Γενικά Καλοκαίρι 2012 - οικονομικά!!

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
+1 κι από μένα για Άνδρο, μπορείς να βρεις και οικονομικά δωμάτια, νοικιάζεις κι ένα σκουτεράκι με 15 ευρώ τη μέρα και πας σχεδόν παντού. Ωραία χωριουδάκια, καλές παραλίες και κοντά στην Αθήνα με προσιτά ακτοπλοϊκά εισιτήρια.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ρε παιδια να ρωτησω κατι και εγω για την παρτη μου
Κυθνος τι λεει ?
Το κοιταω λιγο με μισο ματι αυτο το νησι.Μηπως εχω αδικο?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.109
Για Τζια το έψαξα πέρυσι και κατάλαβα ότι πρόκειται για ένα όμορφο νησί ποτισμένο με κακομαθημένη νεόπλουτη νοοτροπία οπότε... Το ξέγραψα..

Πολλοί έχουμε την ίδια εμπειρία με επαγγελματίες απο αυτό το νησί μου φαίνεται.Μου είχε κάνει εντύπωση γιατί δεν είσαι ρε φίλε και η Σαντορίνη ή Ρόδος που πνίγονται στον τουρισμό απο Ελλαδα και εξωτερικό.Ίσως να έχει λιγότερα καταλλύματα και να το εκμεταλλεύονται δεν ξέρω.Κοίτα για Σκύρο που είναι οικονομικά γιατί με χαμηλό budget και απόρριψη του Αργοσαρωνικού και ειδικά της Αίγινας που είναι κοντά....δεν ξέρω αν έχεις και πολλές επιλογές για νησί.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.109
Ρε παιδια να ρωτησω κατι και εγω για την παρτη μου
Κυθνος τι λεει ?
Το κοιταω λιγο με μισο ματι αυτο το νησι.Μηπως εχω αδικο?

Στα συν την Κύθνου είναι οι πολλές παραλίες και η Δρυοπίδα που είναι το πιο εύφορο και το πιο όμορφο για μένα κομμάτι του νησιού το οποίο κατοικούνταν απο την αρχαιότητα.

Στα πλην είναι οτι για μένα δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο σαν νησί που να με εντυπωσιάσει.Επίσης δεν έχει ποικιλία τουριστικών υποδομών.Πέρυσι πληρώσαμε 120 ευρώ το δίκλινο ανα διανυκτέρευση χωρίς πρωινό γιατί είχαμε ακούσει απο φίλους οτι είναι το καλύτερο ξενοδοχείο στο νησί.Όντως ωραίο ξενοδοχείο αλλά αλμυρή τιμή....Υπάρχουν όμως και πολύ οικονομικότερα απλά δωμάτια για κάποιον που θέλει να περάσει οικονομικά λίγες μέρες.


Η γνώμη μου οτι το νησί δεν είναι για πάνω απο 3 μέρες εκτός κι δεν σε ενδιαφέρουν τόσο τα αξιοθέατα αλλά απλώς να κολυμπάς κάθε μέρα σε άλλη παραλία.Προτιμότερο να έχεις τζιπ γιατί πολλές παραλίες έχουν πρόσβαση απο χωματόδρομο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Με ενθουσιασες:D:D
καταλαβα ..δεν ειναι για βδομαδουλα που πηγαινουμε εμεις συνηθως
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Η γνώμη μου οτι το νησί δεν είναι για πάνω απο 3 μέρες εκτός κι δεν σε ενδιαφέρουν τόσο τα αξιοθέατα αλλά απλώς να κολυμπάς κάθε μέρα σε άλλη παραλία.
καταλαβα ..δεν ειναι για βδομαδουλα που πηγαινουμε εμεις συνηθως
Έτσι ακριβώς είναι. Μετά τις 3 μέρες κόβεις φλέβες, στην κυριολεξία. Εμείς είχαμε κάτσει 3 μέρες στην Κύθνο (ενώ αρχικά είχαμε προγραμματίσει να κάτσουμε μια βδομάδα) και μετά αποφασίσαμε να περάσουμε τις υπόλοιπες μέρες των διακοπών μας στη Σέριφο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Η Κύθνος είναι καλή για long weekend, καθώς μπορείς να φύγεις και πολύ αργά το βράδυ Κυριακής. Παίρνεις άρωμα Κυκλάδων σε πολύ λίγες ώρες, αλλά δεν ξέρω κανέναν που να θέλει να πηγαίνει ξανά και ξανά. Μάλλον φτηνά δωμάτια μεσοβδόμαδα το καλοκαίρι. Το Σαββατοκύριακο είναι πολύ ακριβότερα γιατί τότε έχει κόσμο τον νησί. Μια εναλλακτική της εκδρομής στο Σαρωνικό είναι, αλλά στη μεριά των Κυκλάδων. Ωραίες παραλίες, αλλά βαρετά μετά το 3ήμερο, θα συμφωνήσω κι εγώ. Καλή για οικογένεις με βρέφη, που το βράδυ πάνε ως τη διπλανή ταβέρνα ή για τεράστιες παρέες που περνάνε καλά παντού έτσι κι αλλιώς.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Κύθνος

Χμ... Αλλιώς την έχω στο μυαλό μου την Κύθνο. Όσον αφορά στις παραλίες, ωραίες είναι, αλλά προσωπικά δε θα ξαναπήγαινα γι' αυτές (ακόμη και η Κολώνα, η πιο ωραία υποτίθεται παραλία του νησιού, κουράζει με τους σκαφάτους που έρχονται και αράζουν δίπλα κυριολεκτικά στην ακτή). Θα ξαναπήγαινα όμως για να ξαναδώ μία από τις πιο ωραίες χώρες των Κυκλάδων. Νυχτερινή ζωή δεν έχει ιδιαίτερη, αλλά το ποτό σας θα το πιείτε. Γαστρονομικά επίσης μην περιμένετε μεγάλες συγκινήσεις. Αξίζει όμως η αρχιτεκτονική και η μορφολογία του νησιού. Θα την πρότεινα οπωσδήποτε για πάνω από 3-4 μέρες (ίσως η εβδομάδα είναι υπερβολή, αλλά γιατί να μην τη συνδυάσετε με άλλο νησί?). Οι εντυπώσεις που μεταφέρω είναι από το Σεπτέμβρη του 2010. Επίσης να προτείνω διαμονή στις Νηρηίδες, δεν ξέρω αν οι φωτογραφίες και οι περιγραφές της ιστοσελίδας θα σας πείσουν, αλλά πρόκειται πραγματικά για ένα από τα πιο προσεγμένα καταλύματα που έχω μείνει και αξίζει τα λεφτά του στο ακέραιο. Προσφέρει επίσης δυνατότητα μπάρμπεκιου και γεύμα σε διαμορφωμένο υπέροχο εξωτερικό χώρο - εν ολίγοις προσφέρεται και για ρομαντικές διακοπές και για παρέα.
 

Oreozili

Member
Μηνύματα
25
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Προτείνω να πάτε ΒΑ Εύβοια (Βασιλικά, Ψαροπούλι) - θυμίζει Σποράδες ... :) και οικονομικά στη διαμονή και δεν ασχολείστε με ακτοπλοΪκά.

:)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.109
Η Εύβοια είναι πολύ όμορφη και πολύ πράσινη ειδικά το βόρειο κομμάτι της.Θα την πρότεινα σε κάποιον που δεν θέλει να απομακρυνθεί πολύ απο Αθήνα για να μην ανεβάσει το κόστος των διακοπών του.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Την Εύβοια δεν την αλλάζω ούτως η άλλως! Την Νότια όμως! Το ξέρω ότι είναι ξερή αλλά τις στιγμές που έχω περάσει σε τρελά κάμπινγκ σε άγριες και ερημικές παραλίες προς κάβο ντόρο δεν τις έχω περάσει αλλού...
 

Sailor Moon

Member
Μηνύματα
106
Likes
44
Νυχτερινη ζωη καποιο μερος της Ευβοιας εχει;
Κ εγω με την σειρα μου ψαχνω κατι οικονομικο το καλοκαιρι.Ωραιες οι ιδεες που ειπατε πριν αλλα θελω να εχει και νυχτερινη ζωη καθως θα ειμαστε παρεα 4 κοριτσιων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom