Αυστρία Σλοβακία Καλοκαίρι στο Δούναβη: ταξιδεύοντας στη Βιέννη και τη Μπρατισλάβα

penthesilia

Member
Μηνύματα
108
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΖΑΝΖΙΒΑΡΗ
Συγκρίνετε δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Όπως αναφέρθηκε ήδη η Μπρατισλάβα και το Γκράτς είναι επαρχιακές πόλεις. Προσωπικά δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να πάει κανείς στο Γκράτς, διότι αφενός δεν έχει κάτι το φοβερό και αφετέρου έχει μεγάλη εγκληματικότητα και γενικά είναι πόλη που φοβίζει. (στα ξενοδοχεία υπάρχει έντυπο για την παιδεραστία!!!). Τώρα η Μπρατισλάβα είναι όντως μια ωραία εξόρμηση για ένα διήμερο για ξεκούραση , αλλά δεν είναι τίποτα το φοβερό. Οι τιμές πάντως είναι χαμηλές, διότι όπως και σε όλο το πρώην ανατολικό μπλοκ, προσπαθούν να προσελκύσουν τουρίστες.
 

penthesilia

Member
Μηνύματα
108
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΖΑΝΖΙΒΑΡΗ
Γιατί δεν έχει κανένα χαρακτηριστικό πρωτεύουσας. Άμα πας θα καταλάβεις.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ ωραία η περιγραφή σου και τα tips! Τhank you!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! Για μένα άξιζε η επίσκεψη στη Μπρατισλάβα, άξιζε γιατί ήταν κουκλίστικη, μικρή και όμορφη, άξιζε γιατί πήρα μία μικρή γεύση από ανατολική Ευρώπη, γιατί άκουσα μία άλλη γλώσσα... Εν ολίγοις, φυσικά και δεν το μετανιώνω που πήγα. Απλά, θεωρώ ότι αν κάποιος έχει στη διάθεσή του 3-4 μέρες για Βιέννη, δεν αξίζει επουδενί να χάσει χρόνο για να πάει Μπρατισλάβα. Για τον ίδιο, άλλωστε, λόγο δεν πήγαμε Σάλτσμπουργκ, παρόλο που ήθελα πολύ (3 ώρες να πας, άλλες τόσες να γυρίσεις, τι να δεις μέσα σε ένα δίωρο) ;).

Συμφωνώ με τον σάιτας ότι η Βιέννη είναι μια αυτοκρατορική πόλη. Και αυτό τα λέει όλα. Μπορεί, τελικά, να μην ήταν τόσο παραμυθένια όσο την περίμενα, αλλά έχει πανέμορφα, εντυπωσιακά κτήρια (το ένα πιο ωραίο από το άλλο), έχει καφετέριες και εστιατόρια που αποπνέουν μία αίγλη παλιάς εποχής, έχει ανάκτορα, έχει κήπους κτλ. Και φυσικά, έχει πάρα πολλά πράγματα να κάνεις. Έμεινα 5 ολόκληρες σχεδόν μέρες και αν είχα 5 παραπάνω πάλι θα έβρισκα πράγματα να δω και να επισκεφτώ..

Η Μπρατισλάβα πάλι μου έδωσε την εντύπωση ότι μέσα σε 5-6 ώρες τη γυρνάς όλη (εννοείται το ιστορικό κέντρο της). Όσο για τις τιμές, δεν μου φάνηκε και τόοοοσο φτηνή! Φτηνή είναι μεν, αλλά πλησιάζει επικίνδυνα τις τιμές της δυτικής Ευρώπης (πχ μια γρήγορη ματιά που έριξα στα μαγαζιά από περιέργεια στη διάρκεια της βόλτας μας είδα τιμές ρούχων που άγγιζαν τα ελληνικά δεδομένα). Βέβαια, δεν έμεινα και εκεί για να έχω ολοκληρωμένη άποψη (διαμονή κτλ.)..
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Ωωω ευχαριστούμε για τα tips ikarialover, :clap::lol:

(μιας και λέμε και μεις να ανηφορίσουμε προς τα κει τέλη Νοέμβρη).

Τώρα το θέμα του νερού, άσε είναι πονεμένη ιστορία και σε άλλες πόλεις (Βερολίνο, Αμστερνταμ κλπ)... ειδικά όταν πίνεις πολύύύ νερό... :roll:

Για Μπρατισλάβα και Γκραντς αν έχει κάποιος άλλος να προσθέσει και άλλα tips ...ευπρόσδεκτα..:lol:
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
(μιας και λέμε και μεις να ανηφορίσουμε προς τα κει τέλη Νοέμβρη).
Με το καλό.. Φαντάζομαι τι κρύο θα κάνει! Τώρα που το θυμάμαι, την τελευταία μέρα που ήμασταν στη Βιέννη (μέσα Ιουλίου παρακαλώ) έπιασε ΕΝΑ κρύο!!! Ευτυχώς η βαλίτσα μου περιλάμβανε εκτός από σορτς και κοντομάνικα και πουλόβερ!! Έβαλα που λέτε το μπουφανάκι μου το φθινοπωρινό, τύλιξα και ένα κασκολάκι στο λαιμό μου, μια χαρά!! :bleh: Για να φανταστείτε, προκειμένου να προφυλαχτούμε από το κρύο μπήκαμε σε μουσείο!!! Αφού σκεφτόμασταν ότι αν έχει τέτοιο κρύο μέσα Ιουλίου, το Δεκέμβρη πώς είναι;;; (δεν θέλω να μάθω..)
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Ααα ναι το κρύο σίγουρα θα το έχουμε.... :haha:
Το ίδιο και πέρσυ στη Βουδαπέστη (-8)... με τα κατάλληλα ρούχα, δεν υπάρχει πρόβλημα....
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Προσωπικά δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να πάει κανείς στο Γκράτς, διότι αφενός δεν έχει κάτι το φοβερό και αφετέρου έχει μεγάλη εγκληματικότητα και γενικά είναι πόλη που φοβίζει.
Με δύο καταγραφές στην Unesco δεν βρίσκω κάτι το μη ενδιαφέρον για τόσο μικρή πόλη.

Όσο για εγκληματικότητα........μου κάνει αίσθηση να αναφέρεται για το Graz όταν οι περισσότερες ευρωπαϊκές πόλεις είναι σε τρισχειρότερα χάλια από 1-2 πρεζάκια που συνάντησα με συνοδεία αστυνομικού.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Με δύο καταγραφές στην Unesco δεν βρίσκω κάτι το μη ενδιαφέρον για τόσο μικρή πόλη.

Όσο για εγκληματικότητα........μου κάνει αίσθηση να αναφέρεται για το Graz όταν οι περισσότερες ευρωπαϊκές πόλεις είναι σε τρισχειρότερα χάλια από 1-2 πρεζάκια που συνάντησα με συνοδεία αστυνομικού.
Μ' εκανε και εμένα εντύπωση το θέμα της εγκληματικότητας και όσο και αν έψαξα δεν κατάφερα να βρω τίποτα το μεμπτό στο Γκρατς (πέρα από το ότι είναι πανέμορφο).
Γενικά όπως φαινεται στην Αυστρία κινδυνεύεις μόνο από τον...μπαμπά σου
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Μ' εκανε και εμένα εντύπωση το θέμα της εγκληματικότητας και όσο και αν έψαξα δεν κατάφερα να βρω τίποτα το μεμπτό στο Γκρατς (πέρα από το ότι είναι πανέμορφο).
Γενικά όπως φαινεται στην Αυστρία κινδυνεύεις μόνο από τον...μπαμπά σου
ειναι διαφορετικο να το ψαχνεις και διαφορετικο να το ζεις. Εχει αμετρητα στριπτιζαδικα , εγω προσεξα οτι ολο το βραδυ κυκλοφορουσαν τα αστυνομικα με σειρηνες. Μια απο τις πολεις που εχω φοβηθει στην ευρωπη ηταν το graz, μαζι με μασσαλια και στρασβουργο στον σιδηροδρομικο σταθμο. το βραδυ θελει προσοχη γιατι και πολλα πρεζακια εχει και πολλους αλκοολικους. Στις 9.30 τα γκαραζ κλειδωνουν, αυτο δεν το εχω δει πουθενα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.724
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom