Καταργείται η Αμερικάνικη Visa

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Επιτέλους τέλος. Φέτος ήθελα να πάω και δεν πήγα λόγω βίζας.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
ε όχι ρε παιδιά, τι γκαντέμα είμαι. Μόλις την έβγαλα και 3 βδομάδες πριν φύγω Ν.Υόρκη καταργείται;;;;; Εεε τι να πω. Δεν πειράζει τυχεροί οι υπόλοιποι που τους ανοίγονται νέοι ορίζοντες...
Άκουσα στην τηλεόραση πως θα χρειαστεί ένας μήνας μέχρι να ενημερωθούν όλες οι υπηρεσίες και να καταργηθεί πραγματικά η visa, οπότε δεν είσαι καθόλου άτυχη. :)
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Φυσικα και ειναι πολυ καλα νεα. Ηταν βεβαια ψιλοαναμενομενο εδω και κατι μηνες και το ετοιμαζανε σαν "δωρο" στον Γιωργακη για τη πρωτη του επισκεψη στον Ομπαμα. Μεχρι εδω ολα καλα κια μπραβο στο Γιωργο. Το θεμα ειναι ομως τι δωσαμε σαν ανταλλαγμα?

Θα ακουσατε φανταζομαι για τις πιεσεις για ΦΥΡΟΜ, αιγαιο και για στρατιωτικη συμμετοχη στο Αφγανισταν. Αν ακουσετε οτι στελνουμε τιποτα Απατσι στο Αφγανισταν (οπως μας πιεζουν εδω και χρονια) δηθεν για ανθρωπιστικους λογους, τοτε αρχιζουν τα δυσκολα. Γιατι φυσικα ανθρωπιστικες αποτολες με επιθετικα ελικοπτερα ΔΕΝ γινονται.

Ο λογος που υποστηριζω τα παραπανω ειναι οτι τα λεγομενα της κας Janet Napolitano περι ικανοποιησης των απαιτησεων ασφαλειας, ειχαν γινει εδω και 2-3 χρονια. Αλλα μας ειχαν στο περιμενε χωρις καμια δικαιολογια. Αρα πιστευω οτι ισως να τους δωσαμε "κατι" σε ανταλλαγμα.
Ευχομαι να ειμαι λαθος!

Υ.Γ.1: Περιμενω να δω τις επομενες βδομαδες αρκετες προσφορες απο Lufthansa και Delta / OA. Ειναι καλη ευκαιρια για τις εταιρειες με την εναρξη της καλοκαιρινης περιοδου απο 1-Απρ. Για να δουμε...

Υ.Γ.2: Και επειδη φανταζομαι οτι τωρα το θεμα θα αλλαξει ονομασια και θα γινει "Τι ειναι το ESTA", οι απαντησεις σας στις ερωτησεις σας ειναι εδω (σε προλαβα Def):

http://www.cbp.gov/linkhandler/cgov/travel/id_visa/esta/about_esta/esta_faq.ctt/esta_faq.pdf
 

sam

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΡΑΤΙΣΛΑΒΑ - ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
...?
Τι σημαίνει σε 30 μέρες όμως?

Στη πρεσβεία που πήρα σήμερα να ακυρώσω το ραντεβού μου και να τα αλλάξω για ασφάλεια για ένα μήνα μετά (μέχρι να δούμε τι θα γίνει) δε ξέραν και πολλά... Πετάω στις 13 Απρίλη και έχω κλείσει νέο ραντεβού για τις 6 ώστε να έχω μια βδομάδα περιθώριο για την παραλαβή εάν τελικά χρειαστεί να βγάλω...

Από την άλλη με έκπληξη είδα ότι ΣΗΜΕΡΑ μπήκε ήδη η ελλάδα online στο σύστημα του ΕΣΤΑ ....https://esta.cbp.dhs.gov/esta/esta.html (το γνωρίζω ότι έγινε σήμερα γιατί είχα κάνει αίτηση προηγουμενως για άλλο μέλος της οικογενείας μου που έχει διαβατήριο χώρας που εντάσσεται και η ελλάδα δεν υπήρχε)

Έκανα λοιπόν και αίτηση ...η οποία εγκρίθηκε κανονικά και θεωρητικά (σύμφωνα με τις οδηγίες) είμαι έτοιμος να ταξιδέψω...

Ψιλομπέρδεμα με τις 30 μέρες που ακούστηκε λοιπόν ...αφού online είμαι ένταξει και δε γράφει τίποτα για 30 μέρες

...Μήπως ήδη ισχύει?

Εάν γνωρίζει κάποιος κάτι στις επόμενες μέρες ας το γράψει... Θα ρωτήσω και στη πρεσβεία όσο οι μέρες περνάνε αλλά δεν είμαι σίγουρος πλέον για το πόσο updated πραγματικά είναι σε αυτό

Υ.Γ. https://esta.cbp.dhs.gov/esta/WebHelp/helpScreen_el.htm (η επιπλέον γραμμή με την Ελλάδα μπήκε σήμερα)
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Μολις τωρα διαβαζω τι χρειαζεται για να ταξιδεψεις Αμερικη….ανευ βιζας και αυτό που εχω να δηλωσω είναι ότι γινεται ένα μπαχαλο…που πραγματικα πιστευω οτι κανεις μας δεν μπορει να το ξεκαθαρισει και να δωσει διαφωτιστικες απαντησεις. Καταρχας μπηκα στο σαιτ της πρεσβειας για να ενημερωθω περισσοτερο και από κει με παρπεμψε σε κειμενο σχετικο με το προγραμμα visa waiver program που το εθεσε ηδη ο σπορος http://www.dhs.gov/ynews/releases/pr_1268162593062.shtm
Από κει διαβασα για το esta την ηλεκτρονικη αιτηση που πρεπει να συμπληρωσει καποιος του οποιου η χωρα του ανηκει στο προγραμμα visa waiver program και δε χρειαζεται βιζα….χρειαζεται όμως χιλια δυο αλλα πραματα….. σας παρακαλω διαβαστε και σεις μηπως και αντιληφθειτε κατι περισσοτερο. https://esta.cbp.dhs.gov/esta/esta.html?_flowExecutionKey=_cA59A846B-881E-E21D-090C-D50493338FEA_kE71F8AE9-AB54-6E91-27AE-C2FA718E544E
Και επισης
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/WebHelp/helpScreen_el.htm#What are the passport requirements for travel under the Visa Waiver Program?
Αυτό που καταλαβα εγω και διορθωστε με αν εσεις αντιληφθηκατε κατι άλλο είναι ότι στην ουσια χρειαζομαστε μαλλον νεα διαβατηρια με ψηφιακη φωτογραφια (και όχι αυτην που εχουμε τωρα που είναι απλως κολλημενη στο διαβατηριο και πλαστικοποιημενη) και ότι οσων το διαβατηριο εχει εκδοθει πριν τον Οκτωβριο του 2006 (όπως είναι το δικο μου) που δεν εχει το τσιπακι πρεπει να εχει υποχρεωτικα το τσιπακι.
Και το θεμα είναι ολοι εμεις που πεταμε για Αμερικη εντος των επομενων ημερων θα χρειαστει να κανουμε την ηλεκτρονικη αιτηση … ή θα φτασουμε στο γκισε ετοιμοι για αναχωρηση και θα μας πουν ενώ εχουμε τη βιζα κολλημενη στο διαβατηριο, δεν πετατε γιατι ισχυουν νεα δεδομενα?
Εγω ευχομαι να ισχυσει το υπαρχων συστημα της βιζας για καποιο α΄ χρονικο διαστημα όχι γιατι την εβγαλα, αλλα γιατι μου φαινεται πιο απλουστευμενο από ολο αυτό που επικρατει τωρα.

Διαβαστε και το παρακατω παρακαλω…..
Μπορεί μια ταξιδιωτική άδεια να μου εγγυηθεί την είσοδο στις Ηνωμένες Πολιτείες;
Αν η ηλεκτρονική σας ταξιδιωτική άδεια εγκριθεί, η έγκριση αυτή τεκμηριώνει ότι πληροίτε τα κριτήρια καταλληλότητας για να ταξιδέψετε στις Ηνωμένες Πολιτείες στο πλαίσιο του Προγράμματος Visa Waiver, όμως δεν εγγυάται ότι θα σας επιτραπεί η είσοδος στις Ηνωμένες Πολιτείες. Κατά την άφιξη σας στις Ηνωμένες Πολιτείες θα υποβληθείτε σε έλεγχο από έναν αξιωματικό της υπηρεσίας Τελωνειακής και Συνοριακής Προστασίας σε μια πύλη εισόδου, ο οποίος μπορεί ν’ αποφασίσει ότι δεν σας επιτρέπετε η είσοδος στο πλαίσιο του Προγράμματος Visa Waiver ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο που εμπίπτει στο πλαίσιο της νομοθεσίας των Ηνωμένων Πολιτειών.
 
Last edited by a moderator:

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Nαι η αληθεια ειναι οτι ...τσακιστηκαν να βαλουν στον πινακα με τις χωρες που δε χρειαζεται βιζα και την Ελλαδα....αλλα χωρις πρωτα να εχουν ενημερωθει και οι υπαλληλοι της πρεσβειας για το τι ισχυει , και το τι δεν ισχυει....και πιστευω οτι σιγουρα εχουν αρχισει να τους πρηζουν οι ενδιαφερομενοι με τηλεφωνα και ερωτησεις αλλα...ξεκαθαρες απαντησεις ουτε οι υπαλληλοι της πρεσβειας δε θα μπορουν να δωσουν τουλαχιστον οχι συντομα.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/esta....8746BC5_kF7CB4725-6633-0D1D-B415-AED502F34E95


εδώ λέει
"Αιτηθείτε μια ταξιδιωτική εξουσιοδότηση στις Ηνωμένες Πολιτείες"
Κάντε αυτή την επιλογή αν:​

  • Είστε ένας πολίτης ή κατάλληλος υπήκοος μιας χώρας του Προγράμματος Παραίτησης από Βίζα.
  • Αυτή τη στιγμή δεν είστε κάτοχος μιας βίζας επισκέπτη.
  • Η διάρκεια του ταξιδιού σας είναι για 90 ημέρες ή λιγότερο.
  • Σχεδιάζετε να ταξιδέψετε στις Ηνωμένες Πολιτείες για εργασία ή αναψυχή.
άρα λογικά όσοι έχουν ήδη βίζα μπορούν να ταξιδέψουν χωρίς τη διαδικασία αυτή του ESTA
 

sam

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΡΑΤΙΣΛΑΒΑ - ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
...?
Αυτό που καταλαβα εγω και διορθωστε με αν εσεις αντιληφθηκατε κατι άλλο είναι ότι στην ουσια χρειαζομαστε μαλλον νεα διαβατηρια με ψηφιακη φωτογραφια (και όχι αυτην που εχουμε τωρα που είναι απλως κολλημενη στο διαβατηριο και πλαστικοποιημενη) και ότι οσων το διαβατηριο εχει εκδοθει πριν τον Οκτωβριο του 2006 (όπως είναι το δικο μου) που δεν εχει το τσιπακι πρεπει να εχει υποχρεωτικα το τσιπακι.
Νομίζω ότι τα νέα διαβατήρια (απο το 2007 και μετά με το τσιπάκι) είναι εντάξει... Και η φωτογραφία τώρα που το ξανακοίταξα ψηφιοποιημένη μου μοιάζει πάνω στη σελίδα...

Από την άλλη ένα άλλο ευρωπαϊκό διαβατήριο που είχα δίπλα μου για να συγκρίνω :) ...δείχνει αρκετά πιο περίπλοκο και μάλιστα έχει τη φωτογραφία και σε μια έξτρα πολύ μικρή διάσταση, σα σφραγίδα...
 

mojo0975

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Υ.Γ.2: Και επειδη φανταζομαι οτι τωρα το θεμα θα αλλαξει ονομασια και θα γινει "Τι ειναι το ESTA", οι απαντησεις σας στις ερωτησεις σας ειναι εδω (σε προλαβα Def):

http://www.cbp.gov/linkhandler/cgov/travel/id_visa/esta/about_esta/esta_faq.ctt/esta_faq.pdf
Όσον αφορά όποιον έχει VISA παιδιά, δείτε την παράγραφο ESTA and US VISAS στο FAQ που έδωσε ο joss...
Εκεί λέει ότι όποιος έχει ήδη VISA δεν χρειάζεται να συμπληρώσει την φόρμα στο ESTA...
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εγώ έχω μία άλλη απορία...Αμερική θα πάω με αμάξι από Καναδά. Κοντά μία ώρα είναι τα σύνορα από εκεί που θα μένω Δεν κατάλαβα αν πρέπει να συμπληρώσω το έντυπο αυτό ή όχι γιατί δεν θα πάω με αεροπλάνο και δεν μπορώ να καταχωρίσω αεροπορική εταιρεία και αεροδρόμιο αναχώρησης.

Όπως το βλέπω θα βγάλω στον Καναδά κανaδικό διαβατήριο να τελειώνω, άλλα 80 ευρώ δηλαδή!!!
 

MarilenaAth

Member
Μηνύματα
121
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ...
Επιτέλους θα μπορούμε να έχουμε ευκολότερα πρόσβαση...!!!
Για αυτούς που δεν ειναι απο Αθήνα δεν ήταν καθόλου έυκολο να κλείνουμε ραντεβού και να ανεβαινουμε πάνω για την VIZA!!!...Ενας λόγος που πέρυσι τον Δεκέμβρη απέρριψα την Νέα Υόρκη... :(
Τώρα το μόνο που μένει ειναι να βρω χρήματα και να πείσω τον σύζηγο...:shock:
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Επικοινωνησα με αμερικανικη πρεσβεια, μου ειπανε οτι αφου εχω βιζα μπορω να ταξιδεψω με αυτην μεχρι και το Πασχα, η ανακοινωση για καταργηση της βιζας ισχυει απο το Πασχα και μετα , απο 5 Απριλιου και μετα δηλαδη.....τουλαχιστον ετσι μου ειπανε, αν παρολα αυτα εχετε αμφιβολιες η καλυτερη λυση ειναι να επικοινωνειτε μαζι τους.
παραθετω και καποια νεα στοιχεια που βρηκα στο σαιτ της πρεσβειας , που λογικα πρεπει να μπηκαν τωρα , το πρωι δεν τα προσεξα

Η Ελλάδα και το Visa Waiver Program / Συχνές Ερωτήσεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.852
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom