Ισπανία Καλημέρα από Bilbao!

Maria1985

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Καλησπέρα και από μένα !!Θα ήθελα να ρωτήσω αν Οκτώβρη και Νοέμβρη είναι καλη περίοδος για ΜΠιλμπαο πόσες μέρες είναι οκ και αν μπορώ να συνδυάσω και κάτι άλλο εκεί κοντά
Επίσης γιατί τα εισιτήρια είναι πάντα τόσο ακριβά ;;;έχετε καμία πρόταση ;πετάμε από Ηρακλειο Κρήτης
Ευχαριστώ πολύ :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
@dkoufo Κι εγώ θα πρότεινα να μοιραστούν οι μέρες. Το πώς θα μοιραστούν έχει να κάνει με τις ώρες άφιξης και αναχώρησης. Για τον καιρό κανείς δεν μπορεί να ξέρει. Η βροχή είναι πάντα πιθανή εκεί.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Και εγώ με την σειρά μου Παρασκευή 16/09 πρωί θα είμαι στο Μπιλμπάο και αναχωρώ Τρίτη 20/09 το απόγευμα. Έχω κλείσει 2 βραδιές να μείνω Μπιλμπάο και 2 Σαν Σεμπαστιάν.
Η παρασκευή θα φύγει όλη στην πόλη μέσα για βόλτες.
Από Κυριακή έλεγα να νοικιάσω αμάξι ώστε προς το Σεμπαστιάν να κάνω και κάποιες στάσεις στην διαδρομή ( κουέρνικα..... και είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε πρότασή σας).
Δευτέρα να πήγαινα Μπιαρίτζ-Μπαγιόν και Τρίτη προλαβαίνω μια Παμπλόνα το πρωί πριν το αερόδρομιο.
Μένει το Σάββατο. Να το αφιερώσω Μπιλμπάο και πέριξ ( πορτουγαλέτε) ή να νοικιάσω το αμάξι και να δω επαρχία;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
@Maria1985
Οπως ειπε και η κατκατς η βροχη ειναι παντα πιθανη και το σχετικο κρυο. Τσεκαρε πτησεις της volotea απο Αθηνα, μηπως και ειναι πιο φθηνα. Για τις μερες αναλογα, θα ελεγα 2-3 αλλα εχει να κανει με το τι θες να κανεις. Για μενα ποτε δεν ειναι αρκετες οι ημερες για την ασχημη πολη της καρδιας μου <3
Απο Bilbao οπωσδηποτε San Juan de Gaztelugatxe για ημερησια.

@geopap

Οπως ειπα πριν θα πηγαινα οπωσδηποτε και San Juan de Gaztelugatxe. Θα προτeiνα επισης Zumaia kai Pasaia.Το τελευταιο και με τα ποδια απο Σαν Σεμπ
Μου ακουγεται πολυ σκοτωμα, δεν τρελαινομαι για Σαν Σεμπαστιαν αλλα το εχεις δει; Εγω θα πηγαινα το πρωι του Σαββατου Γκερνικα να τη βγαλω απο τη μεση και το απογευμα θα γυρνουσα στην πολη. Την Κυριακη θα σταματουσα στα χωριουδακια στην ακτογραμμη μεταξυ Μπιλμπαο- Σαν Σεμπ.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Όχι δεν έχω πάει καθόλου χώρα των Βάσκων. Οπότε λές με λεωφορείο Γκέρνικα το Σάββατο και μετά ακτογραμμή. Ωραία ιδέα. Το Σαν Σεμπαστιάν δεν αξίζει σαν πόλη? Για την Γαλλική μεριά και την Παμπλόνα τι λές?

Edit: Βλέπω στον χάρτη εάν την Κυριακή ακολουθήσω ακτογραμμή και πάω Gaztelugatxe και Zumaia ο δρόμος περνάει σχεδόν έξω από Γκέρνικα. Οπότε μήπως την έβαζα την Κυριακή?
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Όχι δεν έχω πάει καθόλου χώρα των Βάσκων. Οπότε λές με λεωφορείο Γκέρνικα το Σάββατο και μετά ακτογραμμή. Ωραία ιδέα. Το Σαν Σεμπαστιάν δεν αξίζει σαν πόλη? Για την Γαλλική μεριά και την Παμπλόνα τι λές?

Edit: Βλέπω στον χάρτη εάν την Κυριακή ακολουθήσω ακτογραμμή και πάω Gaztelugatxe και Zumaia ο δρόμος περνάει σχεδόν έξω από Γκέρνικα. Οπότε μήπως την έβαζα την Κυριακή?
Νομιζα θα ειχες αμαξι ολες τις μερες γι αυτο το προτεινα. Αν εχεις μονο την Κυριακη, ναι τοτε καλυτερα βαλε την Γκερνικα εκεινη τη μερα. Οι αποψεις διιστανται αλλα προσωπικα ειχα ξοδεψει μιση μερα στη Γκερνικα, γι αυτο την προτεινα για Σαββατο πρωι, για να εχεις την Κυριακη να επισκεφτεις περισσοτερα μερη. Νομιζω ειχα παει με τρενο Γκερνικα, αλλα δεν ειμαι και σιγουρη. Λογικα θα εχει και λεωφορειο.

Φυσικα και αξιζει το Σαν Σεμπαστιαν, απλα αν ξοδεψεις την Κυριακη σε στασεις και Δευτερα-Τριτη σε εκδρομές, πότε θα το δεις; Απο Σαν Σεμπαστιαν φευγεις; Δεν εχω παει ουτε Παμπλονα ουτε στη γαλλικη πλευρα αν και εχω ακουσει οτι αξιζει. Στη θεση σου θα αφηνα απεξω την Παμπλονα. Θα επισκεπτομουν τη Δευτερα τη γαλλικη πλευρα, αν ειχα χρονο θα σταματουσα και Saint-Jean-de-Luz που επισης εχω ακουσει οτι μετραει και την Τριτη θα την αφιερωνα σε βολτες στο Σαν Σεμπαστιαν, βολτα στις παραλιες και στο ιστορικο κεντρο+Pasaia.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Τέλεια ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!
Δευτέρα εκδρομές και Τρίτη Σαν Σεμπάστιαν και αναχώρηση το μεσημέρι για αεροδρόμιο Μπιλμπάο.
Παμπλόνα άλλη φορά να έχουμε να λέμε ότι θα ξαναπάμε να δούμε κάτι...
Τώρα για αμάξι μπορώ να το νοικιάσω από το Σάββατο αλλά αν είμαι πέριξ Μπιλμπάο δεν πολύ συμφέρει. Θα δω τι θα προλάβω την Παρασκευή να δω και μάλλον θα αποφασίσω επιτόπου.

Ναι αξίζει! Και για φαγητό ακόμα περισσότερο.
Και εγω για το φαγι πάω μην νομίζεις... κοιλιοδουλος γαρ!!

Γι αυτό αν έχετε να προτείνετε καλά pintxos και στις 2 πόλεις μην ντρέπεστε....
 

Maria1985

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
@Maria1985
Οπως ειπε και η κατκατς η βροχη ειναι παντα πιθανη και το σχετικο κρυο. Τσεκαρε πτησεις της volotea απο Αθηνα, μηπως και ειναι πιο φθηνα. Για τις μερες αναλογα, θα ελεγα 2-3 αλλα εχει να κανει με το τι θες να κανεις. Για μενα ποτε δεν ειναι αρκετες οι ημερες για την ασχημη πολη της καρδιας μου <3
Απο Bilbao οπωσδηποτε San Juan de Gaztelugatxe για ημερησια.

@geopap

Οπως ειπα πριν θα πηγαινα οπωσδηποτε και San Juan de Gaztelugatxe. Θα προτeiνα επισης Zumaia kai Pasaia.Το τελευταιο και με τα ποδια απο Σαν Σεμπ
Μου ακουγεται πολυ σκοτωμα, δεν τρελαινομαι για Σαν Σεμπαστιαν αλλα το εχεις δει; Εγω θα πηγαινα το πρωι του Σαββατου Γκερνικα να τη βγαλω απο τη μεση και το απογευμα θα γυρνουσα στην πολη. Την Κυριακη θα σταματουσα στα χωριουδακια στην ακτογραμμη μεταξυ Μπιλμπαο- Σαν Σεμπ.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση <3
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γι αυτό αν έχετε να προτείνετε καλά pintxos και στις 2 πόλεις μην ντρέπεστε....
San Sebastian

Τα παρακάτω δυο είναι μπαρ με pintxos. Που σημαίνει ότι φτάνεις στη μπάρα και
α) μπροστά σου βλέπεις έτοιμα τάπας και σαντουιτσάκια (bocatillos) διαλέγεις από τις πιατέλες ό,τι θέλεις, παραγγέλνοντας και ποτό. Κάθεσαι και τα τρως είτε στη μπάρα, είτε σε σταντ με σκαμπό ή σε τραπέζι, είτε στα όρθια μέσα ή έξω.
β) δεν βλέπεις τίποτα μπροστά σου ή βλέπεις κάποια πολύ basic τότε σηκώνεις βλέμμα στον τοίχο πάνω από το μπαρ, δηλαδή μπροστά σου και ψάχνεις για τη λίστα των pintxos που φτιάχνονται εκείνη τη στιγμή. Παραγγέλνεις στο μπαρ. Είναι τζιμάνια θα καταλάβουν τι θέλεις. Μετά πάλι τα τρως όπου να ναι. Αυτή είναι η καλύτερη περίπτωση.
Προφανώς μπορεί να υπάρχει και συνδυασμός των α) και β). Στο μυαλό μου την α) περίπτωση την είχα ως "αυτά με τα ψωμιά" και τη β) ως "τα σοβαρά τάπας".

Το κρασί πάντα rioja και πολύ προσιτά τα μπουκάλια.

Bar Astelena Ψάξτο στην Plaza de la Constitucion και παράγγειλε solomillo a la planche.

La Cuchara de San Telmo Μέναμε δίπλα και πηγαίναμε κάθε μέρα. Μόνο σοβαρά pinxtos και στριμωξίδι.

Η πόλη έχει πολλά καλά pinxtos bar και εστιατόρια. Αυτά τα δυο όμως τα θυμάμαι απ' έξω.
 

Georgie

Member
Μηνύματα
6
Likes
7
Καλημερα.και.απο εμένα από το Δουβλινο, νέο μέλος στο φόρουμ, αν και σας παρακολουθώ χρόνια.
Η χώρα των Βάσκων είναι εκπληκτική, ίσως το πιο όμορφο κομμάτι της Ισπανίας, αλλά αυτό είναι προσωπική εκτίμηση.
Το Bilbao από τις πιο cool πόλεις, αλλά το San Sebastian είναι το στολίδι .
Μη κάνετε το λάθος να το αγνοήσετε.
Αν υπάρχει η δυνατότητα χρόνου θα ήταν εξαιρετική εμπειρία να κάνετε το ταξίδι μεταξύ των δύο πόλεων με το τρένο ( κάτι σα προαστιακός) κάνει πολύ ώρα , περίπου 2:30 , αλλά το τοπίο είναι εκπληκτικό περνώντας από τα χωριά των Βάσκων
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Κι εγώ θυμάμαι απ' έξω στο Σαν Σεμπαστιάν το Atari Gastroleku στην κορυφή της Calle Mayor, για το foie gras(παρασπονδία) με σάλτσα λευκής σοκολάτας και τα μανιτάρια. Έχω κι αυτή τη γαστρονομική διαδρομή, την οποία όμως δεν έχω ακολουθήσει
IMG_20211203_195636.jpg

Επιβάλλεται να δοκιμάσετε και το κόκκινο βερμούτ με πορτοκάλι και πολύ πάγο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom