Κατάρριψη των μύθων περι Σκωτίας

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Καλησπέρα


και συγγνώμη που δεν έχω νέο υλικό φωτογραφικό αυτη την εβδομάδα αλλά η σχολή σοβάρεψε και δεν έχω πολύ χρόνο. Θα σας το ξεπληρώσω σύντομα με βόλτα στο λιμάνι και φωτογραφίες απο όλες τις ομορφιές εκεί.

Άνοιξα αυτο το θέμα για να σπάσω μερικούς απο τους urban legends που κυκλοφορούν για την όμορφη Σκωτία. Ας τα πάρουμε όμως με την σειρά και να τα αναλύσουμε:

1) Οι Σκωτσέζοι είναι τσιγγούνηδες, αγενείς και μπεκρήδες.

Yeah sure, δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν αλλά τόσο ευγενικούς και απλόχερους ανθρώπους στην Ελλάδα βλέπεις μόνο σε χωριά πλέον. Απο προσωπική εμπειρία τόσο καιρό εδώ μπορώ να πώ με βεβαιότητα οτι δεν έχουν καμία σχέση με τους Άγγλους. Εδώ οι άνθρωποι ειναι πολύ ευγενικοί και φιλόξενοι.

Θυμάμαι το 2004 που είχαμε κάνει τον γύρο της Σκωτίας και μέναμε κάθε μέρα σε διαφορετικό B&B οι οικοδεσπότες μας κερνούσαν κάθε βράδυ ποτά, φαγητά και συζητούσαμε με τις ώρες γύρω απτο τζάκι για την Ελλάδα και τη Σκωτία. Γεμάτη ευγένεια και φιλική διάθεση.....και πως να μην την έχουν άλλωστε ζούνε αναμεσα απο δάση και λίμνες όλο το χρόνο.

Το ποτό όμως ποτό, εδώ ξεκινάνε να πίνουν απτις 4 το μεσημέρι και δεν σταματάνε μέχρι να πάνε σπίτι τους το βράδυ. Φυσικά όχι όλοι, κυρίως τα εργατικά και πιο φτωχά στρώματα αλλα ποτέ δεν έχω δεί να δημιουργούν φασαρία. (πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις)

2) Η ζωή στη Σκωτία είναι πανάκριβη.

Ίσως και ο χειρότερος και πιο κατασκευασμένος μύθος. Θα σας ακουστεί παράξενο, πολύ θα με περάσετε για τρελό αλλά η ζωή εδώ είναι πιο φθηνή στο σύνολο της από την Ελλάδα. Και εξηγώ αμέσως:

i) Ηλεκτρονικά είδη: Κινητά, κουζίνες, υπολογιστές, οτιδήποτε ηλεκτρονικό ΌΛΑ εδώ στοιχίζουν 30% φθηνότερα από Ελλάδα. Η αγορά ηλεκτρονικών εδώ είναι παράδεισος και ειδικά για τους κομπιουτεράδες.
ii) Αεροπορικά εισιτήρια: απο εδώ πετάς για όλο το κόσμο πάμφθηνα. 50 λίρες για Ιρλανδία, Ολλανδία, Ουαλία, Λονδίνο, Παρίσι (Γαλλία), Γερμανία και οπουδήποτε αλλού. Έδρα εδω έχουν η easyjet και η Ryanair αλλά και ένα σωρό ακόμα αεροπορικές που εγγυώνται την φθηνή και γρήγορη μετάβαση σου οπουδήποτε.
iii) Τρόφιμα: εδώ το κρέας είναι πάμφθηνο και από τα πιο νόστιμα που μπορείς να βρεις στην Ευρώπη. Όλα κυρίως ντόπια από τα άπειρα λιβάδια με ζωντανά που συναντάς σε όλη την επικράτεια τους και σε πολύ χαμηλές τιμές. Ενδεικτικά να αναφέρω μερικά πρώτα είδη:

Ψωμί μισό κιλό: 45p (50 λεπτά), Γάλα Φρέσκο 2.7 λίτρα: 1.5 λίρα, 1 κιλό μοσχαρίσιος κιμάς 3 λίρες, 7 μπούτια κοτόπουλο 2 λίρες, 6αδα νερά 3 λίρες κλπ κλπ. Όλα σε τιμές Ελλάδας και μερικά και πιο φθηνά, όμως το ακριβό εδώ είναι τα λαχανικά. Πουλιούνται 40% πιο ακριβά, τα αγοράζεις σε τεμάχια και δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα πάντα.

Όμως το καλάθι της νοικοκυράς στην τελική είναι στα ίδια λεφτά, μάλιστα ενας φίλος μου που ψωνίζει χρόνια απτό Lidl της γειτονιάς του στην Αθήνα μου είπε ότι πήγε εδώ στο τοπικό lidl και πήρε ακριβώς τα ίδια προϊόντα που παίρνει Ελλάδα 30% πιο φθηνά. Να θυμήσω οτι εδώ οι μισθοί είναι διπλάσιοι απο Ελλάδα. (και 3πλάσιοι για μεταπτυχιακούς και άνω)

3) H Σκωτία έχει χάλια καιρό.

Βρίσκομαι απο τον Αύγουστο σχεδόν εδώ και ο καιρός είναι κάθε μέρα ηλιόλουστος και βολτάρουμε καθημερινά σε διάφορα σημεία της πόλης. Η θερμοκρασία μπορεί να είναι στους 10 βαθμούς αλλά έχει τέτοιον ήλιο που ο μισός πληθυσμός των ντόπιων κυκλοφορεί με κοντομάνικα.
O καιρός χαλάει σε λίγο καιρό το γνωρίζω, αλλά η Ελλάδα δεν είναι και Καραϊβική. Τους χειμώνες έχει όλη μέρα κρύο και βροχή οπότε δε περιμένω να δω κατι καλύτερο εδώ. Κυρίως όλοι μου λένε οτι έχει άπειρο αέρα και όχι τόσο βροχή καταρράχτη όπως στη πατρίδα. Εδώ κυριαρχεί το scottish shower, ψιλοβρόχι δηλ που κρατάει εβδομάδες αλλά όχι δυνατή μπόρα.

Εν ολίγοις, τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο θέλουμε να τα παρουσιάζουμε.Και το καλοκαίρι μην ξεχνάμε ότι όποιος θέλει γυρνάει Ελλάδα για μπανάκια :D . Προχθές ξεκίνησε και η ισημερία και οι νύχτες ολο και θα μεγαλώνουν, μέχρι τώρα δεν έλεγε να νυχτώσει χααχα απο τις 7 το πρωι ως τις 9 το βράδυ μέρα είχαμε.


Γενικά να αναφέρω οτι η ποιότητα ζωής στην πόλη είναι βραβευμένη ως απο τις καλύτερες στην Ευρώπη, πραγματικά είναι σαν τόπος αναψυχής για τους υπόλοιπους Ευρωπαίους. Ανοίγει η ψυχή μου κάθε μέρα όταν περνώντας απο το κέντρο της πόλης βλέπω αυτό:


afarm1.static.flickr.com_205_440974174_058854c1f7.jpg


afarm2.static.flickr.com_1189_776415254_f38538211c.jpg




 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Σωστά μας τα λες φίλε, αλλά εδώ υπάρχει ακόμα η τσίμπλα στο μάτι (Ελλάδα ο παράδεισος και άλλα φαιδρά...). Μόνο όσοι ταξιδεύουν συστηματικά έχουν πάρει χαμπάρι ότι από τις δυτικές-ανεπτυγμένες χώρες, είμαστε από τους τελευταίους σε ποιότητα ζωής....εκτός αν ποιότητα ζωής είναι να μένουμε με τους γονείς μέχρι τα 35 και να βγαίνουμε για καφέ κάθε μέρα.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Σωστά μας τα λες φίλε, αλλά εδώ υπάρχει ακόμα η τσίμπλα στο μάτι (Ελλάδα ο παράδεισος και άλλα φαιδρά...). Μόνο όσοι ταξιδεύουν συστηματικά έχουν πάρει χαμπάρι ότι από τις δυτικές-ανεπτυγμένες χώρες, είμαστε από τους τελευταίους σε ποιότητα ζωής....εκτός αν ποιότητα ζωής είναι να μένουμε με τους γονείς μέχρι τα 35 και να βγαίνουμε για καφέ κάθε μέρα.
:clap::clap::clap:Συμφωνω και συνυπογραφω.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Σωστά μας τα λες φίλε, αλλά εδώ υπάρχει ακόμα η τσίμπλα στο μάτι (Ελλάδα ο παράδεισος και άλλα φαιδρά...). Μόνο όσοι ταξιδεύουν συστηματικά έχουν πάρει χαμπάρι ότι από τις δυτικές-ανεπτυγμένες χώρες, είμαστε από τους τελευταίους σε ποιότητα ζωής....εκτός αν ποιότητα ζωής είναι να μένουμε με τους γονείς μέχρι τα 35 και να βγαίνουμε για καφέ κάθε μέρα.
εμ τι νόμιζες?????αυτό έλειπε να μας λέγανε την αλήθεια....θα είχε αδειάσει η χώρα!!!!!!!!
Το: όσο πιο "υπανάπτυκτος" τόσο πιο "αγνός" ...τελειώνει σιγά - σιγά. Οι χώρες της Δύσης αρχίζουν να προσέχουν περισσότερο τους...υπηκόους (έχουν βέβαια, και τη γνώση και το χρήμα). Ο τρίτος κόσμος ...αφού ακόμη ...σηκώνει να φάει ληγμένη κονσέρβα και δεν έχει απαιτήσεις, άστον να την τρώει.
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Προχθές είχα συζήτηση με τον επιβλέπων καθηγητή μου και τον ρώτησα γεμάτος άγχος για την απασχόληση στο αντικείμενο μου (Βάσεις Δεδομένων) στην πόλη εδω και αν θα βρώ δουλειά εύκολα. Μου απάντησε ότι δουλειά βρίσκουν όλοι οι απόφοιτοι του τμήματος μας αρκεί να το ψάξουν και οτι ο πρώτος μισθός είναι 2000 λίρες το μήνα στην χειρότερη περίπτωση με μέσο ορο τις 2500/μήνα σε γενικές γραμμές.( και αυτο ισχύει για όλους όσους έχουν μεταπτυχιακο τίτλο στο UK απο οποιαδήποτε σχολή)

Όταν έφυγα απο το γραφείο του ήθελα να πετάξω απτη χαρά μου.

(btw ο εν λόγω καθηγητής ειναι 32 χρονών Έλληνας και είναι ηδη εκεί καθηγητης και υπεύθυνος ερευνητικού κέντρου).Πιστεύει κανείς οτι πρέπει ποτε να γυρίσω ξανά Ελλάδα?
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Πιστεύει κανείς οτι πρέπει ποτε να γυρίσω ξανά Ελλάδα?
Οχι, σε θελουμε εκει να μας γραφεις στο μπλογκ και να μας μεταφερεις τη Σκωτια μεσα απο τα δικα σου ματια! Καμια δοση ομως απο Ελλαδα ειναι καλη που και που! :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Προχθές είχα συζήτηση με τον επιβλέπων καθηγητή μου και τον ρώτησα γεμάτος άγχος για την απασχόληση στο αντικείμενο μου (Βάσεις Δεδομένων) στην πόλη εδω και αν θα βρώ δουλειά εύκολα. Μου απάντησε ότι δουλειά βρίσκουν όλοι οι απόφοιτοι του τμήματος μας αρκεί να το ψάξουν και οτι ο πρώτος μισθός είναι 2000 λίρες το μήνα στην χειρότερη περίπτωση με μέσο ορο τις 2500/μήνα σε γενικές γραμμές.( και αυτο ισχύει για όλους όσους έχουν μεταπτυχιακο τίτλο στο UK απο οποιαδήποτε σχολή)

Όταν έφυγα απο το γραφείο του ήθελα να πετάξω απτη χαρά μου.

(btw ο εν λόγω καθηγητής ειναι 32 χρονών Έλληνας και είναι ηδη εκεί καθηγητης και υπεύθυνος ερευνητικού κέντρου).Πιστεύει κανείς οτι πρέπει ποτε να γυρίσω ξανά Ελλάδα?
΄Αν βρείς αυτές τίς συνθήκες φυσικά καί νά τό σκεφθείς σοβαρά.Αλλά είναι τόσο απλά καί εύκολα τά πράγματα γιά τούς μισθούς πού λές?Δέν υπάρχει καθόλου κορεσμός?Δέν ξέρω τό αντικείμενο απλά αναρωτιέμαι.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Προχθές είχα συζήτηση με τον επιβλέπων καθηγητή μου και τον ρώτησα γεμάτος άγχος για την απασχόληση στο αντικείμενο μου (Βάσεις Δεδομένων) στην πόλη εδω και αν θα βρώ δουλειά εύκολα. Μου απάντησε ότι δουλειά βρίσκουν όλοι οι απόφοιτοι του τμήματος μας αρκεί να το ψάξουν και οτι ο πρώτος μισθός είναι 2000 λίρες το μήνα στην χειρότερη περίπτωση με μέσο ορο τις 2500/μήνα σε γενικές γραμμές.( και αυτο ισχύει για όλους όσους έχουν μεταπτυχιακο τίτλο στο UK απο οποιαδήποτε σχολή)

Όταν έφυγα απο το γραφείο του ήθελα να πετάξω απτη χαρά μου.

(btw ο εν λόγω καθηγητής ειναι 32 χρονών Έλληνας και είναι ηδη εκεί καθηγητης και υπεύθυνος ερευνητικού κέντρου).Πιστεύει κανείς οτι πρέπει ποτε να γυρίσω ξανά Ελλάδα?
να γυρισεις ελλαδα??no way!!!
κατσε εκει!!μια χαρα εισαι..
πρασινο εχει..καλους μισθους εχει..δουλειες εχει..
:clap::clap::clap: μαλλον πρεπει να ξεκουναμε κι αλλοι σιγα σιγα!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Θα σου έλεγα να μη γυρίσεις ποτέ, αλλά αν θυμάμαι καλά εσύ δεν είσαι που είσαι ερωτευμένος με μία κοπέλα στην Ελλάδα???
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Θα σου έλεγα να μη γυρίσεις ποτέ, αλλά αν θυμάμαι καλά εσύ δεν είσαι που είσαι ερωτευμένος με μία κοπέλα στην Ελλάδα???
Απαντώ εγώ γι αυτόν σαν πατέρας του που είμαι.........Να την "κλέψει" και να την πάρει μαζί του. ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom