Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2018

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Φίλε Christostz, νομίζω οτι με τις προϋποθέσεις σου η Σίφνος φαντάζει η ιδανικότερη επιλογή. Μόνο μειονέκτημα της οι όχι τόσο εντυπωσιακές παραλίες, σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα.

Ginagiannakou, είναι πολύ καλή περίπτωση ο Ιούνιος επειδή μπορείς να δεις νησιά σε οικονομικότατες τιμές εν αντιθέσει με τη φουλ σεζόν. Όπως προαναφέρθηκε, αν θέλεις καθαρά και μόνο εντυπωσιακές παραλίες, τα Κουφονήσια είναι μια πολύ καλή επιλογή, με εκδρομές στα διπλανά νησάκια.
Εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις όμως και για Φολέγανδρο. Είναι ευκαιρία.
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα του travelstories!
θα ήθελα τη βοήθεια σας,μιας και πλησιαζει σιγα σιγα το καλοκαιρι και θέλουμε σιγα σιγα να κλεισουμε!
ειμαστε ενα ζευγαρι 25 χρονων και θελουμε ενα νησι με καθαρες παραλιες, νυχτερινη ζωη οχι στυλ μυκονου και οικονομικα σχετικα για 4-5 βραδια(γυρω στις αρχες αυγουστου) και αν ειναι δυνατον χωρις αυτοκινητο!εχουν πεσει προτασεις για Μηλο,Σιφνο,Σαντορινη! Αν εχετε κατι αλλο θα ηταν χαρα μου να το ακουσω.

Περιμενω προτασεις σας.
Ευχαριστω εκ των προτερων !!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα ...
Καλησπέρα.
Θα απαντήσω και σε σένα, ότι έγραψα στο φίλο πιο πάνω.
Η Σίφνος μου φαντάζει ιδανικότερη επιλογή. Πολύ ποιοτική, σχετικά οικονομική, και τη γυρνάς άνετα χωρίς αμάξι.
Σίγουρα κάτι τέτοιο δεν ισχύει για τη Μήλο. Έχει αμέτρητες όμορφες παραλίες, και το μεταφορικό μέσο θεωρείται επιβεβλημένο. Για Σαντορίνη δε θα σταθώ πολύ. Ναι μπορείς να τη δεις χωρίς αυτοκίνητο, απλά τη θεωρώ ακατάλληλο προορισμό για το καλοκαίρι.
 

Ginagiannakou

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Φίλε Christostz, νομίζω οτι με τις προϋποθέσεις σου η Σίφνος φαντάζει η ιδανικότερη επιλογή. Μόνο μειονέκτημα της οι όχι τόσο εντυπωσιακές παραλίες, σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα.

Ginagiannakou, είναι πολύ καλή περίπτωση ο Ιούνιος επειδή μπορείς να δεις νησιά σε οικονομικότατες τιμές εν αντιθέσει με τη φουλ σεζόν. Όπως προαναφέρθηκε, αν θέλεις καθαρά και μόνο εντυπωσιακές παραλίες, τα Κουφονήσια είναι μια πολύ καλή επιλογή, με εκδρομές στα διπλανά νησάκια.
Εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις όμως και για Φολέγανδρο. Είναι ευκαιρία.
Γεια σου @psilos3 , ευχαριστω για την απάντηση! Ναι η αληθεια ειναι πως εχω καταληξει και ειμαι αναμεσα σε Φολεγανδρο και Κουφονήσια, με λίγη προτίμηση προς Φολεγανδρο γιατι εχει πανέμορφη χωρα, και πιστευω αρκετα καλες παραλιες (διόρθωσε με αν κανω λάθος). Μηπως υπαρχει καμια προταση για που να βρω οικονομικά δωμάτια;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γεια σου @psilos3 , ευχαριστω για την απάντηση! Ναι η αληθεια ειναι πως εχω καταληξει και ειμαι αναμεσα σε Φολεγανδρο και Κουφονήσια, με λίγη προτίμηση προς Φολεγανδρο γιατι εχει πανέμορφη χωρα, και πιστευω αρκετα καλες παραλιες (διόρθωσε με αν κανω λάθος). Μηπως υπαρχει καμια προταση για που να βρω οικονομικά δωμάτια;
Πανέμορφη χώρα όντως, για μένα μια απο τις τρεις τοπ που έχω δεί. Οι τιμές είναι τσιμπημένες τους μήνες αιχμής, γι αυτό θεωρώ ότι είναι ευκαιρία ο Ιούνιος. Οι παραλίες ικανοποιητικότατες, με κορυφαία νομίζω το Κάτεργο. Δε θα σε απογοητεύσουν.
Τώρα αναφορικά με τα δωμάτια, ξεκίνα την έρευνα σου μιας και δεν είναι πολλά. Εννοείται ότι ψάχνεις για διαμονή αποκλειστικά στη χώρα, και σε καμία περίπτωση Καραβοστάση. Έχει αξιόλογα καταλύμματα.
 

Ginagiannakou

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Πανέμορφη χώρα όντως, για μένα μια απο τις τρεις τοπ που έχω δεί. Οι τιμές είναι τσιμπημένες τους μήνες αιχμής, γι αυτό θεωρώ ότι είναι ευκαιρία ο Ιούνιος. Οι παραλίες ικανοποιητικότατες, με κορυφαία νομίζω το Κάτεργο. Δε θα σε απογοητεύσουν.
Τώρα αναφορικά με τα δωμάτια, ξεκίνα την έρευνα σου μιας και δεν είναι πολλά. Εννοείται ότι ψάχνεις για διαμονή αποκλειστικά στη χώρα, και σε καμία περίπτωση Καραβοστάση. Έχει αξιόλογα καταλύμματα.
Ευχαριστω, αφου συμφωνείς για τις παραλίες με βλεπω για εκει!!:D Γιατι οχι Καραβοσταση για διαμονή; απο περιέργεια ρωτάω μιας και ειναι μικρό νησί πίστευα δεν εχει σημασια που θα μείνω αφου περπατιεται ανετα εκτός κι αν κανω λάθος
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστω, αφου συμφωνείς για τις παραλίες με βλεπω για εκει!!:D Γιατι οχι Καραβοσταση για διαμονή; απο περιέργεια ρωτάω μιας και ειναι μικρό νησί πίστευα δεν εχει σημασια που θα μείνω αφου περπατιεται ανετα εκτός κι αν κανω λάθος
Μικρό νησί ναι, αλλά οχι φλατ. Ο Καραβοστάσης είναι το λιμάνι, και ο οικισμός σχετικά αδιάφορος.
Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να μείνεις εκεί έναντι της χώρας.
Ασε που η ανηφόρα είναι μεγάλη. Δε πολυπάει με πόδι..
Αν ρίξεις μια ματιά στις φωτογραφίες της χώρας θα καταλάβεις γιατί στο λέω.
 

Ginagiannakou

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Μικρό νησί ναι, αλλά οχι φλατ. Ο Καραβοστάσης είναι το λιμάνι, και ο οικισμός σχετικά αδιάφορος.
Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να μείνεις εκεί έναντι της χώρας.
Ασε που η ανηφόρα είναι μεγάλη. Δε πολυπάει με πόδι..
Αν ρίξεις μια ματιά στις φωτογραφίες της χώρας θα καταλάβεις γιατί στο λέω.
Καταλαβα τι λες και εχεις δικιο, ευχαριστω! Λοιπόν θα κανω την έρευνα μου και αν χρειαστώ περαιτέρω βοήθεια θα τα ξαναπούμε!:clap:
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Καλησπέρα.
Θα απαντήσω και σε σένα, ότι έγραψα στο φίλο πιο πάνω.
Η Σίφνος μου φαντάζει ιδανικότερη επιλογή. Πολύ ποιοτική, σχετικά οικονομική, και τη γυρνάς άνετα χωρίς αμάξι.
Σίγουρα κάτι τέτοιο δεν ισχύει για τη Μήλο. Έχει αμέτρητες όμορφες παραλίες, και το μεταφορικό μέσο θεωρείται επιβεβλημένο. Για Σαντορίνη δε θα σταθώ πολύ. Ναι μπορείς να τη δεις χωρίς αυτοκίνητο, απλά τη θεωρώ ακατάλληλο προορισμό για το καλοκαίρι.
Δηλαδη μηλος δεν ενδυκνεται για χωρις αμαξι; η σιφνος ειναι ωραιο νησι,θα μπορουσατε να μου δωσετε λιγες πληροφοριες γι αυτο το νησι; η για σεριφο;
Για Σαντορίνη λετε οτι δεν ειναι ιδανικα για οικονομικες διακοπες ε;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δηλαδη μηλος δεν ενδυκνεται για χωρις αμαξι; η σιφνος ειναι ωραιο νησι,θα μπορουσατε να μου δωσετε λιγες πληροφοριες γι αυτο το νησι; η για σεριφο;
Για Σαντορίνη λετε οτι δεν ειναι ιδανικα για οικονομικες διακοπες ε;
Δε θα πήγαινα Μήλο χωρίς αμάξι επ ουδενί. Είναι μεγάλο νησί κι έχει πολλά πράγματα να δεις, τα οποία δε γίνεται με τοπική συγκοινωνία και ταξί. Μπορείς να διαβάσεις τα σχετικά τοπικ.
Για Σίφνο όλα εδώ: https://www.travelstories.gr/community/forums/Νησιά-Αιγαίου.12/?prefix_id=178

Πολύ όμορφο νησί με εξαιρετική συγκοινωνία, νυχτερινή ζωή, κουζίνα κτλ. Καλύτερα κοίτα για διαμονή στον Αρτεμώνα. Η Σέριφος υπερέχει ξεκάθαρα σε παραλίες, έχει μια πολύ όμορφη χώρα, αλλά χειρότερες συγκοινωνίες. Πολύς κόσμος τα συνδυάζει αυτά τα δύο.

Η Σαντορίνη δε μου αρέσει καλοκαίρι. Προσωπική άποψη καθαρά. Μπορείς να τη βγάλεις οικονομικά αν θέλεις, μετριάζοντας τις επιλογές σου.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.954
Δηλαδη μηλος δεν ενδυκνεται για χωρις αμαξι; η σιφνος ειναι ωραιο νησι,θα μπορουσατε να μου δωσετε λιγες πληροφοριες γι αυτο το νησι; η για σεριφο;
Για Σαντορίνη λετε οτι δεν ειναι ιδανικα για οικονομικες διακοπες ε;
Κοιτα αν θεωρεις φθηνα 5ε καφε,τοτε ναι ειναι...πριν 6-7 χρονια και ηταν αρκετα πανακριβη,δε νομιζω οτι μετα απο τοσα χρονια θα χει και πολυ μεγαλη διαφορα...πιστευω ειναι στη κατηγορια Μυκονος απο θεμα οικονομικου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.203
Μηνύματα
883.671
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom