Τουρκία Καππαδοκία

Marios_K

Member
Μηνύματα
68
Likes
185
Καλησπέρα σας, είχα ως αρχικό πλάνο να επισκεφτώ με τη σύντροφο μου το Σεπτέμβριο την Κωνσταντινούπολη αλλά πλέον έχουμε δεδομένο και τη προσθήκη της Καππαδοκίας. Σας συμπέρασμα έως τώρα λεμε να έχουμε τη βάση μας στο Goreme και από εκεί να ξεκινάμε τις δραστηριότητες μας. Το πρώτο που θα κλείσουμε είναι το αερόστατο και σαν εταιρεία καταλήξαμε στη Royal Balloon επειδή δείχνει αρκετά αξιόπιστη και πιο βολική σε θέμα ατόμων μέσα στο αερόστατο. Αυτό που ψάχνουμε τώρα είναι τι ακόμα μπορούμε να κάνουμε και πόσες μέρες θα χρειαστουμε. Έχω διαβάσει για blue,green και red tour. Τι είναι το καθένα? Η βολτα με τα ATV αξίζει? Πόσο προτείνετε να μείνουμε? Θα πάρουμε πρωινή πτήση για Νεβσιχιρ και από εκεί έχουμε βρει shuttle με 7 ευρώ ανα άτομο για Γκορεμε. Γενικά κάθε άποψη για το οτιδήποτε είναι ευπρόσδεκτη.
 

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Η Καππαδοκία είναι φανταστική και η εποχή που θα πάτε ιδανική, ούτε κρύο ούτε ζέστη. Εγώ ταξίδεψα Οκτώβρη 2021. Έχει πολύ φθηνές πτήσεις από Κωνσταντινούπολη για Καισάρεια. Ιδανικό θα ήταν να ενοικιάσεις αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο και να γυρίσεις σε 3-4 μέρες τα χωριά της Καππαδοκίας. Οι 4 μέρες είναι αρκετος χρόνος, ίσως βαρεθεις γιατί από ένα σημείο και μετά όλα θα σου φαίνονται ίδια, σε 3 μέρες τα βλέπεις ολα και χαλαρά. Το Γκιορεμε είναι ιδανική βάση για τις εξορμήσεις σου. Εγω πέταξα με τα μπαλόνια της butterfly Balloon είναι από τις πιο παλιες εταιρείες στο θέμα του αερόστατου, την προτίμησα γιατί έβαζε μέχρι 20 άτομα στο καλάθι με κόστος 100 ευρώ το άτομο. Οι άλλες κινούνταν από 65-90. Οι τιμές ίσως να διαφέρουν ανάλογα την περιοδο. Μας το είχε κανονίσει το ξενοδοχείο με το που φτάσαμε, εχει πολλές εταιρείες, όμως γίνεται χαμός από τουρίστες και καλό θα ήταν να το φροντίσεις εγκαίρως, καθότι την μερα που φυσά δεν πετούν. Κοιτούν καθε μερα τις προγνώσεις καιρού και ενημερώνουν για την επομενη. Οι χρωματιστές διαδρομές είναι εκδρομές που σου κάνουν mini buses ανάλογα με την διεύθυνση (νότια, δυτικά, ανατολικά) και τα αξιοθέατα που έχει εκείνη η περιοχή. Εμείς το κάναμε με το αμάξι, ήταν πανευκολο, λίγα χιλιόμετρα και όλα τα αξιοθέατα εύκολα προσβάσιμα, πάρκινγκ, καινούργιοι δρόμοι κλπ. Αν δεν θέλεις να ενοικιάσεις αμάξι, είναι καλή λύση να σε πηγαίνουν αυτοί, θα στο κανονίσει το ξενοδοχείο στην ίδια τιμή με αυτό που πουλάνε στα site. Γενικώς, θα βρεις πολλά γραφεία για τέτοιες εκδρομές, υπάρχει φοβερή οργάνωση, εξοπλισμός και τήρηση των προγραμμάτων και των ωρων. Εμείς μεσα σε τρεις μέρες είδαμε όλα τα βασικά αξιοθέατα και μας περίσσεψε χρόνος για ψώνια, βόλτες για καφέ κ.α.
 

Marios_K

Member
Μηνύματα
68
Likes
185
Η Καππαδοκία είναι φανταστική και η εποχή που θα πάτε ιδανική, ούτε κρύο ούτε ζέστη. Εγώ ταξίδεψα Οκτώβρη 2021. Έχει πολύ φθηνές πτήσεις από Κωνσταντινούπολη για Καισάρεια. Ιδανικό θα ήταν να ενοικιάσεις αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο και να γυρίσεις σε 3-4 μέρες τα χωριά της Καππαδοκίας. Οι 4 μέρες είναι αρκετος χρόνος, ίσως βαρεθεις γιατί από ένα σημείο και μετά όλα θα σου φαίνονται ίδια, σε 3 μέρες τα βλέπεις ολα και χαλαρά. Το Γκιορεμε είναι ιδανική βάση για τις εξορμήσεις σου. Εγω πέταξα με τα μπαλόνια της butterfly Balloon είναι από τις πιο παλιες εταιρείες στο θέμα του αερόστατου, την προτίμησα γιατί έβαζε μέχρι 20 άτομα στο καλάθι με κόστος 100 ευρώ το άτομο. Οι άλλες κινούνταν από 65-90. Οι τιμές ίσως να διαφέρουν ανάλογα την περιοδο. Μας το είχε κανονίσει το ξενοδοχείο με το που φτάσαμε, εχει πολλές εταιρείες, όμως γίνεται χαμός από τουρίστες και καλό θα ήταν να το φροντίσεις εγκαίρως, καθότι την μερα που φυσά δεν πετούν. Κοιτούν καθε μερα τις προγνώσεις καιρού και ενημερώνουν για την επομενη. Οι χρωματιστές διαδρομές είναι εκδρομές που σου κάνουν mini buses ανάλογα με την διεύθυνση (νότια, δυτικά, ανατολικά) και τα αξιοθέατα που έχει εκείνη η περιοχή. Εμείς το κάναμε με το αμάξι, ήταν πανευκολο, λίγα χιλιόμετρα και όλα τα αξιοθέατα εύκολα προσβάσιμα, πάρκινγκ, καινούργιοι δρόμοι κλπ. Αν δεν θέλεις να ενοικιάσεις αμάξι, είναι καλή λύση να σε πηγαίνουν αυτοί, θα στο κανονίσει το ξενοδοχείο στην ίδια τιμή με αυτό που πουλάνε στα site. Γενικώς, θα βρεις πολλά γραφεία για τέτοιες εκδρομές, υπάρχει φοβερή οργάνωση, εξοπλισμός και τήρηση των προγραμμάτων και των ωρων. Εμείς μεσα σε τρεις μέρες είδαμε όλα τα βασικά αξιοθέατα και μας περίσσεψε χρόνος για ψώνια, βόλτες για καφέ κ.α.
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ ειλικρινά για το χρόνο που αφιέρωσες για την απάντηση. Τσέκαρα το γραφείο που αναφέρεις δείχνει εξίσου καλό αν και το είχα ξανα δει μόνο που σαν τιμή έχει 200 το άτομο. Μακάρι να είχε 100 θα το έκλεινα επιτόπου. Όσον αφορά το θέμα αμάξι με φοβίζει το ότι δεν έχω κάποιο "οδηγο" για το που πρέπει να πάμε γι αυτό και σκεφτηκα τα οργανωμένα γκρουπ. Εάν δεν σου ειναι κόπος να μου αναφέρεις 1 2 3 χωριά και μέρη στο καθένα που πρέπει να επισκεφτούμε ώστε να γλυτώσω τα τουρ και να πάρω αμάξι θα σου ήμουν υπόχρεος.
 

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Μην σε φοβίζει καθόλου η ενοικίαση αυτοκινήτου στην Καππαδοκία. Η εφαρμογή maps.me θα σου λύσει τα χέρια, gps δωρεάν κατεβάζοντας τον αντίστοιχο χάρτη. Δρόμοι φοβεροί και με συνεχή σήμανση. Τα χωριά είναι Γκιορεμε, Προκόπι, Σινασός, Καρβάλη, Μαλακοπή (υπόγεια πόλη), uchisar. Αναζήτησε σχετικό μου κείμενο που έγραψα πρόσφατα στο travelstories. Επίσης, εκτύπωσε τον χάρτη με τα χωριά που θα βρεις στο ίντερνετ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μην σε φοβίζει καθόλου η ενοικίαση αυτοκινήτου στην Καππαδοκία. Η εφαρμογή maps.me θα σου λύσει τα χέρια, gps δωρεάν κατεβάζοντας τον αντίστοιχο χάρτη. Δρόμοι φοβεροί και με συνεχή σήμανση. Τα χωριά είναι Γκιορεμε, Προκόπι, Σινασός, Καρβάλη, Μαλακοπή (υπόγεια πόλη), uchisar. Αναζήτησε σχετικό μου κείμενο που έγραψα πρόσφατα στο travelstories. Επίσης, εκτύπωσε τον χάρτη με τα χωριά που θα βρεις στο ίντερνετ.
πάντως το να προτείνεις μια εφαρμογή και μετά από κατω να δίνεις τα Ελληνικά ονόματα των πόλεων (κι οχι αυτά με τα οποία θα τις βρει στο GPS) δε βοηθάει και πάρα πολύ...
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.932
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλησπέρα σας, είχα ως αρχικό πλάνο να επισκεφτώ με τη σύντροφο μου το Σεπτέμβριο την Κωνσταντινούπολη αλλά πλέον έχουμε δεδομένο και τη προσθήκη της Καππαδοκίας. Σας συμπέρασμα έως τώρα λεμε να έχουμε τη βάση μας στο Goreme και από εκεί να ξεκινάμε τις δραστηριότητες μας. Το πρώτο που θα κλείσουμε είναι το αερόστατο και σαν εταιρεία καταλήξαμε στη Royal Balloon επειδή δείχνει αρκετά αξιόπιστη και πιο βολική σε θέμα ατόμων μέσα στο αερόστατο. Αυτό που ψάχνουμε τώρα είναι τι ακόμα μπορούμε να κάνουμε και πόσες μέρες θα χρειαστουμε. Έχω διαβάσει για blue,green και red tour. Τι είναι το καθένα? Η βολτα με τα ATV αξίζει? Πόσο προτείνετε να μείνουμε? Θα πάρουμε πρωινή πτήση για Νεβσιχιρ και από εκεί έχουμε βρει shuttle με 7 ευρώ ανα άτομο για Γκορεμε. Γενικά κάθε άποψη για το οτιδήποτε είναι ευπρόσδεκτη.
Καλό Μήνα!!

Κι εμεις τον Οκτωρβιο πηγαμε 4 μερες Κωνσταντινουπολη και 3 στην Καππαδοκια. Νοικιασαμε αυτοκινητο με 10-15 ευρω τη μερα και ηταν εξαιρετικα. Τα αεροστατα και οι τιμες παιζουν με την εποχη, εμεις δωσαμε 90 ευρω στην Kappadokyan air, σε καλαθι με 25 ατομα , ηταν σουπερ μια χαρα.
Επειδη κανω οργανωση ταξιδιξων, τωρα τον Ιουνιο που θα ξαναπαμε με 7 ατομα, τα αεροστατα εχουν 120-160 ευρω το ατομο στο ιδιο καλαθι και 250 το ιδιωτικο. Οποτε ψαξτε αν και το καλυτερο θα ειναι αν κλεισετε μεσω του ξενοδοχειου που θα μεινετε. Τα τουρσ αν νοικιασετε αυτοκινητο τα κανετε μονοι σας, βλεπεις σε εναν ταξιδιωτικο οδηγο τα μερη που θελεις να δεις και πας. Είναι πανευκολο.
Αν θελετε ξεναγηση με Ελληνοφωνο ξεναγο , μπορω να σας συστησω τον δικο μας. Διαμονη 3-4 βραδια ειναι οκ πιστευω για να δειτε αρκετα μερη.
 

Marios_K

Member
Μηνύματα
68
Likes
185
Καλό Μήνα!!

Κι εμεις τον Οκτωρβιο πηγαμε 4 μερες Κωνσταντινουπολη και 3 στην Καππαδοκια. Νοικιασαμε αυτοκινητο με 10-15 ευρω τη μερα και ηταν εξαιρετικα. Τα αεροστατα και οι τιμες παιζουν με την εποχη, εμεις δωσαμε 90 ευρω στην Kappadokyan air, σε καλαθι με 25 ατομα , ηταν σουπερ μια χαρα.
Επειδη κανω οργανωση ταξιδιξων, τωρα τον Ιουνιο που θα ξαναπαμε με 7 ατομα, τα αεροστατα εχουν 120-160 ευρω το ατομο στο ιδιο καλαθι και 250 το ιδιωτικο. Οποτε ψαξτε αν και το καλυτερο θα ειναι αν κλεισετε μεσω του ξενοδοχειου που θα μεινετε. Τα τουρσ αν νοικιασετε αυτοκινητο τα κανετε μονοι σας, βλεπεις σε εναν ταξιδιωτικο οδηγο τα μερη που θελεις να δεις και πας. Είναι πανευκολο.
Αν θελετε ξεναγηση με Ελληνοφωνο ξεναγο , μπορω να σας συστησω τον δικο μας. Διαμονη 3-4 βραδια ειναι οκ πιστευω για να δειτε αρκετα μερη.
Καλησπέρα και καλό μήνα,
Θυμάστε μήπως την εταιρία που νοικιάσετε το αυτοκίνητο? Έχει κάμποσες αλλά μια δοκιμασμένη θα τη προτιμουσα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.932
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλησπέρα και καλό μήνα,
Θυμάστε μήπως την εταιρία που νοικιάσετε το αυτοκίνητο? Έχει κάμποσες αλλά μια δοκιμασμένη θα τη προτιμουσα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ναι φυσικά στείλτε μήνυμα στο WhatsApp και πείτε από τη Victoria Kokka
0A19CC98-D1F6-468D-AF45-C13AB6FB86D0.jpeg
από Ελλάδα
 

HelenP

Member
Μηνύματα
16
Likes
18
Καλησπέρα στην παρέα! έχω κλείσει κι εγώ ένα 10ημερο τον Αύγουστο για Καππαδοκία και θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος για το τι παίζει με την επικοινωνία. Αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο πακέτο με κάρτα (τουρκικο αριθμό),για να το χρησιμοποιήσεις για λίγο καιρό, γιατί οι δικές μας τηλεφωνικές εταιρείες χρεώνουν 7.90€ την ημέρα για χρήση από αυτές τις χώρες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα στην παρέα! έχω κλείσει κι εγώ ένα 10ημερο τον Αύγουστο για Καππαδοκία και θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος για το τι παίζει με την επικοινωνία. Αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο πακέτο με κάρτα (τουρκικο αριθμό),για να το χρησιμοποιήσεις για λίγο καιρό, γιατί οι δικές μας τηλεφωνικές εταιρείες χρεώνουν 7.90€ την ημέρα για χρήση από αυτές τις χώρες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλησπέρα. Δες εδώ Τουρκία - Ίντερνετ στην Κωνσταντινούπολη. Είναι για Κωνσταντινούπολη αλλά κάπως θα κατατοπιστείς.
 

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Καλημέρα! Για άλλη μια φορά χρειάζομαι τα φώτα σας. Σχεδιάζω ένα ταξίδι για Κωνσταντινούπολη Καππαδοκία 21-26 Οκτωβρίου. Το πρόγραμμα λέει 21/10 Αναχώρηση με pegasus για Κωνσταντινούπολη νωρίς το πρωί. Βόλτες εκεί δύο μέρες (έχουμε ξαναπάει και έχουμε δει σχεδόν τα πάντα), αναχώρηση 23/10 ξημερώματα με νοικιασμένο αμάξι για Καππαδοκία. (θα είμαστε 4 άτομα, όλοι οδηγοί, έχω βρει φτηνά αυτοκίνητα με δυνατότητα να κάνω drop-off στο αεροδρόμιο της Καισαρείας), τουρ στην Καππαδοκία, βόλτα με αερόστατα κτλ., drop-off στην Καισαρεία στις 26/10 αργά το βράδυ (πτήση με Pegasus), stop over Κωνσταντινούπολη (το μόνο μελανό σημείο, 8 ώρες αναμονή) επιστροφή Αθήνα στις 27/10 νωρίς το πρωί. Οι ερωτήσεις μου είναι:
1. Έχει κάνει κάποιος το οδικό αυτό κομμάτι; Πώς είναι οι δρόμοι; Νομίζω ότι είναι γύρω στις 7 ώρες. Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει περίπου για τιμές διοδίων και βενζίνη; Η άλλη εναλλακτική μας είναι με βραδινό λεωφορείο, που φτάνει μετά από 11 ώρες (βέβαια κοιμάσαι μέσα και γλιτώνεις και μία διαμονή) και κοστίζει περίπου 25 ευρώ το άτομο (σύνολο 100). Τι να προτιμήσω;
2. Για τα αερόστατα στην Καππαδοκία, έχω ψάξει σχεδόν όλες τις εταιρίες. Κάτω από 230 ευρώ δεν έχω βρει πουθενά. Ενώ έχω διαβάσει και φετινά θέματα που δίνουν τιμές 150-190 ευρώ. Υπάρχει πιο οικονομικός τρόπος να το κλείσω από ότι από το site των εταιρειών απευθείας; Κάποιοι άλλοι λένε ότι σε συμφέρει να στο κλείσουν από το ξενοδοχείο.
3. Τουρκία και κινητό. Και για να σας προλάβω, έχω διαβάσει αρκετά θέματα εδώ και μάλλον κατέληξα στο ότι η καλύτερη λύση είναι να πάρει έστω ένας από την παρέα μια κάρτα sim από εκεί. Το ερώτημα είναι, την δίνουν μόνο με διαβατήριο ή και με ταυτότητα; Επίσης, κάπου διάβασα ότι πρέπει να πληρώσεις έναν τύπου φόρο; Δεν το πολυκατάλαβα αυτό το σημείο. Αν είσαι για λίγες μέρες δεν υπάρχει κάποιο τουριστικό πακέτο;
4. Γενικά αν έχετε κάποιες προτάσεις για διαμονή, φαγητό, δραστηριότητες Καππαδοκία. Πέρα από τα αερόστατα, θα γυρίσουμε με το αυτοκίνητο και λέμε να κάνουμε ή μια βόλτα με τα άλογα ή με γουρούνες; Αξίζει;
5. Από το αεροδρόμιο SAW να πάρω ταξί που θα είναι έξω ή να έχω κλείσει transfer από εδώ; (βρίσκω με περίπου 10 ευρώ το άτομο)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.932
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Γεια σου, σχετικα με την Καππαδοκια επειδη πηγα 2 φορες μεσα σε ενα χρονο, περσι τον Οκτωρβιο δωσαμε 90 ευρω, φετος το καλοκαιρι αν και ειχα κανει ομαδικοτο φθηνοτερο ηταν 130 ευρω με Τurca ballons. Τωρα εχουν παει στα 250 ευρω αλλα κλεισε με το ξενοδοχειο σου μηπως σου βρουν καλυτερη τιμη. Προτείμω να μεινετε Goreme ή Uschisar και να πατε σε όσα περισσότερα αξιοθέατα προλάβετε. Προσοχη, παρτε μαζι καποιο ζεστο ρουχο ή παλτο, εμεις περσυ 25/10 στο αεροστατο ειχαμε -5 βαθμους, δεν μου εφτανε ουτε το παλτο να ζεσταθω. Ο,τι αλλο θελεις με ρωτας.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.755
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom