Κατάρριψη των μύθων περι Σκωτίας

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
΄Αν βρείς αυτές τίς συνθήκες φυσικά καί νά τό σκεφθείς σοβαρά.Αλλά είναι τόσο απλά καί εύκολα τά πράγματα γιά τούς μισθούς πού λές?Δέν υπάρχει καθόλου κορεσμός?Δέν ξέρω τό αντικείμενο απλά αναρωτιέμαι.
Ο γιός του φίλου μου, μόλις τέλειωσε Ιατρική, πήγε στη Γλασκώβη για ειδικότητα. Περίμενε δύο χρόνια αλλά δεν μπόρεσε να κάνει ακριβώς αυτό που ήθελε και γύρισε πίσω!!! Το ωραίο όμως είναι ότι όσο περίμενε έπιασε δουλειά, σαν (ανειδίκευτος) γιατρός σε ιδιωτική ασφαλιστική εταιρεία. Του δώσανε ένα γραφείο, ένα οκτάωρο, έγραφε συνταγές και έπερνε .....6.000 Ε το μήνα!!! Γίνεται??? Φοβάμαι πως ναι...
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Nα γυρίσεις!!! Μια βδομάδα για Πάσχα, και να ξαναφύγεις...

(μπάι δε γουέι, haggis δοκίμασες?...)
Ναι, δεν μου άρεσε. Προτιμώ steak & ale pie και κάτι περίεργες πίτες που έχουν.

Θα σου έλεγα να μη γυρίσεις ποτέ, αλλά αν θυμάμαι καλά εσύ δεν είσαι που είσαι ερωτευμένος με μία κοπέλα στην Ελλάδα???
Ναι το μωρό μου!! Τελειώνει φέτος το πτυχίο της Ελλάδα και ανεβαίνει πάνω να μείνουμε εδώ!

Απαντώ εγώ γι αυτόν σαν πατέρας του που είμαι.........Να την "κλέψει" και να την πάρει μαζί του. ....
Μάλλον σου ξέφυγε ενα "του", γιατι ο πατέρας μου δεν είναι γραμμένος καν στο forum. :D Χεχε, μπορείς να μην είσαι ο δικός μου πατέρας αλλά είσαι στο σωστό κλίμα.

΄Αν βρείς αυτές τίς συνθήκες φυσικά καί νά τό σκεφθείς σοβαρά.Αλλά είναι τόσο απλά καί εύκολα τά πράγματα γιά τούς μισθούς πού λές?Δέν υπάρχει καθόλου κορεσμός?Δέν ξέρω τό αντικείμενο απλά αναρωτιέμαι.
Οι κομπιουτεράδες εδώ είμαστε περιζήτητοι, το τμήμα μας ειναι το 1ο στην Ευρώπη στην έρευνα και 23ο γενικά καλύτερο στον κόσμο. Υπάρχουν δουλειές για εμάς εδώ.

Παιδιά τι να σας πω, εδώ μου φαίνονται όλα σαν να βγήκανε απο παραμύθι. Δεν έχω παράπονο για τίποτα και πιστέψτε με καταπιάνομαι με πάρα πολλά καθημερινά, ακόμα τίποτα δεν μου ξίνισε.

Υ.Γ Ααα έκλεισε εχθές μια καφετέρια στις 6 το απόγευμα σαββάτου και αναγκαστήκαμε να φύγουμε μετα απο 2 ωρες καφέ, χαχαχα αυτό μετράει για αρνητικό ? :D
 

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
Ψαχνω για μεταπτυχιακό του χρόνου και σκέφτομαι σοβαρα την περίπτωση να ''ανέβω'' προς Εδιμβούργο μεριά.Είναι πραγματικά τόσο ωραία?;)Βέβαια το αντικείμενο με το οποίο θέλω να ασχοληθώ είναι τελείως διαφορετικό( κοιτάζω για δημόσια διοίκηση).
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Όσον αφορά την πόλη και το Πανεπιστήμιο είναι άψογα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να έρθεις κάποια στιγμη μέχρι του χρόνου να το δεις και μόνη σου, αν κλείσεις για μετα απο 3 μήνες βρίσκεις πάμφθηνα αεροπορικά.

Όσον αφορά το τμήμα δεν ξέρω αλλα μπορείς να το ψάξεις εδώ:

University Rankings League Table 2010 | Good University Guide - Times Online

δεν είναι η καλύτερη λίστα αλλά σίγουρα παίρνεις μια ιδέα στοι περίπου στην ειδικότητα σου που βρίσκεται. Στο subject βάλε δημόσια διοίκηση στα αγγλικά για να στο βρεί.

Αν έρθεις μπορείς να μου πείς να πάμε για ενα καφέ να σε κατατοπίσω (εκτός και αν έχω πχ καμιά εξεταστική)

επίσης μπές εδώ:

Edinburgh University Students' Association Website έχει πολλές πληροφορίες.

Το επόμενο μου thread αφορά το Πανεπιστήμιο μονάχα και ευελπιστώ να λύσω τα χερια εκατοντάδων ελλήνων φοιτητών που πάνε εκεί κάθε χρόνο αφου σκοπεύω να το κάνω σαν Βίβλο της φοιτητικής ζωής στο Εδιμβούργο. (και λίγο promotion για το travelstories δηλαδή :D
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Ψαχνω για μεταπτυχιακό του χρόνου και σκέφτομαι σοβαρα την περίπτωση να ''ανέβω'' προς Εδιμβούργο μεριά.Είναι πραγματικά τόσο ωραία?;)Βέβαια το αντικείμενο με το οποίο θέλω να ασχοληθώ είναι τελείως διαφορετικό( κοιτάζω για δημόσια διοίκηση).
δημοσια διοικηση..χμ..παντειο τελειωσες???
εχω την εντυπωση οτι τα καλυτερα μεταπτυχιακα για το αντικειμενο σου
βρισκονται στην γαλλια..!μιλας γαλλικα???
μην διαλεγεις πρωτα πολη και μετα μεταπτυχιακο!
πρωτα διαλεξε μεταπτυχιακο!!!!
 

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
δημοσια διοικηση..χμ..παντειο τελειωσες???
εχω την εντυπωση οτι τα καλυτερα μεταπτυχιακα για το αντικειμενο σου
βρισκονται στην γαλλια..!μιλας γαλλικα???
μην διαλεγεις πρωτα πολη και μετα μεταπτυχιακο!
πρωτα διαλεξε μεταπτυχιακο!!!!

Οχι!Το τμημα πολιτικης επιστημης και δημοσιας διοικησης στο Καποδιστριακό τελειωνω τώρα. Ξέρω γαλλικά,αν και τα ψιλοφοβαμαι γιατι έχω να τα μιλήσω πέντε χρόνια.. Δεν το ξερα οτι τα καλύτερα βρίσκονται στη Γαλλία.Θα κοιτάξω και για εκει..Δεν ήξερα πως να κινηθώ και κοίταζα πρώτα πόλεις :D!Ευχαριστώ πολύ πάντως.


Πάντως περιμένω και τη συνέχεια για το πανεπιστήμιο Blondeamon!!!Πολύ ενδιαφέρουσες οι ιστοσελίδες!
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Καλησπέρα

2) Η ζωή στη Σκωτία είναι πανάκριβη.

Ίσως και ο χειρότερος και πιο κατασκευασμένος μύθος. Θα σας ακουστεί παράξενο, πολύ θα με περάσετε για τρελό αλλά η ζωή εδώ είναι πιο φθηνή στο σύνολο της από την Ελλάδα. Και εξηγώ αμέσως:

i) Ηλεκτρονικά είδη: Κινητά, κουζίνες, υπολογιστές, οτιδήποτε ηλεκτρονικό ΌΛΑ εδώ στοιχίζουν 30% φθηνότερα από Ελλάδα. Η αγορά ηλεκτρονικών εδώ είναι παράδεισος και ειδικά για τους κομπιουτεράδες.
ii) Αεροπορικά εισιτήρια: απο εδώ πετάς για όλο το κόσμο πάμφθηνα. 50 λίρες για Ιρλανδία, Ολλανδία, Ουαλία, Λονδίνο, Παρίσι (Γαλλία), Γερμανία και οπουδήποτε αλλού. Έδρα εδω έχουν η easyjet και η Ryanair αλλά και ένα σωρό ακόμα αεροπορικές που εγγυώνται την φθηνή και γρήγορη μετάβαση σου οπουδήποτε.
iii) Τρόφιμα: εδώ το κρέας είναι πάμφθηνο και από τα πιο νόστιμα που μπορείς να βρεις στην Ευρώπη. Όλα κυρίως ντόπια από τα άπειρα λιβάδια με ζωντανά που συναντάς σε όλη την επικράτεια τους και σε πολύ χαμηλές τιμές. Ενδεικτικά να αναφέρω μερικά πρώτα είδη:

Ψωμί μισό κιλό: 45p (50 λεπτά), Γάλα Φρέσκο 2.7 λίτρα: 1.5 λίρα, 1 κιλό μοσχαρίσιος κιμάς 3 λίρες, 7 μπούτια κοτόπουλο 2 λίρες, 6αδα νερά 3 λίρες κλπ κλπ. Όλα σε τιμές Ελλάδας και μερικά και πιο φθηνά, όμως το ακριβό εδώ είναι τα λαχανικά. Πουλιούνται 40% πιο ακριβά, τα αγοράζεις σε τεμάχια και δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα πάντα.

Όμως το καλάθι της νοικοκυράς στην τελική είναι στα ίδια λεφτά, μάλιστα ενας φίλος μου που ψωνίζει χρόνια απτό Lidl της γειτονιάς του στην Αθήνα μου είπε ότι πήγε εδώ στο τοπικό lidl και πήρε ακριβώς τα ίδια προϊόντα που παίρνει Ελλάδα 30% πιο φθηνά. Να θυμήσω οτι εδώ οι μισθοί είναι διπλάσιοι απο Ελλάδα. (και 3πλάσιοι για μεταπτυχιακούς και άνω)


Πες μας λίγο και για το γενικότερο κόστος ζωής για ένα φοιτητή. ( ενοίκιο σπιτιού , λογαριασμοί , έξοδα διαβίωσης κ.λ.π.) .
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
ΟΚ, μένω σε ενα δυάρι 5 λεπτά by bus απτο κέντρο της πόλης (Leith walk), στον 2ο όροφο και δίνω 450 λίρες το μήνα. Κάθε μήνα έρχεται το ρεύμα+γκάζι γύρω στα 40-50 λίρες, με το γκάζι έχω καλοριφέρ όλη μέρα ανοιχτά και το σπίτι είναι φούρνος.

[URL="
- Blondeamon in Edinburgh[/URL] (video απο το σπίτι, δυστυχως τραβηχτηκε νύχτα και το αδικεί αφού την ημέρα μπαίνει άπειρο φώς)

Γενικά η διαβίωση εδώ μου βγαίνει όλα μαζί γύρω στα 950 λίρες το μήνα (με καρτα λεωφορείου 38 λίρες/μήνα, κινητό κάρτα γύρω στα 40/μήνα, φαγητό ψώνια για όλο το μήνα ).

Αν σκεφτείς οτι στη Σάμο έτρωγα 650 ευρώ το μήνα και εδώ 1050 περίπου τότε καταλαβαίνεις οτι δεν είναι καμιά τρελή διαφορά και φαντάσου να έμενα Αθήνα, ξέρω άτομα που τρώνε 1500 στην Αθήνα σπουδάζοντας.

Τα ενοίκια πάνε απο 400-600 λίρες συνήθως για ένα άτομο ενώ πέφτουν πάρα πολύ αν συγκατοικείς. Πολλοί φίλοι μου απο εδώ νοικιάσανε μονοκατοικία διόροφη 700 λίρες και συγκατοικούν με 350 λίρες ο καθένας. Γενικά τα μεσιτικά γραφεία έχουν τέλεια οργανωμένα σαιτ για να βρείς ότι θέλεις πριν καν έρθεις.Ακόμα και συγκάτοικο.

Τα έξοδα είναι υποκειμενικό πράγμα, με τόσα θέατρα και αξιοθέατα εδώ μπορείς να τρώς κάθε μέρα λεφτά έξω και να μην χορταίνεις ποτέ, απο την άλλη έχει και άπειρα μπαράκια, ρεστοραν με όλες τις κουζίνες του κόσμου για τους γευσιγνώστες, πάρκα-κάστρα-μουσεία για τους φυσιοδίφες και εξερευνητές.

Μπορώ να πηγαίνω κάθε μέρα σε άλλο μέρος και να μη τελειώσω στα επόμενα 2 χρόνια!!
 
Last edited by a moderator:

Adis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα Δημητρη μπραβο για το Blog πολυ super επειδη σκεφτομαι και εγω το Εδιμβουργο για μεταπτυχιακο του χρονου (πανω στο τομεα του περιβαλλοντος) και εχω ακουσει τα καλυτερα λογια . Θα ηθελα να σε ρωτησω αμα ξερεις τι γινεται με τα κατοικιδια (σκυλια) γιατι σκεφτομαι να παρω και τον σκυλο μου να μην τον φορτωσω σε γονεις . Μενεις σε εστια η σε σπιτι με νοικι κανονικα ?
Να προσθεσω οτι απο ολους ακουω το ποσο ακριβη ζωη εχει ( απο ολους που και αυτοι το εχουν ακουσει) Ευχαριστω
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Καλησπερα Δημητρη μπραβο για το Blog πολυ super επειδη σκεφτομαι και εγω το Εδιμβουργο για μεταπτυχιακο του χρονου (πανω στο τομεα του περιβαλλοντος) και εχω ακουσει τα καλυτερα λογια . Θα ηθελα να σε ρωτησω αμα ξερεις τι γινεται με τα κατοικιδια (σκυλια) γιατι σκεφτομαι να παρω και τον σκυλο μου να μην τον φορτωσω σε γονεις . Μενεις σε εστια η σε σπιτι με νοικι κανονικα ?
Να προσθεσω οτι απο ολους ακουω το ποσο ακριβη ζωη εχει ( απο ολους που και αυτοι το εχουν ακουσει) Ευχαριστω
πραγματι, πες μας γιαυτο το θεμα αμα ξερεις..
κεγω το σκεφτομαι πολυ αυτο..
αμα παω για μεταπτυχιακο εξω δεν θελω να αφησω την σκυλιτσα μου εδω..
 

Adis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μηπως ξερει κανεις την διαδικασια για το αεροδρομιο? εχω ακουσει κατι για καραντινα και τετοια αληθευουν ?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom