Σουηδία Καταδύσεις στη Στοκχόλμη 🇸🇪

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway

Σάββατο λοιπόν στην κρύα Στοκχόλμη. Νωρίς νωρίς η βόλτα μας. Σήμερα περιμέναμε πως και πως να βγούμε για ποταρες . Το σημερινό πρωινό τουρ ξεκίνησε με βόλτα στην κεντρική πλατεία την Stortorget . Κλασικό σημείο φωτογραφίας με τα πολύχρωμα κτήρια. Εμείς έτσι ένα κλειστό μέρος μια πλατεία με πέτρα κάτω δεν έχουμε. Ούτε τα στενάκια αυτά τα ωραία. Πας άγαλμα Βενιζέλου , Θεσσαλονίκη και κατηφορίζεις αυτό το σάπιο δρόμο μέχρι την πλατεία Αριστοτέλους. Χάλι μαύρο , ειδικά με την ποιότητα του κόσμου που διαθέτει εδώ και καιρό αυτός ο δρόμος. Καμία ομορφιά κατά τα άλλα όμορφη Θεσσαλονίκη !!! Μετά βίας βρήκαμε το πιο στενό δρομάκι της Στοκχόλμης την οδό Marten Trotzigs Grand ,καθώς περάσαμε από δίπλα 2-3 φορές αλλά πράγματι ήταν τόσο στενό που δεν το έβλεπες !! Εκεί κάποτε ένας Γερμανός που έμενε εκεί για να σε αφήσει να περάσεις σε έβαζε και έκοβες εισιτήριο !! Περπατούσαμε το στενό και γελούσαμε καθώς λέγαμε ότι μαζεύτηκαν τα αλάνια της Στοκχόλμης και τον έκαναν μπαούλο στο ξύλο και καλά γιαυτό περνάς πλέον τζάμπα :bleh: :bleh:
249624929_379617717287398_1369586831259382260_n (1).jpg


258713571_2969499783304270_3961454703543363406_n.jpg




Στόχος όπως σε κάθε ταξίδι ήταν να πάμε στα τοπικά γήπεδα να τα δούμε .Έτσι βάλαμε πλώρη για την γειτονιά της Solna εκεί που ήταν το Friends Arena , γήπεδο της εθνικής Σουηδίας αλλά και της ΑΙΚ Στοκχόλμης. Θα πηγαίναμε μίνι τουρ με το μετρό. Τι εννοώ . Κάποιες στάσεις του μετρό εκεί ήταν τρομερά διακοσμημένες , με χρώματα σχέδια και λοιπα και λοιπά. Οπότε όσο πηγαίναμε για τη Σόλνα κατεβαίναμε σε στάσεις που κρίναμε ότι φαίνονται πανέμορφες. Κι έτσι και έγινε. Κατεβήκαμε αρχικά στον Centralen , έπειτα στον Kungstragarden , μετά στον Radhuset μία ακόμα και τέλος στη Solna. Νόμιζα ότι το γήπεδο ήταν ακριβώς δίπλα αλλά ήθελε κανά δύο χιλιόμετρα περπάτημα στο περίπου. Το ωραίο ήταν ότι βγήκαμε από το κέντρο και έβλεπες σπιτάκια , μονοκατοικίες με κήπους , καθαρούς δρόμους και ανά λίγα μέτρα ταμπέλες που σου έλεγαν πόσο ακόμα μένει για το γήπεδο. Ούτε στενό δε σε άφηναν να μπερδέψεις !! Άμμεση ενημέρωση. Πολύ μου άρεσε αυτό το κομμάτι της διαδρομής . Φτάσαμε στο γήπεδο λοιπόν , που η εθνική μας κάτι βδομάδες πιο πριν ηττήθηκε από τους Σουηδούς. Φυσικά ήταν αμπαρωμένο από παντού και κλειστό. Ακόμα και το μαγαζί που πουλάει αναμνηστικά της ομάδας. Φαινόταν ελαφρώς τα καθίσματα αλλά δυστυχώς δεν πήραμε μυρωδιά από γκαζόν.
257920961_1063136144443639_8598734503399812920_n.jpg


257926628_882756119076334_766204186479064438_n.jpg


258148271_310532284041226_5237830582065673947_n.jpg


258325562_1244766536006262_5691898380377086426_n.jpg


258739032_357153729544210_6858334199248693326_n.jpg


258876566_312164887396920_3195481116778738947_n.jpg


258965142_1044782939635035_3234505584680952142_n.jpg


257857626_435014361516178_1190380338451651576_n.jpg


259108357_261253779391302_8621092217845164747_n.jpg


258767171_1610664402616422_2052992686030600997_n.jpg


258884268_940458746860644_7584359024017552291_n.jpg


Και τώρα ήταν το μεγάλο ερώτημα. Δεν είχα μαζί μου την κάρτα.Και η αλήθεια είναι ότι μας είχε ψήσει πολύ , να γυρίσουμε με πατίνι στο σπίτι. Εν τέλη λέμε πάμε με τα πόδια . Ας ανακατευθούμε στις γειτονιές όχι μόνο κέντρο περπάτημα !! Σιγά κιόλας επειδή ήταν 8 χιλιόμετρα ??? Μία ώρα και 40 λεπτά μόνο :clap::clap::clap: Και ναι αφού κάναμε μια στάση και φάγαμε το περπατήσαμε. Στο φινάλε πήγαινε το σώμα από μόνο του !! Η καρδιά με πηγαίνει εμένα που λέει και το αγαπημένο άσμα !!Πριν το σπίτι κάναμε μια στάση στα σουβενιράδικα για να πάρω κανά δωράκι το μπείμπι που βρισκόταν στην Ελλάδα. Δε βρήκα κάτι σπουδαίο , αλλά κάτι κάλτσες μεγάλες στα χρώματα της Σουηδίας και κάτι καραμέλες , σοκολάτες και λοιπά τα τσάκισε μια χαρά. Όσο για τις κάλτσες δεν τις βγάζει !! Καλή επιλογή !! Φυσικά ένα ακόμα χαιλαιτ ήταν όταν κάτσαμε σε ένα παγκάκι να ξεκουραστούμε. Βλέπω στο βάθος ένα τύπο , με περούκα , κολάν και βάψιμο αλλά θα έλεγα κακής ποιότητας τραβεστί :p . Πιο πολύ θα έλεγα ότι μοιάζει με ένα τύπο που έχασε ένα στοίχημα με τους φίλους του και βγήκε έτσι έξω για πλάκα. Λέω το Λαζ : Αυτός ρε μ@@@α είναι άντρας η γυναίκα τι φάση ? Ε φυσικά από τους εκατοντάδες ανθρώπους γύρω μας έρχεται κατά πάνω μας και με μια σαγηνευτική θηλυκή χροιά μας ρωτάει: hi guys do you speak english ?? Δε του απαντάμε στραβώνει και φεύγει . Ειλικρινά πρέπει να έχουμε τέρμα ανθυγιεινές φάτσες για να τραβάμε όλες τις μορφάρες :xalara::xalara::xalara: Έπειτα και από αυτή τη φοβερή σκηνή , φτάσαμε στο σπίτι. Αράξαμε και ψαχτήκαμε για τη βραδινή μας έξοδο . Καταλήξαμε σε δύο επιλογές σε μια γειτονιά που είχαμε σκοπό να πάμε την άλλη μέρα οπότε μας έκατσε καλά . Θα πηγαίναμε η στο νυχτερινό κλαμπ Colosseum η λίγο πιο πέρα στο Slakthuset που σημαίνει σφαγείο αν δεν κάνω λάθος . Αυτά ήταν δίπλα στη Globe Arena ένα γήπεδο χόκει που έχει σφαιρικό σχήμα και αν δεν κάνω λάθος είχε γίνει η Eurovision. Το Colosseum που τελικά διαλέξαμε να βγούμε βρισκόταν ουσιαστικά μέσα στο γήπεδο Tele 2 Arena που χρησιμοποιούν η Hammarby και η Djurgardens οι άλλες δύο ποδοσφαιρικές ομάδες της πόλης. Έτσι λοιπόν ντυθήκαμε φτιαχτήκαμε και πήραμε το μετρό για τη στάση Globen . Χαμός από κόσμο , φουλ νεολαία και όλοι ντυμένοι για το Halloween. Νομίζω ήρθαμε την κατάλληλη εποχή !! Φτάσαμε και ακολουθούσαμε τις παρέες που πήγαιναν όλοι στα club. Επιλέξαμε το Colosseum γιατί είδαμε ότι οι περισσότεροι πήγαιναν εκεί. Είχε μια ουρά από εδώ μέχρι τη Στοκχόλμη !! Σιγά μην μπούμε θα φάμε μια πόρτα εύκολα . Βλέπουμε κόσμο και παρακάτω . Ας πάμε να δούμε . ΧΑΧΑΧΑΧ Έπος. Ήταν ένα γκει κλαμπ που το λέγανε Backdoor !!!Μου λέει ο Λαζ : πιο επιθετικό μάρκετινγκ δεν έχω ξανά ακούσει με τέτοιο όνομα :haha::haha::haha::haha: :haha: Πάμε στην ουρά να περιμένουμε κι αν φάμε άκυρο πάμε στο σφαγείο εκεί μέσα εγώ δεν μπαίνω λέει . Α ρε ΄Λαζζζ ταξίδι είσαι κλάιν. Αλλά ήταν ξεκάθαρος. Εντωμεταξύ αν η ουρά είχε γυναίκες , ερχόταν ένας τύπος και τις έπαιρνε να τις βάλει μέσα. ΑΑΑ ρεε ρατσισμός παντού τα ίδια να πούμε. Ήμασταν στην ουρά μόνο μαντράχαλοι λες και περίμενα να περάσω την πύλη για φαντάρος !! Εν τέλη και μπήκαμε , και πόρτα δεν φάγαμε και μόνο με κάρτα πλήρωνες ( ευτυχώς την πήρα μαζί μου ) . 18 ευρώ το άτομο είσοδο, 13,50 ευρώ ένα ποτήρι βότκα με red bull !! Ήπια δύο η μία βότκα σκέτη μήπως μεθύσουμε αλλά τίποτα. Έφυγε ένα πενηντάρικο και τη βγάλαμε στεγνοί :rolleyes::rolleyes:
Πάντως έμεινα εντυπωσιασμένος. Δεν είμαι τύπος που βγαίνει στην Ελλάδα. Πολύ σπάνια. 'Ολη τη νύχτα οι Σουηδοί μου έδειξαν ότι ξέρουν να διασκεδάζουν . Δεν είδα άνθρωπο σχεδόν καθόλου με το κινητό στο χέρι , δεν είδα άντρες με δέκα τατουάζ στο λαιμό , χρυσή αλυσίδα Τερλέγκα και ύφος τράπερ , wanna be δολοφόνου , ούτε τύπισσες με γουνικό , τσιγάρο σνομπ φρύδι όρθιο και στυλάκι ` αυτό που φοράω μωρή είναι πιο ακριβό από το δικό σου `. Τρομερός κόσμος άνετος , χαρούμενος . Χόρευαν όλοι με όλους κυριολεκτικά !! Είδα τύπισσες να μην θέλουν να τις μιλήσουν κάποιοι και σε δέκα δευτερόλεπτα να φιλιούνται μαζί τους !!! Είδα μοναχικούς ΄τυπους που στην Ελλάδα θα τρώγανε σφαλιάρα , να προσπαθούν να χορέψουν με μεγάλες παρέες γυναικών και εν τέλη να τους δέχονται και να φευγουν μαζί σε γωνίες να χορεύουν να μιλάνε και λοιπά !! Είδαν πολλά τα ματάκια μας . Του φώναζα του Λαζ στο αυτί όλη νύχτα ` που ήρθαμε ρε μαλάκααααα `` ΄ Είχε ένα τύπο με μάσκα και στολή . Δεν είδε κανένας τη φάτσα του όλη νύχτα. Ε και όμως μπορεί να έτριψε και να χούφτωσε όλες τις γυναίκες του μαγαζιού με τις ευχές τους φυσικά !!! Μια μεγάλη παρέα όλο το μαγαζί . Κι εκεί που προχωράμε μέσα στο μπούγιο , μου κόβει το δρόμο επίτηδες και αρχίζει να μου τρίβεται μια γαζέλα με πλεξούδες , ντυμένη ας πούμε όχι πολύ σεμνά !! Ναόμι Κάμπελ σε λέω !! Παίρνει το χέρι μου και το βάζει στο στήθος της !! Ξεκάθαρα !! Και τραβάει τη φίλη της πάνω μας και τις έχω και τις δύο αγκαλιά και χαμός . Α ρε Μπουγά τα έχεις πει εσύ :xalara::xalara: Μισέλ τη λέγανε , κάναμε εκεί δυο σβούρες και έφυγα. Κάτσε λέω ηρέμησε στην Ελλάδα υπάρχει πρόσωπο. Πέθανε ο άλλος να γελάει . Μου λέει σου μιλάω , δεν μου απαντάς και γυρνάω σε βλέπω στο μπούγιο με τη γκόμενα . Λέω πότε πρόλαβε xDD Και σαν να μην έφτανε αυτό , εκεί που κάθομαι ο Χριστιανός μου τραβάει από πίσω το γιακά για να δει το τατουάζ μου στην πλάτη ένα διαγαλαξιακό κοράσιο , τρομερό Σουηδεζάκι , ξανθό ανοιχτομάτικο , λίγο πιο ντυμένο από την Έλενα Γιούσεφ. Μου λέει κάτι σουηδικό στο αυτί και φεύγει στα vip να πιει τις σαμπάνιες της . Δεν έχω ιδέα τι μου είπε αλλά δεν έδωσε και δικαίωμα να την ακολουθήσω. Και ξαναλέω που ήρθαμε ρε μ@@@@ς !!! Τρομερή νύχτα με μουσικάρες , δυνατό beat ,ωραίο κόσμο και αληθινή διασκέδαση. Φύγαμε 3 το πρωί χορτασμένοι !! Φυσικά σαν ανώμαλοι που είμαστε περπατήσαμε κάτι γέφυρες , κάτι ερημιές μέσα στο ψοφόκρυο και αφού φάγαμε ένα πιτόγυρο σε ένα ελληνικό μαγαζί , πήγαμε για ύπνο πριν ξημερώσει η τελευταία μας μέρα !!




257920970_604563200686970_3836431858356192136_n.jpg


259101462_1253979685099521_984236229874278917_n.jpg




1635857861407.jpg




1635857861417.jpg



 
Last edited:

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Προσγείωση λοιπόν στο αεροδρόμιο Σκάβστα. Ένα τσουχτερό κρύο έστειλε ήδη το μήνυμα στο τι θα ακολουθήσει αν και για τα δικά τους δεδομένα ήταν καλός ο καιρός . Στο λεωφορείο ήδη μας έκανε εντύπωση το δωρεάν wifi και το ότι μπορούσες να φορτίσεις το κινητό σου. Μετά από 3 ώρες πτήση και μία ώρα και σαράντα περίπου λεπτά διαδρομής με το λεωφορείο , φτάσαμε στο σταθμό τον λεγόμενο Centralen από όπου φεύγανε αν δεν κάνω λάθος τρένα και λεωφορεία . Θέλουμε παραδοσιακά να περπατάμε στα ταξίδια μας και κυρίως όταν φτάνουμε κάπου και είμαστε σχετικά κοντά να μην παίρνουμε μετρό λεωφορείο η οτιδήποτε. Έτσι , ξέραμε ότι η Gamla Stan η παλιά πόλη ήταν σχετικά κοντά , γιαυτό αρχίσαμε να κατηφορίζουμε προς τα εκεί. Αλλάξαμε τα λεφτά στο αεροδρόμιο . Όχι όλα. Μας κράτησε προμήθεια 7 ευρώ !!! ΝΤΡΟΠΗ . Είχα να φάω από το μεσημέρι γιαυτό και χώθηκα σε ένα μαγαζί με κεμπάμπ ντονέρ και λοιπά. Έχει ντονέρ με πατάτες και κόκα κόλα στο πακέτο που διάλεξα και με λέει ο Τούρκος λογικά : Η κόκα κόλα δώρο από εμένα ετσι για το hospitality . Άσε ρεε απόγονε του Κεμάλ. Επειδή δεν ξέρουμε σουηδικά δεν είμαστε και τυφλοί !!!11 ευρουλάκια το πακέτο , λέω θα μείνουμε άφραγκοι μέχρι αύριο το μεσημέρι εδώ πέρα.. Μπαίνουμε στην παλιά πόλη λοιπόν , αρκετά άδεια από κόσμο , με όμορφα στενά πλακόστρωτα κλασικά , με μικρά μαγαζάκια που ήθελα πολύ να δω το πρωι . ΑΑΑ πριν από αυτό , ο Λάζ αποφάσισε να φάει από τα McDonalds. Πριν μπούμε μέσα , βγαίνει ένας τύπος ντίρλα. Φυσικά μας πιάνει την κουβέντα . Μας λέει ότι αν θέλουμε να μείνουμε κάπου να πάμε στα τρένα και λοιπά , νόμιζε ότι δεν είχαμε που να πάμε λογικά. Έλεγε ασυναρτησίες γενικά και στο τέλος ζήτησε από το Λάζ να του πάρει ένα μπέργκερ xD !! Φυσικά δεν του πήρε ποτέ και φύγαμε . Βγαίνοντας από τη Gamla stan πήραμε τη σωστή έξοδο πάνω από μια γέφυρα , αλλά ήμασταν από την ανάποδη πλευρά. Κάνανε έργα και μας ταλαιπώρησαν λίγο γιατί εκεί που μέναμε εμείς , ήταν ακριβώς το σημείο που έκοβε την πρόσβαση και έπρεπε να κάνουμε κύκλους. Εν τέλη μας μπέρδεψε και το GPS αλλά καταφέραμε να βρούμε το σπίτι. Η μάλλον το πλοίο. Η καλύτερα το καραβάκι που ήταν και το σπίτι μας :p . Διαλέξαμε να μείνουμε εναλλακτικά σε ένα καράβι το Rygerfjord . Θέλαμε να ζήσουμε αυτή την εμπειρία και νομίζω μας άρεσε , αλλά εμείς δεν είμαστε δείγμα γιατί και σε πλωτή σχεδία να μας έβαζες θα την πέφταμε
1636192961733.png
. Το βρήκαμε , κάναμε check in σε ένα διπλανό καράβι το red boat , που είχε μέσα κάτι Ταυλανδούς με τατουαζ στο κεφάλι και κάτι χίππιδες , αλλά σαν μέρος άξιζε για να κάτσεις να πιεις τη μπύρα σου. Ήταν εντελώς σαν σκηνικά ταινίας. Πειρατικό καράβι άλλης εποχής με ιδιαίτερα χρώματα. Εν τέλη αφήσαμε τα πράγματα μας να πάμε να πάρουμε νερό από το κοντινότερο ψιλικατζίδικο ας πούμε . Φυσικά έσακσε μύτη ο δεύτερος μεθυσμένος , Ένας τύπος με ένα πατίνι μας ρώτησε τι ψάχνουμε . Αφού μας έδειξε στο φόντο του κινητού του ένα μωρό και μας είπε `she is my life ` 'Ήθελα να του πω : Ευτυχώς γενικά που είσαι υπεύθυνος πατέρας και οδηγάς κομμάτια το πατίνι . Θα σε δώσει καμιά σέντρα καμιά νταλίκα θα σε θυμάται από φωτογραφίες your life
1636193220091.png
. Μας ρώτησε αν ψάχνουμε για κοκαίνη επίσης :p !!! Και φυσικά από τα λεφτά που αλλάξαμε που ήταν πολύ λίγα για να τσεκαρουμε κυρίως τι προμήθεια κρατάνε , μας είχαν μείνει δύο ευρώ. Λέμε ντάξει. Νερό θα πάρουμε πόσο να κάνει. Έκανε δύο ευρώ και μάλιστα πήραμε αυτό με το ανθρακικό κατά λάθος !!!
1636193353207.png


Καλά μας πάει ρε !!! Πίναμε το άθλιο αυτό νερό και γελούσαμε με τα χάλια μας. Γυρίσαμε στο δωμάτιο , ξαπλώσαμε και ξαφνικά χτυπάει η πόρτα .... Ανοίγει ο Λαζ ( δόξα το Θεό ) και βλέπει ένα τύπο να είναι βρεγμένος από τη κορφή ως τα νύχια αλλά με τα ρούχα !!!!! Με τζιν πουλόβερ και λοιπά :p :p :p !!! Και μας λέει ο απίστευτος ότι δεν ξέρει γιατί αλλά , έπεσε στη θάλασσα !!!! xDDDDD Εντωμεταξύ έτρεμε από το κρύο , κοιτούσε το κενό και μιλούσε Αγγλικά με το ζόρι. Καλά πάγωσε προφανώς μόνο που καθόσουν έξω πάγωνες που να έκανες και βουτιά !! Έκλαιγα εγώ φυσικά με τις εκφράσεις του Λάζαρου και την απορία στο βλέμμα . Νευρικό γέλιο όχι αστεία. Που ήρθαμε ρε μαλάκες xD Δύο ώρες έχουμε εδώ και μας μίλησαν τρεις μεθυσμένοι , ο ένας Κρεγκ Λουγκάνης να πούμε , ήθελε καταδύσεις
1636193619363.png
1636193622685.png
1636193624816.png
Μας ρώτησε αν ξέρουμε κάποιον αριθμό έκτακτης ανάγκης , αλλά του εξηγήσαμε ότι είμαστε Έλληνες και δεν έχουμε ιδέα τι να κάνουμε. Τον έστειλε ο Λαζ για ζεστό μπάνιο xD. Εντωμεταξύ , δεν ξέραμε αν ήταν από το δικό μας ξενοδοχείο αυτός και φυσικά από τόσες πόρτες πως γίνεται να χτύπησε τη δικιά μας ! Ήταν η τελευταία στο βάθος και όχι στον κεντρικό όροφο !!! Τι να πείς , μεγάλη τρέλα οι Σουηδοί. Πάμε για ύπνο συνεχίζουμε αύριο την τρελή μας εκδρομή !!! Συνεχίζεται..
IMG_20211028_222946.jpg
IMG_20211028_223511.jpg
 
Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.330
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
View attachment 376052 View attachment 375322



Μετά από δύο χρόνια ακριβώς και από το τελευταίο μου ταξίδι στην Κύπρο , επιτέλους πήγα ξανά στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στη Βουλγαρία το καλοκαίρι. Αυτή την ιστορία θα την γράψω άλλη φορά. Προς το παρών έχω ακόμα τα έντονα όμορφα συναισθήματα της Στοκχόλμης , καθώς χθες το πρωί άφηνα το αεροδρόμιο Αρλάντα για να επιστρέψω .. ( παραλίγο να χάσω πάλι το αεροπλάνο όπως στο Βερολίνο xD ) . Ξέραμε με τον κολλητό μου το Λαζ από καιρό ότι θα πέφτει μαζί Αγίου Δημητρίου με 28η Οκτωβρίου. Ήταν η κατάλληλη ευκαιρία να βρεθεί κάτι καλό για ταξιδάρα. Σκάω μια διακοσάρα λοιπόν για σέρβις στο αγαπημένο μου Σιρόκο , κλείνουμε και ραντεβού με την αστυνομία για έκδοση διαβατηρίου και ετοιμαζόμαστε για την επιστροφή σε road trip ως παρέα μετά από έξι χρόνια !! Προορισμός μας η Μολδαβία και η Ρουμανία. Εν τέλη διαβάζω την επόμενη μέρα ότι η Ρουμανία μπήκε στο κόκκινο και λέω άσε τώρα μη θέλει καραντίνες και ιστορίες . Δεν έχω κάνει και εμβόλιο οπότε μας δυσκολεύουν λίγο παραπάνω εμάς τους ψεκασμένους View attachment 376053 Αλλαγή πλάνου. Πάνε τα Μολδαβάκια Λαζαρεεε !! Λέω δεν παίζει κάπου θα πάω δε θα φάω πάλι άκυρο . Και φυσικά το skyscanner έκανε το θαύμα του. Έχω πάει τουλάχιστον στα πρώτα 5-6 μέρη που βγάζει με τις φθηνότερες πτήσεις και ξενερώνω μέχρι που βλέπω τη Στοκχόλμη με 65 ευρώ ! Εντωμεταξύ ήμουν έτοιμος να πάω δύο φορές τη μία κιόλας τους έκανα δωράκι τα αεροπορικά καθώς τα έκλεισα και δεν πήγαμε ποτε !! Μιλάμε με το Λαζ και τελικά αποφασίσαμε ότι ήρθε η ώρα να πατήσουμε τα ιερά χώματα των Vikings !! Είναι και η πατρίδα μου καθώς περισσότερο με Σουηδό μοιάζω παρά με Έλληνα !! Τελικά το εισιτήριο μέχρι να το κλείσουμε είχε πάει στα 85 ευρώ . Τα λεωφορεία της Flygbussarna όπως λέγεται η εταιρία που μεταφέρει τον κόσμο από το αεροδρόμιο στην πόλη και το ανάποδο , ήταν περίπου στα 30 ευρώ και για το πάνε και για το έλα . Βάλε και τα πεταμένα 60 ευρώ του μοριακού . Η αναμονή ευτυχώς δεν ήταν μεγάλη καθώς τα κλείσαμε 14 μέρες πριν φύγουμε οι οποίες έφυγαν νεράκι. Την 28η Οκτωβρίου λοιπόν ενώ όλοι είπαν το ΟΧΙ εμείς λέγαμε το ΝΑΙ στη Ryanair και πετούσαμε ήδη πάνω από τον σκοτεινό ουρανό του αεροδρομίου Skavsta. Ήδη από το πρώτο βράδυ είχαμε το highlight του ταξιδιού , εξού και το όνομα `Καταδύσεις στη Στοκχόλμη` που σίγουρα θα έκανε από τον πιο απλό αναγνώστη μέχρι τον καλυτερο δύτη της Γαλλικής Πολυνησίας να απορησει . Μα κάνουν καταδύσεις στη Στοκχόλμη ?? Έτσι βγάζουν τις ρέγγες ?? Ε θα σας πω στο επόμενο post. Εγώ ακόμα γελάω View attachment 376054 συνεχίζεται ...
Απίστευτες περιγραφές και μόνο 5 λάικ!
Πάει, χάλασε και το φόρουμ!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Απίστευτες περιγραφές και μόνο 5 λάικ!
Πάει, χάλασε και το φόρουμ!
Αλεξ Λοκο θρησκεια! Κυριως επειδη ειναι παραγματικα ανεπιτηδευτος και φαινεται απο τον τροπο γραφης του! Και παντα οι ιστοριες του εχουν γελιο!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Εχω πεθανει στο γελιο, μιλαμε εισαι λοκο λοκο! Καλα οι σουηδοι, ασε... ειναι, ας πουμε, ιδιαιτεροι.
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Ξημέρωμα λοιπόν στη Στοκχόλμη. Δεν υπάρχει ακριβές πλάνο. Θέλουμε σίγουρα να βγούμε χαλαρά το βράδυ και να δούμε τη γύρω περιοχή το πρωί . Παλιά πόλη , στενά εκέι γύρω και λοιπά . Είχα να κάνω μοριακό τεστ το μεσημέρι. Διάλεξα να το κάνω Παρασκευή γιατί κάπου διάβασα οτι τα ΣΚ σου χρεώνουν 50 ευρώ παραπάνω. Δεν ξερω αν ισχύει . Έτσι λοιπόν αρχίσαμε να τριγυρνάμε τα πάρα πολλά στενάκια της Gamla Stan. Καμία σχέση με το προηγούμενο βράδυ !! Είχε κόσμο παντού . Άκουγες Σουηδικά , Αγγλικά , Γαλλικά και αρκετές φορές Ελληνικά !! Πάρα πολλά μαγαζάκια , σουβενιράδικα , μαγαζιά με γλυκά , με φαγητό και άλλα διάφορα. Έβλεπες παντού την ταμπέλα ` Swedish FIKA !! Ψάχναμε να αλλάξουμε λεφτά και να πάρουμε καφέ και πρωινό . Ήθελα Starbucks τρομάρα μου. Τα έχω συνδυάσει με το εξωτερικό για κάποιο λόγο και ναι ειχα και στο χωριό μου , τη Σαλόνικα ! Αρχίσαμε να διασχίζουμε τον πιο πολυσύχναστο δρόμο της Στοκχόλμης τον Drottninggatan . Περάσαμε δίπλα από τα βασιλικά ανάκτορα και το Κοινοβούλιο . Κλασικά πάνω από τις γέφυρες που ενώνουν τα νησάκια μεταξύ τους . Ξέχασα να αναφέρω ότι η πρώτη στάση για φωτογραφία ήταν στο δημαρχείο της πόλης , καθώς τα έργα που έκαναν μας αναγκάζανε να περάσουμε από ένα σημείο εκεί κοντά. Έτσι λοιπόν ο κόσμος άρχισε να γίνεται αρκετός ! Αυτή η οδός ήταν πραγματικά η Τσιμισκή χωρίς αυτοκίνητα. Και όσο πήγαινε είχε και περισσότερο. Χαμός !!! Γιορτινή ατμόσφαιρα που πιστεύω τα Χριστούγεννα με λαμπάκια και στολισμό θα είναι τέλεια. Έστω και λίγο χιόνι αν και το κρύο θα είναι ανυπόφορο. Περάσαμε εντωμεταξύ και μια κούκλα με ανθρώπινο σώμα και κεφάλι ταράνδου έξω από ένα restaurant , που είχε δείξει στην εκπομπή του ο Δούσης όταν πήγε Στοκχόλμη. Μας ζητάει που λέτε η άλλη σε ανταλακτήριο για 100 ευρώ να κρατήσει τα 18 !!!! Μου θύμισε το φίλτατο στο λεωφορείο πίσω μας που έκανε μοναδική θεική ελληνική ανάλυση για το Όσλο και έλεγε ότι στο Όσλο ΄΄έκλανες και έφευγε εικοσάρικο ` ( με το συμπάθειο κιόλας) . Τι 18 ευρώ κοπέλα μου . Τα σπασμένα που ήπιες στη Μύκονο το καλοκαίρι από εμάς θα τα βγάλεις ?? Της λέω χαιρετίσματα στους ΑΒΒΑ θα περάσουμε πιο μετά . Φυσικά βρήκαμε άλλο ανταλακτήριο αρκετά τίμιο. Μας κράτησε 5-6 ευρώ ευτυχώς. Τώρα επιτέλους ήρθε η ώρα για καφεδάκι . Βρήκαμε ένα Starbucks. Καφές με ένα ωραίο γλυκό με κανέλα 7 ευρώ. Εντάξει ήδη το συνηθίσαμε . Θα μας πάει στα τέσσερα .. σημεία του ορίζοντα αυτή η εκδρομή
1636564208999.png
Κι εκεί που πάω να πληρώσω έρχεται ένα ωραίο αρχικό σοκ. Only card please !!
- Card?? Not cash ?
- Not. Only cash
- What a fuck are you talking punk ? Εντάξει αυτό δεν το ειπα :p
Ευτυχώς κουβαλούσα την κάρτα της μάνας μου μαζί . Α ρε κυρά Σούλα σε κουβαλάω παντού !!
Πληρώσαμε ήπιαμε και ένα πολύ γλυκό καφέ !! Ε λοιπόν όχι. Ήταν θεόπικρος. Τι σκατα very sweet του είπα με δουλεύει ? Πάω τους λέω να βάλουν λίγη ζάχαρη και μου λέει φυσικά εκεί στο βάθος είναι η ΄ζάχαρη την βάζετε μόνος σας!! Είπα κι εγω! Πολύ γλυκό ζήτησα πιο πικρό και από φάτσα Παοκτση μου φέρανε xDDD . Μετά από ένα ωραίο ζεστό άραγμα , αποχωρήσαμε με στόχο να πάρει και ο Λαζ καφέ , καθώς μου είπε ότι εφτά ευρώ για καφέ δεν δίνει ούτε αν τον απειλούνε με πιστόλι στο κεφάλι :p . Καμία έκπληξη. Χθες δεν έφαγε το ντονέρ που έφαγα εγώ και σήμερα δεν ήπιε τον καφέ που ήπια εγώ . Ακολουθεί λίγο πιο σκληρή πολιτική από το Σκρουτζ Μακ Ντακ αλλά τουλάχιστον δεν ξεμένει ποτέ όπως εγώ !!! Βρήκαμε στην παλιά πόλη ένα φοβερό μαγαζάκι. Είχε πολλά τέτοια άρα ήταν σαν αλυσίδα μίνι μάρκετ. Έβαζες το ποτήρι στο μηχάνημα , πατούσες τι είδος καφέ θες και τσοουυυπ έτοιμος !!! Τρομερό. Είχε και κάτι γλυκά σνακ παραδίπλα . Ούτε 4 ευρώ . Α ρε Λαζ τρομερή επιλογή . Κάθε μερά εκεί . Καφέ και γλυκό αλλιώς δεν ξεκινούσε η μέρα μας !!
Ήρθε η ώρα να πάμε λοιπόν στο Radisson Blue Viking Hotel οπου θα έκανα το μοριακό τεστ. Αλλο να μη πω πάλι καμιά βρυσιά. 100 ευρώ !! Και λέω σπάσε πλάκα να βγεις και θετικός και να γελάμε . Και με λέει ο 'αλλος , εγώ εχω ιεκ θα χάσω το εξάμηνο αν μείνω μαζί σου και λοιπά και λοιπά . Ωραίος κολλητός ρε , θα με αφήσεις εδώ θετικό δηλαδή μόνο μου ? Ε ναι με είπε
1636565206085.png

Το έκανα και φύγαμε . Ένα άγχος μέχρι τη νύχτα που θα είχα το αποτέλεσμα υπήρχε. Ποτέ δεν ξες. Έτσι κι αλλιώς εκεί δεν υπήρχε μάσκα και αποστάσεις ούτε για πλάκα. Πουθενά και σε κανένα μέρος . Είχες το συναίσθημα της τρομερής ελευθερίας πάντως . Δεν ξέρω αν τους στοιχίζει γιατί δεν κατάλαβα και κάτι περι θανάτων , κρουσμάτων γενικά θυμάτων του ιου , το αντιμετωπίζουν εντελώς αδιάφορα . Ξεκουραστήκαμε γιατί θέλαμε να βγούμε το βράδυ . Ψάχναμε κάτι έτσι να μην το πω στριπτιζταδικο , να μην το πω οίκο ανοχής , να μην το πω κωλόμπαρο και μου την κάνουν αυτήν την παρατήρηση από το σάιτ επιτέλους
1636565599235.png
. Θέλαμε να είναι μπαρ , ψιλό καταγώγι ρε παιδί μου.Όχι μπυραρία , όχι καφετέρια. Αρχικά περάσαμε τυχαία έξω από ένα κλαμπ που γινόταν χαμός από ουρά !! Άπειρη νεολαία καλοντυμένη . Του λέω μαρέσει που συνεχίζουμε να πιστεύουμε ότι εμείς είμαστε οι γλετζέδες και αυτοί οι ξενέρωτοι. Ρωτάμε μια παρέα γιατί υπήρχε ουρά και αν ρωτούσαν για πιστοποιητικό εμβολιασμού. Έσκασαν στα γέλια :p Το αφήσαμε για αύριο το συγκεκριμένο κλαμπ για Σάββατο βράδυ , έτσι κι αλλιώς ΄, οι οιωνοί ήταν μαζί μας . Θέλαμε λίγο έξαλλο Σαββατόβραδο ! Βρήκαμε ένα μαγαζί ψαγμένο αρκετά μακριά. Περπατήσαμε χιλιόμετρα , βγήκαμε σε ένα δασάκι σαν ταινία θρίλερ και τελικά βγηκαμε σε μια περίεργη γειτονιά. Είχε κάτι τύπους στην είσοδο Γερμανοί τουρίστες και έναν μπράβο. Δεν το έλεγες ακριβώς μαγαζί , καθώς δεν άκουγες μουσική και έμοιαζε σαν είσοδος πολυκατοικίας. Του λέω να ξες μαλακία κάναμε !!! Κάνει μπαμ για το τι είναι εδώ μέσα. Το ψάξαμε αναλυτικά στο ίντερνετ. Τελικά ήταν show με στρίπερς με πριβέ η και γενικά για μπόλικο λαό xD . Στην ταπεινή τιμή των 50-60 ευρώ αν θυμάμαι καλά !! Εντάξει φύγαμε δεν ήταν αυτό το ζητούμενο. Αφού πήρα τσιγάρα σε ένα κοράσιο που πέτυχα στο δρόμο και με παρακάλαγε να της αγοράσω με την πιστωτική της , γιατί ήταν ανήλικη και δεν της έδιναν φτάσαμε εξω από ένα μαγαζί που έμοιαζε να έχει αρκετή νυχτερινή ζωή. Ήταν μπαρ και έπαιζε ροκιές. Καλή φάση .Άντε πάμε για μια μπύρα , αύριο τα καλά . Ήταν Haloween παρεμπιπτόντως και ήταν όλοι στους δρόμους ντυμένοι . Σαν καρναβάλι η φάση εμείς νομίζω ακόμα δεν το έχουμε αναπτύξει και πολύ. Πήραμε δύο μεγάλες μπύρες και αράξαμε. Είχε μια πίστα και ένα ροκ συγκρότημα ανέβαινε σε λίγο στη σκηνή. Πετύχαμε και λαιβ . Εκεί που λέτε λάτρεψα ένα τύπο . Χόρευε με κάτι τύπισσες , ενα παλικαράκι ντυμένο μάλλον σούπερ Μάριο , με ένα έντονο ψεύτικο μουστάκι και στολή υδραυλικού. Μιλάμε για μεγάλο Θεούλη. Τι Θεούλη βασικά , για κελεμπία ξεκούμπωτη !!!Ο τύπος ανέβηκε δύο φορές στην πίστα και χόρευε σαν τρελός μόνος του. Τον έκαναν τρεις φορές παρατήρηση οι σεκιουριτάδες , έπαιρνε σοβαρό βλέμμα μετάνοιας και μετά έκανε πάλι βλακεία xD !! Με αποκορύφωμα εκτός ότι έσπασε ένα κιγκλίδωμα που διαχώριζε την πίστα από τον κόσμο , όταν άρχισε το λαιβ ανέβηκε μόνος του στην πίστα και τον κατέβασε ο μπασίστας πριν τον πετάξουν έξω οι σεκιούριτι
1636566560141.png
1636566563582.png
1636566566155.png
Μεγάλος αυνανιστής ο φίλος !!! Τον έχω και σε ένα βίντεο αλλά για λίγα δευτερόλεπτα εκεί που κατεβαίνει μόνος από την πίστα. Έπρεπε να βγάλω αυτό που το κατέβασαν 😂😛😛 xDDD Γενικά εγώ και η παρέα μου αγαπάμε τέτοιες μορφές από την trash tv των 90s. Αγαπάμε κυρίως εθνικό σταρ , μίστερ μπούτια , Αμαν τα καθάρματα , Τζίμη Πανούση , Ερωτοδικείο , τηλεφωνήματα σε Τηλεφτυάρι , Βασίλη Λεβέντη και πολλά ακόμα ιερά τέρατα !! Έτσι φυσικά τον αγάπησα τον φοβερό αυτόν τυπακο !! Η βραδιά κύλησε όμορφα , απολαύσαμε το λαιβ και πήγαμε για ύπνο. Αύριο Σάββατο πάμε για το κυρίως πιάτο !!!!

IMG_20211029_112556_409.jpg


IMG_20211029_115722.jpg

IMG_20211029_123009.jpg

IMG_20211029_135555.jpg

IMG_20211029_114222.jpg
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.946
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Έπος! :haha: :haha: :haha:

Θυμάσαι όνομα, περιοχή κτλ; Μ' ενδιαφέρει η πληροφορία.
Ολη η νυχτερινη διασκεδαση ειναι στο Σοντερμαλμ και το Οστερμαλμ ή τελος παντων καπως ετσι προφερονται. Η μια γειτονια ειναι με ροκαδικα και νυχτερινη ζωη στυλ πιο εναλλακτικη και η αλλη πιο κυριλε με κλαμπ και τετοια. Δεν θυμαμαι ομως ποια ειναι ποια. Διοργανωνονται και κατι παρανομα ρειβ παρτυ σε κατι αποθηκες συνηθως εξω απο τη πολη αλλα σε παει πουλμαν νοικιασμενο απο τον διοργανωτη γιατι η διασκεδαση στην πολη δεν ειναι και τοσο δυνατη αλλα δεν ξερω πως θα τα βρεις γιατι μαθαινονται στομα με στομα. Αν εχεις φιλο Σουηδο ομως που ειναι μες στα πραγματα λογικα θα σε φτιαξει. Ουτε τιμη θυμαμαι αλλα δεν ειναι πολυ ακριβα και το ποτο ειναι πιο φθηνο και η κατασταση πολυ πιο χαλαρη.

Edit: Α ειναι και η γκαμλα σταν που ειναι πολυ ωραιο μερος, αξιζει για βολτες αντε και για καμια μπυρα στη παμπ που εχει αλλα δεν ειναι για να βγαινετε εκει για ποτο και φαι, αν δεν γουσταρετε τουριστικη φαση.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.946
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ολη η νυχτερινη διασκεδαση ειναι στο Σοντερμαλμ και το Οστερμαλμ ή τελος παντων...
Πολύ επεξηγιματικός γι' ακόμα μια φορά, σ' ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom