Ντουμπάι Καλοκαίρι και ζέστη στο Dubai?

anthix

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!

Ανακάλυψα το forum ψάχνοντας πληροφοριές σχετικά με έναν ενδεχόμενο φετεινό καλοκαιρινό προορισμό μου... το Dubai.
Απο φωταγραφίες και διηγήσεις του φορουμ αλλά και φίλων μου, σίγουρα αποτελεί προορισμό-πρόκληση για μένα.
Ωστόσο το πρόβλημα μου είναι ότι χρόνο έχω μόνο τα καλοκαίρια... οπότε φοβάμαι για το τι θερμοκρασίες πρόκειται να συναντήσω! Οι θερμοκρασίες των 40 βαθμων που παρουσιάζει το Wikipedia μάλλον ψευδείς μου φαίνονται, καθώς θεωρεί μέση θερμοκρασία στην Αθήνα τους 33 βαθμούς τον αύγουστο (με τίποτα όμως!)

Οπότε, θα με βοηθούσατε πολύ αν μου πείτε πότε ταξιδέψατε εκεί και τι θερμοκρασίες συναντήσατε! Το έχει κάνει κανείς σας Ιούλιο-Αύγουστο ή είναι απαγορευτικό?

Επίσης, είναι προτιμότερο ένα ταξιδιωτικό γραφείο ή απλά να κλείσουμε ξενοδοχείο/αεροπορικά? 2 Κοπέλες θα ταξιδέψουμε, αν και διαβάζω ότι πρόκειται για ασφαλές μέρος.
Τέλος να προτιμίσω μια low cost εταιρία που πραγματοποιεί πτήσεις εκεί ή μια γνωστή εταιρία με μια διαφορα 100-120 ευρώ?

Ευχαρριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια, ελπίζω να εξκαθαρίσω σύντομα το πλάνο των διακοπών μου! :)
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Καλοσώρισες στον μαγικό κόσμο του travel stories!

Δεν θα μπορούσες να κάνεις χειρότερη επιλογή εποχής για το Ντουμπάι. Είναι εντελώς απαγορευτικό για το καλοκαίρι και πόσο μάλλον για τον Αύγουστο.. Εγώ είχα πάει Απρίλιο και είχε μέχρι και 38 βαθμούς οπότε καταλαβαίνεις.... Είχαμε πάει με πρακτορείο μόνο και μόνο γιατί από κάποιο ψάξιμο που κάναμε μας έβγαινε οικονομικά πάνω κάτω το ίδιο το πακέτο του πρακτορείου σε σχέση με διαμονή και αεροπορικά μόνες μας. Κατά τα άλλα είναι πάρα πάρα πάρα πολύ ασφαλής χώρα, δεν έχεις κανένα φόβο, κι εμείς 2 κοπέλες μόνες μας πήγαμε. Ταξιδέψαμε με την οικονομική Air Arabia και ήταν μια χαρά, απλά δεν έχει κάποιο φαγητό κατά την διάρκεια της πτήσης, ένα νεράκι σου δίνουν, αλλά εμένα αυτό δεν με πειράζει..

ΜΗΝ πας τον Αύγουστο, πιστεύω πως θα το μετανιώσεις. Μάλλον δεν το πιστεύω απλά, είμαι σίγουρη.. Πήγαινε άλλη εποχή αλλιώς μην πας καθόλου.. Όποια άλλη πληροφορία θες ρώτα με μιας και έχω πάει πρόσφατα:p
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
σου μεταφερω εμπειρια φιλικου μας ζευγαριου που πηγε περσυ τον αυγουστο.
εχει απιστευτη ζεστη, παντου βεβαια κλιματισμο αλλα ειναι εξωφρενικα φτηνο το πακετο.
τελικα δε το μετανιωσαν.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Άριστη επιλογή το Dubai ειδικά μήνα Αύγουστο... ενδιαφέροντα μουσεία, μαγευτική θάλασσα, όμορφος κόσμος... μην ακούς τι λένε οι διάφοροι άσχετοι για την ζέστη... εξάλλου αν ζεσταθείς θα μπορέσεις να κάνεις και σκι στο υπέροχο χιονοδρομικό κέντρο!! Μιλάμε για απίστευτα πράγματα αλλά μην ξεχάσεις να πάρεις φλις για το κρύο!!

Είμαι σίγουρος ότι θα περάσετε αξέχαστα στο μαγευτικό Dubai!! Καλό ταξίδι και καλή τύχη!!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Άριστη επιλογή το Dubai ειδικά μήνα Αύγουστο... ενδιαφέροντα μουσεία, μαγευτική θάλασσα, όμορφος κόσμος... μην ακούς τι λένε οι διάφοροι άσχετοι για την ζέστη... εξάλλου αν ζεσταθείς θα μπορέσεις να κάνεις και σκι στο υπέροχο χιονοδρομικό κέντρο!! Μιλάμε για απίστευτα πράγματα αλλά μην ξεχάσεις να πάρεις φλις για το κρύο!!

Είμαι σίγουρος ότι θα περάσετε αξέχαστα στο μαγευτικό Dubai!! Καλό ταξίδι και καλή τύχη!!
καλε μην αποπαιρνεις ετσι το κοσμο....θα παρεξηγηθουν
 

nina28

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Πήγαμε Ντουμπάι Αύγουστο (πέρυσι) γαμήλιο ταξίδι και ήταν τέλεια!!! Είχα κι εγώ άγχος με τη ζέστη λόγω αλλεργικής ρυνίτιδας (έντονο πρόβλημα) αλλά δεν ένιωσα στιγμή άσχημα.
Θα δείτε τόσα απίστευτα και πανέμορφα πράγματα που θα ενθουσιαστείτε!! Το κόστος είναι χαμηλό και σε ξενοδοχεία (τα οποία είναι χλιδάτα σε σχέση με τα δικά μας), εμείς μείναμε σε σουϊτα με 129? σε ένα από τα καλύτερα 5*! Έχει παντού κλιματισμό και η αλήθεια είναι πως θα σου χρειαστεί και ζακετούλα γιατί το παρακάνουν με την κλιματισμό! Γενικά θέλεις άνετα ρούχα, λεπτά υφάσματα και 1-2 ζακετούλες!
Θα σου πρότεινα να πάτε με τουριστικό γραφείο γιατί δεν είναι όπως η Ευρώπη που τα βρίσκεις όλα εύκολα, οι ξεναγήσεις είναι πολύ χαλαρές και μόνο 2 μέρες και 1 μέρα έχετε σαφάρι που είναι απόγευμα. Οπότε έχεις και χρόνο να κάνεις βόλτες στα mall (οι τιμές σε επώνυμα ρούχα ίδιες με τις δικές μας, αλλά στα χειμωνιάτικα είχαν 70% έκπτωση!).
Το φαγητό είναι καταπληκτικό και πολύ φθηνό (η τοπική κουζίνα, αν θέλεις ιταλικό ή κάτι άλλο το πληρώνεις όπως και στην Ελλάδα).
Μπάνιο στη θάλασσα δύσκολα κάνεις (38-40 βαθμούς είχε το νερό!), αλλά σε όλα τα ξενοδοχεία έχουν ψυχώμενες πισίνες!
Σε οτι μπορώ να βοηθήσω πες μου.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Anthix πηγαινε καλυτερα στη Κωνσταντινουπολη,το Dubai δεν παλευεται τετοια εποχη..Εκτος αν θες να τη βγαλεις μεσα στα εμπορικα!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Dubai με τις μπάντες!!!!!!!
έχω παει 7 φορές και ακομα να το χορτάσω!!!!
πάντα καλοκαίρι και ειδικά αύγουστο..
τρελαίνομαι για shopping στα πολυκαταστήματα με aircondition ...και παντα κουβαλάω και τα παγοπέδιλα μου για τρελίτσες στις πίστες του..
οποιος δεν έχει πάει αυτος χάνει!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
@anthix
Oι Βεδουίνοι που είναι πιο έξυπνοι από εμάς ντύνονται στα άσπρα και την αράζουν στις σκηνές τις καλοκαιρινές μέρες... εσύ γιατί θες να χαλάσεις λ7 για να περιηγείσαι σε μια πόλη που βαράει 45άρια για πλάκα?
 

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
Πήγα ντουμπαι πρωτοχρονιά αλλά κάποιον Αύγουστο έμεινα μια μέρα στο Μπαχρέιν λόγω ανταποκρίσεις τις πτήσης , ένα θα σου πω με έπιασε αναφυλαξία :( 46 βαθμούς είχε . αλλά αν είναι να κανείς βόλτες στα εμπορικά έχουνε όλα καλής ποιότητας κλιματιστικά . για παραλίες και θάλασσα μην χαίρεσαι δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο . πάντως κατάλληλη εποχή είναι Νοέμβριος - Μάρτιος .Μονός η με γραφείο μια από τα ιδία , είναι απλός και λιτός προορισμός , διάβασε την ιστορία που έχω γράψει θα σε βοηθήσει αρκετούτσικα :)
 

Takis-Gwgw

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ψαχνομαστε...
Εμεις ειχαμε παει το πρωτο 10ημερο του Σεπτεμβριου και η θερμοκρασια οπως και η υγρασια ηταν στα ΥΨΗ!Ωραιος και φθηνος προορισμος απλως το σεναριο να κανεις βολτες στους δρομους το ξεχνας.Ξενοδοχειο-ταξι-αξιοθεατα.
Να σου πω ενα απλο παραδειγμα.
Πως θολωνουν εδω τα τζαμια τον χειμωνα λογω του οτι εξω εχει κρυο και μεσα ζεστη,εκει συμβαινει να θολωνουν για το αντιθετο,εχει τοσο ζεστη εξω και κρυο απο τα aircondition μεσα.Επισης η καμερα μου σταματαγε να λειτουργει(απο την διαφορα θερμοκρασιας) οταν την εβγαζα εξω απο το παραθυρο του ταξι που ειχαμε νοικιασει για μια ξεναγηση.
 

anthix

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις απόψεις σας τόσο άμεσα. Αντικρούμενες βέβαια, άλλα πάντα υπάρχει η προσωπική ματιά του καθενός. Βέβαια βλέπω πως λίγοι το τόλμησαν καλοκαίρι, οπότε ίσως είναι πιο συνετό να περιμένω...
Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom