Κατάρριψη των μύθων περι Σκωτίας

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Μηπως ξερει κανεις την διαδικασια για το αεροδρομιο? εχω ακουσει κατι για καραντινα και τετοια αληθευουν ?
στην ευρωπη απο ο,τι ξερω αρκει να εχεις το βιβλιαριο υγειας του..
ξερω οτι τα βαζουν με τις αποσκευες..αυτο ομολογω πως με προβληματιζει καθως η δικια μου ειναι λιγουλακι φοβητσιαρα..
 

orbit

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Blondeamon πολύ ωραίο θέμα και συμφωνώ μαζί σου σχετικά με τους μύθους!!!!!!!

Ο μόνος μύθος που ίσως ισχύει είναι το σκωτσέζικο ντους, και αυτό στα παλιά σπίτια! Και όχι τόσο στο ντουζ όσο στο νιπτήρα του μπάνιου.

Highlands πήγες??
Single malt ήπιες??
 
Last edited by a moderator:

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Highlands πήγα το 2004, κάναμε το γύρο της Σκωτίας....απίστευτα μέρη! Σκοπεύω να τα ξανακάνω φέτος με την πρώτη ευκαιρία το καλοκαίρι.

Malt οχι ακόμα....θα σε ενημερώσω όταν βρώ!
 

mobynik

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χαιρετώ την παρέα,
συμφωνώ απόλυτα περί του μύθου της ακριβής ζωής στο εξωτερικό σε σχέση με την Ελλάδα. φυσικά και κάποια πράγματα είναι ακριβότερα εκεί, φυσικά και είναι δύσκολο να ζεις εκτός της χώρας σου, αλλά πάντα υπάρχει και η παράμετρος "ποιότητα ζωής", που καλώς ή κακώς στο εξωτερικό -και ιδιαίτερα στη Μ. Βρετανία- κατά την άποψή μου είναι σαφώς υψηλότερη.
Ιδιαίτερα για τους νέους πτυχιούχους της χώρας μας που "αναγκάζονται" να πάνε στο εξωτερικό για να δουλέψουν (είμαι ένας από αυτούς) και επιστρέφουν για να δουν τις διαφορές.
Συζητώντας για αυτό με κάποιους φίλους, ένας μου πρώθησε ένα mail σχετικά με μία έρευνα που κάνει ένας καθηγητής από το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας για τους πτυχιούχους που ζουν και εργάζονται στο εξωτερικό. Εγώ τη συμπλήρωσα καθώς τη βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα και είπα να βάλω το link εδώ για να το δείτε και εσείς, μήπως σας ενδιαφέρει να το συζητήσουμε παραπάνω:
https://www.surveymonkey.com/s.aspx?sm=sJC96vUAP7LvRkVSCnCzvA_3d_3d
Αν το συμπληρώσει κάποιος ας πει τις εντυπώσεις του να το συζητήσουμε λίγο το θέμα.
Ευχαριστώ
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Σήμερα πάντως συνειδητοποίησα κάτι που με έκανε πολύ χαρούμενο. Κατεβαίνοντας από το λεωφορείο έπεσα πάνω σε ενα συννεφάκι καπνού απο τσιγάρο απο έναν παππούλη που κάπνιζε στη στάση.

Μυρίζοντας τον καπνό μου ήρθε ενα συναίσθημα γνώριμο αλλά μακρινό...φτάνοντας στη γωνία του τετραγώνου συνειδητοποιώ οτι μόλις μύρισα τσιγάρο. Και κάνω ενα σύντομο flash back και διαπιστώνω οτι πρώτη φορά μετα απο 33 ημέρες που είμαι στην Σκωτία μύρισα τσιγάρο. Φυσικά και καπνίζουν οι άνθρωποι, εκτός κτιρίων και πάντα σεβόμενοι νόμους και συνανθρώπους.

Απλά με έκανε να χαρώ επειδή πραγματικά αυτό με τυραννούσε απίστευτα στην Ελλάδα, δεν μπορώ τον καπνό και συχνά τσακωνόμουν με την γαιδουριά σχεδόν όλων των καπνιστών στην χώρα μας που δεν σέβονται ποτέ κανέναν. Δεν είχα συνειδητοποιήσει τι ωραίο πράμα είναι να μην μυρίζεις τσιγαρίλα πουθενά....
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Απλά με έκανε να χαρώ επειδή πραγματικά αυτό με τυραννούσε απίστευτα στην Ελλάδα, δεν μπορώ τον καπνό και συχνά τσακωνόμουν με την γαιδουριά σχεδόν όλων των καπνιστών στην χώρα μας που δεν σέβονται ποτέ κανέναν.
...τι να κάνω να μην συμφωνήσω απόλυτα ......με τη "γαϊδουριά"??? κι ας είμαι εκτός θέματος: χθες πήγα στη πόλη μου στο 8ο Επιχ. Πανόραμα (τοπική έκθεση μέσα σε λυόμενη πλαστική τέντα, ζέστη, κακός αερισμός...). Στο σταντ της Εν. Περιπτερούχων & συναφών κατ/των (συμμετείχαν και οι φορείς του Νομού) οι εκπρόσωποι με προκλητικό θράσος ....έσβηναν το ένα ....άναβαν το άλλο......Δραματικά χαμηλό επίπεδο...και που να τολμήσεις να μιλήσεις...χούντα!!!!
 

Tiresia

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Η ζωή συγκεκριμένα στο Εδιμβούργο μπορεί να είναι λίγο ακριβή αλλά η Σκωτία γενικά είναι φθηνή μπορώ να πω, και οι Σκωτσέζοι πολύ ντόμπρα άτομα. Άσε που τους καταλαβαίνεις πιο άνετα από τους Άγγλους…! Εγώ θα πάω guarantee Αγγλία ή Σκωτία, οι Γάλλοι είναι τόσο σνόμπ και τόσο απαράδεκτοι που δεν το συζητάω.. Αν τα Αγγλικά σου είναι καλά μη το σκέφτεσαι, “πάνε τώρα” Αν δεν είναι καλά, κοίτα εδώ μήπως και το λύσεις το πρόβλημα Αγγλικών βλέπε (www.ielts.gr). Πολύ τέλεια και φτηνά είναι και στη Βόρεια Αγγλία, Newcastle, Leeds κλπ (και York κοίτα) και σε θέματα τεχνολογίας, ο αδερφός μου που είναι μανούλα στα Τεχνικά και στα Ηλεκτρονικά τους έχει για πολύ δυνατούς τους Άγγλους. Τι να λέμε …
 
Last edited by a moderator:

misterJohn

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Η ζωή συγκεκριμένα στο Εδιμβούργο μπορεί να είναι λίγο ακριβή αλλά η Σκωτία γενικά είναι φθηνή μπορώ να πω, και οι Σκωτσέζοι πολύ ντόμπρα άτομα. Άσε που τους καταλαβαίνεις πιο άνετα από τους Άγγλους…! Εγώ θα πάω guarantee Αγγλία ή Σκωτία, οι Γάλλοι είναι τόσο σνόμπ και τόσο απαράδεκτοι που δεν το συζητάω.. Αν τα Αγγλικά σου είναι καλά μη το σκέφτεσαι, “πάνε τώρα” Αν δεν είναι καλά, κοίτα εδώ μήπως και το λύσεις το πρόβλημα Αγγλικών βλέπε (www.ielts.gr). Πολύ τέλεια και φτηνά είναι και στη Βόρεια Αγγλία, Newcastle, Leeds κλπ (και York κοίτα) και σε θέματα τεχνολογίας, ο αδερφός μου που είναι μανούλα στα Τεχνικά και στα Ηλεκτρονικά τους έχει για πολύ δυνατούς τους Άγγλους. Τι να λέμε …
Ειχα παει κι εγω στη Σκωτια και ειχα μεινει 20 μερες στο Dundee, μια ησυχη πολη, στα βορεια απο το Edinburgh και μπορω να επιβεβαιωσω, οσον αφορα τους Σκωτζεσους. Αυτο που μου εκανε πραγματι εντυπωση ειναι το μεγαλο μισος που τρεφουν για τους εγγλεζους! Ουτε και την Βασιλομητωρ δεν την αποδεχονται! Και υπαρχει και αποδειξη γιαυτο! Στην Σκωτια εχουν δικη τους Λιρα η οποια, πραγματι κουφο, εκδιδεται απο τρεις μεγαλες τραπεζες και η κα8εμια: η μια εκδιδει με καστρα, η δευτερη με επιφανεις σκωτζεσους και η τριτη δεν 8υμαμαι, μπορει και να κανω λαθος, και το αστειο ειναι οτι στα χαρτονομισματα τους δεν εχουν την καφαλη της Ελισαβετ και γιαυτο δεν ειναι αποδεκτα στην Αγγλια
 
Last edited by a moderator:

mbthemis

Member
Μηνύματα
57
Likes
99
Επειδή έχω ζήσει ένα χρόνο στη Γλασκώβη θα συμφωνήσω σε όλα με τον αρθρογράφο εκτός από τον καιρό ... !!!

το φαινόμενο που έζησες ήταν μεμονωμένο... αλλιώς η συνεφιά και το ψιλόβροχο είναι το στάνταρντ. Ο καιρός είναι κάτι που ή κάποιος τον συνηθίζει ή του τρώει τα σωθηκά και σίγουρα δεν είναι καλός στη Σκωτία. Απλά όταν έχει λιακάδα τα χρώματα είναι υπέροχα μιας και όλα είναι καθαρά και φρεσκοπλυμένα.
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Καλησπέρα σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να κάνω το μεταπτυχιακό μου (πάνω στα οικονομικά) στην Σκωτία, αντί για την Αγγλία που έλεγα αρχικά... Μήπως μπορείς να με φωτίσεις Blondeamon λίγο περισσότερο πάνω σε αυτό το κομμάτι? Ευχαριστώ!
 
Last edited by a moderator:

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom