Και ο καφες ειναι ταξιδι!

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Λιγο κλισε αλλα...
Στην Ελλαδα, Σαντορινη σε ενα γνωστο καφε αγουροξυπνημενη με μια φιλη μου το πρωι. Καθομασταν στο χτιστο καναπε, κατω απο την περγκολα. Βλεπαμε τη θαλασσα...Ο αερας φυσουσε τα μαλλια μας και εμεις ημασταν πολυ χαρουμενες, γελουσαμε συνεχεια. Ηταν οι πρωτες διακοπες μονες σε νησι!!!
αχ τι μου θύμησες τώρα.... πρώτεσ διακοπές σε νησί με φίλους...;)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπελιζ , Ambergris caye και το εξωτικο μαγαζακι με το ονομα caye coffee προμηθευει με καφε ολο το νησι αλλα και ολη τη χωρα. Απο εδω οι φρεσκοκομενοι κοκοι περνουν απο υφαλους και ατολες για να φτασουν στο Μπελιζ σιτι και απο κει στο Οραντζ γουοκ , την Πλασενσια και το Σαν Ιγνασιο.

Το ανακαλυψαμε τυχαια οδηγωντας νοτια του Σαν Πεντρο με το golf-cart και ενω ψαχναμε για τα διασημα Johnny cakes του Μπελιζ που ηθελε ο μικρος. Δεν το πιστευα οταν ειδα το καθαρο ομορφο μαγαζι που μπορουσες να γευτεις cakes και ψωμακια κανελλας ,αλλα επισης αλεθε καφε και τον εφιαχνε ετοιμο στο φλυτζανι ενω ο πελατης μπορουσε να παρακολουθησει ολη τη διαδικασια μετατροπης των κοκκων του σε αχνιστο καφε οπως με ενημερωσε η υπαλληλος.
Μου προσφερε ενα φλυτζανι αν ηθελα και αποτολμησα μια μολις γουλια απο τον ζεστο καφε. Ηταν δυνατος της ειπα , ενω απορησα γιατι σε τετοια μερη με τοση ζεστη πινουν καυτο καφε! Μου ειπε οτι προμηθευουν ολο το νησι καφε και καποιο απογευμα θα μπορουσα να δοκιμασω σε καποιο παραθαλασσιο μαγαζι – φανερα περηφανη για τον καφε τους. Παντα αλεθουν οσο χρειαζονται για καθε μερα και ποτε παραπανω , ωστε να ειναι παντα φρεσκος μου ειπε.

Το ιδιο απογευμα , μετα την τρελλη περιπετεια στο βαλτο με τους κροκοδειλους και τα διαβολικα κουνουπια , αποφασισα οτι χρειαζομουν μια κουπα απο τον δυνατο καφε. Διαλεξα το μπαρ με τη μεγαλυτερη παλαπα στην αμμο του Σαν Πεντρο , το μαγαζι του Φιντο και πριν απο το βραδινο φαγητο αφου τον αφησα να κρυωσει αρκετα , απολαυσα πραγματικα τον μυρωδατο καφε του caye με τη δυνατη γευση.

Η νυχτα πεφτει , η μουσικη δυναμωνει , ενας καρχαριας που κρεμεται απο την οροφη της παλαπας κουνιεται ρυθμικα , ο υφαλος δεν ειναι πια ο πρωταγωνιστης και η δραση μεταφερεται στη στερια. Με την κουπα στο χερι μουρμουρισα το τραγουδι της Μαντονα που εκανε το νησι διασημο σε ολο τον κοσμο , αλλαζοντας λιγο τα λογια...Tropical the island coffee...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Για τους φιλους του καφε,που προκειται να πανε Ταιλανδη......Μην κανετε τον κοπο να παρετε καφε μαζι σας απο την Ελλαδα,εξαλλου θα τον πληρωσετε και ακριβα.
Τα ραφια των seven-eleven ειναι γεματα,και σιγουρα ενα θα ειναι διπλα σας.
 

Attachments

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Για τους φιλους του καφε,που προκειται να πανε Ταιλανδη......Μην κανετε τον κοπο να παρετε καφε μαζι σας απο την Ελλαδα,εξαλλου θα τον πληρωσετε και ακριβα.
Τα ραφια των seven-eleven ειναι γεματα,και σιγουρα ενα θα ειναι διπλα σας.
Καλώς ήρθες πίσω....μη νομίζεις ότι θα ξεφύγεις, έχεις ιστορίες να μας πεις!!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καλώς ήρθες πίσω....μη νομίζεις ότι θα ξεφύγεις, έχεις ιστορίες να μας πεις!!!
Γεια σου GTS.:p
Αγαλι-αγαλι,τωρα και αυτα που γραφω πολλα ειναι,τα ξερεις τωρα εσυ....
ειμαι αλλου φιλε.
Εικονες σκεψεις αναμνησεις πλημμυριζουν ολα μαζι το μυαλο μου και μπλοκαρω,αν γραψω τωρα στορυ θα βγει λαπας.
Θα γραψω ομως...καποια στιγμη,εστω και τα βασικα.:rolleyes:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Γεια σου GTS.:p
Αγαλι-αγαλι,τωρα και αυτα που γραφω πολλα ειναι,τα ξερεις τωρα εσυ....
ειμαι αλλου φιλε.
Εικονες σκεψεις αναμνησεις πλημμυριζουν ολα μαζι το μυαλο μου και μπλοκαρω,αν γραψω τωρα στορυ θα βγει λαπας.
Θα γραψω ομως...καποια στιγμη,εστω και τα βασικα.:rolleyes:
Σε νιώθω και περαστικά!! Αλλά, το επόμενο ταξίδι είναι στη γωνία φίλε!!
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Τον καφέ μου τον απολαμβάνω στο σπίτι μου, τον αρωματίζω με κάρδαμο,ανάβω το τζάκι και κοιτώντας τη φωτιά τον ευχαριστιέμαι κάνοντας σχέδια για ταξίδια...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ανακατευουμε με το καλαμακι 4-5 βολτες , ο ηχος απο τα παγακια που χτυπανε στο ποτηρι , και το σχολιο ‘τελειος , αισχος , ωραιος ο καφες , τι εριξαν μεσα’ που κανουμε τις περισσοτερες φορες.



ναιιι αυτο ειναι....:)
οι ξενοι θα μαθουν να πινουν καφε οταν μαθουν να φτιαχνουν μια εναμισαρα βεργα κοκορετσι...........
 

sofiaNY

Member
Μηνύματα
35
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
ναιιι αυτο ειναι....:)
οι ξενοι θα μαθουν να πινουν καφε οταν μαθουν να φτιαχνουν μια εναμισαρα βεργα κοκορετσι...........[/quote]


δηλαδη............Π Ο Τ Ε?
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Για τους μελλοντικους ταξιδευτες στο Βιετναμ να ξερετε οτι ο καφες τους ειναι
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ.
Οπωσδηποτε πρεπει να δοκιμασετε.
Ζαχαρη δεν χρησιμοποιουν χρησιμοποιουν ομως ζαχαρουχο γαλα το οποιο μπαινει πρωτο στο ποτηρι και απο πανω βαζουν ενα μικρο σουρωτηρι με μια κουταλια καφε και ζεστο νερο που σταζει σιγα-σιγα.Ειναι ενα ειδος φιλτρου.
Εμεις παραγγελναμε και παγακια και τον καναμε παγωμενο.
Απιθανος με δυνατη γευση!!!!
 

Attachments

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Πετυχα τον Αυγουστο στο Αιβαλι ενα ντελικατεσσεν - ο Θεος να το κανει- με καθε λογης καφεδες τσαγια σε καταπληκτικες συσκευασιες...μου εκανε εντυπωση μια γευση τσαγιου απο ροδι...
Αρχισα λοιπον την επιδρομη στο ραφι....και πανω που τα ειχα γονατισει ολα και ειχα γεμισει 2 καλαθια- να παρω και για δωρα- ξαφνικα αρχισα να κοιταω ημερομηνιες ληξεως σε καθε κουτι....
Προς απογοητευση μου απο τα δυο καλαθια δυο πακετα τσαι μονο δεν ειχαν ληξει...ολα τα αλλα δυο μηνες ληγμενα...
Το αναφερω στον υπευθυνο του μαγαζιου....για να μου τα αλλαξει...ο τυπος προσπαθουσε να με πεισει οτι το best before που εγραφε κατω απο καθε κουτι ηταν ....ημερα παραγωγης και οχι ληξης !!!!!!
Ειπα να μη δωσω συνεχεια πηρα μονο δυο που δεν ειχαν ληξει.....και τα υπολοιπαν φυσικα τα τοποθετησαν απο την αρχη στο ραφι....για τον επομενο που δεν ηξερε προφανως να διαβαζει αγγλικα....
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Πολύ γέλιο είχε στη Σιγκαπούρη στο Jurong Bird Park, όπου ζητήσαμε κάτι σαν φραπέ από την καντίνα, εξηγήσαμε στην κοπέλα πώς να το φτιάξει, προσπάθησε τελοσπάντων, βλέπουμε κι εμείς τον φραπέ και της λέμε από ευγένεια ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. Ο καφές τελικά ήταν ένα πράμα νεράκι με γάλα και ανακατεμένο καφέ, latte ίσως,δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς ήπιαμε, είχε όμως την πλάκα του! Και φυσικά στο Πενάνγκ στη Μαλαισία είχε εργοστάσιο με διάφορες γεύσεις καφέ, τους δοκίμασα ΟΛΟΥΣ και ήταν εκπληκτικοί! Καφές με γεύση τζίνσενγκ, πορτοκάλι, καρύδα, φράουλα, λευκός καφές και ότι βάζει ο νους σας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom