Καλώς ήρθατε στη Σιγκαπούρη

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τι δεν ειδα στη Σιγκαπουρη:
Τσιχλες. Αλλο να το ξερεις και αλλο να βλεπεις στο σουπερ μαρκετ 400 ειδη καραμελας και καμια τσιχλα!
Σκουπιδια. Ουτε για δειγμα! Δε μιλαω για καδους να ξεχειλιζουν , αλλα ουτε ενα κουτακι , ενα χαρτακι , μια γοπουλα..τιποτα!
Αδεσποτα. Ουτε ενα νιαουρισμα , μια ουρα , ενα γαβγισμα , κατι με 4 ποδια τελος παντων!
Χαμος και σπρωξιματα στο μετρο.Εστω μια ανακοινωση οπως κανουν εδω να περιμενουμε να κατεβουν οι μεσα για να μπουμε εμεις.Αν δε στο πουν , πως να το ξερεις?
Γκραφιτι και συνθηματα σε τοιχους , εκτος του Orchard Youth Park. Ενας λερωμενος τοιχος. Ενα συνθημα 'λεφτερια στον ταδε' , 'το Clarke quay ανηκει στις βαρκες του'. Τιποτα.
Νευρα , τσαντιλα , μποτιλιαρισμα , κορναρισματα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Τι δεν ειδα στη Σιγκαπουρη:
Τσιχλες. Αλλο να το ξερεις και αλλο να βλεπεις στο σουπερ μαρκετ 400 ειδη καραμελας και καμια τσιχλα!
Σκουπιδια. Ουτε για δειγμα! Δε μιλαω για καδους να ξεχειλιζουν , αλλα ουτε ενα κουτακι , ενα χαρτακι , μια γοπουλα..τιποτα!
Αδεσποτα. Ουτε ενα νιαουρισμα , μια ουρα , ενα γαβγισμα , κατι με 4 ποδια τελος παντων!
Χαμος και σπρωξιματα στο μετρο.Εστω μια ανακοινωση οπως κανουν εδω να περιμενουμε να κατεβουν οι μεσα για να μπουμε εμεις.Αν δε στο πουν , πως να το ξερεις?
Γκραφιτι και συνθηματα σε τοιχους , εκτος του Orchard Youth Park. Ενας λερωμενος τοιχος. Ενα συνθημα 'λεφτερια στον ταδε' , 'το Clarke quay ανηκει στις βαρκες του'. Τιποτα.
Νευρα , τσαντιλα , μποτιλιαρισμα , κορναρισματα.
Αυτό με είχε εντυπωσιάσει και εμένα πάρα πολύ! Και είχα και έναν διαρκή φόβο μην τυχόν και ξεχαστώ και πετάξω τίποτα και φάω κανένα πρόστιμο μιας και τα πρόστιμα γι' αυτές τις περιπτώσεις ήταν πολύ τσουχτερά!
Go2, καλωσόρισες!!! Πήγες και αλλού ή μόνο Σιγκαπούρη? Φαντάζομαι ότι όλο και κάποιο φοινικονήσι θα συνδύασες! :lol:
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
μα ν αμην εχει ουτε μια τσιχλα!!!απιστευτοοο!!η ξεναγος μαας ειπε το εξης περι τσιχλας: ο προθυπουργος τους-προεδρος τους(που τον εχουν σαν θεο) τους εκανε πριν πολλα χρονια συγχρονο σιδηροδρομικο δικτυο,μετα απο μερικους μηνες λοιπον αναγκαστηκαν να δαπανησουν ενα αρκετα μεγαλο ποσο για να καθαρησουν τα τρενα απο κολλημενες τσιχλες....ετσι μετα απο αυτο τους απαγορευσε την τσιχλα...δεν την θυμαμαι καλα την ιστορια ...ε το νοημα καπως ετσι ηταν..:p..επισης μας ειχανε πει οτι νεοι της σιγκαπουρης δεν ξερουν καν τι εστι τσιχλα!!!!!!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τι δεν ειδα στη Σιγκαπουρη:
Τσιχλες. Αλλο να το ξερεις και αλλο να βλεπεις στο σουπερ μαρκετ 400 ειδη καραμελας και καμια τσιχλα!
Σκουπιδια. Ουτε για δειγμα! Δε μιλαω για καδους να ξεχειλιζουν , αλλα ουτε ενα κουτακι , ενα χαρτακι , μια γοπουλα..τιποτα!
Αδεσποτα. Ουτε ενα νιαουρισμα , μια ουρα , ενα γαβγισμα , κατι με 4 ποδια τελος παντων!
Χαμος και σπρωξιματα στο μετρο.Εστω μια ανακοινωση οπως κανουν εδω να περιμενουμε να κατεβουν οι μεσα για να μπουμε εμεις.Αν δε στο πουν , πως να το ξερεις?
Γκραφιτι και συνθηματα σε τοιχους , εκτος του Orchard Youth Park. Ενας λερωμενος τοιχος. Ενα συνθημα 'λεφτερια στον ταδε' , 'το Clarke quay ανηκει στις βαρκες του'. Τιποτα.
Νευρα , τσαντιλα , μποτιλιαρισμα , κορναρισματα.
Τι σόι μέρος είναι αυτό τώρα; Χωρίς συνθήματα στους τοίχους, χωρίς σκουπίδια, χωρίς μποτιλιάρισμα; Απάνθρωπο :bleh: Δεν πάω λέμε, έχω μεταλλαχτεί, δεν αντέχω χωρίς κορνάρισμα!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αφηστε παιδια , χαλια μαυρα η Σιγκαπουρη!:bleh: Εξω απο ενα συγκροτημα εμπορικων καποιοι με σπατουλες καθαριζαν ανεπαισθητους λεκεδες απο το πεζοδρομιο. Κατω απο το Flyer συγκεντρωναν τα πεσμενα φυλλα δεντρων με μεγαλες φυσουνες - δεν ειχε τιποτα αλλο ο δρομος για να μαζεψουν.
Σκεφτομουν οτι αν επαθα πλακα εγω , τι θα γινει αν ερθει καποιος απο αυτους εδω! Και να συμπεσει και με την απεργια των σκουπιδιαρηδων και με καμια πορεια διαμαρτυριας :D
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
H Σιγκαπούρη με κουράζει πολύ και την αποφεύγω για stopover στην αγαπημένη μου ασία!
πρίν χρόνια έμεινα σκόπιμα για να την γνωρίσω για τέσσερις μέρες...
μου φάνηκε αιώνας ...
άχρουν και άοσμον ...δεν έχει το toutch..που εμένα αρέσει..
μια φορά αρκεί!!
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
H Σιγκαπούρη με κουράζει πολύ και την αποφεύγω για stopover στην αγαπημένη μου ασία!
πρίν χρόνια έμεινα σκόπιμα για να την γνωρίσω για τέσσερις μέρες...
μου φάνηκε αιώνας ...
άχρουν και άοσμον ...δεν έχει το toutch..που εμένα αρέσει..
μια φορά αρκεί!!
Μαζι σου!!! Τι ενδιαφερον μπορει να εχει ενα αποστειρωμενο χειρουργειο,
μια πολη με ...απολιτικ τοιχους και
νεολαια χωρις καν την αθωα αυθαδεια της τσιχλας;
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Τσιχλες. Απλά δεν θα βρεις τσίχλα πουθενά!
Σκουπιδια. Απόλυτη καθαριότητα ακόμα και στην Ινδική συνοικία που μέναμε.
Αδεσποτα. Τα Σιγκαπουριάνικα ξαδέρφια μου, όταν ερωτήθηκαν σχετικά μ' αυτό, μου είπαν ότι τα αδέσποτα θανατώνονται. Αυτό ομολογώ με χάλασε ΠΑΡΑ πολύ...:mad: Επίσης δεν θα δεις ντόπιο με οικόσιτο ζώο, π.χ. να βγάζει το σκύλο του βόλτα.
Χαμος και σπρωξιματα στο μετρο.Η απόλυτη τάξη. Και στις στάσεις λεωφορείων στέκεσαι σε μια ευθεία γραμμή και μπαίνοντας πληρώνεις το εισιτήριο στον οδηγό. Κανένας όρθιος σε λεωφορείο, όχι σαν το Μπανανιστάν που στριμωχνόμαστε σα σαρδέλες και θες μάσκα για τη μπόχα...
Γκραφιτι και συνθηματα σε τοιχους , εκτος του Orchard Youth Park. Απλά πεντακάθαρα.
Νευρα , τσαντιλα , μποτιλιαρισμα , κορναρισματα. Τίποτα. Σαν ρομποτάκια.
Πράσινο. Συνδυασμός ουρανοξυστών και πανύψηλων δέντρων, ότι έχει απομείνει από τη ζούγκλα παλιά. Σχεδόν μηδενική ρύπανση. Υπέροχα λουλούδια παντού. Μακάρι να είχαμε τόσο πράσινο και στην Γκριζούπολη (βλέπε Αθήνα).

Και κάτι που μου έκανε εντύπωση. Η πεθερά είναι από Σιγκαπούρη. Πριν από λίγους μήνες έπαθε εγκεφαλικό. Μόλις λοιπόν το έμαθαν τα σόγια της από εκεί αμέσως πήραν τηλέφωνο και ζητούσαν να τη στείλουμε πίσω στη Σιγκαπούρη για να θεραπευθεί, διότι στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω στο θέμα της υγείας... Τι να πει κανείς?...:roll:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Οδηγώντας στη Χριστουγεννιάτικη Orchard Road.
Προσοχή! Ο δρόμος είχε λίγο κίνηση και το video βγήκε μεγάλο σε διάρκεια.


 
Last edited by a moderator:

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Όπως λένε και οι φίλοι μας οι Κυπραίοι "σοβαρομιλάτε τώρα;"
έφυγα για εκει!!!! είναι η αντι-χώρα μας δηλαδή! ουάουυυυ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom