Καταργείται η Αμερικάνικη Visa

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Επικοινωνησα με αμερικανικη πρεσβεια, μου ειπανε οτι αφου εχω βιζα μπορω να ταξιδεψω με αυτην μεχρι και το Πασχα, η ανακοινωση για καταργηση της βιζας ισχυει απο το Πασχα και μετα , απο 5 Απριλιου και μετα δηλαδη.....τουλαχιστον ετσι μου ειπανε, αν παρολα αυτα εχετε αμφιβολιες η καλυτερη λυση ειναι να επικοινωνειτε μαζι τους.
παραθετω και καποια νεα στοιχεια που βρηκα στο σαιτ της πρεσβειας , που λογικα πρεπει να μπηκαν τωρα , το πρωι δεν τα προσεξα

Η Ελλάδα και το Visa Waiver Program / Συχνές Ερωτήσεις

Έχω ήδη ισχύουσα βίζα στο διαβατήριο μου. Μπορώ να τη χρησιμοποιήσω για να ταξιδέψω; Πρέπει να συμπληρώσω ESTA;
Άτομα που ήδη έχουν ισχύουσα βίζα μπορούν να ταξιδέψουν στις Η.Π.Α. με αυτή τη βίζα εφ’όσον ο σκοπός του ταξιδιού παραμένει ο ίδιος. Άτομα που ταξιδεύουν με ισχύουσες βίζες δεν υποχρεούνται στη συμπλήρωση του Ηλεκτρονικού Συστήματος για Ταξιδιωτική Άδεια (ESTA).




στο λινκ λέει αυτό..προφανώς η υπάλληλος εννοούσε ότι μέχρι το Πάσχα υποχρεούται ο καθένας να έχει βίζα...μετά αρχίζει η χρήση του ESTA..
ελπίζω να ισχύει γιατί δεν έχω διαβατήριο που εκδόθηκε μετά τον Οκτώβριο του 2006(δεν ξέρω αν αυτή είναι η ημερομηνία που ισχύει), οπότε αν δεν μπορώ να ταξιδέψω με τη βίζα που ήδη έχω ... πρέπει να τρέχουμε και για νέα διαβατήρια...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
λίγο παρακάτω λέει αυτό



Έχω ισχύουσα βίζα στο παλιό Ελληνικό μου διαβατήριο. Μπορώ να τη χρησιμοποιήσω για να ταξιδέψω;
Ναι, με την προϋπόθεση ότι θα ταξιδέψετε με το παλιό διαβατήριο που περιέχει την ισχύουσα βίζα μαζί με το νέο βιομετρικό διαβατήριο και το βιογραφικά σας στοιχεία (ονοματεπώνυμο, ημερομηνία και τόπος γέννησης, κλπ.) είναι τα ίδια (πανομοιότυπα) και σωστά και στα δύο έγγραφα. Δεν χρειάζεται να συμπληρώσετε ESTA εάν ταξιδεύετε με ισχύουσα βίζα.


δεν βγάζω άκρη!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Γιατί δεν βγάζεις άκρη... αν το διαβατήριο σου ισχύει και έχεις πάνω σε αυτό visa δεν έχεις κανένα πρόβλημα... αν έχεις ληγμένο διαβατήριο που έχει πάνω του visa που ισχύει πρέπει να έχεις και τα δύο διαβατήρια μαζί και το παλιό και το καινούργιο...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Γιατί δεν βγάζεις άκρη... αν το διαβατήριο σου ισχύει και έχεις πάνω σε αυτό visa δεν έχεις κανένα πρόβλημα... αν έχεις ληγμένο διαβατήριο που έχει πάνω του visa που ισχύει πρέπει να έχεις και τα δύο διαβατήρια μαζί και το παλιό και το καινούργιο...

γιατί μιλάει για παλιό Ελληνικό διαβατήριο(δεν λέει ληγμένο) και επίσης λέει "μαζί με το νέο βιομετρικό διαβατήριο"

όλα τα εν ισχύ ελληνικά διαβατήρια είναι βιομετρικά?
ή μόνο όσα εκδόθηκαν μετά τον Οκτώβρη του 2006 όπως αναφέρει κάποιος παραπάνω?
πχ το δικό μου μόλις είδα ότι τελικά είναι βιομετρικό, έχει και το σηματάκι που λέει εδώ
Βιομετρικά χαρακτηριστικά - Περιεχόμενο

του άντρα μου από την άλλη είναι εν ισχύ αλλά όχι βιομετρικό (εκδόθηκε λίγο νωρίτερα από το δικό μου)...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/esta....8746BC5_kF7CB4725-6633-0D1D-B415-AED502F34E95


εδώ λέει
"Αιτηθείτε μια ταξιδιωτική εξουσιοδότηση στις Ηνωμένες Πολιτείες"
Κάντε αυτή την επιλογή αν:​

  • Είστε ένας πολίτης ή κατάλληλος υπήκοος μιας χώρας του Προγράμματος Παραίτησης από Βίζα.
  • Αυτή τη στιγμή δεν είστε κάτοχος μιας βίζας επισκέπτη.
  • Η διάρκεια του ταξιδιού σας είναι για 90 ημέρες ή λιγότερο.
  • Σχεδιάζετε να ταξιδέψετε στις Ηνωμένες Πολιτείες για εργασία ή αναψυχή.
άρα λογικά όσοι έχουν ήδη βίζα μπορούν να ταξιδέψουν χωρίς τη διαδικασία αυτή του ESTA
Όχι απλώς μπορούν, είναι υποχρεωτικό.
 
M

member 4986

Guest
Σε περιπου 30 μερες απο σημερα, (Αποτι ακουσα μετα το Πασχα) θα μπορουμε να πηγαινουμε ΗΠΑ χωρις visa! Θα χρειαστουμε ομως Διαβατήριο με ενσωματωμένο τσιπ. Προκειται για τα διαβατηρια που εκδιδονται απο τον Άυγουστο του 2006 και έχουν το σύμβολο του μικροτσίπ στο εξώφυλλο (Οσοι Ελληνες διαθέτουν διαβατήρια που εκδόθηκαν πριν από τις 26 Αυγούστου 2006 πρέπει να υποβάλουν ακόμα αίτηση για βίζα με τον παλιό τρόπο, η μπορουν να αποκτησουν καινουργιο διαβατηριο). Και δευτερον θα πρεπει να εχουμε μια Ηλεκτρονική έγκριση που λεγεται ESTA. Δεν ειναι τιποτα, ειναι απλως ενα εγγραφο που συμπληρωνεται μονο ηλεκτρονικα και μετα πρεπει να το τυπωσουμε και να το παρουσιασουμε στο αεροδρομιο οταν ειναι να ταξιδεψουμε. Διαρκει για περιπου 2 χρονια. Βρισκεται εδω: https://esta.cbp.dhs.gov.
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
οκ παιδια ...αξιωθηκαν στη πρεσβεια (και συντομα μαλιστα, ευτυχως) να βγαλουν αναλυτικες οδηγιες για το τι ισχυει και τι οχι οπως ενεημερωσε και ο rulerlord. οσοι λοιπον εχουμε ηδη βιζα δε χρειαζεται καν να κανουμε την αιτηση ΕΣΤΑ , τουλαχιστον να μην παει χαμενη οσοι τη βγαλαμε προσφατα
διαβαστε προσεκτικα το παρακατω λινκ και ολες οι αποριες λυνονται...
Η Ελλάδα εντάσσεται στο Πρόγραμμα Απαλλαγής Βίζας σε περίπου 30 μέρες από σήμερα
 

kinkyyy69

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
morocco
Ταξίδι-Όνειρο
περου
δηλαδη για να καταλαβω, οποιος θελει να κατσει πανω απο 90 μερες στις ηπα πρεπει να βγαλει visa και οχι απλα να συμπληρωσει το ESTA και ο μαξιμουμ χρονος παραμονης ειναι ακομα 3 μηνες?
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Από 9 Απριλίου και έπειτα, ισχύει η κατάργηση.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Βρε Σταύρο και θα ρωτήσω εγώ καλοπροαίρετα όπως πολλοί θα ήθελαν, που το έμαθες, πήρες τηλ και στο είπαν; Να ξέρουμε δηλαδή πόσο σίγουρες πληροφορίες έχουμε. Πες το απ'την αρχή μην έχουμε αυτές τις ερωτοαπαντήσεις...
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
έχω ραντεβού τη Δευτέρα για έκδοση βιζας και ταξιδευω 15 Μαιου
τους πηρα τηλ και μου είπαν να πάω στο ραντεβου γιατί δεν έχουν ολοκληρωθεί ακομα ολες οι διαδικασίες
οποτε ας μη χαιρομαστε
εγω την πηρα την κρυάδα μου πρωι πρωι
οποτε παω πειραιως για τα παραβολα :(
και δευτερα τρεχατε ποδαρακια μου :mad:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom