κουμπακι και σου βγαζει espresso αηδια. τα περισσοτερα ξενοδοχεια που περασα τωρα το καλοκαιρι το ειχαν. επινα λοιπον τσαι με το πρωινο, cappuccino μετα στα καφε
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
λυπαμαι αλλα στην Ιταλια, σερβιρουν espresso- cappuccino χαλια, απο μηχανες που πατας το κουμπακι και σου βγαζει espresso αηδια. τα περισσοτερα ξενοδοχεια που περασα τωρα το καλοκαιρι το ειχαν. επινα λοιπον τσαι με το πρωιο, cappuccino μετα στα καφε
α φίλε δε πήγες στα κατάλληλα ξενοδοχεία:D δοκίμασε την επόμενη φορά το giulio cesare στη ρώμη κοντά στη πόπολο. τους καλύτερους καφέδες τους έχω πιεί στην ιταλία στα όρθια και τους πληρώνεις 1-1,50 ευρώ.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Που κακοέπεσες σαιτας και σου βγήκε χάλια ο καφές; :bleh:
ρωμη. american palace eur 3αστερο- φλωρεντια residence grifone 3αστερο - βερονα maxim 4αστερο- αυτα ηταν με μηχανημα
το δε cavour στην ναπολη ειχε απαραδεκτο καφε, τα αλλα ηταν συμπαθητικα
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
λυπαμαι αλλα στην Ιταλια, σερβιρουν espresso- cappuccino χαλια, απο μηχανες που πατας το κουμπακι και σου βγαζει espresso αηδια. τα περισσοτερα ξενοδοχεια που περασα τωρα το καλοκαιρι το ειχαν. επινα λοιπον τσαι με το πρωιο, cappuccino μετα στα καφε
Συμφωνω απολυτα μαζι σου 7 μερες σρην Ιταλια εψαχνα για καπουτσινο και εσπρεσο .....η Ελλαδα σερβιρει πολυ καλλιτερο
Ο πιο μαπα απο ολους στη Βενετια ....ενα νερομπουρμπουλο που εμοιαζε με καφε...ασε που φρεντο ηταν αγνωστη λεξη....
Καμμια σχεση με το καφε εδω.....ουτε στα ξενοδοχεια 4 αστερων που εμενα στο Μεστρε και στη Ρωμη ειχαν καφε της προκοπης....αλλα το ειχα προνοησει και πηρα μαζι μου νες καφε....σε φακελακια ...

Δεν μιλαμε για Ελβετια....ουτε εκει ....αν και η Γερμανια εχει καλους καφεδες ο Τσιμπο ειναι ο πιο δημοφιλης και ο Γιακομπς....πετυχα νες καφε σε ενα..... κρεοπολειο που ειχε αυτοματη μηχανη με 2 ευρω ...γενικα ο νες- καφε μονο στην Ελλαδα εχει τοσο σουξε...

Παντως κραταω ολα τα μερη που διαβασα οτι εχουν καλο καφε στην Ιταλια περισσοτερο για το επομενο ταξιδι μου......Λευτερη...θα ακολουθησω τις οδηγιες σου κατα λεξη κατα γραμμα.....
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Συμφωνω απολυτα μαζι σου 7 μερες σρην Ιταλια εψαχνα για καπουτσινο και εσπρεσο .....η Ελλαδα σερβιρει πολυ καλλιτερο
Ε όχι ρε παιδιά... η πατρίδα του espresso... δεν έχει καλό καφέ... κι έχουμε εμείς το νερόπλυμα τον Illy...

Πέντε μέρες Φλωρεντία, δυο πράγματα φχαριστήθηκα: καφέ και περπάτημα!

Το καλύτερο όπως λέει ο Λευτέρης είναι στα όρθια: περίπου ?1- 1,50 (αν δεν ήταν τόσο τουριστικ η Φλωρεντία θα πήγαινε και στο 0,80) μυρωδάτος, με το καϊμάκι του και τα όλα του. Τον πίνουμε ακουμπισμένοι στον πάγκο, μαζί με τους υπόλοιπους ιταλούς, ζαχαρίτσα για όποιον δεν τον πίνει σκέτο, ανακατεύουμε με το κουταλάκι (στο μεταξύ ανταλάσσουμε κοπλιμέντα με το μπουφετζή) και γκλουπ! παρτον κάτω! Κουνάς το κεφάλι, στανιάρεις και συνεχίζεις...!

Όσο για τον πρωινό capuccino του ξενοδοχείου, μόνο από μηχάνημα δεν ήταν.. το καλό αφρόγαλα βγάζει μάτι από μακριά... κι έμενα σε ένα ταπεινό 3στερο των 65?...

Συμπέρασμα: η Ιταλία στον καφέ απλά δεν παίζεται...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Καλά....καμιά φορά έχει να κάνει και με το γούστο του καθενός...αλλά εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένος όπου και να ήπια καφέ!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
παντου στην ιταλια εχει καλο καφε. ειπα οτι στα ξενοδοχεια εχουν βαλει μηχανες που σου βγαζει νεροπλυμα, στο πρωινο. οι πιο τελειοι καφεδες ειναι στα βενζιναδικα παντως στην autostrada. εμενα μου αρεσει ο cappuccino οχι με κρεμα το γαλα απο το χτυπημα οπως τον σερβιρουν εδω , αλλα με χτυπημενο γαλα. και παντα ζεστο.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
παντου στην ιταλια εχει καλο καφε. ειπα οτι στα ξενοδοχεια εχουν βαλει μηχανες που σου βγαζει νεροπλυμα, στο πρωινο. οι πιο τελειοι καφεδες ειναι στα βενζιναδικα παντως στην autostrada. εμενα μου αρεσει ο cappuccino οχι με κρεμα το γαλα απο το χτυπημα οπως τον σερβιρουν εδω , αλλα με χτυπημενο γαλα. και παντα ζεστο.
α γεια σου το αφρόγαλο στον καπουτσίνο γίνεται σχεδόν ένα με τον καφέ... και πάντα ζεστό το γάλα
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Συμφωνω απολυτα μαζι σου 7 μερες σρην Ιταλια εψαχνα για καπουτσινο και εσπρεσο .....η Ελλαδα σερβιρει πολυ καλλιτερο
Ο πιο μαπα απο ολους στη Βενετια ....ενα νερομπουρμπουλο που εμοιαζε με καφε...ασε που φρεντο ηταν αγνωστη λεξη....
Καμμια σχεση με το καφε εδω.....ουτε στα ξενοδοχεια 4 αστερων που εμενα στο Μεστρε και στη Ρωμη ειχαν καφε της προκοπης....αλλα το ειχα προνοησει και πηρα μαζι μου νες καφε....σε φακελακια ...

Δεν μιλαμε για Ελβετια....ουτε εκει ....αν και η Γερμανια εχει καλους καφεδες ο Τσιμπο ειναι ο πιο δημοφιλης και ο Γιακομπς....πετυχα νες καφε σε ενα..... κρεοπολειο που ειχε αυτοματη μηχανη με 2 ευρω ...γενικα ο νες- καφε μονο στην Ελλαδα εχει τοσο σουξε...

Παντως κραταω ολα τα μερη που διαβασα οτι εχουν καλο καφε στην Ιταλια περισσοτερο για το επομενο ταξιδι μου......Λευτερη...θα ακολουθησω τις οδηγιες σου κατα λεξη κατα γραμμα.....
είσαι τυχερή που κοιμάται ο traveller... αλλά αύριο δε το γλυτώνεις το κράξιμο που έμεινες στο μέστρε:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.639
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom