Ιταλία Καλοκαιρινές διακοπές στην Ιταλία

Πέτρος.

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
road trip italia
Αν εννοείς Σαλέρνο τότε η διαδρομή από Σαλέρνο έως το Σορρέντο που περνά από Αμάλφι και Ποζιτάνο είναι καμιά 60 αριά χιλιόμετρα. Λόγω όμως του δύσκολου δρόμου είναι κανένα 2ώρο σε διάρκεια σε νορμάλ συνθήκες. Καθώς όμως το καλοκαίρι γίνεται ο κακός χαμός στην περιοχή μπορεί να χρειαστεί πολύ περισσότερη ώρα.
Ως διαδρομή όμως είναι πανέμορφη.
Για βάση διαμονή το Σαλέρνο και ενοικίαση μηχανής για τουρ στο Αμάλφι 2 μέρες; έχετε προτάσεις συμβουλές;;; ευχαριστώ
 

marangel

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Θέλω τη βοήθειά σας!!! Θέλω να κάνω ένα ταξίδι δώρο στο αγόρι μου…για τέλη Ιουλίου. Θα μου προτείνατε να πάω στο Cinque Terre ή Amalfi Coast? Επίσης κάποια tips για όποιο επιλέξω;! Ευχαριστω!!!
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Cinque Terre είναι πιο γραφικά, πανέμορφα πολύχρωμα ,νιώθεις Ιταλία. Amalfi μου φάνηκε πιο τουριστικό και δεν τρελαθηκα με την αρχιτεκτονική, ο τουρισμός εχει αλλοιώσει τα παραθαλάσσια μέρη. Δεν μας ειπες για ποσες μερες θα πατε ομως γιατι Cinque terre δεν είναι για πολλές μέρες, τη μέρα λιγο ασφυκτικά με κόσμο φαντάζομαι τον Ιούλιο και καλές παραλιες δύσκολο (είχα πάει Πασχα βέβαια και δεν έχω άποψη) Αν έχετε πολλές μέρες μπορείτε να συνδυάσετε με λίγη Τοσκάνη αλλιώς για αισθηση διακοπών τότε Amalfi που έχει πιο πολλές επιλογές σε παραλίες .Επίσης για Ιούλιο παίζει και η Σικελία με υπέροχα μερη αν δεν έχετε πάει
 

marangel

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Cinque Terre είναι πιο γραφικά, πανέμορφα πολύχρωμα ,νιώθεις Ιταλία. Amalfi μου φάνηκε πιο τουριστικό και δεν τρελαθηκα με την αρχιτεκτονική, ο τουρισμός εχει αλλοιώσει τα παραθαλάσσια μέρη. Δεν μας ειπες για ποσες μερες θα πατε ομως γιατι Cinque terre δεν είναι για πολλές μέρες, τη μέρα λιγο ασφυκτικά με κόσμο φαντάζομαι τον Ιούλιο και καλές παραλιες δύσκολο (είχα πάει Πασχα βέβαια και δεν έχω άποψη) Αν έχετε πολλές μέρες μπορείτε να συνδυάσετε με λίγη Τοσκάνη αλλιώς για αισθηση διακοπών τότε Amalfi που έχει πιο πολλές επιλογές σε παραλίες .Επίσης για Ιούλιο παίζει και η Σικελία με υπέροχα μερη αν δεν έχετε πάει
Θα πάμε 4-5 βραδια μαξ! Δεν εχει καλές παραλίες κανενα; Σικελία πού; Ευχαριστω για την απαντηση
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.954
Θα πάμε 4-5 βραδια μαξ! Δεν εχει καλές παραλίες κανενα; Σικελία πού; Ευχαριστω για την απαντηση
Δε πας για παραλιες σε κανενα μερος που προανεφερες..πας για βολτες,για τοπια,για το φαγητο κλπ..αν θες παραλιες τοτε κοιτα Σικελια ή Ελλαδα ή Μαλτα(κ αυτη με επιφυλαξη)..ωστοσο εγω προτεινω κοστιερα αλλα να ξερετε οι τιμες ειναι Μυκονου και βαλε...
 

marangel

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Δε πας για παραλιες σε κανενα μερος που προανεφερες..πας για βολτες,για τοπια,για το φαγητο κλπ..αν θες παραλιες τοτε κοιτα Σικελια ή Ελλαδα ή Μαλτα(κ αυτη με επιφυλαξη)..ωστοσο εγω προτεινω κοστιερα αλλα να ξερετε οι τιμες ειναι Μυκονου και βαλε...
Σικελία πού; Ευχαριστώ!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.035
Κανονικοτατες διακοπες με θαλασσινα μπανια εχουμε κανει στην Cefalu στη Σικελια. Αν μοιρασεις τις μερες με Παλερμο, θα περασετε πολυ ωραια και μαλλον οικονομικα.
Σικελία πού; Ευχαριστώ!!
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Το Cefalu ειναι πολυ ωραίο για συνδυασμό μπανιο και ιταλικη ατμόσφαιρα. Επισης και η νοτιοανατολική Σικελία, Νοτο και Συρακούσες με πολυ καλες παραλιες κοντά και πολυ ρομαντικές πόλεις. Βέβαια και τα Cinque terre ειναι ταξιδι που αξίζει αν δεν σας πειραζουν μικρες παραλιουλες για μια βουτιά να δροσιστειτε, όλο και κάτι βρίσκεις..
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.594
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Τα Cinque Terre φημίζονται για την γραφικότητα που έχουν όταν τα κοιτάς πανοραμικά από τη θάλασσα. Κάτι ανάλογο με τη δική μας Οία. Οι παραλίες τους αν έχεις ως πρότυπο τις δικές μας θα σε απογοητεύσουν. Μετάβαση οπωσδήποτε με τα πλοιάρια από La Spezia που πιάνουν με τη σειρά τα λιμανάκια. Η επιστροφή μπορεί να γίνει με το τραίνο. Ηλιοβασίλεμα στο Riomaggiore.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αν και προσωπικά δεν έχω πάει, αλλά από πρόσφατες θετικές περιγραφές της αδερφής μου θα σου έλεγα να σκεφθείς και την περίπτωση της Σαρδηνίας. Είδα φωτογραφίες από Principe, Costa Esmeralda & La Pelosa και έχω πάθει την πλάκα μου. Νομίζω πως για την πρωτεύουσα του νησιού Κάλιαρι πετάει και η Volotea από Αθήνα, οπότε τσέκαρε και αυτή την περίπτωση (αλλά και transit με Alitalia μέσω Ρώμης εύκολα προσεγγίζεται)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.678
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom