Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2018

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.496
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
καλησπερα σε ολους! εχουμε κλεισει για ναξο στις 9-15 ιουλιου 4 ατομα και θελουμε να νοικιασουμε μηχανες ή αυτοκινητο...το θεμα ειναι οτι για μηχανες δεν εχουμε διπλωμα και για αμαξι το εχω 11 μηνες περιπου?θα μπορεσουμε να νοικιασουμε κατι?ασ απαντησει οποιος ξερει !!!! ευχαριστω !
Παρακαλώ μην στέλνεις το ίδιο μήνυμα πολλές φορές σε διαφορετικά θέματα. Για αυτό που ρωτάς έχεις πάρει απαντήσεις. Κάνε αυτό που προτείνουν τα μέλη πάρε τηλέφωνο σε εταιρίες ενοικιάσεως στο νησί. Έτσι κι αλλιώς δεν θα πρέπει να κλείσεις;
 
Last edited:

skout

Member
Μηνύματα
48
Likes
43
Καθόλου απογοητευτικές οι παραλίες της Πάτμου σε πληροφορώ. Όχι εξαιρετικές όπως των Λειψών, αλλά πολύ πολύ καλές οι περισσότερες.
Το πόσα νησιά το ορίζει ο καθένας, ανάλογα τι θέλει να δει, πόσο θέλει να ξεκουραστεί κτλ. Δε θα σου πω τι θα έκανα στη θέση σου αν είχα δεκα ημέρες, αλλά καταλαβαίνουν όλοι:haha:
Η ίδια μονοήμερη είναι, και τη κάνεις απο Λειψούς (εκτός Κυριακής). Μακρονήσι, Ασπρονήσι, Τηγανάκια, Μαράθι, Αρκιοί κι επιστροφή. Καταπληκτική εμπειρία! Δες την αντίστοιχη ιστορία που είχα γράψει για Λειψούς και θα καταλάβεις!
Να ρωτησω, αν μεινουμε και πατμο και λιγο λερο και λιγο λειψους , η εκδρομη απο ποιο νησι ειναι καλυτερα να γινει ? διαβασα πως ειχε πανηγυρι στους λειψους 22 αυγουστου :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.351
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Να ρωτησω, αν μεινουμε και πατμο και λιγο λερο και λιγο λειψους , η εκδρομη απο ποιο νησι ειναι καλυτερα να γινει ? διαβασα πως ειχε πανηγυρι στους λειψους 22 αυγουστου :)
Εγώ στη θέση σου έτσι θα εκανα (βασικά ακριβώς έτσι έκανα πέρυσι, βάζοντας και μια μέρα Αγαθονησι). Πανηγύρι στους Λειψους ε; Καλή περίπτωση, το φαντάζομαι. Δεν αλλάζει κάτι αναφορικά με την εκδρομή, πιο κοντά και βολικά ειναι απο Λειψους. Τη μία μέρα θα την αφιερώσεις σ'αυτό.
 

skout

Member
Μηνύματα
48
Likes
43
Εγώ στη θέση σου έτσι θα εκανα (βασικά ακριβώς έτσι έκανα πέρυσι, βάζοντας και μια μέρα Αγαθονησι). Πανηγύρι στους Λειψους ε; Καλή περίπτωση, το φαντάζομαι. Δεν αλλάζει κάτι αναφορικά με την εκδρομή, πιο κοντά και βολικά ειναι απο Λειψους. Τη μία μέρα θα την αφιερώσεις σ'αυτό.
Κλεισαμε! Τρια βραδια λερο, 2 λειψους (μια για το πανυγηρι κ μια για την εκδρομη) - δυσκολευτηκαμε πολυ να βρουμε λειψους λογω της γιορτης εκεινες τις 2 μερες ηταν ολα κλεισμενα - και 4 βραδια πατμο! Ευχαριστω για τη βοηθεια, τον Αυγουστο θα στειλω εντυπωσεις.
 

alice~

Member
Μηνύματα
716
Likes
1.169
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ποιο νησί των Κυκλάδων, (για το οποίο να υπάρχει πιθανότητα να βρεθεί κατάλυμα για τέλη Ιουλίου :p ) έχει τις καλύτερες παραλιες κατά την γνώμη σας;
 

skout

Member
Μηνύματα
48
Likes
43
Ποιο νησί των Κυκλάδων, (για το οποίο να υπάρχει πιθανότητα να βρεθεί κατάλυμα για τέλη Ιουλίου :p ) έχει τις καλύτερες παραλιες κατά την γνώμη σας;
Τι παραλίες σου αρέσουν ; Αμμώδεις με χρωμα ανοιχτό γαλάζιο (πισίνας) ; Τέτοιες έχει η ιος , η ναξος , το Κουφονήσι και τα πράσα της Κιμώλου. Η Μύκονος έχει πολύ ωραίες παραλίες με ωραία νερά βαθύ κρυστάλλινο γαλαζοπράσινο. Η Μήλος έχει πολλά διαφορετικά είδη. Η Σέριφος πολύ ωραίες και το πιο σημαντικό : με σκιά ! Η ανδρός καλες αλλά αν δεν έχεις τζιπ μην πας . Η Σαντορίνη και η Σίφνος κατά τη γνώμη μου υστερούν σε παραλίες (αλλά είναι και τα 2 πανέμορφα νησια) , η φολεγανδρος λίγες επιλογές αλλά ωραία νερά , στην Πάρο είχα πάει πιο μικρή δε θυμάμαι πολλά , Κύθνο, Τήνο, Σύρο, Σικινο και μικρες κυκλαδες δεν έχω πάει . Ξεχνάω κάτι ; Α, την Αμοργο! Δεν μπορώ να τη βάλω σε λίστα σύγκρισης απομονωνοντας τις παραλιες , είναι η αγαπημένη μου κυκλαδα <3 !
 

alice~

Member
Μηνύματα
716
Likes
1.169
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Τι παραλίες σου αρέσουν ; Αμμώδεις με χρωμα ανοιχτό γαλάζιο (πισίνας) ; Τέτοιες έχει η ιος , η ναξος , το Κουφονήσι και τα πράσα της Κιμώλου. Η Μύκονος έχει πολύ ωραίες παραλίες με ωραία νερά βαθύ κρυστάλλινο γαλαζοπράσινο. Η Μήλος έχει πολλά διαφορετικά είδη. Η Σέριφος πολύ ωραίες και το πιο σημαντικό : με σκιά ! Η ανδρός καλες αλλά αν δεν έχεις τζιπ μην πας . Η Σαντορίνη και η Σίφνος κατά τη γνώμη μου υστερούν σε παραλίες (αλλά είναι και τα 2 πανέμορφα νησια) , η φολεγανδρος λίγες επιλογές αλλά ωραία νερά , στην Πάρο είχα πάει πιο μικρή δε θυμάμαι πολλά , Κύθνο, Τήνο, Σύρο, Σικινο και μικρες κυκλαδες δεν έχω πάει . Ξεχνάω κάτι ; Α, την Αμοργο! Δεν μπορώ να τη βάλω σε λίστα σύγκρισης απομονωνοντας τις παραλιες , είναι η αγαπημένη μου κυκλαδα <3 !
Προτιμώ τις παραλιες με βότσαλα ή χοντρό χαλίκι αλλά και οι αμμώδεις με γαλάζια νερά δεν με πειράζουν :p Βασικά κάναμε μια σκέψη για Αμοργο αλλά από παραλιες δεν λέει πολλά; Και δεν θα έχουμε αυτοκίνητο..
 

stathis1913

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα και από μένα !! Είμαστε 2-3 φίλες , 35 ετων, που θελουμε να πάμε σε κάποια νησάκια για λίγες μέρες στο καθένα. Απαραίτητο είναι να μην μαζεύουν μικρές ηλικίες ούτε ζευγάρια .. να είναι χαλαρά με ωραίες παραλίες και ποιοτική διασκέδαση . Έχουμε ήδη κλείσει για Κίμωλο τέλος Ιουλίου και ψάχνουμε κάτι για αρχές Αυγούστου . Τι μας προτείνετε ;
μα αυτα που θελεται προτεινω ιο και ιονιο επισης ΙΘΑΚΗ
 
Last edited by a moderator:

skout

Member
Μηνύματα
48
Likes
43
Προτιμώ τις παραλιες με βότσαλα ή χοντρό χαλίκι αλλά και οι αμμώδεις με γαλάζια νερά δεν με πειράζουν :p Βασικά κάναμε μια σκέψη για Αμοργο αλλά από παραλιες δεν λέει πολλά; Και δεν θα έχουμε αυτοκίνητο..
Δεν ξέρω καθόλου για τη συγκοινωνία της αμοργου γιατί είχα πάει με αυτοκίνητο το οποίο χρειάζεται γιατι οι αποστάσεις είναι μεγάλες - το νησί έχει 2 λιμανια όποτε από εκεί και μόνο καταλαβαίνεις πως δεν είναι μικρό. Παραλίες δεν είπα πως δεν έχει ωραίες , εγώ ξεχώρισα τον άγιο Παύλο με λευκο χαλικακι μια λωρίδα γης ανάμεσα σε 2 θάλασσες ποσό μου άρεσε ! Τον μουρο και τη Αγία Άννα (η τελευταία μικρούλα αλλά πολύ γραφικό σημείο ). Επίσης με καραβάκι πας στο μαλτεζι που έχει και beach bar . Δυστυχώς δεν είχε πάει απέναντι στη νικουρια που έλεγαν όλοι ότι άξιζε .
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.351
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ποιο νησί των Κυκλάδων, (για το οποίο να υπάρχει πιθανότητα να βρεθεί κατάλυμα για τέλη Ιουλίου :p ) έχει τις καλύτερες παραλιες κατά την γνώμη σας;
Αν το κριτήριο σου είναι οι παραλιες και μόνο, τότε συμφωνώ με με τη Μήλο που προαναφέρθηκε από την @Pel . Νομίζω είναι το κορυφαίο κυκλαδονήσι στο τομέα αυτό.
Αρκετά καλές παραλίες έχει και η Σέριφος. Είναι όμως και πολύ πιο γραφικό νησί. Λίγο καλύτερα από τη Μήλο χωρίς αυτοκίνητο.
Η Αμοργός που προαναφέρθηκε, γίνεται και παραγίνεται χωρίς αυτοκίνητο, και οι παραλίες της είναι πολύ ιδιαίτερες, θα σου αρέσουν γι αυτό που ψάχνεις. Θα σου αρέσει και το νησί πάρα πολύ, αν και η γνώμη μου δεν είναι αντικειμενική, γιατί τη λατρεύω. Το δύσκολο εκεί είναι η διαμονή...
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
το νησί έχει 2 λιμανια όποτε από εκεί και μόνο καταλαβαίνεις πως δεν είναι μικρό.
Και το αγκίστρι και η θηρασια έχουν δύο λιμάνια, δεν ειναι καθόλου μεγάλα νησιά όμως. Από την άλλη η Ρόδος ή η Ναξος ή η Λήμνος που είναι μεγάλα νησιά έχουν μόνο ένα. Όπου δυο λιμάνια σε ένα νησί απλά πολιτικές σκοπιμότητες για τις δημοτικές εκλογές κλπ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.722
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom