Κατάρριψη των μύθων περι Σκωτίας

Λότζε Βίκυ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας παιδιά

Εγώ ενδιαφέρομαι να πάω του χρόνου στο Aberdeen για εράσμους... Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το κόστος ζωής εκεί πέρα αν ξέρει κάποιος. Περίπου πόσο μπορεί να μου βγει η ζωή εκεί πέτα.. ότι ξέρει ο καθένα σας και μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων...
 

stub_born

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Μπορείς να μου πεις για την προφορά τους;
Και όσον αφορά διατροφικές συνήθειες, τα κλασσικά Ηνωμένου Βασιλείου;
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τα περισσότερα που ειπώθηκαν. Πήγα το Μάιο του 2012 για μια βδομάδα στο Εδιμβούργο και έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις και για την πόλη και για τους Σκωτσέζους τους ίδιους. Η πόλη ειναι πανέμορφη, έχει πάρα πολλά ιστορικά σημεία, μουσεία, ωραία αρχιτεκτονική, όμορφα σπίτια (αν και τα περισσότερα ειναι πολύ παλιά, ορισμένα απο το μεσαίωνα ειδικά στο κέντρο, αλλά νομίζω αυτή είναι η ομορφιά τους). Η θέα απο το Calton Hill, είναι η αγαπημένη μου.
Οι Σκωτσέζοι πολύ ζεστοί και φιλικοί, λατρεύουν τους Έλληνες. Το Εθνικό τους μνημείο μάλιστα (που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ) ξεκίνησε σαν αντίγραφο του δικού μας Παρθενώνα. Μας λέγανε μάλιστα ότι έχουμε τη συμπάθειά τους για αυτα που περνάμε λόγω της κρίσης.
Αυτό με τα κοντομάνικα το είδα κι εγώ και μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Είχαμε βγει για ποτό το βράδυ και είμασταν όλοι με μπουφαν και κασκόλ και οι Σκωτσέζες κυκλοφορούσαν με αμάνικα φανελάκια...!
Η ζωή εκεί δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα. Είναι πολύ φθηνότερη και πολύ ανώτερη σε επίπεδο. Μια γνωστή μας έκανε εκεί το μεταπτυχιακό της στην οδοντιατρική και παράλληλα δούλευε σε ιδιωτικό οδοντιατρείο. Μας έλεγε ότι μαζί με τα ποσοστά ο μισθός της μπορεί να φτάσει και τα 6.000 ευρώ το μήνα! Είχαμε μείνει με ανοιχτό το στόμα! Απο επιδόματα επίσης άλλο τίποτα. Η ίδια μάλιστα έλεγε χαριτολογώντας ότι θέλει να μείνει έγγυος εκεί γιατί το επίδομα μητρότητας ήταν αρκετά χρήματα.
Για το φίλο παραπάνω που ρωτάει για την προφορά τους, είναι διαφορετική απο των Άγγλων. Είναι πιο κοντά στη δική μας "ελληνική" προφορά των αγγλικών κι έτσι τα καταλαβαίνεις πιο εύκολα.
Ο καιρός είναι κυρίως συννεφιασμένος (μόνο μία μέρα βγήκε λίγο ήλιος) με τα γνωστά showers.
Προσωπικά θα μπορούσα άνετα να μείνω μόνικα εκεί, με τον καιρό δεν θα είχα κανένα πρόβλημα, αλλά εμένα μου αρέσει περισσότερο ο χειμώνας απο το καλοκαίρι ούτως ή άλλως...
Να σημειώσω πάντως, οτι και οι δύο γνωστοί μας που μένουν εκεί για σπουδές, ανυπομονούν να γυρίσουν στην Ελλάδα. Να τα λέμε κι αυτά... :)
 

mbthemis

Member
Μηνύματα
57
Likes
99
Επειδή σπούδασα στη Γλασκόβη μεταπτυχιακό, να σημειωθεί ότι οκ σε όλα εκτός από τον καιρό. Πολύ μουνταδα και βροχή κάθε μέρα είναι το στάνταρ. Δεν είναι εύκολο να το καταπιεί κάποιος αν δεν περνάει καλά. Με 6000 το μήνα κάθε μέρα λιακάδα του φαίνεται αυτού. :) . Κατά τα άλλα και εγώ προτιμώ Σκωτία από Αγγλία
 

christiana_g

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
paidia xeretai! tha mporuse kapoios na me voithisi sxetika me to thema metaptixiakwn stin skwtia? imai 4 etos sto tmima ximeias , kai exw dialexi tomea vioximeias. exw vri ena metaptixiako programma p m arese to opoio legetai medical and biology chemistry sto panepistimio tu endimvourgou. gnwrizi kapoios peri ximeias ti pezi eki? kai ixa akousi oti i kevernisi tis skwtias su kalipti ena pososto sta didaktra.isxiei?? kai kt allo.. o vathmos m dn perimenw na ine idietera psilos alla pistevw ena 7-7.2 tha to parw. pezi na min me dexti to panepistimio logw vathmou?? efxaristw :)))) opoios mpori as me voithisi parakalw! :))
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Για να μπορέσει κάποος να σε βοηθήσει θα πρέπει να γράφεις στα ελληνικά.
Τα γκρηκλις είναι έξω από τους κανόνες του φόρουμ.
Επίσης μην γράφεις σαν να γράφεις sms.
 

christiana_g

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Πιστεύω πως οι πλείστοι θα καταλάβουν τι έγραψα, αλλά έχεις ένα δίκαιο.Γνωρίζεις μήπως κάτι απ'αυτά που έχω ρωτήσει?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Αν και η κόρη μου έχει στο παρελθόν σπουδάσει βιομηχανική χημεία στην Γλασκώβη,η συμβουλή της είναι να έρθεις κατεθείαν σ'επαφή με το πανεπιστήμιο που σ'ενδιαφέρει για να πάρεις
πιο εγκυρη απάντηση.Επίσης παλιά συμφωνα με την φορολογική δήλωση των γονέων σου
αναλογα με το ποσό που δηλώνουν απαλλάσεσαι η όχι από τα δίδακτρα.
Αυτά βέβαια ήταν προ 10ετίας,δεν ξέρω για τώρα.
 

Παύλος12

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα και από εμένα .. σπουδάζω παιδαγωγικό και σκέφτομαι να ανέβω για μεταπτυχιακό στο εδιμβούργο αλλά σκέφτομαι και κάτι άλλο να κάνω εδώ μεταπτυχιακό και να ανέβω για δουλεία υπάρχει ζήτηση στο αντικειμενό μου και από μισθό τι θα παίρνω θα μπορώ να ζω με το μισθο που θα παίρνω ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom