Γενικά Καλοκαίρι 2012 - οικονομικά!!

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.110
Μην ξεχάσεις να πάρεις τα υπέροχα αμυγδαλωτά των Σπετσών.:clap:
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Όποιος δεν έχει λεφτά δε σκέφτεται διακοπές σε νησί ούτε έχει και στάνταρ για το νησί που θέλει να κάνει διακοπές, νομίζω ότι ανοίγουμε θέματα απλά για να κάνουμε κουβέντα. Όσο για οικονομικό προορισμό η Ελλάδα είναι γεμάτη παραλίες, δε χρειάζεται να μπείτε σε καράβι για να κάνετε δυο μπάνια και να ξεκουραστείτε.
Γιατί το λες αυτο? Πρεπει να εχεις λεφτα για να πας σε νησι? Εγω βρισκω την ηπειρωτικη Ελλαδα πολυ πιο ακριβη.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Κι εγώ Αίγινα την "φοβάμαι". Η αλήθεια είναι ότι δεν την έχω ψάξει πολύ, θα κάνω μια έρευνα και θα δω.
Αγκίστρι είναι όντως πολύ ωραία, πήγα πέρυσι. Σπέτσες είναι όντως ακριβά?
Ο Πόρος τι λέει από νυχτερινή ζωή?
οι Σπετσες δεν ειναι ακριβες. Ειναι ΑΠΛΗΣΙΑΣΤΕΣ.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Αν πας Σπετσες θα το μετανοιωσεις, γιατι ειναι πολύ ακριβό νησί. Το ακτοπλοικό μόνο περυσι εκανε 38 ευρω η διαδρομή! Περαν αυτου, οι Σπετσες είναι πανέμορφες, αλλά δε θα σου δώσουν την αίσθηση του νησιού , όπως την έχουμε στο μυαλό μας. Εχει άλλο αερα, είναι αριστοκρατικό μέρος.

Θα σου προτεινα να πας στην Ανδρο από Ραφηνα. Το εισιτηριο κοστίζει μόλις 16 ευρώ. Στο Γαυριο, κοντά στο λιμάνι, υπάρχει καμπινγκ που μπορείς να τη βγαλεις με 8 ευρώ τη μέρα. Περαν αυτού , πέρυσι μείναμε στο Galaxy Hotel με 35 ευρώ αυγουστιατικά. Εχει ωραίο φαγητό, φυσιολογικές τιμές και αρκετή κίνηση τα βραδια. Εγω που θελω να τη βγαλω φθηνά, θα πάω εκεί φέτος. Ασε που μου αρέσει πολύ και το Μπατσί.............
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Μπορείς να κάνεις το εξής : να πας με αμάξι στην Ερμιόνη, θα μείνεις στην Περιοχή Κουβέρτα με 30 ευρώ σε ενοικιαζόμενα σπιτάκια τη μέρα και μπορείς να πας ημερήσια στις Σπέτσες και ημερήσια στην Ύδρα.Το βραδάκι η Ερμιόνη είναι υπέροχη αλλά μπορείς να πας και Πόρτο-Χέλι.Μπάνιο μπορείς να κάνεις στις Σπέτσες, βουτιές στην Ύδρα και έχει και την Παραλία της Κουβέρτας.Το έκανα πέρυσι με 2 διανυκτερεύσεις και είδα 2 νησιά.Θα πληρώσεις βέβαια βενζίνη μέχρι την Κουβέρτα Ερμιονίδας αλλά στις Σπέτσες και στην Ύδρα δε θα περάσεις αμάξι οπότε θα γλυτώσεις λεφτά.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Μπορείς να κάνεις το εξής : να πας με αμάξι στην Ερμιόνη, θα μείνεις στην Περιοχή Κουβέρτα με 30 ευρώ σε ενοικιαζόμενα σπιτάκια τη μέρα και μπορείς να πας ημερήσια στις Σπέτσες και ημερήσια στην Ύδρα.Το βραδάκι η Ερμιόνη είναι υπέροχη αλλά μπορείς να πας και Πόρτο-Χέλι.Μπάνιο μπορείς να κάνεις στις Σπέτσες, βουτιές στην Ύδρα και έχει και την Παραλία της Κουβέρτας.Το έκανα πέρυσι με 2 διανυκτερεύσεις και είδα 2 νησιά.Θα πληρώσεις βέβαια βενζίνη μέχρι την Κουβέρτα Ερμιονίδας αλλά στις Σπέτσες και στην Ύδρα δε θα περάσεις αμάξι οπότε θα γλυτώσεις λεφτά.
ακουγεται πολυ ενδιαφερον αυτο.... κτελ παει στην ερμιονη? Ποσο κοστιζει το καραβακι για τα νησια και τι αποσταση ειναι?μπορεις να βρεις καποιο φθηνο καταλαυμα και σε ενα απο τα νησια. περυσι πηγα σπετσες μονοημερη απο κοστα, ξετρελαθηκα! Θα ηθελα πολυ να δω και την Υδρα, αλλα οι τιμες ειναι απαγορευτικες.....
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
ΚΤΕΛ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ Α. Ε. :: Αρχική
Ρίξε μια ματιά στο κτελ να δεις τι σε βολεύει.Το εισιτήριο από Μετόχι για Ύδρα 6.5 ευρώ
το άτομο και τα δρομολόγια http://www.hydra.com.gr/car-transport/.Από μετόχι για Ύδρα είναι 15 λεπτά περίπου.Η Ύδρα είναι ακριβή αλλά μπορείς να μείνεις στην Κουβέρτα με 30 ευρώ και να πας Ύδρα ημερήσια.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
ΚΤΕΛ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ Α. Ε. :: Αρχική
Ρίξε μια ματιά στο κτελ να δεις τι σε βολεύει.Το εισιτήριο από Μετόχι για Ύδρα 6.5 ευρώ
το άτομο και τα δρομολόγια http://www.hydra.com.gr/car-transport/.Από μετόχι για Ύδρα είναι 15 λεπτά περίπου.Η Ύδρα είναι ακριβή αλλά μπορείς να μείνεις στην Κουβέρτα με 30 ευρώ και να πας Ύδρα ημερήσια.
Δυστυχως το δευτερο λινκ δεν ανοιγει:(
Αν καταλαβα καλα για Υδρα περνας απο Μετοχι ...και για Σπετσες απο που?
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
ΚΤΕΛ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ Α. Ε. :: Αρχική
Ρίξε μια ματιά στο κτελ να δεις τι σε βολεύει.Το εισιτήριο από Μετόχι για Ύδρα 6.5 ευρώ
το άτομο και τα δρομολόγια http://www.hydra.com.gr/car-transport/.Από μετόχι για Ύδρα είναι 15 λεπτά περίπου.Η Ύδρα είναι ακριβή αλλά μπορείς να μείνεις στην Κουβέρτα με 30 ευρώ και να πας Ύδρα ημερήσια.
μπερδευτηκα λιγο! Εγω από Αθήνα θα πάρω ΚΤΕΛ για πού? Η Κουβέρτα, που λες, από το Μετόχι είναι μακρυά? Και 6.5 ευρώ για 15' διαδρομη? Πάω κολυμπώντας.....από Κόστα για Σπέτσες έχει 2 ευρώ κι από Πέραμα για Σαλαμίνα 0.90 !
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
μπερδευτηκα λιγο! Εγω από Αθήνα θα πάρω ΚΤΕΛ για πού? Η Κουβέρτα, που λες, από το Μετόχι είναι μακρυά? Και 6.5 ευρώ για 15' διαδρομη? Πάω κολυμπώντας.....από Κόστα για Σπέτσες έχει 2 ευρώ κι από Πέραμα για Σαλαμίνα 0.90 !
Η περιοχή Κουβέρτα είναι γυρω στα 3 χλμ από την Ερμιόνη. Πηγαίνοντας από Ερμιόνη προς Πόρτο Χέλι μετα από 2 περίπου χλμ. βρίσκεις μια διχάλα στο δρόμο δεξιά πάει για Πόρτο Χέλι και αριστερά για Κουβέρτα(υπάρχει πινακίδα).Στρίβεις αριστερά και μετά από ένα χλμ υπάρχουν τα ενοικιαζόμενα σπιτάκια του Οικονόμου.Πέρυσι τέλη Ιουλίου μείναμε με 30 ευρώ.Το Μετόχι είναι περίπυ 10 χλμ. από την Ερμιόνη (υπάρχει πινακίδα)αλλά δεν έχει και τόσο καλό δρόμο.Στο Μετόχι αφήνεις το αμάξι στο πάρκινγκ(δεν πληρώνεις είναι δωρεάν) και παίρνεις το καραβάκι.Στην Ύδρα απαγορεύονται όλα τα τροχήλατα ακόμα και τα ποδήλατα.Από την Κουβέρτα υπάρχει δρόμος για Κόστα( γύρω στα 20 χλμ) όπου και εκεί αφήνεις δωρεάν το αμάξι όπου βρείς (έχει και οργανωμένα πάρκινγκ αλλά πληρώνεις και περνάς Σπέτσες.Το κτελ πηγαίνει Κόστα και Ερμιόνη αλλά για Κουβέρτα δε νομίζω και για Μετόχι δε γνωρίζω.:D:D
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Η περιοχή Κουβέρτα είναι γυρω στα 3 χλμ από την Ερμιόνη. Πηγαίνοντας από Ερμιόνη προς Πόρτο Χέλι μετα από 2 περίπου χλμ. βρίσκεις μια διχάλα στο δρόμο δεξιά πάει για Πόρτο Χέλι και αριστερά για Κουβέρτα(υπάρχει πινακίδα).Στρίβεις αριστερά και μετά από ένα χλμ υπάρχουν τα ενοικιαζόμενα σπιτάκια του Οικονόμου.Πέρυσι τέλη Ιουλίου μείναμε με 30 ευρώ.Το Μετόχι είναι περίπυ 10 χλμ. από την Ερμιόνη (υπάρχει πινακίδα)αλλά δεν έχει και τόσο καλό δρόμο.Στο Μετόχι αφήνεις το αμάξι στο πάρκινγκ(δεν πληρώνεις είναι δωρεάν) και παίρνεις το καραβάκι.Στην Ύδρα απαγορεύονται όλα τα τροχήλατα ακόμα και τα ποδήλατα.Από την Κουβέρτα υπάρχει δρόμος για Κόστα( γύρω στα 20 χλμ) όπου και εκεί αφήνεις δωρεάν το αμάξι όπου βρείς (έχει και οργανωμένα πάρκινγκ αλλά πληρώνεις και περνάς Σπέτσες.Το κτελ πηγαίνει Κόστα και Ερμιόνη αλλά για Κουβέρτα δε νομίζω και για Μετόχι δε γνωρίζω.:D:D
αρα, δηλαδη, δε γίνεται να πάμε με κτελ, χωρις δικό μας μεταφορικό.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom