Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2017

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα σε όλους,
μόλις έχουμε κλείσει 5-11/8 για φολέγανδρο, θεωρείτε πως είναι πολλές οι μέρες? και αν ναι τι άλλο μπορουμε να κάνουμε?
επιπλέον, να πάρουμε αυτοκίνητο μαζί μας? θα χρειαστεί ή είναι περιτο έξοδο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλημέρα. Αρχικά να πω ότι είσαι πολύ τυχερή που βρήκες να κλείσεις για Φολέγανδρο τέτοια εποχή!
6-7 ημέρες είναι αρκετές, δεδομένου ότι είναι κρίμα να μη δεις κάτι απο τα γύρω νησιά.
Νομίζω με 4 μέρες στη Φολέγανδρο θα καλυφθείτε, οπότε μετά μπορείτε να αναχωρήσετε για κάτι άλλο. Στο ίδιο ύφος και πολύ κοντά είναι η Σίκινος αλλά και η Κίμωλος. Επίσης πανέμορφο νησί με τις όποιες ιδιαιτερότητες όμως λόγω τουρισμού είναι η Ίος που είναι επίσης κοντά (αν και αυτό νομίζω θέλει περισσότερες μέρες).
Τέλος, προσωπικά θεωρώ περιττό έξοδο το αυτοοκίνητο σε τόσο μικρά νησιά. Ναι είναι ευκολία αν είναι να πηγαίνεις και να φέυγεις ότι ώρα θέλεις από τη παραλία, αλλά δεν είναι εκεί το νόημα. Νομίζω ότι μπορείς να προσαρμοστείς εύκολα με τα δρομολόγια του λεωφορείου, ειδικά σε ένα τόσο μικρό νησί.
 

Fotini Ptp

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου.
Η αλήθεια είναι ότι έψαξα δωμάτιο σε τρία διαφορετικά νησιά για να καταλήξω στην Φολεγανδρο και αυτό με ασταμάτητα τηλέφωνα σε όλα τα δωμάτια που υπήρχαν στο Ίντερνετ. :)
Απλά για το αυτοκίνητο με προβληματίζει 1. για τους δρόμους (έχω ακούσει ότι είναι χωματοδρομοι) και 2. ναι για την ανεση..
Επιπλέον, η ενοικίαση είναι 60€/μέρα..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου.
Η αλήθεια είναι ότι έψαξα δωμάτιο σε τρία διαφορετικά νησιά για να καταλήξω στην Φολεγανδρο και αυτό με ασταμάτητα τηλέφωνα σε όλα τα δωμάτια που υπήρχαν στο Ίντερνετ. :)
Απλά για το αυτοκίνητο με προβληματίζει 1. για τους δρόμους (έχω ακούσει ότι είναι χωματοδρομοι) και 2. ναι για την ανεση..
Επιπλέον, η ενοικίαση είναι 60€/μέρα..
Παρακαλώ. Και ξαναλέω στάθηκες πολυ τυχερή;)
Τώρα για το αυτοκίνητο. Μιλάμε για ένα νησί που το οδικό δίκτυο είναι 11 χιλιόμετρα όλα κι όλα.
Πόσο να το αξιοποιήσεις το αυτοκίνητο και τι να δεις;
Αν σου περισσεύουν τα 60€/ημέρα πάω πάσο.
Εγώ θα προτιμούσα να τα δώσω σε φαγητό - διασκέδαση.
Δε με πείραξε καθόλου το λεωφορείο, ούτε στερήθηκα κάτι λόγω αυτού. Όλο το νησί γύρισα, παραλίες είδα, Ανω Μεριά είδα, χωρίς πρόβλημα. Αρκεί να προσαρμοστείς στα ωράρια του. Προλαβαίνεις τα πάντα.
 

Fotini Ptp

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Καλε για να μεταφέρω το δικό μου το σκέφτομαι...
ποια 60€/μέρα..; ούτε να τι σκέφτονται στα ελληνικά νησιά με τέτοια ποσά..
Άρα λες δεν αξίζει να το πάρω μαζί μου ε;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλε για να μεταφέρω το δικό μου το σκέφτομαι...
ποια 60€/μέρα..; ούτε να τι σκέφτονται στα ελληνικά νησιά με τέτοια ποσά..
Άρα λες δεν αξίζει να το πάρω μαζί μου ε;
Για ποιό λόγο; Για να επιβαρύνεις τον προϋπολογισμό σου με τα ήδη πανάκριβα ακτοπλοϊκά εισιτήρια;
Για μένα όχι. Ούτε Φολέγανδρο, ούτε Σίκινο, ούτε Κίμωλο, ούτε κανένα νησί τέτοιου μεγέθους.
Βέβαια όλα απο τη δική μου οπτική γωνία, που ίσως είναι λανθασμένη. Προτιμώ να μείνω παραπάνω ημέρες, παρά να νοικιάσω αυτοκίνητο (μιας και το να μεταφέρω κρίνεται απαγορευτικό λόγω Θεσ/νίκης).
Μόνο μία μέρα ίσως, αν θέλω να δω το κάτι παραπάνω και να χω περισσότερο χρόνο, που και πάλι στα νησιά αυτά δε χρειάστηκε.
Δε ξέρω, ίσως κάποιος φίλος να έχει αντίθετη άποψη, ίσως άλλος να θέλει να πηγαίνει παραλία και να κάθεται 8ωρα κουβαλώντας τα πάντα. Εξαρτάται..
 

dimemples

Member
Μηνύματα
36
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλε για να μεταφέρω το δικό μου το σκέφτομαι...
ποια 60€/μέρα..; ούτε να τι σκέφτονται στα ελληνικά νησιά με τέτοια ποσά..
Άρα λες δεν αξίζει να το πάρω μαζί μου ε;
Πήγα πέρυσι στη Φολέγανδρο και νομίζω ότι το αυτοκίνητο είναι τελείως περιττό. Το νησί είναι πολύ μικρό, ενώ τα λεωφορεία ήταν πολύ ικανοποιητικά και μια χαρά μας βόλεψαν. Νομίζω ότι θα σου είναι φασαρία και φυσικά έξοδα να έχεις το δικό σου αυτοκίνητο στη Φολέγανδρο.
Καλά να περάσετε, είναι πανέμορφο μέρος!
 

Fotini Ptp

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Για παράδειγμα, θα μένουμε καραβοσταση εάν ένα βράδυ μείνουμε ως αργά στην χώρα θα υπάρχει τρόπος να γυρίσουμε;
κάτι τέτοια σκέφτομαι..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Για παράδειγμα, θα μένουμε καραβοσταση εάν ένα βράδυ μείνουμε ως αργά στην χώρα θα υπάρχει τρόπος να γυρίσουμε;
κάτι τέτοια σκέφτομαι..
Αυτή τη πολύ σημαντική παράμετρο δε μας την ανέφερες... Έτσι εξηγείται ότι βρήκες διαμονή εύκολα...
Καραβοστάση; Γιατί;
Είναι κρίμα να είσαι στη πιο ωραία ίσως Χώρα των Κυκλάδων και να μένεις Καραβοστάση.
Εκεί δε ξέρω, ίσως κάποιος φίλος που έχει πρόχειρα τα φετινά δρομολόγια λεωφορείων να μπορεί να βοηθήσει.
Απλά αλλάζουν πολύ τα δεδομένα έτσι.
Υπό αυτές τις συνθήκες ίσως το αμάξι να επιβάλλεται.
 

Fotini Ptp

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ε ναι... πως αλλιώς... δεν υπήρχε τίποτα παιδιά από δωμάτιο σε αμοργο σιφνο και φολεγανδρο..
Και ευτυχώς που το τελευταίο βρέθηκε πριν πέντε μέρες..
οι περισσότεροι μου είπαν ότι ήταν όλα κλεισμένα από Φεβρουάριο Μάρτιο από το εξωτερικό..
Ωστόσο σκέφτομαι να μην το διακινδυνεύσω και να το πάρω μαζί το αυτοκίνητο..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ε ναι... πως αλλιώς... δεν υπήρχε τίποτα παιδιά από δωμάτιο σε αμοργο σιφνο και φολεγανδρο..
Και ευτυχώς που το τελευταίο βρέθηκε πριν πέντε μέρες..
οι περισσότεροι μου είπαν ότι ήταν όλα κλεισμένα από Φεβρουάριο Μάρτιο από το εξωτερικό..
Ωστόσο σκέφτομαι να μην το διακινδυνεύσω και να το πάρω μαζί το αυτοκίνητο..
Να το πάρεις,όμως αφού διευκρινήσεις αυτό με τα δρομολόγια των λεωφορείων και ίσως αν υπάρχει ταξί για κατέβασμα το βράδυ. Κάποιος που πήγε πρόσφατα ή έχει την εμπειρία θα είναι χρήσιμο να βοηθήσει.
Μετά τα βάζεις κάτω και τα υπολογίζεις. Δυστυχώς με το δεδομένο Καραβοστάσης που δε λέει και δεν έχει τίποτα αλλάζει το πλάνο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για παράδειγμα, θα μένουμε καραβοσταση εάν ένα βράδυ μείνουμε ως αργά στην χώρα θα υπάρχει τρόπος να γυρίσουμε;
κάτι τέτοια σκέφτομαι..
Θα σου πω το αναμενόμενο: Με τα πόδια. Το έχω κάνει 2-3 φορές, δεν είναι καθόλου τραγικό, μη σου πω ότι είναι και ευχάριστο, λίγο περισσότερο από μισάωρο (να έχετε μαζί σας φακούς)
 

artemisk

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
Εγώ για τέτοιες αποστάσεις, δεν ξέρω αν έχει ανηφόρες βέβαια θα έπαιρνα και ποδήλατο πάντως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.972
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom