Τουρκία Καππαδοκία

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.829
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι

Και η συνέχεια και το τέλος επιτέλους…

..Φεύγουμε για Άγκυρα… η επιστροφή έχει αρχίσει. .και δεν μπορούμε να εγκαταλείψουμε τη χώρα αυτή χωρίς να επισκεφτούμε το μαυσωλείο του Κεμάλ Ατατούρκ.
Μπροστά μας απλώνεται ένα τεράστιο μνημείο σε στρογγυλό σχήμα να περιστοιχίζεται από κολώνες και στη είσοδο καθηλωμένα λιοντάρια σε δυναμική στάση υπεροχής σου υπενθυμίζουν τη δυναμικότητα, σπουδαιότητα του ηγέτη που είναι αφιερωμένος τούτος εδώ ο χώρος, του ηγέτη που ένωσε το λαό , κατήργησε το σουλτανάτο, εισήγαγε τη γραφή και έδωσε την ανεξαρτησία τους..
Ανεξαρτησία από ποιους? Ρωτά η πατριώτισσα …άκρα του τάφου σιωπή εμείς οι υπόλοιποι..
Περνάς από μια σειρά φρουρών μέχρι να φτάσεις στο κενοτάφιο , φρουροί ατάραχοι, με καθηλωμένο στο κενό βλέμμα και ας έτρεχε ο ιδρώτας ποτάμι στα μάγουλα…είναι και αυτή η ζέστη που να πάρει!!!!!
Όλη η ζωή , τα προσωπικά αντικείμενα, τα βιβλία, τα αυτοκίνητα του Κεμάλ έχουν λάβει τη μόνιμη θέση μέσα στο μουσείο.. και φυσικά παντού φωτογραφίες ,,και είναι και ορισμένες παιδάκι μου που προκαλούν ανατριχίλα σαν αντικρίσεις το παγερό σκληρό κενό μπλε βλέμμα του Κεμάλ..
Και ο κρύος ιδρώτας που κυλά στη ραχοκοκαλιά σου μόνο που θα αντικρίσεις το βλέμμα του Ατατούρκ δεν είναι τίποτα μπροστά στη τρομάρα και σύγχυση και ταραχή που έρχεται σαν βρεθείς στο διάδρομο του πολέμου.. Ο διάδρομος αυτός του πολέμου και της δόξας, αυτό το όνομα του , αναπαριστά σκηνοθετικά, με κάθε λεπτομέρεια οπτικοακουστική μάχη των Δαρδανελίων ..
Χαρακώματα . τσουβάλια άμμου, αναποδογυρισμένα αυτοκίνητα, κανόνια, στρατιώτες σε έφοδο, στρατιώτες σε ενέδρα, στρατιώτες νεκροί, κράνη ματωμένα χωρίς περιεχόμενο στη άμμο, οπλοστάσια, και ότι γίνεται στη μάχη εδώ περνάς από εμπρός του και από πάνω στη διαπασών τα μεγάφωνα να φωνάζουν εντολές η εμβατήρια και ο ήχος των βομβαρδιστικών αεροπλάνων να σου τρυπούν τα τύμπανα άσε δε που θαρρείς ότι η βόμβα σκάει δίπλα σου…. Η μόνη κίνηση που ενστικτωδώς σου μένει να κάνεις είναι να ταπώσεις τα αυτιά σου γιατί για να κλείσεις τα μάτια σου είναι δύσκολο αφού θα πρέπει να βρεις δρόμο να φύγεις ανάμεσα στις δεκάδες κόσμο , φοιτητές, μαθητές που βρίσκονται εδώ για να θαυμάσουν και να αποθέσουν φόρο και όρκο τιμής στη ιστορία τους.
Βογκίζοντας ωχ τα αυτιά μας και κάνοντας ντρίπλες καταφέραμε να βρεθούμε στο απέναντι διάδρομο με τοιχογραφίες και πίνακες ..με θέμα τι άλλο? Τη βαρβαρότητα του πολέμου και τα βασανιστήρια που υπέστη ο λαός από τους εχθρούς….δηλαδή εμάς , διευκρινίζει ο πίνακας που στέκομαι μπρος του και αναπαριστά τις σφαγές , λεηλασίες , βιασμούς που διέπραξαν οι Έλληνες το Μάιο του 1919 κατά την εισβολή στη Ανατολία. Μας έκανε κάπως για να μην πω πολύ, αλλά είπαμε ο πόλεμος έχει πολλές πτυχές, εκδοχές, νίκες και ήττες και η βαρβαρότητα είναι κύριο χαρακτηριστικό., εγκλήματα έγιναν και από τις δύο πλευρές και εγώ δεν θα κρυφτώ πίσω από το δάχτυλο, η τα ιδεώδη ποτισμένα με ατράνταχτο φανατισμό και μίσος.., ούτε θα αντικρούσω τα επιχειρήματα της κολλητής μου που φωνασκεί πνιγμένη από το άδικο…έτσι λέει , άδικο , να μην γνωρίζουμε την ιστορία μας .., .,
-..μα καλή μου , τη γνωρίζουμε από τη δική μας μεριά. και αυτοί από τη δική τους και σε δικό τους πολεμικό μουσείο βρίσκεσαι και τη δική τους ιστορία παρουσιάζουν όπως τη ξέρουν και την πιστεύουν..
Πέρα από κάθε αμφισβητούμενη αλήθεια και πραγματικότητα της ιστορίας ενός πολέμου που είναι κομμάτι δύσκολο των ιστορικών , αυτό που με ενοχλεί σε αυτό που βλέπω, είναι ο συνεχιζόμενος φανατισμός από όπου και αν προέρχεται και συντηρείται., και εδώ συντηρείται πολύ καλά, διαχρονικά.
Φεύγοντας από αυτό το τεράστιο μαυσωλείο, τέσσερις φορές μεγαλύτερο από το καμπιτολειο της Ρώμης, με ένα διάδρομο όσο ο δρόμος από τη πλατεία του Αγίου Πέτρου στο Βατικανού ως τη γέφυρα, με διάκοσμο σαν τον Ρωμαϊκό δρόμο της Βαβυλώνας, συνειδητοποιώ πως σε καμιά χώρα ένα σύγχρονος ηγέτης , πρόεδρος, πρωθυπουργός δεν τιμήθηκε με τέτοιο γιγάντιο έργο, μαυσωλείο.., άραγε είναι η ανάγκη μας για ήρωες η φανερή απουσία τους από τη ζωή μας ?
Πολλά ερωτηματικά και σκέψεις που μέρες θα έπαιρναν σε συζητήσεις χωρίς τέλος, που επισκιάστηκαν από τα πιο απλά προβλήματα της σημερινής αναχώρησης μας , όπως πως και που θα κρύψουμε τα χαλιά για να μην πληρώσουμε ένα σκασμό λεφτά στο τελωνείο….
Αγώνες συμπίεσης, σύγκλησης, σχέδια παραπλάνησης τέθηκαν επί τάπητος και ικανοποιημένες από το αποτέλεσμα κατεβήκαμε για φαγητό. Τελευταία νύχτα από μια καταπληχτική εμπειρία που με οδήγησε στα μονοπάτια του χθες, που διαπίστωσα πόση δύναμη έχει ο άνθρωπος, πόση ομορφιά φέρνει και σπέρνει ο χρόνος, πόσο μεγαλείο κρύβει η φύση, πόσα έντονα συναισθήματα βιώνω κάθε φορά που αναζητώ νέες εμπειρίες, εικόνες , τι ικανοποίηση φτερουγίζει μέσα μου με το που πέφτει η αυλαία της τελευταίας σκηνής και με τι προσδοκία περιμένω τη την επόμενη πράξη ενός νέου θεάτρου , πράγμα που περιγράφεται από τη μάνα μου απλά, όπως,, ….
--- παιδι μου,..δεν κάνει η παρασια σου αθω πια????
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αααχχχ! Βρε Lulu τι μου θυμισες τωρα! Η Καππαδοκια ειναι ενα απο τα πιο μαγικα τοπια που εχω δει. Καποια μερα θα ξαναπαω.
Και οσον αφορα τις ξυσμενες τοιχογραφιες: συνηθως δεν ηταν εργο των μουσουλαμανων, δηλαδη αυτοι δεν εμπαιναν στον κοπο να τις ξυσουν, τις ασβεστωναν πατοκορφα και ησυχαζαν. Πολλες φορες αυτο το σοβαντισμα τις διαφυλαξε σε αρκετα καλη κατασταση ως τις ημερες μας, Πολυ συχνα το ιδιο το ξυσιμο το εκαναν οι χριστιανοι, κυριως οσον αφορα τα ματια των αγιων, γιατι θεωρουσαν οτι η σκονη αυτη ανακατεμενη με νερο ειχε θεραπευτικες ιδιοτητες για τις διαφορες παθηεις που τους ταλανιζαν. Δεισιδαιμονια, δηλαδη. Υπαρχει μαλιστα και μια μεταβυζαντινη τοιχογραφια οπου αναπαριστα την κολαση σε εκκλησια της Δυτικης Μακεδονιας (μου διαφευγει τωρα σε ποια), οπου μεταξυ των ανθρωπων που τιμωρουνται για τις αμαρτιες τους υπαρχουν και αυτοι που βγαζουν τα ματια των αγιων απο τις εικονες. Πραγμα που μας δειχνει οτι το φαινομενο ηταν αρκετα διαδεδομενο και η εκκλησια προσπαθουσε να το περιορισει με καθε τροπο. Οι αναπαραστασεις της κολασης ειναι εξαιρετικα σημαντικες γιατι παρεχουν εξαιρετικα ενδιαφερουσες πληροφοριες για την κοινωνια της εποχης τους.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
γράφε lullu!!!!!!!! άντε να προλάβεις μερικά γιατί απο τον αλλο μήνα σε περιμένει και δουλειά!!!!!!!!!!!!! kappadocia ---ole!! ασυναγώνιστη!!!!!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.112
Από πάρα πολύ καιρό , κρυφό μου όνειρο ήταν μια βόλτα στην παραμυθένια χώρα της Καππαδοκίας, του αγίου Βασίλη από την Καισαρεία των παιδικών μου χρόνων, στη χώρα του διάσημου ποιητή Τζελαλαμιν Ρουμί, τη χώρα που διεξήγαγε διαμετακομιστικό εμπόριο μεταξύ Ανατολής και Δύσης, τη χώρα που άνθησε Ελληνισμός , κάθε φορά που ξεφυλλίζοντας τουριστικούς οδηγούς ,η ταξιδεύοντας με τα μάτια της Τσόκλη, ξετυλίγονταν μπροστά μου εικόνες από αυτό το παράξενο τοπίο με τούς αλλόκοτους γεωλογικούς σχηματισμούς.
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με συγκινείς με το συγκεκριμένο προορισμό....για προσωπικούς λόγους! Σε ευχαριστώ με όλη μου την καρδιά!!!:D:clap:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Πολυ ενδιαφερον η Καππαδοκια.!!!
Lullu δωσε γκαζια.
Σε διαβαζουμε.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.829
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Το βαν έκανε κύκλο από όλα τα ξενοδοχεία μάζεψε όλους τους ανυπόμονους επιβάτες και πριν φέξει το φως της μέρας βρεθήκαμε να πίνουμε ζεστό τσάι και καφέ μαζί με καμιά διακοσαριά άλλους αγουροξυπνημένους μα ανυπόμονους ταξιδιώτες της χαμηλής πτήσης…Κάτι θηρία τζιπ μας φορτώνουν ,δένουν και τα αερόστατα με τα καλάθια σε συρόμενα και προχωράμε για τη πίστα χωράφι….
Το χωράφι σπαρμένο από αερόστατα…18 το αριθμό που βρίσκονται σε φάση προετοιμασίας …Μηχανές που ρίχνουν αέρα μέσα στα πλαγιαστά πανιά και φλόγιστρα που με τη φλόγα τους ζεσταίνουν το αέρα και σιγά- σιγα αρχίζει το αερόστατο να γεμίζει , να φουσκώνει στη κυριολεξία μέχρι που το καλάθι να σταθεί όρθιο και μετά αρχίζει η γρήγορη επιβίβαση, κοινώς φόρτωμα.. Πηδάμε μέσα άλλοι από καρεκλάκια άλλοι πιασμένοι από τα σχοινιά αναρριχούνται με τη βοήθεια υποδοχών που είναι στα πλαϊνά της καλάθας και σε 2 λεπτά είκοσι άτομα σφιχταγκαλιασμένοι μοιραζόμαστε τα σωθικά του αερόστατου και τη πιο συναρπαστική εμπειρία της πτήσης.. Κia 25 Kapadocia balloon.. Έχουμε συνειδητοποιήσει ότι η ενδυματολογική κρεμμυδοποίηση που λέει και η Αγγελική, ήταν σωστή και σκούφοι, γάντια και μπουφάν μας κρατούν ζεστούς σε αυτό το πρωινό τσουχτερό κρύο..
Ο πιλότος μας , ένα παιδαρέλι , μας εξηγεί τα της ασφαλούς πτήσης…ασφαλούς? Εδώ ούτε ζώνες, ούτε σωσίβια ούτε έξοδοι κινδύνου,. .μόνο γερά γόνατα χρειάζονται….., στο άκουσμα λοιπόν του landing θα πρέπει να λυγίσουμε τα γόνατα και να κρατηθούμε από τα σχοινιά – χειρολαβές που είναι μπροστά μας..
Μα ποιος τον ακούει ? κανένας…όλοι είμαστε σε φάση ανυπομονησίας για απογείωση…..Μόνο μια γριούλα τρέμει και του λέει…
Φοβάμαι…και ο Ελβετός πιλότος της συμπαραστέκεται λέγοντας…Και εγώ!!!!!!
..Το Kia σηκώνεται και βρισκόμαστε να αρμενίζουμε πάνω από το απόκοσμο τοπίο της Καππαδοκικής γης.. Τι αίσθηση!!!!!!!! Ο ουρανός ζωντανεύει , γεμίζει μπαλόνια και χρώματα , τα 27 αερόστατα λικνίζονται στο χορό του ανέμου σε ένα καθάριο ουρανό και σε ένα ήλιο που δειλά –δειλά απλώνει τις ακτίνες του λούζοντας μας με το θερμό του αγκάλιασμα ..και τοχαμε τόσο ανάγκη!!!!!!! Δεν χορταίνομε να κοιτούμε κάτω που όλα φαίνονται αλλιώτικα και οι ανθρώπινε παρεμβάσεις και επεμβάσεις καθαρότερες και έντονες. Σπίτια μέσα στους βράχους που οι τρύπες τους μετατράπηκαν σε παράθυρα , άλλα χτισμένα δίπλα τους σαν μια προέκταση τους και αντιλαμβάνεσαι πως μετά από τόσα χρόνια οι κάτοικοι έχουν ενσωματωθει στο περιβάλλον προσαρμόζοντας το στις ανάγκες τους…
Τα τσαλίμια του πιλότου μας φέρνουν κοντά στα ρόδινα πετρώματα και νομίζεις ότι θα τα χαϊδέψεις αν απλώσεις τα χέρια, η ότι θα τινάξεις τα ανθισμένα κλαδιά των χιλιάδων μιλιών και αμυγδαλιών …Οι φωνές , οι χαιρετούρες και οι φωτογραφικές πόζες με τα πληρώματα των άλλων αερόστατων δίνουν και παίρνουν μαζί με τα επιφωνήματα στη εικόνα των ροδαλών βράχων με τα καφέ σκουφάκια τους τα οποία παραπέμπουν σε άλλα μέρη του ανθρώπινου σώματος όχι αδικαιολόγητα βέβαια και συνεπώς τα αστεία έχουν τη θέση τους στις περιγραφές μας …Και πριν καλά -καλά συνειδητοποιήσουμε ότι πρέπει να ετοιμαστούμε για προσγείωση βρεθήκαμε στη καρότσα του φορτηγού που ακολουθούσε τη πορεία μας …στη καρότσα!!!!!!!!! …Όταν βρεθήκαμε όλοι κάτω μας περίμενε η έκπληξη στο χωράφι άφιξης.. Στρωμένα τραπέζια με κέρασμα κέικ , ζεστό τσάι..και αφρωδες κρασι, φαινεται ειναι παραδωση στο χωρο αυτο η καθε προσγηωση να ρενεται με σταγονες σαμπανιζε κρασι, απονομή πτυχίων χαμηλών πτήσεων το μόνο αποδειχτικό της βόλτας μας και επιστροφή στο ξενοδοχείο για να συνεχίσουμε τη σημερινή μας ξενάγηση στη υπόγεια πολιτεία …ένα από τα ψηλά στα χαμηλά που λέμε…η dale stele ale stale που λένε και οι ιταλοί..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.829
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
...απο ψηλα!
 

Attachments

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Τι όμορφες εικόνες που περιγράφεις!
Έχω δει πολλά βιντεάκια και έχω διαβάσει ακόμα περισσότερες ιστορίες για Καππαδοκία αλλά η δική σου εξιστόρηση είναι πιο άμεση!
Και η βόλτα με το αερόστατο μου φαίνεται τέλεια!
Να ΄σαι καλά και να συνεχίζεις να μας γράφεις τις εμπειρίες σου από τα αμέτρητα ταξίδια σου...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εγω τωρα να πω οτι ημουν εκει κει δεν εκανα τη βολτα με τα αεροστατα που εκανε η υπολοιπη παρεα γιατι φοβομουνα;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εχω δει φωτος και το τοπιο μοιαζει εξωπραγματικο. Το να το ζεις και να το βλεπεις απο ψηλα πρεπει να ειναι φοβερη εμπειρια!

Εγω τωρα να πω οτι ημουν εκει κει δεν εκανα τη βολτα με τα αεροστατα που εκανε η υπολοιπη παρεα γιατι φοβομουνα;
Ερση δεν το πιστευω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.513
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom