Και ο καφες ειναι ταξιδι!

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Για μένα ο καφές είναι πάντα ζεστός. Στην Ελλάδα πίνω μόνο στο σπίτι και αυτόν φίλτρου.
Στο εξωτερικό, ο καλυτερος είναι ο εσπρέσο στην Ιταλία, όπως λέει και ο spo_ros, και σαν ποιότητα και σαν τιμή. Αυτό που μου έκανε εντύπωση εκεί είναι ότι ο illy δεν είναι από τους καλύτερους και μάλιστα κυκλοφορούν πολλές εταιρίες δίχως να ξεχωρίζει κάποια συγκεκριμένα.
Εκεί που απογοητεύτηκα, ήταν στην Βραζιλία. Τελικά έχει μόνο το όνομα....
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εγώ ήπια εκπληκτικό καφέ στην Βραζιλία...μιλάμε για έντονη γεύση του καφέ και χωρίς να σε χτυπάει στο στομάχι! Γούστα είναι αυτά βέβαια.

Όσο για τον Illy...δεν είναι και ο καλύτερος καφές στην αγορά, απλά είναι από τους πιο διαδεδομένους...
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Τον Καλύτερο καφέ (πάντα για φραπέ μιλάμε)τον ήπια και συνεχίζω να τον πίνω σπίτι μου απο τα χεράκια της γυναίκας μου.Απο εκεί και πέρα πάντα κουβαλάω τα συνεργα (σέικερ,καφέ μέχρι και ζάχαρη)μαζί μου οταν πάω ταξίδι.
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
τους δυο πιο ωραιους καφέ της ζωης μου τους ηπια στο νησάκι του μαχαραγιά απέναντι απο το lake palace , udaipur ινδία ( ice coffee - οσο ενας ινδικος εβδομαδιαιος μισθος)

και στη σουηδια ( απο ενα θερμός ) οταν ημουν εθελόντρια στο σουηδικο ραλλυ στη varmland το 2004 , και ειχαν ξεπαγιασει / μουδιάσει τα ακρα μου επειδη στεκομουν ακινητη για καποιες ωρες στο μειον 10 !

εξαιρετικους καφέδες ηπια και στο βιετνάμ ..

όσο για τα καλυτερα coffeeshop -> βιεννη και παρίσι!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Τον Καλύτερο καφέ (πάντα για φραπέ μιλάμε)τον ήπια και συνεχίζω να τον πίνω σπίτι μου απο τα χεράκια της γυναίκας μου.Απο εκεί και πέρα πάντα κουβαλάω τα συνεργα (σέικερ,καφέ μέχρι και ζάχαρη)μαζί μου οταν πάω ταξίδι.

Σωστός!! Κι εγώ καφέ μόνο στο σπίτι μου ευχαριστιέμαι από τα χεράκια τα δικά μου ή του άντρα μου. Και όταν είμαι σε ταξίδι ή κουβαλάω κι εγώ τα σύνεργα ή κάνω την καρδιά μου πέτρα και συμβιβάζομαι με την πιο ανώδυνη λύση πχ. εσπρέσο ή καπουτσίνο.
Η χειρότερή μου δε, είναι ο καφές φίλτρου των ξενοδοχείων.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η χειρότερή μου δε, είναι ο καφές φίλτρου των ξενοδοχείων.
Απολυτο δικιο εχεις, συνηθως ειναι νεροπλυματα. Και δεν εχει να κανει με τα αστερια των ξενοδοχειων. Συνηθως στα πενταστερα ειναι μαπα και μου εχει συμβει σε κατι πολυ πιο χαμηλης κατηγοριας ξενοδοχεια ο καφες φιλτρου να ειναι πολυ καλυτερος, σχεδον ποσιμος.
Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες: τον καλυτερο (που για εμενα σημαινει τον πιο αρωματικο) καφε τον πινω στην Ιταλια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.362
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
τον καλυτερο (που για εμενα σημαινει τον πιο αρωματικο) καφε τον πινω στην Ιταλια.
όπου τα ξενοδοχεία σερβίρουν κανονικά espresso-cappuccino και όχι νεροπλύματα. ακόμα και με 1 αστέρι.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
όπου τα ξενοδοχεία σερβίρουν κανονικά espresso-cappuccino και όχι νεροπλύματα. ακόμα και με 1 αστέρι.
Συνυπογράφω. Στη Φλωρεντία ξεκινούσα τη μέρα μου με τον πιο ιδανικό τρόπο...

Και βέβαια καθόλη τη διάρκεια της ημέρας, τα εσπρεσάκια έδιναν και έπαιρναν!

Επί του θέματος: Οι καφέδες από Κεντρική και Λατινική Αμερική είναι το απόλυτο MUST (βραζιλιάνικος είναι μια χαρά, μάλλον λάθος χαρμάνι ήπιατε και δεν σας άρεσε)

Οι Αφρικανικοί και Ινδονησιακοί είναι καλοί κ πολύ αρωματικοί αλλά η γεύση δύσκολη και κάπως ιδιαίτερη.

Για τους ψαγμένους έχω να προτείνω καφέ από την Υεμένη.... Γευστικός οργασμός η κάθε κούπα καφέ
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Μακράν χειρότερος όλων, ο 'καφές' της πρώην Γιουγκοσλαβίας....Πιο αηδιαστικό και άγευστο νερόπλυμα δεν πρέπει να έχω δοκιμάσει στη ζωή μου.......Ακόμα και μετά από ολονύκτιο ταξίδι με πούλμαν, με ένα μέτρο χιόνι, 'ύπνο' με τα ρούχα σε παγωμένο δωμάτιο με ξυλιασμένα σεντόνια, ΚΑΙ ψηλό πυρετό, ήταν απλά αδύνατο να τον πιεις...Κάτι ανάμεσα σε βραστό πριονίδι και χώμα...................
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.362
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για τους ψαγμένους έχω να προτείνω καφέ από την Υεμένη.... Γευστικός οργασμός η κάθε κούπα καφέ
να τον δοκιμάσουμε τότε..με ακουστική παρέα το Bolero...(+ το An der schonen blauen Donau για όσους τον πίνουν αργά..)
να μας πεις πλιζ και που μπορούμε να τον δοκιμάσουμε τον υεμενίτικο καφέ. Αθήνα πού?
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
να τον δοκιμάσουμε τότε..με ακουστική παρέα το Bolero...(+ το An der schonen blauen Donau για όσους τον πίνουν αργά..)
να μας πεις πλιζ και που μπορούμε να τον δοκιμάσουμε τον υεμενίτικο καφέ. Αθήνα πού?

Πόσα ξέρεις Samion...

Η Dorothy τις έχει δώσει τις διευθύνσεις.. τώρα αν εσείς δεν κρατάτε σημειώσεις... Γιαυτό είμαι πάντα χαρούμενη - ο συνδυασμός αραβικού καφέ, καβαλιώτικου προφιτερόλ και μπολερό είναι εκρηκτικός
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Aντε και τον έχω πρόσφατο ..βιετναμέζικος καφές! βαρύς περιεκτικός ,black,γεμάτη γεύση!! τον σερβίρουν σε ένα ειδικό μαραφέτι-σουρωτήρι,περιμένεις υπομονετικά ακούγοντας τις σταγόνες γκλιν γλόν γκλίν,και μόλις αδειάσει το σουρωτήρι στο φλυτζάνι,τον απολαμβάνεις με ζάχαρη ή καλύτερα ζαχαρούχο γάλα αφού τον ανακατέψεις!! παντού και όλη μέρα πίνουν καφέ...έχω να κοιμηθώ 25 μέρες,αφού μουμεινε κουσούρι,αγόρασα το μαραφέτι και καφέ και δώστου!!! φυσικά τον συνοδεύω με τον αγαπημένο μου καπνό drum που πήρα είπαμε απο το dubai στην ξευτίλα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.094
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom