Σουηδία Καταδύσεις στη Στοκχόλμη 🇸🇪

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Έπος! :haha: :haha: :haha:

Θυμάσαι όνομα, περιοχή κτλ; Μ' ενδιαφέρει η πληροφορία.
Λοιπόν το μαγαζί λέγεται Harry B James και είναι στην οδό Vastra Tradgardsgatan όπως μου το βγάζει εδώ . Πολύ κοντά στη στάση του μετρό Kungstradgarden περιοχή Norrmalm αν δεν κάνω λάθος !!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Λοιπόν το μαγαζί λέγεται Harry B James και είναι στην οδό Vastra Tradgardsgatan όπως μου το βγάζει εδώ . Πολύ κοντά στη στάση του μετρό Kungstradgarden περιοχή Norrmalm αν δεν κάνω λάθος !!!
Είσαι υπέροχος, ευχαριστώ!
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Σάββατο λοιπόν στην κρύα Στοκχόλμη. Νωρίς νωρίς η βόλτα μας. Σήμερα περιμέναμε πως και πως να βγούμε για ποταρες . Το σημερινό πρωινό τουρ ξεκίνησε με βόλτα στην κεντρική πλατεία την Stortorget . Κλασικό σημείο φωτογραφίας με τα πολύχρωμα κτήρια. Εμείς έτσι ένα κλειστό μέρος μια πλατεία με πέτρα κάτω δεν έχουμε. Ούτε τα στενάκια αυτά τα ωραία. Πας άγαλμα Βενιζέλου , Θεσσαλονίκη και κατηφορίζεις αυτό το σάπιο δρόμο μέχρι την πλατεία Αριστοτέλους. Χάλι μαύρο , ειδικά με την ποιότητα του κόσμου που διαθέτει εδώ και καιρό αυτός ο δρόμος. Καμία ομορφιά κατά τα άλλα όμορφη Θεσσαλονίκη !!! Μετά βίας βρήκαμε το πιο στενό δρομάκι της Στοκχόλμης την οδό Marten Trotzigs Grand ,καθώς περάσαμε από δίπλα 2-3 φορές αλλά πράγματι ήταν τόσο στενό που δεν το έβλεπες !! Εκεί κάποτε ένας Γερμανός που έμενε εκεί για να σε αφήσει να περάσεις σε έβαζε και έκοβες εισιτήριο !! Περπατούσαμε το στενό και γελούσαμε καθώς λέγαμε ότι μαζεύτηκαν τα αλάνια της Στοκχόλμης και τον έκαναν μπαούλο στο ξύλο και καλά γιαυτό περνάς πλέον τζάμπα :bleh: :bleh:
249624929_379617717287398_1369586831259382260_n (1).jpg

258713571_2969499783304270_3961454703543363406_n.jpg



Στόχος όπως σε κάθε ταξίδι ήταν να πάμε στα τοπικά γήπεδα να τα δούμε .Έτσι βάλαμε πλώρη για την γειτονιά της Solna εκεί που ήταν το Friends Arena , γήπεδο της εθνικής Σουηδίας αλλά και της ΑΙΚ Στοκχόλμης. Θα πηγαίναμε μίνι τουρ με το μετρό. Τι εννοώ . Κάποιες στάσεις του μετρό εκεί ήταν τρομερά διακοσμημένες , με χρώματα σχέδια και λοιπα και λοιπά. Οπότε όσο πηγαίναμε για τη Σόλνα κατεβαίναμε σε στάσεις που κρίναμε ότι φαίνονται πανέμορφες. Κι έτσι και έγινε. Κατεβήκαμε αρχικά στον Centralen , έπειτα στον Kungstragarden , μετά στον Radhuset μία ακόμα και τέλος στη Solna. Νόμιζα ότι το γήπεδο ήταν ακριβώς δίπλα αλλά ήθελε κανά δύο χιλιόμετρα περπάτημα στο περίπου. Το ωραίο ήταν ότι βγήκαμε από το κέντρο και έβλεπες σπιτάκια , μονοκατοικίες με κήπους , καθαρούς δρόμους και ανά λίγα μέτρα ταμπέλες που σου έλεγαν πόσο ακόμα μένει για το γήπεδο. Ούτε στενό δε σε άφηναν να μπερδέψεις !! Άμμεση ενημέρωση. Πολύ μου άρεσε αυτό το κομμάτι της διαδρομής . Φτάσαμε στο γήπεδο λοιπόν , που η εθνική μας κάτι βδομάδες πιο πριν ηττήθηκε από τους Σουηδούς. Φυσικά ήταν αμπαρωμένο από παντού και κλειστό. Ακόμα και το μαγαζί που πουλάει αναμνηστικά της ομάδας. Φαινόταν ελαφρώς τα καθίσματα αλλά δυστυχώς δεν πήραμε μυρωδιά από γκαζόν.
257920961_1063136144443639_8598734503399812920_n.jpg

257926628_882756119076334_766204186479064438_n.jpg

258148271_310532284041226_5237830582065673947_n.jpg

258325562_1244766536006262_5691898380377086426_n.jpg

258739032_357153729544210_6858334199248693326_n.jpg

258876566_312164887396920_3195481116778738947_n.jpg

258965142_1044782939635035_3234505584680952142_n.jpg

257857626_435014361516178_1190380338451651576_n.jpg

259108357_261253779391302_8621092217845164747_n.jpg

258767171_1610664402616422_2052992686030600997_n.jpg

258884268_940458746860644_7584359024017552291_n.jpg

Και τώρα ήταν το μεγάλο ερώτημα. Δεν είχα μαζί μου την κάρτα.Και η αλήθεια είναι ότι μας είχε ψήσει πολύ , να γυρίσουμε με πατίνι στο σπίτι. Εν τέλη λέμε πάμε με τα πόδια . Ας ανακατευθούμε στις γειτονιές όχι μόνο κέντρο περπάτημα !! Σιγά κιόλας επειδή ήταν 8 χιλιόμετρα ??? Μία ώρα και 40 λεπτά μόνο :clap::clap::clap: Και ναι αφού κάναμε μια στάση και φάγαμε το περπατήσαμε. Στο φινάλε πήγαινε το σώμα από μόνο του !! Η καρδιά με πηγαίνει εμένα που λέει και το αγαπημένο άσμα !!Πριν το σπίτι κάναμε μια στάση στα σουβενιράδικα για να πάρω κανά δωράκι το μπείμπι που βρισκόταν στην Ελλάδα. Δε βρήκα κάτι σπουδαίο , αλλά κάτι κάλτσες μεγάλες στα χρώματα της Σουηδίας και κάτι καραμέλες , σοκολάτες και λοιπά τα τσάκισε μια χαρά. Όσο για τις κάλτσες δεν τις βγάζει !! Καλή επιλογή !! Φυσικά ένα ακόμα χαιλαιτ ήταν όταν κάτσαμε σε ένα παγκάκι να ξεκουραστούμε. Βλέπω στο βάθος ένα τύπο , με περούκα , κολάν και βάψιμο αλλά θα έλεγα κακής ποιότητας τραβεστί :p . Πιο πολύ θα έλεγα ότι μοιάζει με ένα τύπο που έχασε ένα στοίχημα με τους φίλους του και βγήκε έτσι έξω για πλάκα. Λέω το Λαζ : Αυτός ρε μ@@@α είναι άντρας η γυναίκα τι φάση ? Ε φυσικά από τους εκατοντάδες ανθρώπους γύρω μας έρχεται κατά πάνω μας και με μια σαγηνευτική θηλυκή χροιά μας ρωτάει: hi guys do you speak english ?? Δε του απαντάμε στραβώνει και φεύγει . Ειλικρινά πρέπει να έχουμε τέρμα ανθυγιεινές φάτσες για να τραβάμε όλες τις μορφάρες :xalara::xalara::xalara: Έπειτα και από αυτή τη φοβερή σκηνή , φτάσαμε στο σπίτι. Αράξαμε και ψαχτήκαμε για τη βραδινή μας έξοδο . Καταλήξαμε σε δύο επιλογές σε μια γειτονιά που είχαμε σκοπό να πάμε την άλλη μέρα οπότε μας έκατσε καλά . Θα πηγαίναμε η στο νυχτερινό κλαμπ Colosseum η λίγο πιο πέρα στο Slakthuset που σημαίνει σφαγείο αν δεν κάνω λάθος . Αυτά ήταν δίπλα στη Globe Arena ένα γήπεδο χόκει που έχει σφαιρικό σχήμα και αν δεν κάνω λάθος είχε γίνει η Eurovision. Το Colosseum που τελικά διαλέξαμε να βγούμε βρισκόταν ουσιαστικά μέσα στο γήπεδο Tele 2 Arena που χρησιμοποιούν η Hammarby και η Djurgardens οι άλλες δύο ποδοσφαιρικές ομάδες της πόλης. Έτσι λοιπόν ντυθήκαμε φτιαχτήκαμε και πήραμε το μετρό για τη στάση Globen . Χαμός από κόσμο , φουλ νεολαία και όλοι ντυμένοι για το Halloween. Νομίζω ήρθαμε την κατάλληλη εποχή !! Φτάσαμε και ακολουθούσαμε τις παρέες που πήγαιναν όλοι στα club. Επιλέξαμε το Colosseum γιατί είδαμε ότι οι περισσότεροι πήγαιναν εκεί. Είχε μια ουρά από εδώ μέχρι τη Στοκχόλμη !! Σιγά μην μπούμε θα φάμε μια πόρτα εύκολα . Βλέπουμε κόσμο και παρακάτω . Ας πάμε να δούμε . ΧΑΧΑΧΑΧ Έπος. Ήταν ένα γκει κλαμπ που το λέγανε Backdoor !!!Μου λέει ο Λαζ : πιο επιθετικό μάρκετινγκ δεν έχω ξανά ακούσει με τέτοιο όνομα :haha::haha::haha::haha: :haha: Πάμε στην ουρά να περιμένουμε κι αν φάμε άκυρο πάμε στο σφαγείο εκεί μέσα εγώ δεν μπαίνω λέει . Α ρε ΄Λαζζζ ταξίδι είσαι κλάιν. Αλλά ήταν ξεκάθαρος. Εντωμεταξύ αν η ουρά είχε γυναίκες , ερχόταν ένας τύπος και τις έπαιρνε να τις βάλει μέσα. ΑΑΑ ρεε ρατσισμός παντού τα ίδια να πούμε. Ήμασταν στην ουρά μόνο μαντράχαλοι λες και περίμενα να περάσω την πύλη για φαντάρος !! Εν τέλη και μπήκαμε , και πόρτα δεν φάγαμε και μόνο με κάρτα πλήρωνες ( ευτυχώς την πήρα μαζί μου ) . 18 ευρώ το άτομο είσοδο, 13,50 ευρώ ένα ποτήρι βότκα με red bull !! Ήπια δύο η μία βότκα σκέτη μήπως μεθύσουμε αλλά τίποτα. Έφυγε ένα πενηντάρικο και τη βγάλαμε στεγνοί :rolleyes::rolleyes:
Πάντως έμεινα εντυπωσιασμένος. Δεν είμαι τύπος που βγαίνει στην Ελλάδα. Πολύ σπάνια. 'Ολη τη νύχτα οι Σουηδοί μου έδειξαν ότι ξέρουν να διασκεδάζουν . Δεν είδα άνθρωπο σχεδόν καθόλου με το κινητό στο χέρι , δεν είδα άντρες με δέκα τατουάζ στο λαιμό , χρυσή αλυσίδα Τερλέγκα και ύφος τράπερ , wanna be δολοφόνου , ούτε τύπισσες με γουνικό , τσιγάρο σνομπ φρύδι όρθιο και στυλάκι ` αυτό που φοράω μωρή είναι πιο ακριβό από το δικό σου `. Τρομερός κόσμος άνετος , χαρούμενος . Χόρευαν όλοι με όλους κυριολεκτικά !! Είδα τύπισσες να μην θέλουν να τις μιλήσουν κάποιοι και σε δέκα δευτερόλεπτα να φιλιούνται μαζί τους !!! Είδα μοναχικούς ΄τυπους που στην Ελλάδα θα τρώγανε σφαλιάρα , να προσπαθούν να χορέψουν με μεγάλες παρέες γυναικών και εν τέλη να τους δέχονται και να φευγουν μαζί σε γωνίες να χορεύουν να μιλάνε και λοιπά !! Είδαν πολλά τα ματάκια μας . Του φώναζα του Λαζ στο αυτί όλη νύχτα ` που ήρθαμε ρε μαλάκααααα `` ΄ Είχε ένα τύπο με μάσκα και στολή . Δεν είδε κανένας τη φάτσα του όλη νύχτα. Ε και όμως μπορεί να έτριψε και να χούφτωσε όλες τις γυναίκες του μαγαζιού με τις ευχές τους φυσικά !!! Μια μεγάλη παρέα όλο το μαγαζί . Κι εκεί που προχωράμε μέσα στο μπούγιο , μου κόβει το δρόμο επίτηδες και αρχίζει να μου τρίβεται μια γαζέλα με πλεξούδες , ντυμένη ας πούμε όχι πολύ σεμνά !! Ναόμι Κάμπελ σε λέω !! Παίρνει το χέρι μου και το βάζει στο στήθος της !! Ξεκάθαρα !! Και τραβάει τη φίλη της πάνω μας και τις έχω και τις δύο αγκαλιά και χαμός . Α ρε Μπουγά τα έχεις πει εσύ :xalara::xalara: Μισέλ τη λέγανε , κάναμε εκεί δυο σβούρες και έφυγα. Κάτσε λέω ηρέμησε στην Ελλάδα υπάρχει πρόσωπο. Πέθανε ο άλλος να γελάει . Μου λέει σου μιλάω , δεν μου απαντάς και γυρνάω σε βλέπω στο μπούγιο με τη γκόμενα . Λέω πότε πρόλαβε xDD Και σαν να μην έφτανε αυτό , εκεί που κάθομαι ο Χριστιανός μου τραβάει από πίσω το γιακά για να δει το τατουάζ μου στην πλάτη ένα διαγαλαξιακό κοράσιο , τρομερό Σουηδεζάκι , ξανθό ανοιχτομάτικο , λίγο πιο ντυμένο από την Έλενα Γιούσεφ. Μου λέει κάτι σουηδικό στο αυτί και φεύγει στα vip να πιει τις σαμπάνιες της . Δεν έχω ιδέα τι μου είπε αλλά δεν έδωσε και δικαίωμα να την ακολουθήσω. Και ξαναλέω που ήρθαμε ρε μ@@@@ς !!! Τρομερή νύχτα με μουσικάρες , δυνατό beat ,ωραίο κόσμο και αληθινή διασκέδαση. Φύγαμε 3 το πρωί χορτασμένοι !! Φυσικά σαν ανώμαλοι που είμαστε περπατήσαμε κάτι γέφυρες , κάτι ερημιές μέσα στο ψοφόκρυο και αφού φάγαμε ένα πιτόγυρο σε ένα ελληνικό μαγαζί , πήγαμε για ύπνο πριν ξημερώσει η τελευταία μας μέρα !!




257920970_604563200686970_3836431858356192136_n.jpg

259101462_1253979685099521_984236229874278917_n.jpg


1635857861407.jpg


1635857861417.jpg
 

Attachments

Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.626
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μια χαρά μας τα λες...υποθέτω το μπέιμπι δεν τη διαβάζει την ιστορία εε; :haha:
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Μια χαρά μας τα λες...υποθέτω το μπέιμπι δεν τη διαβάζει την ιστορία εε; :haha:
Χαχαχα όχι αλλά την ενημέρωσα. Και μου λέει δε θα πάω κάνα ταξίδι με καμία φίλη θα δεις εσύ 😂😂 εγώ τι έκανα ένα ταπεινό ποτό ήπια ήμουν τόσο μαζεμένος μέσα στο μαγαζί σαν εκείνο από την ταινία παρθένος ετών 40 😂😂 οι άλλες οι λυσαρες όρμηξαν 😁
 

Foteini faih

Member
Μηνύματα
30
Likes
17
View attachment 376052 View attachment 375322



Μετά από δύο χρόνια ακριβώς και από το τελευταίο μου ταξίδι στην Κύπρο , επιτέλους πήγα ξανά στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στη Βουλγαρία το καλοκαίρι. Αυτή την ιστορία θα την γράψω άλλη φορά. Προς το παρών έχω ακόμα τα έντονα όμορφα συναισθήματα της Στοκχόλμης , καθώς χθες το πρωί άφηνα το αεροδρόμιο Αρλάντα για να επιστρέψω .. ( παραλίγο να χάσω πάλι το αεροπλάνο όπως στο Βερολίνο xD ) . Ξέραμε με τον κολλητό μου το Λαζ από καιρό ότι θα πέφτει μαζί Αγίου Δημητρίου με 28η Οκτωβρίου. Ήταν η κατάλληλη ευκαιρία να βρεθεί κάτι καλό για ταξιδάρα. Σκάω μια διακοσάρα λοιπόν για σέρβις στο αγαπημένο μου Σιρόκο , κλείνουμε και ραντεβού με την αστυνομία για έκδοση διαβατηρίου και ετοιμαζόμαστε για την επιστροφή σε road trip ως παρέα μετά από έξι χρόνια !! Προορισμός μας η Μολδαβία και η Ρουμανία. Εν τέλη διαβάζω την επόμενη μέρα ότι η Ρουμανία μπήκε στο κόκκινο και λέω άσε τώρα μη θέλει καραντίνες και ιστορίες . Δεν έχω κάνει και εμβόλιο οπότε μας δυσκολεύουν λίγο παραπάνω εμάς τους ψεκασμένους View attachment 376053 Αλλαγή πλάνου. Πάνε τα Μολδαβάκια Λαζαρεεε !! Λέω δεν παίζει κάπου θα πάω δε θα φάω πάλι άκυρο . Και φυσικά το skyscanner έκανε το θαύμα του. Έχω πάει τουλάχιστον στα πρώτα 5-6 μέρη που βγάζει με τις φθηνότερες πτήσεις και ξενερώνω μέχρι που βλέπω τη Στοκχόλμη με 65 ευρώ ! Εντωμεταξύ ήμουν έτοιμος να πάω δύο φορές τη μία κιόλας τους έκανα δωράκι τα αεροπορικά καθώς τα έκλεισα και δεν πήγαμε ποτε !! Μιλάμε με το Λαζ και τελικά αποφασίσαμε ότι ήρθε η ώρα να πατήσουμε τα ιερά χώματα των Vikings !! Είναι και η πατρίδα μου καθώς περισσότερο με Σουηδό μοιάζω παρά με Έλληνα !! Τελικά το εισιτήριο μέχρι να το κλείσουμε είχε πάει στα 85 ευρώ . Τα λεωφορεία της Flygbussarna όπως λέγεται η εταιρία που μεταφέρει τον κόσμο από το αεροδρόμιο στην πόλη και το ανάποδο , ήταν περίπου στα 30 ευρώ και για το πάνε και για το έλα . Βάλε και τα πεταμένα 60 ευρώ του μοριακού . Η αναμονή ευτυχώς δεν ήταν μεγάλη καθώς τα κλείσαμε 14 μέρες πριν φύγουμε οι οποίες έφυγαν νεράκι. Την 28η Οκτωβρίου λοιπόν ενώ όλοι είπαν το ΟΧΙ εμείς λέγαμε το ΝΑΙ στη Ryanair και πετούσαμε ήδη πάνω από τον σκοτεινό ουρανό του αεροδρομίου Skavsta. Ήδη από το πρώτο βράδυ είχαμε το highlight του ταξιδιού , εξού και το όνομα `Καταδύσεις στη Στοκχόλμη` που σίγουρα θα έκανε από τον πιο απλό αναγνώστη μέχρι τον καλυτερο δύτη της Γαλλικής Πολυνησίας να απορησει . Μα κάνουν καταδύσεις στη Στοκχόλμη ?? Έτσι βγάζουν τις ρέγγες ?? Ε θα σας πω στο επόμενο post. Εγώ ακόμα γελάω View attachment 376054 συνεχίζεται ...
Περιμένω πως και πως την συνέχεια, τέλος της ερχόμενης εβδομάδας θα πάω κι εγώ Στοκχόλμη!!! Τι χαρτιά χρειάστηκες γενικά για το ταξίδι?
Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή 😁
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Απίστευτες περιγραφές και μόνο 5 λάικ!
Πάει, χάλασε και το φόρουμ!
Όταν το έγραψα αυτό είχαν περάσει 8 ολόκληρες μέρες από την ανάρτηση του @Alex Loco και είχε πράγματι μόλις 5 λάικ. Σήμερα βέβαια βλέπω 28 λαίκ!!! Αναγνωρίστηκε από το κοινό του φόρουμ ο καλλιτέχνης!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Όταν το έγραψα αυτό είχαν περάσει 8 ολόκληρες μέρες από την ανάρτηση του @Alex Loco και είχε πράγματι μόλις 5 λάικ. Σήμερα βέβαια βλέπω 28 λαίκ!!! Αναγνωρίστηκε από το κοινό του φόρουμ ο καλλιτέχνης!
Και πιο πολλά πήγε. Και δεν τελείωσε ακόμα 😂😎

Περιμένω πως και πως την συνέχεια, τέλος της ερχόμενης εβδομάδας θα πάω κι εγώ Στοκχόλμη!!! Τι χαρτιά χρειάστηκες γενικά για το ταξίδι?
Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή 😁
Πλάκα πλάκα πρέπει να την τελειώσω αλλά λογικά εσύ παίζει να έχεις γυρίσει κιόλας 😂
 

Foteini faih

Member
Μηνύματα
30
Likes
17
Και πιο πολλά πήγε. Και δεν τελείωσε ακόμα 😂😎



Πλάκα πλάκα πρέπει να την τελειώσω αλλά λογικά εσύ παίζει να έχεις γυρίσει κιόλας 😂
Πολύ σωστά!! Πήγα, πέρασα υπέροχα και γύρισα κιόλας!! 😂😁
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Αν και πέσαμε για ύπνο στις 4 το πρωί , ξυπνήσαμε κατά τις 9 λόγο check out . Δεν μπορώ να πω ότι ήμασταν χώμα. Ίσως επειδή δε βγαίνουμε ποτέ για ποτό και ήμασταν ενθουσιασμένοι γιατί περάσαμε αρκετά καλά ! Σήμερα ήταν η τελευταία και πιο κουραστική μας μέρα , εφόσον θα κουβαλούσαμε και τις τσάντες μας μαζί . Επίσης θα κοιμόμασταν στο αεροδρόμιο καθώς η πτήση μας ήταν αρκετά πρωινή και δεν θέλαμε να ξυπνάμε τόσο νωρίς και να παίρνουμε λεωφορεία . Σίγουρα είναι μεγάλη ταλαιπωρία αλλά λες θα είμαι δίπλα θα φύγω μπαμ μπαμ και κοιμάμαι στο σπίτι ξεκούραστα. Αποχαιρετήσαμε το ξενοδοχείο και αρχίσαμε να πηγαίνουμε προς το νησί Djurgarden . Το αφήσαμε για την τελευταία μέρα. Κακώς !! Είχαμε να κουβαλάμε τις τσάντες μας κάτι που μας χάλασε στην πορεία. Αρχικά μέχρι να φτάσουμε εκεί είχαμε ήδη κουραστεί . Είχε μαζευτεί η κούραση όλων των ημερών όπως γίνεται πολλές φορές την τελευταία μέρα. Το νησάκι Djurgarden λοιπόν . Τι ήξερα για το συγκεκριμένο νησί ? Αρχικά υπάρχει ομάδα ποδοσφαιρική με το όνομα Djurgarden. Ξέρω ότι εκεί βρισκόταν το μουσείο των βίκινγκ και το μουσείο των Abba. Σίγουρα και αλλα πράγματα που δεν είχα δώσει πολύ βάση . Περπατούσαμε ήδη το νησάκι . Είχε ωραίο καιρό. Μου έκανε εντύπωση οτι μπορούσε να έρθει κόσμος από απέναντι με καραβι !! Επίσης είχε 'ενα λούνα παρκ που τραβούσε αρκετό κόσμο . Δε θα πω ότι ενθουσιάστηκα 'ωστε να μείνω και πολύ ώρα στο νησί. Δεν το γυρίσαμε και όλο με τις τσάντες που είχαμε . Πήγαμε να φάμε καθώς ήδη κόντευε απόγευμα. Το μόνο πράγμα που μας ένοιαζε πλέον ήταν να πάμε στο σταθμό των τρένων για να πάρουμε το λεωφορείο να πάμε αεροδρόμιο να ξεκουραστούμε. ( που λέει ο λόγος ) . Στα τρένα είχε ζέστη. Υπήρχε καλή θέρμανση. Γύρισα όλο το σταθμό να βρω μπρίζες να φορτίσω το κινητό μου. Δεν είχε πουθενά !! Ευτυχώς το μαγικό λεωφορείο είχε βάση να φορτίσεις . Βλέπαμε και το Αεκ - Αρης διαδικτυακά ( σφαγή της Αριανάρας ) Φτάσαμε στο αεροδρόμιο. Δεν είχαμε πολλά προφανώς να κάνουμε την τελευταία μέρα. Ψάχναμε την κλασική σκοτεινή γωνία που θα την πέφταμε για ύπνο όπως έχουμε κάνει σε τόσα άλλα αεροδρόμια ( Βερολίνο , Μοντλίν ( Πολωνία) , Λισαβόνα , Φρανκφούρτη , Δουβλίνο , Σαρλερουά και Στοκχόλμη ) . Έλα που δεν υπήρχε καμία σκοτεινή γωνία !! Παντού φώτα !! Το στέκι το βρήκα , ήταν λουκούμι αλλά ήταν με φως πάνω από το κεφάλι ακριβώς .. Ξενέρα. Ψάχναμε διακόπτη μήπως σβήνει xD
Τελικά άδιασα όλη τη βαλίτσα για να βάλω από κάτω μας στο παγωμένο μάρμαρο ότι ρούχα είχα. Σκεπάστηκα με το δερμάτινό μου , έβαλα και την τσάντα για μαξιλάρι και τέλος. Πάγωσα αλλά κοιμήθηκα αν και μιλάμε για τρελή ταλαιπωρία . Ο άλλος παίζει να μην κοιμήθηκε καθόλου. Φυσικά το πιάσιμο ήταν τρομερό . Αν και σηκωθήκαμε νωρίς , αράξαμε να πιουμε ενα καφέ και αράξαμε τοσο πολύ που δεν προσέξαμε την ώρα !! Ξαφνικά εκεί που ήταν άδειο το αεροδρόμιο , δημιουργήθηκε μια τεράστια ουρά στο σημείο που πρέπει να δείξεις το εισιτήριο για να περάσεις στον έλεγχο των αποσκευών !!! Η πύλη έκλεινε και 25 και ήμασταν στην ουρά αρκετά πίσω στις και 5 !!!!! Έγιναν όλα τόσο απότομα !!! Μάλλον ήταν η μοναδική πύλη και έφευγαν όλοι από εκεί και μάλιστα πρωινές ώρες θα έφευγαν αρκετές πτήσεις !! Είχα αγχωθεί απίστευτα καθώς έχω χάσει το αεροπλάνο στο Βερολίνο ... Ο άλλος λέει δεν αγχώνομαι. Δεν κατάλαβε ότι μάλλον θα κολυμπήσει μέχρι την Πολωνία και μετά βλέπουμε :p :p Έρχεται η στιγμή να περάσουμε την είσοδο εκεί που δείχνεις το εισιτήριο . Το χτυπάω στο μηχανημα και δίνω το κινητό στο Λαζ ( είχαμε τα εισιτήρια στο δικό μου κινητό ) . Του το δίνω βιαστικά δεν το πιάνει καλά και μας πέφτει πλάγια από τη μπάρα σε μια χαραμάδα που δε χωράει ούτε δάχτυλο μωρού !! ΣΟΚ . Σε 5 λεπτά έκλεινε η πύλη. Ακολουθεί ακριβώς λέξη προς λέξη ο διάλογος μπροστά σε ένα σαστισμένο πλήθος που είχε μέσα και Έλληνες :
- Tι κάνεις ρε μ@@@α ???
- Εγώ τι κάνω ρε μ@@@α ?? Σκατά είναι και μου το δίνεις έτσι ??
- Τι λες ρε ηλίθιε με το κουλό το χέρι . 'Εχεις καταλάβει μ@@@α ότι φέυγει το αεροπλάνο κι εσύ είσαι κλάιν ?
- Εγω φταίω ρε μ@@@@α ???
:cool::cool::cool::bleh::bleh:

Μετά το show και αφού γελούσαν όλοι μαζί μας γιατί φωνάζαμε κιόλας ήρθε ο υπέυθυνος με ένα πλακάτ το έβαλε στη χαραμάδα και έπιασε το κινητό !! Μας έλεγξε και προχωρήσαμε . Φυσικά στις βαλίτσες είχε καμιά 120 άτομα μπροστά μας. Βρήκαμε κι ένα τυπά Έλληνα μας λεει : μ@@@α και μ@@@α λέω δικοί μας είναι αυτοί !! Θα προλάβουμε ρε μ@@@@ες ?? xDDD :clap::clap:Δόξα το Θεό με κόβει και δείχνω σε έναν την ώρα που κλείνει η πύλη και σχεδόν έκλαιγα για να τον πέισω !!!:innocent: Ευτυχώς μας πέρασε κάτω από τα σκοινιά και περάσαμε τους πάντες για να μας κάνουν έλεγχο τα πράγματα. Το παιδί φορούσε και ζώνη είχε και μπουκάλι με νερό . Τον σταματάνε του πιάνουν κουβέντα. Παίρνω την τσάντα του και φεύγω καρφί του λέω πάμε να τους προλάβουμε . Λέει ναι μαγκες σφαίρα πάτε κι έρχομαι !! Έχοντας χάσει αεροπλάνο με τον ίδιο τρόπο , που ενώ ήταν ακόμα εκεί , είχαν κλείσει την πύλη και δεν με άφησαν ποτέ να περάσω , είχα μέσα μου τόσο άγχος καθώς προφανώς είχε περάσει ένα δεκάλεπτο από την ώρα που κλείνει η πύλη. Πραγματικά ευτυχώς που δεν ήταν Γερμανία εκεί και η πτήση είχε μικρή καθυστέρηση !! Βρήκαμε κανονικά τον κόσμο να περιμένει .. Χάσαμε δύο χρόνια από τη ζωή μας βέβαια .. Αυτό λοιπόν ήταν το φινάλε από την ιστορία. Μου πήρε καιρό να την τελειώσω . Ίσως δεν είχα τα ψυχικά αποθέματα μετά τον χωρισμό που είχα. Περίεργη η ζωή. Τελευταία φορά που έγραψα , μιλούσα πιο πάνω για το τι δώρα έφερα στην κοπέλα μου και τώρα μετά από μήνες κλείνω μια ιστορία και ένα κεφάλαιο στη ζωή μου έκλεισε.. Βέβαια θα πω ότι είναι συμβολικό , ότι βγαίνω με μια κοπέλα που είναι μισή Σουηδέζα οπότε με βλέπω να ξαναπηγαίνω ταξιδάκι στη Σκανδιναβία :xalara: :xalara: :haha: !!! The end !!!
1635857861360.jpg

1635857861363.jpg


1635857861371.jpg




1635857861381.jpg


1635857861388.jpg
1635857861392.jpg 1635857861378.jpg
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom