Αυστρία Σλοβακία Καλοκαίρι στο Δούναβη: ταξιδεύοντας στη Βιέννη και τη Μπρατισλάβα

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω για αυτά που λες και πιθανότατα έχεις δίκαιο. Κάτι παρόμοιο έζησα και εγώ στο st pauli στο Αμβούργο, όμως μου φάνηκε σαν παιδική χαρά. Πιθανότατα στις πόλεις που αναφέρεις τα πράγματα να ειναι αγριότερα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έμεινα δύο βράδια στο Graz σε boutique hotel 100μ. από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό.Δεν ένοιωσα την παραμικρή ανασφάλεια,γύρισα και τα δύο βράδια αφού έκλεισαν τα μαγαζιά με τραπέζια έξω (δηλαδή λίγο μετά τις 23:30).Και δεν είμαι κι από τους "θαρραλέους" στα ταξίδια και τα τριγυρίσματά μου στις πόλεις τα βράδια.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
καμία σχέση - με την έννοια ότι δεν έχου αρκετά κοινά για να μπορείς να κάνεις σύγκριση.
επαναλαμβάνω...αυτές οι δύο πόλεις έχουν εντελώς διαφορετική ιστορία και λογικότατα ως συνέπεια τούτου έχουν και διαφορετική ανάπτυξη. Για αυτό το λόγο δεν συγκρίνονται.

Το μόνο γεγονός ότι στη μέση του 19ου αιώνα η Βιέννη είχε περισσότερους κατοίκους απ' όσους έχει σήμερα η Μπρατισλάβα σου λέει πολλά.

Η Βιέννη ήταν πρωτεύουσα μιας ευρωπαϊκής χώρας η οποία ήταν από τις πιο δυνατές στο 18ο/19ο αιώνα και μάλιστα μιας χώρας η οποία θα είχε και ανάλογη δύναμη να τολμήσει να αρχίσει Α παγκόσμιο. Και το βασικό (το αποτέλεσμα που μας ενδιαφέρει σήμερα σαν ταξιδιώτες) ήταν ένα από τα λίγα τότε πολιτιστικά κέντρα της Ευρώπης και η κληρονομία της ακόμα ζει.
Για αυτό όπως είπα έχεις και να δεις αλλά και να κάνεις πολλά.
το τελευταίο-Δεν ξέρω αν ισχύει και στην Ελλάδα σλάνγκ για το Μπον-τον : "η σχολή της Βιέννης"....

Ενώ από την άλλη η Μπρατισλάβα είναι δύσκολο να καταλάβουμε υπό ποιανού "κατοχή" ήταν μέχρι πριν από λίγο.... και κάτι που δεν είναι σταθερό δεν προχωράει κιόλας... Η αρχιτεκτονική του κέντρου από μόνη της δείχνει ότι ποτέ δεν είχε τόση αριστοκρατορία όπως η Βιέννη. Σαν να ήταν το κάστρο και "επαρχιακά σπίτια".....Και μάλιστα στην πρόσφατη ιστορία υπήρχε υπό κομουνιστικό καθεστώτος και "κληρονόμησε" μαι εμφάνιση η οποία είναι γνωστή και καθόλου ελκυστική.

Τώρα το άλλο....

ο καθένας από μας έχει διαφορετικό γούστο (δόξα το Θεό), αλλά και ιστορικό (συνήθειες, τρόπο ζωής, έμπνευσεις ακόμα και προκαταλήψεις) και σύμφωνα με αυτό βγάζει συμπεράσματα. Το ότι μας άρεσαν πιο πολύ επαρχιακές πόλης δεν σημαίνει ότι δεν ξέρουμε τι αξία έχει μια μετρόπολη (όποια και να είναι). Η να στο πω αλλιως, θαυμάζω την αρχιτεκτονική της Βιέννης αλλά μέχρι εκεί....δεν μου προκαλεί ιδιαίτερη περιέργεια ποιοι ζούσανε (ή ζούνε) εκεί, με τι ασχολούνταν και πως ζούσανε....εκτός που έχω την εντύπωση ότι εκείνα τα χρόνια στη κοινωνία αυτή όλα ήταν τυποποιημένα (σε σχέση με επαφές με το έξω) και η ίδια δεν ανήκω στην αριστοκρατία και μου είναι πιο κοντινή απλή αστική τάξη. Οπότε αναρωτιέμαι πως ζούσε τέτοιος κόσμος τότε, και τέτοιος κόσμος ζούσε στα σπίτια του κουκλίστικου κέντρου της Μπρατισλάβα και του Γκράτς.
Αυτό μας πάει στο τελικό συμπέρασμα ότι στα ταξίδια μου θέλω τα αξιοθέατά μου, θέλω και να δω και να κάνω διάφορα, (από ποδηλασία της Βουδαπέστη π.χ. ως Οπερα της Βιέννης ή ρεσιτάλ ή κλασσική μουσική σε κανά fancy μέρος) αλλά πάνω από όλα θα ήθελα να καταλάβω την πόλη και τους κατοίκους της και ιστορίες της "πιο βαρετής γωνίας" .....

Εμένα αυτά μου προκάλεσε η κεντρική πλατεία του Γκρατς....ένα βράδυ το Ιανάρη...που παρατηρούσα μικρά και ομοίωμα παράθυρα στις πολύχρωμες παλιές πολυκατοικίες γύρω γύρω....κάτω από λιγοστό φωτισμό χιονο-νυφάδες έπεφταν σαν τρελές, ενώ το κάστρο που έλαμπε στον λόφο χανόταν στο βάθος αυτής της εικόνας....Ηταν αργά το βράδυ, οι ψυχές που εμφανιζόταν ουτε τους θυμάμαι αφού ήταν μερικές μόνο.....και δεν αισθάνθηκα απολύτως καμία ανασφάλεια... Δεν λέω ότι η πραγματικότητα δεν είναι διαφορετική.

Τέλος- στο Στρασβούργο έμενα επί 3 νύχτες στο ξενοδοχείο απέναντι από το Σταθμό. Το παράθυρο έβλεπε την πλατεία ...(τυχαία :D) και εκεί τότε που ήμουνα χιόνιζε τρελά και αφού χάζευα μέχρι αργά προς τα έξω μια χαρά μου φάνηκε φωτισμένο,με πάρα πολύ κόσμο ο οποίος κυκλοφορούσε κάτι που μειώνει πιθανότητες να πάθεις κάτι... Επίσης ένα βράδυ, αφού τα παιδιά με τα οποία πήγαμε βγήκαμε έξω μετά το φαγητό (11 το βράδυ) εμείς πήγαμε στο ξενοδοχείο επειδή νηστάξαμε... αλλά τελικά έχασα τον ύπνο μου και κοιμίζοντας τον σύζυγο βγήκα να κάνω την βόλτα μου στην γύρω περιοχή προς το κέντρο...(το αγαπημένο μου χειμερινό σπόρ-βόλτες στις κρύες νύχτες)....ουτε που κατάλαβα έστω και παράξενο βλέμμα....

Και πάλι δεν αποκλείω ότι εσύ αισθανθικές ανασφαλής και σου έτυχε και κάτι.

Άρα όλα είναι σχετικά....
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ιβάνα, αφού οι περιγραφές σου στα ελληνικά είναι τόσο γοητευτικές φαντάζομαι πως θα έγραφες στη μητρική σου γλώσσα! με εκπλήσσεις πάντα ευχάριστα και με τις περιγραφές σου και με τις απόψεις σου.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ιβάνα, αφού οι περιγραφές σου στα ελληνικά είναι τόσο γοητευτικές φαντάζομαι πως θα έγραφες στη μητρική σου γλώσσα! με εκπλήσσεις πάντα ευχάριστα και με τις περιγραφές σου και με τις απόψεις σου.
και που να τη γνωρίσεις και από κοντά :D
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Ιβάνα, αφού οι περιγραφές σου στα ελληνικά είναι τόσο γοητευτικές φαντάζομαι πως θα έγραφες στη μητρική σου γλώσσα! με εκπλήσσεις πάντα ευχάριστα και με τις περιγραφές σου και με τις απόψεις σου.
σ 'ευχαριστώ πολύ για τα ωραία σου λόγια, εκτός που αισθάνομαι πολύ όμορφα για αυτά (τι να κάνουμε λίγο το'χω το ματαιόδοξο :D) τα εκτιμώ και με το παραπάνω όταν έρχονται από κάποιον σαν εσένα.

Όσο για την μητρική μου γλώσσα, έχω φτάσει πλέον στο σημείο να φοβάμαι ότι τα "χάνω" λίγο. Όσο και να είναι κοντά οι γλώσσες μας-διαφέρουν και παρόλο που ομιλία μου στα σέρβικα είναι σε καθημερινή βάση είναι και αρκετά "καθημερινή"...

Πάντως υποστηρίζω ότι το να μιλάει κάποιος πολύ καλά την ξένη γλώσσα, πρέπει πρώτα την μητρική του να την μάθει αντίστοιχα.
Και τέλος- επαγγελματικά τείνω προς ένα επάγγελμα που απαιτεί όχι απλά άπταιστα Ελληνικά, αλλά και το παραπάνω, επομένως προσπαθώ και εγώ σιγά σιγά να τα μάθω μέχρι να έρθει η στιγμή αυτή.

και θα το ξαναγράψω....το ότι γράφω εδώ (έστω και αυτά που γράφω) μου έχει βοηθήσει πολύ και έχω προχωρήσει πολύ και στην έκφραση και στην ορθογραφία...οπότε εκτός από τα ωραία πράγματα που διαβάζω και μαθαίνω από σας, βρήκα και έναν άλλο (πιο ενδιαφέρον) τρόπο να ασκούμαι στην γλώσσα :lol:.

και που να τη γνωρίσεις και από κοντά :D
αχ ρε Φένια....δεν έχω τόσα λεφτά να σε πληρώσω για όλες τις διαφημίσεις σου (και πολλές)...ποίος να πληρώσει τόσα ταξίδια;;;; :kiss:

πιστεύω θα την γνωρίσω (αν επιζήσω)
εννοείται... (χωρίς αυτά στην παρένθεση)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Στο Borealis, χρωστάς περισσότερα ,
βέβαια δε ξέρω αν τα εννοεί ή τα λέει τώρα για να λάβει άφεση αμαρτιών τώρα που μετρά τα ψωμάκια του .........
( πλάκα κάνω εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το ιστορικό κέντρο της Μπρατισλάβα είναι από τα πιο προσεγμένα και κουκλίστικα που έχω συναντήσει μέχρι σήμερα.
Κουκλίστικο όντως. Μια σταλιά κέντρο... Και ιστορικό δεν το λές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom