Καρπενήσι

Ellinaras

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
2 μικρες ερωτήσεις για Ευρυτανία
Απο Φιδάκια για Αγία Βλαχέρνα είναι άσφαλτος?
Από Αμπέλια για Προυσσό είναι άσφαλτος?
Από Αγία Τριάδα για χιονοδρομικό είναι άσφαλτος?
Thnx
 

asxetosmd

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λευκάδα
2 μικρες ερωτήσεις για Ευρυτανία
Απο Φιδάκια για Αγία Βλαχέρνα είναι άσφαλτος?
Από Αμπέλια για Προυσσό είναι άσφαλτος?
Από Αγία Τριάδα για χιονοδρομικό είναι άσφαλτος?
Thnx

Για τις 2 πρώτες ερωτήσεις σου δεν ξέρω.
Αγ. Τριάδα - χιονοδρομικο: ο δρόμος - ασφαλτος - είναι ανοικτός μόνο ιούνιο-οκτώβριο. Όταν ξεκινήσει το χιόνι ανεβαίνεις στο Βελούχι μόνο από το Καρπενήσι. δε θα το συνηστούσα άλλες εποχές γιατί 1) δεν καθαρίζεται 2) είναι επικίνδυνα λόγω κλίσης, πιθανότητας πάγου, κατωλισθήσεων και ομίχλης.

Για φαγητό ο-π-ω-σ-δ-η-π-ο-τ-ε Νασιόπουλος στο μικρο χωριό (αφού κάνεις δεξιά από το δρόμο του προυσσού, η πρώτη ταβέρνα στα αριστερά σου όπως ανεβαίνεις)

Διαμονή προτείνω ανεπιφύλακτα Μargrit Suites - καταλαβαίνω είναι λίγο τσιμπιμένος ειδικά λόγω εποχής αλλά όσοι αντέχουν και μπορούν δε θα το μετανιώσουν σε καμία περίπτωση!!! Σχέση ποιότητας-τιμής: άριστα 10!!!!
 

Maraia

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
HELP

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ.

ΟΠΟΙΟΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΕΚΕΙ. ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ (ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΞΑΛΛΟΥ!). ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΛΙΣ ΠΡΟΧΘΕΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ 5ΗΜΕΡΟ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΑ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΕ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΟΙΡΑΖΟΜΕΝΟΣ ΤΙΣ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΖΙ ΣΑΣ. ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΤΑΞΙΔΙΑ....

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ,

ΒΑΓΓΕΛΗΣ Β.
Θέλω τη βοηθειά σου!!!!Σκοπεύω να πάω το ΣΚ με τον φίλο μου και τώρα ψάχνω ξενοδοχεία και επειδή είμαι της λεπτομέρειας θέλω κάτι πολύ καλο!(τζάκι,υδρομασάζ κλπ...)δεν έχω βρεί πολλά εχεις κάτι να προτείνεις????
 

gel1981a

Member
Μηνύματα
21
Likes
18
Προς Maraiahttp://www.travelstories.gr/newreply.php?do=newreply&noquote=1&p=376150hell

Αγαπητή Maraia,

θα σου προτείνω κάποια όμως απο εκεί πέρα θα κάνεις μόνη σου μια έρευνα αγοράς (με τα απαραίτητα παζάρια) και πριν καταλήξεις ζήτησε πάλι την γνώμη μου. Τζακούζι κλπ έχουν τα μεγάλα ξενοδοχεία Avaris και Μontana. Εγω παρόλαυτά προτείνω πιο μικρούς ξενώνες σε χωριουδάκια κοντά στο καρπενήσι.
- emotions country resort
- hellas country resort
- anerada inn
- amadryades
- petrino rodo
- xenonas lithos
- forest suites
- chalet maritina
- kastanea
- merses
- margit suites
- melegos
- koniskos
- kiklamino
- kedros village

Σίγουρα κάποια μου διαφεύγουν αλλά όλα είναι ένα προς ένα (θα το διαπιστώσεις και μόνη σου).
Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς μου λες. Μπορώ να σου δώσω και πληροφορίες για φαγητο, καφε, γλυκο κλπ.
Γενικά θα βρεις καλό φαγητό, ωραία καφέ, μπαράκια στο καρπενήσι και το χιονοδρομικό σε πλήρη λειτουργία.
Ελπίζω να σε βοήθησα!
 

Maraia

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Αγαπητή Maraia,

θα σου προτείνω κάποια όμως απο εκεί πέρα θα κάνεις μόνη σου μια έρευνα αγοράς (με τα απαραίτητα παζάρια) και πριν καταλήξεις ζήτησε πάλι την γνώμη μου. Τζακούζι κλπ έχουν τα μεγάλα ξενοδοχεία Avaris και Μontana. Εγω παρόλαυτά προτείνω πιο μικρούς ξενώνες σε χωριουδάκια κοντά στο καρπενήσι.
- emotions country resort
- hellas country resort
- anerada inn
- amadryades
- petrino rodo
- xenonas lithos
- forest suites
- chalet maritina
- kastanea
- merses
- margit suites
- melegos
- koniskos
- kiklamino
- kedros village

Σίγουρα κάποια μου διαφεύγουν αλλά όλα είναι ένα προς ένα (θα το διαπιστώσεις και μόνη σου).
Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς μου λες. Μπορώ να σου δώσω και πληροφορίες για φαγητο, καφε, γλυκο κλπ.
Γενικά θα βρεις καλό φαγητό, ωραία καφέ, μπαράκια στο καρπενήσι και το χιονοδρομικό σε πλήρη λειτουργία.
Ελπίζω να σε βοήθησα!


Χίλια ευχαριστώ,τα είχα δει όλα αλλα με επιβεβαίωσες!Είμαι μεταξύ του "αιολίδες" στο κρίκελλο και του κικλάμινο στις κορυσχάδες..κανένα δεν έχει υδρομασάζ αλλα δεν πειράζει!Το θέμα είναι οτι το ένα είναι λίγο πιο μακριά..ξέρεις πιο χωριουδάκι είναι καλύτερο απο την άποψη πιο γραφικό με ταβερνούλες πλατεία και 2-3 πιο μοντέρνα καφέ για ποτό -γλυκό;;;;
 

gel1981a

Member
Μηνύματα
21
Likes
18
Και τα δυο χωρια ειναι πολυ ομορφα, ωστόσο αφού έρχεστε μόνο για Σ/Κ θα πρότεινα να μείνετε στις Κορυσχάδες που είναι πιο κοντά στο Καρπενήσι και τα υπόλοιπα χωριά. Στις Κορυσχάδες έγινε το Εθνικό Συμβούλιο και στεγάστηκε η Εθνική Αντίσταση. Είναι χαρακτηρισμένος παραδοσιακός οικισμός και θα βρείτε το μουσείο στην πλατεία του χωριού. Υπάρχει καφέ και ταβερνάκι. Κοντά στο Κυκλάμινο υπάρχει το Saloon Park (αξίζει να κάνετε ιππασία) και το Κασμιρ (τέλεια πίτσα). Απέχει 5' απο το καρπενησι και 15' απο το Μικρό και το Μεγάλο Χωριό. Εύχομαι να περάσετε τέλεια, θα ανακαλύψετε πολλές ομορφιές απο μόνοι σας. Εγω είμαι εδω για οτιδηποτε χρειαστειτε...
 

Maraia

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Τo saloon το έχω δει το kasmir τι είναι ..ωραία εμάς μας ενδιαφέρει το βραδάκι να κάνουμε καμια βόλτα εκεί κοντά..Το ξενοδοχείο κυκλάμινο είναι καλό;
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Να ξαναρωτήσω κι εγώ...για να κινηθεί κάποιος πέριξ του Καρπενησίου, ας πούμε μέχρι τα Φιδάκια, τη Μ. Προυσσού, τη Μ. Τατάρνας, προς Λαμία, το Κρίκελο, τη Δομνίστα θα χρειαστούν απαραίτητα αλυσίδες;
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Χίλια ευχαριστώ,τα είχα δει όλα αλλα με επιβεβαίωσες!Είμαι μεταξύ του "αιολίδες" στο κρίκελλο και του κικλάμινο στις κορυσχάδες..κανένα δεν έχει υδρομασάζ αλλα δεν πειράζει!Το θέμα είναι οτι το ένα είναι λίγο πιο μακριά..ξέρεις πιο χωριουδάκι είναι καλύτερο απο την άποψη πιο γραφικό με ταβερνούλες πλατεία και 2-3 πιο μοντέρνα καφέ για ποτό -γλυκό;;;;

αν δεν εκλεισες ακόμη, δες κι αυτο..ειχαμε μεινει πολυ ευχαριστημενοι!

http://karpenissi-agroktima.clickhere.gr/http://www.agroktima.com.gr/index.php
 

giospy

Member
Μηνύματα
16
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχολμη
Καλημεριζω τους φιλους και τις φιλες. Θα προτεινατε διαμονη στα Φιδακια?Αξιζει να εχεις το χωριο σαν βαση και απο κει να κανεις τις βολτες σου?Ο ξενωνας που εχει ειναι της προκοπης? Η διαδρομη απο Καρπενησι πως ειναι?
 

Maraia

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Μολις γύρισα απο καρπενήσι!!!Ηταν πολλλλλυυυ ωραία!Προτείνω διαμονή στις Κορυσχάδες (koryschades village) ααλλα ακομα ωραιότερα ήταν το χωριουδάκι γαύρος,δίπλα στο ποτάμι γύρω στα 10 λεπτά απο το καρπενήσι.Η τελευταία σου επιλογή να είναι να μείνεις μέσα στο καρπενήσι!!Να πάς οπωσδήποτε για ιππασία στο saloon και στο μοναστήρι της προυσιώτησσας!Για φαγητό στη καλλιθέα (5 λεπτά απο καρπενήσι) βλέπεις βελούχι και καρπενήσι πιάτο!!Αυτα!Καλα να περάσετε
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Καλώς μας ήρθες θα σε χρειαστούμε μου φαίνεται και τις πολύτιμες πληροφορίες σου που φαίνεται ότι της κρύβεις στο μανίκι σου.. Καλά και πολλά ταξίδια να έχεις..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.896
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom