Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2018

skout

Member
Μηνύματα
48
Likes
43
Καλησπέρα σας !!! Να ξέρεις με βοήθησες πολύ μ' αυτή ου την αναρτηση. ταλήξαμε εν τέλει Νάξο και πιθανον να νοικιασουμε και μια δυο μέρες!'εχω την εξής ερωτηση: σκεφτόμαστε μια μέρα να πάμε μονοήμερη σε κάποια από τα διπλάνα νησιά και θα ήθελα την γνώμη σας: Ηρακλειά,Δονούσα,Σχοινούσα ή κουφονήσια;Ποιο αξίζει από οικονομικής άποψης και γενικά ;
ευχαριστώ πολύ!!!
Κ εγώ έχω πάει μονοήμερη στο Κουφονήσι (από Αμοργο όχι από Νάξο αλλά δε παίζει ρόλο - είχα πάει με το Σκοπελίτη υπάρχει ακόμα αυτό; ) Μου άρεσαν οι παραλίες είχαν κάτι το εξωτικό ειδικά το πορι . Το πορι είναι η τελευταία παραλία , εμεισ Είχαμε Πάει ως εκεί με τα πόδια βλέποντας και βουτώντας ενδιάμεσα στις υπόλοιπες παραλίες . Είχε ένα λεωφοριακι που εκανε τη διαδρομή λιμάνι - πορι με το οποίο γυρίσαμε μετά . Φάγαμε καλά Σ ένα μαγαζί νομίζω Τασία το έλεγαν ; Και θυμάμαι κανονικές τιμές όχι ακριβά . Στα υπόλοιπα δεν έχω πάει .
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα σας !!! Να ξέρεις με βοήθησες πολύ μ' αυτή ου την αναρτηση. ταλήξαμε εν τέλει Νάξο και πιθανον να νοικιασουμε και μια δυο μέρες!'εχω την εξής ερωτηση: σκεφτόμαστε μια μέρα να πάμε μονοήμερη σε κάποια από τα διπλάνα νησιά και θα ήθελα την γνώμη σας: Ηρακλειά,Δονούσα,Σχοινούσα ή κουφονήσια;Ποιο αξίζει από οικονομικής άποψης και γενικά ;
ευχαριστώ πολύ!!!
Να σαι καλά κορίτσι μου...στο κάτω κάτω αυτός είναι ο σκοπός του forum! Όσο για μονοήμερες από Νάξο βολεύουν όλα αυτά τα νησάκια που ανέφερες (με εξαίρεση ίσως τη Δονούσα που είναι λίγο πιο μακριά). Αν και δεν έχω πάει νομίζω πως λίγο πιο οικονομική (και πιο κοντινή) είναι η Ηρακλεια. Να ξέρεις πάντως πως εκτός από τον Σκοπελιτη κ το blue star Naxos υπάρχουν και οργανωμένες εκδρομές με καικια για τις μικρές Κυκλάδες απο τη Νάξο. Τσέκαρε τες στα ταξιδιωτικά γραφεία στην προκυμαία της Χώρας (όπως πας προς Άγιο Γεώργιο είναι). Κάποια από αυτά τα γραφεία επισης διοργανώνουν κ οδικές εκδρομές μέσα στη Νάξο οπότε μπορείτε να πάρετε μια καλή γεύση της Νάξου ακόμα κι αν δεν νοικιάσετε αυτοκίνητο . Πάντως δεν ειναι και ασχημη ιδεα να νοικιάσετε για 2 ημέρες αυτοκίνητο. Αν και να θυμάσαι ότι το ΚΤΕΛ για τις παραλίες της Νάξου έχει πολύ καλή συχνότητα
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Εως αρχές Σεπτεμβρίου το Ναξος εχει αναχώρηση στις 1230 απο Ναξο εναλλαξ για Ηρακλεια, Σχοινουσα, Κουφονήσια, καταπολα και δονουσα, αιγιαλη, αστυπαλαια τις αλλες μερες. Οποτε βολευει και στα τέσσερα μονοημερη με 6-7 ωρες παραμονή. Σήμερα εγω ειμουν μονοήμερη Δονούσα για παράδειγμα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας !!! Να ξέρεις με βοήθησες πολύ μ' αυτή ου την αναρτηση. ταλήξαμε εν τέλει Νάξο και πιθανον να νοικιασουμε και μια δυο μέρες!'εχω την εξής ερωτηση: σκεφτόμαστε μια μέρα να πάμε μονοήμερη σε κάποια από τα διπλάνα νησιά και θα ήθελα την γνώμη σας: Ηρακλειά,Δονούσα,Σχοινούσα ή κουφονήσια;Ποιο αξίζει από οικονομικής άποψης και γενικά ;
ευχαριστώ πολύ!!!
Συμφωνώ με όσα λένε οι φίλοι πιο πάνω, με την εξής μόνο ένσταση. Να το κάνεις έφόσον έχεις μέρες στη διάθεση σου.
Η Νάξος είναι πολύ μεγάλο νησί, και είναι κρίμα να χάσεις μια μέρα μόνο και μόνο για να δεις κάποιο άλλο για λίγες μόνο ώρες. Αν έχεις λίγες μέρες στη διάθεση σου, για μένα καλύτερα τη μία αξιοποίησε την στα ορεινά χωριά.
Επειδή οι μικρές Κυκλάδες με τα συμβατικά πλοία και με το Σκοπελίτη είναι μακριά (περίπου στις 2 ώρες πιάνει Ηρακλεία που ειναι το πρώτο), θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τις ανταποκρίσεις με τα ταχύπλοα.
Επίσης θα δεις πολλά τουριστικά γραφεία στη Χωρα της Νάξου, που οργανώνουν εκδρομές κυρίως για Κουφονήσι.
Τέλος -και αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος περισσότερο σ'αυτό- υπάρχει και η επιλογή να το κάνεις από Πάνερμο, ένα λιμανάκι της Νάξου ακριβώς απέναντι από τις μικρές Κυκλάδες.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Γενικώς συμφωνώ, με μονη ένσταση τη διάρκεια διαδρομών. Ηρακλεια 55 λεπτά, Σχοινουσα και Δονούσα 70 λεπτά, Κουφονήσια 90 λεπτά, με το Νάξος πάντα.
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Επειδή θα θέλαμε να επισκεφτουμέ σαν μονοήμερη ένα απο τα απ΄πεναντι νησιά . θα ήθελα να κανω τις εξής ερωτησεις:
1)οι εκδρομες με καικι κοστιζουν περισσοτερο; και αξίζουν;
2)ως προς ομορφια ποιο νησι πιστευετε οτι αξίζει;
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν ξέρω να σου απαντήσω, θα σου πω μόνο πως τώρα τρώω στη ταβέρνα του Μήτσου, στη Καλοταρίτισσα :D
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
1)οι εκδρομες με καικι κοστιζουν περισσοτερο; και αξίζουν;
2)ως προς ομορφια ποιο νησι πιστευετε οτι αξίζει;
1) Νομιζω δεν υπάρχουν καΐκια απο Νάξο μονο κανα δυο εκδρομικα καραβάκια για Κουφονήσια
2) εξαρταται τι ζητάς. Λίγο κόσμο, πολύ κόσμο, άραγμα σε παραλία, βόλτα στη χώρα, θα έχετε μεσο μαζί ή όχι...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Επειδή θα θέλαμε να επισκεφτουμέ σαν μονοήμερη ένα απο τα απ΄πεναντι νησιά . θα ήθελα να κανω τις εξής ερωτησεις:
1)οι εκδρομες με καικι κοστιζουν περισσοτερο; και αξίζουν;
2)ως προς ομορφια ποιο νησι πιστευετε οτι αξίζει;
Για τα Κουφονήσια υπάρχουν σίγουρα. Τσέκαρε αυτό! https://www.getyourguide.com/-l1357...aud-309225421155:kwd-383299355229&utm_force=0
Νομίζω πως υπάρχουν και άλλα γραφεία που πάνε και στις άλλες μικρές Κυκλάδες. Δες παράλληλα και τα ακτοπλοϊκά από το openseas.gr, συγκρίνεις τιμές κ αποφασίζεις.
 

Kynthia

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα, θα ήθελα να μου πειτε για Αμοργο , που αξίζει να μείνεις ; Καταπολα ή Αιγιάλη; Στη χώρα δε βρίσκω κάποιο διαθέσιμο κατάλυμα για μέσα Αυγούστου .
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα, θα ήθελα να μου πειτε για Αμοργο , που αξίζει να μείνεις ; Καταπολα ή Αιγιάλη; Στη χώρα δε βρίσκω κάποιο διαθέσιμο κατάλυμα για μέσα Αυγούστου .
Καλησπέρα. Εξαρτάται απ το αν διαθέτεις μεταφορικο μέσο η όχι.
Νομίζω ότι αν μετακινείσαι με λεωφορείο, τα κατάπολα είναι λίγο καλύτερη επιλογή, υπό την έννοια ότι είναι και κοντά στη χώρα, και στη χειρότερη αν ξεμείνεις βράδυ κατεβαίνεις από το μόνοπάτι;)
Η Αιγιάλη είναι πιο όμορφη σαφώς, αλλά στην άλλη πλευρά του νησιού.
 

Kynthia

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα. Εξαρτάται απ το αν διαθέτεις μεταφορικο μέσο η όχι.
Νομίζω ότι αν μετακινείσαι με λεωφορείο, τα κατάπολα είναι λίγο καλύτερη επιλογή, υπό την έννοια ότι είναι και κοντά στη χώρα, και στη χειρότερη αν ξεμείνεις βράδυ κατεβαίνεις από το μόνοπάτι;)
Η Αιγιάλη είναι πιο όμορφη σαφώς, αλλά στην άλλη πλευρά του νησιού.
Ευχαριστώ ! Πιστεύεις θα άξιζε να μοιράσω τις μέρες; Πχ 2 μέρες Καταπολα και 2 Αιγιαλη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom