Γενικά Καμμία προσφορά σε αεροπορικά ακόμη και 4 μήνες πρίν!

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Αν αναφέρεσαι στην Aegean ποτέ δεν έβγαλε τέτοια προσφορά...

κι όμως έβγαλε τον Οκτώβρη του 2009 και αφορούσε πτήσεις ως τις 27/3/10.
από παράληψη μου δεν ανέφερα πως η παραπάνω τιμή ήταν τελική με όλους τους φόρους και τις χρεώσεις μέσα..ταξίδεψα τότε στη Βαρκελώνη με 63Ε,πήγαινε έλα τελική τιμή!:)
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Όντως έχεις δίκιο.

Aegean Newsletter

Ήταν τότε που ξεκινούσε η Olympic και είχε γίνει χαμός από προσφορές.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σύμφωνα όμως με το πιο πάνω newletter η τελική τιμή για Βαρκελώνη πήγαινε-έλα ήταν στην καλύτερη περίπτωση αν το αγόραζε κάποιος από site χωρίς service fee στα 88e και όχι στα 63.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Σύμφωνα όμως με το πιο πάνω newletter η τελική τιμή για Βαρκελώνη πήγαινε-έλα ήταν στην καλύτερη περίπτωση αν το αγόραζε κάποιος από site χωρίς service fee στα 88e και όχι στα 63.
δεν ξέρω τι λέει το newsletter...εγώ αγόρασα το εισιτήριο απ΄το σαιτ της aegean και το πλήρωσα 63Ε....
αλλά αυτά όλα είναι off topic...
 

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
Ε καλα μη συγκρινουμε αλλες εποχες. Εκεινο το 3μηνο Σεπτεμβριος '09-Νοεμβριος '09 εγιναν οι καλυτερες προσφορες για ΟΑ και Α3 ever,

Πως μπορω να ξεχασω ATH-LON με 35 ευρω (ΟΑ) ή ΑΤΗ-LON-ATH με 68 ευρω (ΟΑ) ή ΑΤΗ-SKG-ATH (Α3) με 42 ευρω ή SKG-ATH (ΟΑ) με 13 ευρω...

Δεν ξερω αν θα ξαναρθουν ποτε...
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Νομίζω ότι, όλες οι προσφορές, όλων των εταιρειών, αφορούν ένα ελάχιστο ποσοστό θέσεων (εκτιμώ 3-5 %), μόνο και μόνο για διαφημιστικούς λόγους.
Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι σφάλμα κακών διαφημιστών, που δεν έχουν κατανοήσει ακόμη ότι ο κόσμος έχει αρχίσει να ξυπνάει και έχει λιγοστέψει την κατανάλωση κουτόχορτου!!!
Για μένα τέτοιες πρακτικές λειτουργούν δυσφημιστικά για την όποια εταιρεία!!!
Και μιας και οι περισσότερες εταιρείες το συνηθίζουν (και οι 2 ελληνικές), απλά δεν εμπιστεύομαι πλέον τα λεγόμενα τους...

Έχουνε καταντήσει τον όρο "προσφορά" να είναι: "...ψάχνε όλη μέρα και αν είσαι τυχερός μπορεί να πέσεις στην ημερομηνία που έχουμε κρύψει την προσφορά μας..."
ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

Λοιπόν παίδες αυτό εννοούσα και εκεί ήθελα να καταλήξω στα λεγόμενα του sab... Είναι κρακτική διαφήμισης που σε παραπλανεί με λάθος πληροφορίες, σε κάνει να πιστεύει όταν σου λέει "κλείσε φθηνά μήνες πρίν" "ή πέταξε τώρα φθηνά" ναι με τηνς Aegean και δεν εξηγεί στο κοινό ότι αναφέρεται για κάποια συγκεκριμένη και μόνο ημερομηνία..
Έτσι παιδιά νομίζω θα είναι πολύ δύσκολο να πάμε ποτέ ταξίδι και να περιμένουμε την μια δυο μέρες το χρόνο που θα ισχύει η προσφορά! Πρέπει να πάρειςε ρίσκο, απο τη σχολή σου, απο τη δουλειά σου κλπ...

Και όχι παιδιά επειδή κάθομαι εδώ και ένα χρόνο δε προσπάθυησα να κλείσω συγκεκριμένη ημερομηνία, απλά ζήτησα για οποιαδήποτε προσφορά και μου δώσανε ίδιες τιμές.. Τώρα αν η επόμενη προσφορά έρθει του χρόνου την 25η Μαρτίου νομίζω ο καθένας μας θα είχε καεί αν περίμενε με αυτόν τον τρόπο να πάει ταξίδι..

Οπότε το συμπέρασμα είναι πως ισχύουν οι προσφορές για συγκεκριμένες 2-3 μέρες το χρόνο και δεν το διευκρινίζουν, έτσι οκ να το δεχτώ... Απλά θεωρώ αρκετά παραπλανητικές τις διαφημίσεις που μας τα πλασάρουν έτσι!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Οπότε το συμπέρασμα είναι πως ισχύουν οι προσφορές για συγκεκριμένες 2-3 μέρες το χρόνο και δεν το διευκρινίζουν, έτσι οκ να το δεχτώ... Απλά θεωρώ αρκετά παραπλανητικές τις διαφημίσεις που μας τα πλασάρουν έτσι!
Δεν ισχύουν για δυο μέρες το χρόνο... φέτος πχ η LH είχε από το Σεπτέμβριο μέχρι την άνοιξη πάμπολλους ευρωπαϊκούς προορισμούς με 150-160e πήγαινε-έλα... έβρισκες άνετα θέσεις για ένα city break στην Ευρώπη με αναχώρηση Παρασκευή και επιστροφή Κυριακή ένα μήνα πριν... τώρα αν δεν μπορείς να προγραμματίσεις ένα ταξίδι Σαββατοκύριακου ένα μήνα πριν, τότε δε σου φταίει ούτε η αεροπορική ούτε οι προσφορές της.

Eλπίζω με την παραμονή σου στο φόρουμ να μάθεις όπως έχουμε μάθει πολλοί τον τρόπο να βουτάς αυτές τις λίγες προσφορές και να ταξιδεύεις με όσο το δυνατό λιγότερα χρήματα.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
δε καταλαβαινω ποιο ειναι το θεμα.. εσυ εψαχνες 4 μηνες πριν και εκλεισες 2 μηνες πριν σε μια τιμη που μονο φθηνη-προσφορα δε μπορει να θεωρηθει, ε καλα δεν ειναι και πανακριβη... οι προσφορες που βγαινουν (που βγαινουν συνεχεια και ειναι και πολλες) τις κοιτας κι αν σου κανει κατι κλεισε αλλιως προσπερασε... αν η εταιρια σου πουλαει φθηνα πχ. ενα χρονο πριν εσυ παιρνεις το ρισκο η οχι, τα υπολοιπα δε τα καταλαβαινω, δλδ αν αυριο βγει μια εταιρια και πουλαει για μετα 2 χρονια 50 ευρω θα την κατηγορησουμε κιολας?
 

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

Οπότε το συμπέρασμα είναι πως ισχύουν οι προσφορές για συγκεκριμένες 2-3 μέρες το χρόνο και δεν το διευκρινίζουν, έτσι οκ να το δεχτώ... Απλά θεωρώ αρκετά παραπλανητικές τις διαφημίσεις που μας τα πλασάρουν έτσι!

Οχι, δεν ισχυουν για 2-3 μερες το χρόνο. Ναι, ισχυουν για συγκεκριμενο χρονικό διάστημα και για θέσεις που βολεύουν την εταιρεία. Το ερώτημα ειναι αν βολεύει αυτό το χρονικό διάστημα εσένα. Μπορει εδω στο forum να συμμεριζομαστε το προσωπικό σου "βολευει/δε βολευει" αλλα ποσως της νοιαζει της εταιρειας. Τη δουλεια τους θελουν να κανουν και ειμαι σίγουρος ότι βρίσκουν πελάτες για να καλύψουν τις ημερομηνίες που δε βολέυουν εσένα (ή εμενα) και βολέυουν κάποιον αλλον.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Katerina-1 δυστυχώς δεν έχεις ιδέα για το θέμα εισιτηρίων-προσφορών...

Τι να εξηγήσει δηλαδή στο κοινό η εταιρία? όταν λέμε προσφορά εννούμε προσφορά που είναι δεδομένο ότι διαρκεί για λίγες μέρες και όχι για πάντα... αν εσύ βλέποντας την λεζάντα προσφορά και τις συγκεκριμένες τιμές νομίζεις ότι αυτές ισχύουν για πάντα σηκώνω τα χέρια ψηλά... οι διαφημίσεις δεν είναι καθόλου παραπλανητικές γιατί παραπλανητικές διαφημίσεις τιμωρούνται... τα όσα γράφει η διαφήμιση ισχύουν κανονικότατα και μέχρι κεραίας... όταν εσύ ζήτησες την καλύτερη τιμή δεν υπήρχε προσφορά και σου έδωσαν την καλύτερη τιμή που υπήρχε εκείνη την στιγμή... που είναι το μεμπτό? Αυτό συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες... βγάζεις ένα εισιτήριο σε τιμή που θεωρείς πως σε συμφέρει και μετά από λίγο καιρό βγαίνει προσφορά και μένεις με τον μουτζούρη στο χέρι... το θέμα είναι να ξέρεις πάνω κάτω τις τιμές και να ξέρεις πότε σε συμφέρει να αγοράσεις... αν περιμένεις π.χ να βγάλει προσφορά μια εταιρία τα Χριστούγεννα ή κάποιο τριήμερο μάλλον θα περιμένεις πολύ και δεν θα φταίει η εταιρία... πρέπει πάντα στο μυαλό μας να έχουμε δύο πράγματα... πρώτον ότι οι εταιρίες δεν είναι ερυθρός σταυρός και δεύτερον ότι εμείς πρέπει να προσαρμόζουμε το πρόγραμμά μας σε αυτές και όχι το αντίθετο...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αν περιμένεις π.χ να βγάλει προσφορά μια εταιρία τα Χριστούγεννα ή κάποιο τριήμερο μάλλον θα περιμένεις πολύ
και όμως υπάρχει εταιρεία, όνομα και μη χωριό, που οι προσφορές είναι προσφορές και Χριστούγεννα και Πάσχα και 15αύγουστο και 3ήμερα..
επειτα τι συζητάμε? όλοι σχεδόν με προσφορές ταξιδεύουμε εδω, από αυτές που βρίσκουμε και από αυτές που διαβαζουμε εδώ.
 
Μηνύματα
8
Likes
0
Εγβ δεν εχω καταλαβει αν το προβλημα ειναι οτι παντα οι τιμες ειναι ιδιες ι οτι δεν βρησκεις καλες τιμες για εκει που θελεις
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.371
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom