Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2018

Kynthia

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα. Η Κίμωλος είναι πολύ καλή επιλογή, ποιοτική σε όλα της και ήσυχη.
Από κει και πέρα, δεδομένων των συνθηκών θα σου έλεγα να κοιτάξεις την Αμοργό, αν και είναι λιγο δύσκολο το θέμα της διαμονής στις αρχές Αυγούστου. Επίσης, εξαιρώντας τα Κουφονήσια μπορείς να τσεκάρεις για Μικρές Κυκλάδες, κυριότερα σε Δονούσα-Σχοινούσα. Επίσης η Αστυπάλαια είναι μια καλή περίπτωση. Εναλλακτικα μπορώ να σκεφτώ και τα βόρεια Δωδεκάνησα, αλλά και τη Σκύρο. Θέλετε απαραίτητα Κυκλάδες;
Ευχαριστώ, κύριως Κυκλαδες κοιτάμε. Ποιο νησι είναι καλύτερο πιστεύεις μεταξύ Σχοινούσας-Δονούσας;

Κατ'αρχάς εάν κατάλαβα καλά ψάχνετε για κάποιο νησί το οποίο θα πρέπει να διαθέτει ακτοπλοική σύνδεση με την Κίμωλο, αφού είπατε ότι θα είστε εκεί τέλη Ιουλίου και θέλετε να πάτε σε άλλο νησί αρχές Αυγούστου. Υπό αυτή τη σημαντικότατη παράμετρο και με τις προυποθέσεις που ανέφερες (ποιοτική διασκέδαση, ωραίες παραλίες, όχι υπερβολικά πολλά ζευγάρια ή έστω όχι μόνο ζευγάρια) θα σου πρότεινα τη Σίφνο η οποία έχει ακτοπλοική σύνδεση με την Κίμωλο. Νομίζω πως θα σας καλύψει απόλυτα. Τώρα εάν δεν έχετε πρόβλημα να επιστρέψετε Πειραιά, οι επιλογές φυσικά αυξάνονται
Καλησπέρα. Φαντάζομαι ότι θέλετε να κάνετε ένα είδος τουρ; Η προφανής συνέχεια για μένα μετά την Κίμωλο είναι Φολέγανδρος, Σίκινος, Ίος, ώστε να βολευτείτε με την ακτοπλοϊκή σύνδεση. Λίγο πολύ όλα ικανοποιούν τα κριτήρια σου. Η Φολέγανδρος βέβαια αρχές Αυγούστου θα βουλιάζει, άσε που για μένα είναι πολύ υπερτιμημένη, ακριβή και με πολύ λίγες καλές παραλίες. Η Ίος θα έχει πολύ κόσμο, αλλά όλο και κάπου θα βρείτε να μείνετε. Έχει πολύ καλές παραλίες και από διασκέδαση έχει πολύ - ίσως βρείτε κάτι να σας ταιριάζει. Οι ηλικίες όμως αρχές Αυγούστου λογικά θα είναι πεσμένες προς τα κάτω. Η Σίκινος είναι το πιο αγαπημένο μου νησί από τα τρία που σου προτείνω. Είναι η πιο ήσυχη, με ελάχιστες παραλίες, αλλά έχει διατηρήσει τον χαρακτήρα του κυκλαδονησιού (ελπίζω, ακόμα).
Θα επιστρέψουμε Πειραιά μετά την Κίμωλο και θα ξαναφυγουμε αρχές Αυγούστου ξεκινώντας από Δονούσα ..
 
Last edited by a moderator:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
τα εχω βαλει ολα μαζι γιατι στο μυαλο μου ολα ειναι μπερδεμενα. Ναξο απλα δε ξερω κατα ποσο θα βρουμε τωρα . Σκιαθο δηλαδη το προτεινεις για ζευγαριβε; δε θα μας εμποδισει κατι ; επισης μου προτειναν και σαμο, αλλα δε ξερω καθολου !
Ευχαριω παρα πολυ παντως !!!!
Τα
Η Νάξος έχει παρα πολλά καταλύματα μέσα στη Χώρα η κ ελάχιστα πιο έξω. Ειλικρινά το θεωρώ αδιανόητο να μη βρείτε κάτι εαν ψάξετε τώρα. Και εγώ γενικά πιστεύω ότι αξίζει να μείνετε στη Χώρα της Ναξου. Επιπλέον το ΚΤΕΛ του νησιού για τις παραλιακές περιοχές ειδικά είναι εξαιρετικό. Δεν είναι κακή κ η σκέψη σου για Σκιάθο. Απλά σκέψου κ λίγο τι σε τραβάει περισσότερα ως τοπίο κ ατμόσφαιρα. Εάν πάντως κλινεις περισσότερο προς Κυκλάδες τσέκαρε κ Σύρο η κ την Ιο. Επιπλέον κ τη Μύκονο εαν σε παίρνει οικονομικά. Στην περίπτωσή σας δεν θσ σκεφτόμουν ούτε κατά διάνοια τη Σάμο η τη Λευκάδα χωρίς αμάξι (υπέροχα κ καταπράσινα νησιά αμφότερα)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα , κυρίως Κυκλαδες κοιτάμε. Ποιο νησι πιστεύεις είναι καλύτερο μεταξύ Δονουσας-Σχοινούσας;
Καλησπέρα. Οι μικρές Κυκλάδες είναι πολύ πολύ καλή επιλογή.
Ποιο είναι καλύτερο δε ξέρω, αυτό που πιστεύω πάντως ειναι ότι πρέπει να πάτε και στα δύο, και να αφιερώσετε λιιιγο παραπάνω χρόνο στη Δονούσα. Θα σας ευχαριστήσουν πολύ. Αν μου έλεγες πάλι να διαλέξω ένα οπωσδήποτε, θα πήγαινα Δονούσα, και τα άλλα σε επόμενο τουρ;)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.433
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θα επιστρέψουμε Πειραιά μετά την Κίμωλο και θα ξαναφυγουμε αρχές Αυγούστου ξεκινώντας από Δονούσα ..
Δεν το διευκρίνισες αρχικά ότι θα επιστρέφατε Πειραιά. Δηλαδή θα πάτε 2-3 μερες Κίμωλο, πίσω Πειραιά. Μετά φεύγετε για Δονούσα. Για πόσες μέρες; Θα επιστρέψετε ξανά Πειραιά ή από Δονούσα ενδιαφέρεστε να πάτε και κάπου αλλού;
 

Kynthia

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν το διευκρίνισες αρχικά ότι θα επιστρέφατε Πειραιά. Δηλαδή θα πάτε 2-3 μερες Κίμωλο, πίσω Πειραιά. Μετά φεύγετε για Δονούσα. Για πόσες μέρες; Θα επιστρέψετε ξανά Πειραιά ή από Δονούσα ενδιαφέρεστε να πάτε και κάπου αλλού;
Θα πάμε Δονουσα αρχές Αυγούστου και θα συνεχίσουμε από εκεί και για κάποιο άλλο νησι ..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.954
Για 2μερο απο Αθηνα,πιο οικονομικα και ομορφα ειναι Αιγινα ή Πορο;;χωρις αμαξι φυσικα
 

kapa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ζάκυνθος
καλησπερα σε ολους! εχουμε κλεισει για ναξο στις 9-15 ιουλιου 4 ατομα και θελουμε να νοικιασουμε μηχανες ή αυτοκινητο...το θεμα ειναι οτι για μηχανες δεν εχουμε διπλωμα και για αμαξι το εχω 11 μηνες περιπου?θα μπορεσουμε να νοικιασουμε κατι?ασ απαντησει οποιος ξερει !!!! ευχαριστω !
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Οι περισσότερες εταιρίες ζητούν να εχςι εκδοθεί το δίπλωμα τουλάχιστον 2 χρόνια καθως διαφορετικά πληρώνουν υψηλότερη ασφάλεια. Ψάξτε το όμως ρωτήστε σε εταιρείες, όχι εδώ.
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Η Νάξος έχει παρα πολλά καταλύματα μέσα στη Χώρα η κ ελάχιστα πιο έξω. Ειλικρινά το θεωρώ αδιανόητο να μη βρείτε κάτι εαν ψάξετε τώρα. Και εγώ γενικά πιστεύω ότι αξίζει να μείνετε στη Χώρα της Ναξου. Επιπλέον το ΚΤΕΛ του νησιού για τις παραλιακές περιοχές ειδικά είναι εξαιρετικό. Δεν είναι κακή κ η σκέψη σου για Σκιάθο. Απλά σκέψου κ λίγο τι σε τραβάει περισσότερα ως τοπίο κ ατμόσφαιρα. Εάν πάντως κλινεις περισσότερο προς Κυκλάδες τσέκαρε κ Σύρο η κ την Ιο. Επιπλέον κ τη Μύκονο εαν σε παίρνει οικονομικά. Στην περίπτωσή σας δεν θσ σκεφτόμουν ούτε κατά διάνοια τη Σάμο η τη Λευκάδα χωρίς αμάξι (υπέροχα κ καταπράσινα νησιά αμφότερα)
Λοιπον μετα απο πολυωρη σκεψη με το αγορι μου αποφασισαμε σκιαθο και ναξο τελικα!απλα να πω οτι αμαξι δε θα εχουμε λογικα!που μας προτεινετε?
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Λοιπον μετα απο πολυωρη σκεψη με το αγορι μου αποφασισαμε σκιαθο και ναξο τελικα!απλα να πω οτι αμαξι δε θα εχουμε λογικα!που μας προτεινετε?
Και τα δυο είναι πολύ όμορφα νησιά. Η Σκιάθος έχει πολύ πράσινο και όμορφες παραλίες, μικρό νησί, οπότε γυρίζεται πιο εύκολα με ΚΤΕΛ σε σχέση με τη Νάξο. (Πολύ καλή συγκοινωνία έχουν και τα δυο νησιά). Η Νάξος από την άλλη, είναι μεγάλη σε έκταση, διαθέτει μια από τις καλύτερες - γραφικότερες χώρες των Κυκλάδων, έχει όμορφες παραλίες. Θα έλεγα ότι είναι πιο οικονομικός προορισμός συγκριτικά με τη Σκιάθο. Διασκέδαση έχουν και τα δυο νησιά, η Σκιάθος πολύ πιο έντονη. Εξαρτάται από το δικό σας γούστο η επιλογή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.676
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom