Γενικά Καλοκαίρι 2012 - οικονομικά!!

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Βασικά τώρα που με έβαλες σε σκέψεις ένας φίλος είναι από Μεγανήσι και θα δουλεύει κιόλας εκεί το καλοκαίρι!!!
Είναι λίγο μακριά βέβαια για 4ημερο + βενζίνες αλλά γλιτώνω την διαμονή!
Και όχι μόνο, μπορείς να "εκμεταλλευτείς" το σπίτι για να προετοιμάζεις και ελαφριά γεύματα, οπότε να μην τρως έξω συνέχεια:lol:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
εμεις που σκεφτικαμε ειδη τι θα κανουμε καλοκαιρι αποφασισαμε να παμε αμμουλιαννη καμπιγκ κρητη σε φιλους χαλκιδικη στο σπιτι των πεθερικων αλονησο λερο πατμο στο σπιτι τον κουμπαρων μας μιτιληνη στο σπιτι των ξαδερφων μου αλλονησο σε φιλους σκοπελο τινο πατμο σε ξαδερφια του παναγιωτη
Μας μπέρδεψες:

1) Τι είδη σκεφτήκατε?
2) Πόσους κουμπάρους έχετε?
3) Οι κουμπάροι έχουν σπίτια στην Αλόννησο, στη Λέρο και στην Πάτμο?
4) Οι ίδιοι κουμπάροι έχουν τα παραπάνω σπίτια ή διαφορετικοί?
5) Στην Αλόννησο θα μείνετε στους κουμπάρους ή σε φίλους?
6)Στην Πάτμο θα μείνετε στους κουμπάρους ή σε ξαδέρφια του Παναγιώτη?
7) Ο Παναγιώτης έχει ξαδέρφια σε Σκόπελο, Τήνο και Πάτμο?
8) Το κάμπινγκ στην Αμμουλιανή ποιός το έχει?

Διευκρίνησέ το σε παρακαλώ γιατί προβληματίστηκα...

Α, και κάτι ακόμη: Πόσες μέρες θα μείνετε σε κάθε μέρος?

Ελπίζω να (είμαι ο πρώτος που θα) πάρω απάντηση...
 

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ταξίδι-Όνειρο
Αστυπαλαια
Ο Πόρος τι λέει από νυχτερινή ζωή?

Ενταξει δεν ειναι παρος αλλα εχει αρκετα πραγματακια να κανεις,πολυ περισσοτερα απο αγκιστρι,σιγουρα για 4 μερες δεν θα βαρεθεις
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μας μπέρδεψες:

1) Τι είδη σκεφτήκατε?
2) Πόσους κουμπάρους έχετε?
3) Οι κουμπάροι έχουν σπίτια στην Αλόννησο, στη Λέρο και στην Πάτμο?
4) Οι ίδιοι κουμπάροι έχουν τα παραπάνω σπίτια ή διαφορετικοί?
5) Στην Αλόννησο θα μείνετε στους κουμπάρους ή σε φίλους?
6)Στην Πάτμο θα μείνετε στους κουμπάρους ή σε ξαδέρφια του Παναγιώτη?
7) Ο Παναγιώτης έχει ξαδέρφια σε Σκόπελο, Τήνο και Πάτμο?
8) Το κάμπινγκ στην Αμμουλιανή ποιός το έχει?

Διευκρίνησέ το σε παρακαλώ γιατί προβληματίστηκα...

Α, και κάτι ακόμη: Πόσες μέρες θα μείνετε σε κάθε μέρος?

Ελπίζω να (είμαι ο πρώτος που θα) πάρω απάντηση...
Εγω μπερδευτηκα ακομα χειροτερα με αυτη την αναλυση :haha::haha::bleh::bleh:(αν και σωστα τα επεξεργαστηκες)
Φιλη Αντζελις να υποθεσω οτι θα πρεπει να ανταποδωσεις ολες αυτες τις φιλοξενιες ..ετσι δεν ειναι?
Υπερωριες θα δουλεψεις :D
Φιλε Γαλλε ..εχω παει Πορο ειναι χαριτωμενο νησακι για κοντα ..και εχει καμποσα μπαρακια ..δεν το λες κ νεκρα εντελως.
Να κανω και μια προταση για Ανδρο ή Τζια (αυτο ειναι νομιζω ακριβοτερο)..πας απο Ραφηνα .Η Ανδρος εχει ορισμενες ωραιες παραλιες απο τη μερια του Αιγαιου ..η Χωρα ειναι γραφικη....απο ζωη ..δεν ειναι Μυκονος ,αλλα δεν ειναι και νεκρα .
Αλλη προταση που πηγαμε εμεις περσι:οδικως μεχρι Κυμη ..κανενα 2μισαωρο και μετα 2ωρο καραβι μεχρι τη Σκυρο.
Το νησι δεν ηταν ιδιαιτερα ακριβο..αρκετα συμπαθητικες παραλιες ..πολυ ωραια Χωρα ..αμφιθεατρικα χτισμενη ..αυτα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.110
Ίσως η Σκύρος που προτίνει η Κλεοπάτρα είναι καλή λύση.Για Τζια έχω ακούσει απο άτομα που πηγαίνουν οτι δεν είναι και πολύ φτηνά.Πριν ένα-δυο χρόνια θέλαμε να πάμε για 2-3 διανυκτερεύσεις Ιούνιο και δεν βρήκαμε.Μάλιστα μερικοί παραδέχτηκαν οτι είχαν δωμάτια αλλά δεν τα έδιναν για 2-3 μέρες.Μόνο λέει αν θέλετε για μια βδομάδα:shock:.Κουφαθήκαμε.Τόσα χρόνια πηγαίνουμε σε νησιά δεν το είχαμε ξανακούσει.Ήταν και αγενείς στο τηλέφωνο.Απο τότε η ιδέα της Τζιας εγκαταλείφθηκε.Αν δεν αλλάξουν συμπεριφορά ούτε τώρα με την κρίση μερικοί επαγγελματίες θα ψάχνουν πελάτη με το φακό.Έλεος ούτε στη Σαντορίνη τέτοιο υφάκι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Για τη Τζια ,οπως ειπα και παραπανω ..εχω ακουσει κ γω οτι ειναι ακριβη ..και να καταθεσω παρομοια εμπειρια με τη δικη σου.Εψαχνα και γω για ενα 3ημερακι πριν 3χρονια και δεν βρηκα πουθενα .Η αιτιολογια? Γινονταν 2 βαφτισεις στο νησι εκεινο το ΠΣΚ και τα ειχαν ολα κλεισει οι συγγενεις .Οκ μπορει ετσι να ηταν ..δεν αντιλεγω.
Γνωστοι μου πηγαν για 5 μερες (παραπανω απο το πλαφον του ΣΚ:Dοποτε μαλλον κ αποδεκτοι απο τους ξενοδοχους ) και επιβεβαιωσαν την ακριβεια ..αλλα και την ομορφια του νησιου.

Αλμα αυτο που σας ελεγαν οι ξενοδοχοι ..δεν κλεινω μονο για 2 μερες ..το εχω απαντησει κ στην Ελαφονησο Λακωνιας.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.110
Μάλλον Κλεοπάτρα μου δεν ήθελαν να κλείσουν για 2 μέρες απλώς κάποιοι ήταν πιο ειλικρινής.Άλλωστε αυτοί που ήταν ειλικρινείς το είπαν εδώ δεν κλείνουμε μόνο για 2 μέρες.Δύσκολα θα βρείτε κατάλλυμα για 2-3 μέρες στο νησί.Έχουμε φίλη ντόπια (αλλά δεν θέλουμε να την επιβαρύνουμε και να μείνουμε σπίτι της)και μας επιβεβαιώνει την αγένεια και το υφάκι των επαγγελματιών του νησιού.Δυστυχώς γι'αυτούς όμως πρέπει να προσγειωθούν.Η Ελλάδα έχει πολλά υπέροχα μέρη και νησιά για να πας.Στηρίζουμε Ελλάδα,ειδικά το καλοκαίρι στη χώρα μας είναι υπέροχο αλλά υπάρχουν τόσα ωραία νησιά.Όποιος έχει τέτοια συμπεριφορά απλώς διώχνει κόσμο,ο οποίος πάει και αφήνει τα λεφτά του αλλού.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Για Τζια το έψαξα πέρυσι και κατάλαβα ότι πρόκειται για ένα όμορφο νησί ποτισμένο με κακομαθημένη νεόπλουτη νοοτροπία οπότε... Το ξέγραψα..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Να δοκιμασεις να πας στην ανδρο.

Και κοντα και με ωραιες παραλιες.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μα ναι ορισμενοι το λενε ανοιχτα: "αν σου κανω κρατηση για 2 μερες ..αγκαζαρω αυτη την εβδομαδα και μετα μπορει να μου προκυψει πελατης που να ενδιαφερεται για μια βδομαδα ..οποτε να τον χασω"
Εχει ξανασυζητηθει εδω μεσα καποια αντιστοιχη συμπεριφορα κ για την Ανδρο.Οχι ακριβως αγενεις ..αλλα επειδη δεν ασχολουνταν αποκλειστικα στο νησι με τον τουρισμο ..αλλα ειχαν και ναυσιπλοΐα..και εισοδηματα δικα τους ..δεν νοιαζονται ιδιαιτερα να κυνηγανε τους τουριστες με το ντουφεκι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Για Τζια το έψαξα πέρυσι και κατάλαβα ότι πρόκειται για ένα όμορφο νησί ποτισμένο με κακομαθημένη νεόπλουτη νοοτροπία οπότε... Το ξέγραψα..
Η αληθεια ειναι οτι λογω της εγγυτητας με την Αθηνα ,η Τζια φιλοξενει πολλες επαυλεις πλουσιων Αθηναιων.

Εμεις στην Ανδρο δεν ειχαμε κανενα προβλημα σε γενικες γραμμες απο τους ανθρωπους ..μονο στο Μπατσι εχω να αναφερω μια ταβερνα που εκανε 1μιση ωρα να μας σερβιρει κυριολεκτικα με το ρολοι..χωρις να πνιγεται στον κοσμο.
Δες παντως και τη Σκυρο ..μειναμε πολυ ευχαριστημενοι κ απο τους επαγγελματιες ..οσο για τα ακτοπλοικα .2 ενηλικες ,1 παιδι ..ενα αυτοκινητο μετ επιστροφης 98 ευρω συνολο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom