Κεφαλονιά: πιο εξωτικά δε γίνεται!

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. Ακολουθώντας τα χνάρια του λοχαγού...]Πέμπτη πρωί, ξυπνάμε ορεξάτοι και ευδιάθετοι! Απολαμβάνοντας το περιποιημένο πρωινό μας στον κήπο του ξενοδοχείου καταστρώνουμε τα σχέδια της ημέρας. Σκοπός μας είναι η εξερεύνηση της ανατολικής ακτής του νησιού. Δρόμο παίρνουμε, δρόμο αφήνουμε και τελικά κατευθυνόμαστε προς την [B]Αντίσαμο[/B
  3. Εξερευνώντας τη νότια ακτή]Παρασκευή πρωί και η διάθεσή μας είναι πολύ χαλαρή! Αποφασίζουμε να ακολουθήσουμε ένα πιο ήπιο χιλιομετρικά πρόγραμμα. Η πρώτη παραλία που επισκεπτόμαστε είναι αυτή της [B]Πεσσάδας[/B
  4. Λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και τ' αγόρι μου!
  5. Aριστοκρατικά χωριά, λουλουδιασμένες αυλές και ηλιοβασιλέματα!]Κυριακή πρωί, ξεκινάει η τελευταία μας μέρα στο νησί...Αποφασίζουμε να είναι χαλαρή και ξεκούραστη! Επιλέγουμε για μπάνιο την κοντινή παραλία [B]Πλατύς Γυαλός[/B]. Πρόκειται για μια μεγάλη, οργανωμένη παραλία με χρυσή άμμο, κρυστάλλινα νερά και πολλά beach bars. Ευτυχώς, αρχές Σεπτέμβρη ήταν σχετικά ήσυχη κι έτσι απολαύσαμε ένα ωραίο μπανάκι και τρελό άραγμα στις ωραίες ξύλινες ξαπλώστρες του [B]beach bar Costa Costa[/B

Σάββατο πρωί, τέταρτη ημέρα των διακοπών μας. Πρόκειται να ζήσω την πιο όμορφη μέρα του φετινού καλοκαιριού, απλά ακόμα δεν το γνωρίζω! Απολαμβάνω χαρωπή το πρωινό μου δίπλα στην πισίνα του ξενοδοχείου και σχεδιάζω με το αγόρι μου τη διαδρομή της ημέρας στο βόρειο τμήμα του νησιού.

Ο καιρός είναι υπέροχος, η μέρα λουσμένη στο φως κι εμείς κατευθυνόμαστε βορειοδυτικά απολαμβάνοντας για μια ακόμα φορά την μοναδική θέα του γκρεμού και της θάλασσας. Πρώτη στάση της ημέρας ο Μύρτος! Γιατί μια φορά μόνο είναι πολύ λίγη! Το φως του ήλιου κάνει τα γαλάζια νερά του να φαίνονται ακόμα πιο έντονα, πιο φωτεινά, πιο πισινάτα! Απολαμβάνουμε τρελό μπανάκι κολυμπώντας στον κόλπο από τη μια του άκρη στην άλλη και στη συνέχεια χαλαρώνουμε κάτω από το χάδι του σεπτεμβριάτικου ήλιου. Μαγεία...

Επόμενος προορισμός μας είναι αρκετά πιο βόρεια η μικροσκοπική παραλία Αλατιές με τα ασπρογάλαζα νερά. Αναζωογοννητική βουτίτσα και λίγα σκαλοπατάκια πιο πάνω βρίσκεται ο παράδεισος...Δέντρα με παχιά σκιά και πεζούλια, ό,τι πρέπει για άραγμα και ραστώνη. Τοστάκια και καφεδάκια από το παρακείμενο ταβερνάκι, περιοδικά κι εφημερίδες, υπέροχη θέα στην παραλία (μόνο μπλε και πράσινο, να χορταίνει το μάτι!), δροσούλα, απόλυτη ησυχία...Ούτε που καταλάβαμε πώς πέρασε η ώρα!

Με το ζόρι σηκωθήκαμε για την επόμενη, κοντινή παραλία. Αχ, και να ξέραμε!:) Παρκάραμε το αυτοκίνητό μας στο τέλος του δρόμου και ακολουθήσαμε ένα πανεύκολο και πανέμορφο μονοπάτι μέσα στο πράσινο. 10 λεπτά μας χώριζαν από τον παράδεισο! Πυκνή βλάστηση, λευκά βότσαλα, πράσινα, καταπληκτικά νερά! Αυτό είναι το Δαφνούδι και σίγουρα αποτελεί μία από τις top παραλίες που έχω επισκεφτεί! Τα λόγια είναι πολύ φτωχά για να περιγράψουν την ομορφιά του...Προσπαθήσαμε να το χαρούμε όσο περισσότερο γινόταν! Κολυμπήσαμε ξανά και ξανά στα εξωτικά νερά του, λιαστήκαμε στα βραχάκια του, νιώσαμε τη μαγεία της φύσης ξαπλωμένοι πάνω στα λευκά του βότσαλα...Το απογευμάτάκι πια αναχωρήσαμε με δεδομένη την υπόσχεση της επιστροφής!



Λίγα λεπτά μετά κάναμε το τέταρτο και τελευταίο μπανάκι της ημέρας στην παραλία της Έμπλυσης, έναν όμορφο κόλπο με καταπράσινα νερά και βράχια στις άκρες του, που όμως λόγω του ότι είναι πολύ τουριστικός χάνει αρκετή από τη γοητεία του. Δεν ήταν άσχημα όμως για μια απογευματινή, δροσιστική βουτιά...

Τελευταίος στόχος μας στον Βορρά ήταν φυσικά το Φισκάρδο! Αρχοντικά σπίτια, λουλούδια παντού, ρομαντική ατμόσφαιρα...υπό το μελαγχολικό φως του δειλινού. Βολτάραμε δίπλα στα πολυτελή πλεούμενα και τα όμορφα μαγαζάκια, χαζέψαμε νωχελικές γατούλες, μυρίσαμε άρωμα καλοκαιριού...Και τελικά τιμήσαμε το "Vasso's" για το ψαράκι της ημέρας! Νόστιμα και ποιοτικά ορεκτικά, φρέσκα θαλασσινά και υπέροχη καρυδόπαστα με παγωτό κερασμένη στο τέλος. Περιορισμένη η λίστα κρασιών αλλά κάτι βρήκαμε εν τέλει!:p Ικανοποιημένοι και γλυκά ζαλισμένοι αφήσαμε πίσω μας το Φισκάρδο (σαν όνειρο το θυμάμαι!)!

Η διαδρομή μέχρι το Αργοστόλι θα μας μείνει αξέχαστη...Το φεγγάρι καθρεφτιζόταν στη θάλασσα δίπλα μας, το βραδινό αεράκι μας δρόσιζε απαλά και η μουσική στο ράδιο μας "ταξίδευε"...Στο Αργοστόλι κάναμε την τελευταία στάση της ημέρας. Βολτάραμε στον κλασσικό πεζόδρομο και απολαύσαμε τα γλυκάκια μας στον "Μαυροειδή" χαζεύοντας την περατζάδα. Προμηθευτήκαμε και ωραίες μάντολες για συγγενείς και φίλους, κι έτσι γλυκά πήραμε τον δρόμο της επιστροφής...Μεταμεσονύκτια άφιξη στο ξενοδοχείο και με βρίσκει στο μπαλκόνι να αναρωτιέμαι πόσο υπέροχη μπορεί να είναι μια μέρα...La vita e bella!:)

Μύρτος ξανά!


Στις μικροσκοπικές Αλατιές.


Δαφνούδι, ο παράδεισος!


Fiskardo romance!

 

Attachments

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Μύρτος, γαλαζοπράσινη μαγεία...
DSC05748.jpg

Συννεφιασμένο ηλιοβασίλεμα στον Μύρτο.
DSC05747.jpg

Απογευματάκι στην Άσσο.
DSC05750.jpg

Σμαραγδένια νερά στην Άσσο.
DSC05752.jpg

Υπέροχη Άσσος!
DSC05755.jpg
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Την πιο ωραία ώρα πήγατε για μπάνιο!Είναι υπέροχη αυτή φωτο με το ηλιοβασίλεμα!Δεν ήξερα οτι είναι τόσο όμορφο νησί η Κεφαλονιά!Για λέγε...για λέγε...
 

capobomba

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
μπράβο για τη διάθεση σου να γράψεις για το ωραίο νησί. θα σου πρότεινα να αποφύγεις την Αγία Ευφημία και την επόμενη φορά να μείνεις στο Ληξούρι :))
όσο για την Άσσο, όσες φορές έχω πάει στο παρελθόν, δεν έχω συγκρατήσει κάτι το ιδιαίτερο σχετικά με την εστίαση. ίσως κάποια τοπική σπεσιαλιτέ? δεν ξέρω. έχω να πάω 3-4 χρόνια και μπορεί να έχουν βελτιωθεί όντως
αναμένω τη συνέχεια
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα σου πρότεινα να αποφύγεις την Αγία Ευφημία και την επόμενη φορά να μείνεις στο Ληξούρι :))
μα είδες τη δικαιολόγηση?
και της προτείνεις να πάει πιο μακριά?!!:shock:
"Όταν όμως ξαναπάω στην Κεφαλονιά μάλλον θα μείνω κοντά στην Αγία Ευφημία λόγω της κομβικής της θέσης σε σχέση με τα μέρη που μου άρεσαν περισσότερο στο νησί."
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Patty,μολις μπηκα στο φορουμ και επεσα πανω στην ιστορια σου....μου φτιαξες τη διαθεση:clap: ....συνεχισε ,περιγραφεις παρα πολύ ωραια ενα απο τα πιο αγαπημενα μου μερη στην ελλαδα....
 

capobomba

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
μα είδες τη δικαιολόγηση?
και της προτείνεις να πάει πιο μακριά?!!:shock:
"Όταν όμως ξαναπάω στην Κεφαλονιά μάλλον θα μείνω κοντά στην Αγία Ευφημία λόγω της κομβικής της θέσης σε σχέση με τα μέρη που μου άρεσαν περισσότερο στο νησί."

1.ναι
2.ναι

:p
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Επειδή βρέθηκα το καλοκαίρι στο νησί , η Αγια Ευφημια και η Σαμη είναι όντως τα καλύτερα σημεία για να μείνεις. Η πρώτη είναι λίγο παραπάνω τουριστική για τα γούστα μου , ενώ η δεύτερη είναι ήσυχη (δίπλα στην παραδεισένια παραλία της Αντισαμου)
Για κανένα λόγο όμως δεν θα έμενα στο Ληξουρι
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.028
εντάξει. κι εγώ για κανένα λόγο δεν θα ήθελα να μένεις στο Ληξούρι :bleh:

@ ευαγγελία, μην κλάψεις, Ok?

@ pattyyy όπως πάντα οι ιστορίες σου είναι χρησιμότατοι ταξιδιωτικοί οδηγοί .... κανονικά!!! :clap: Αλλά δεν με αφήνει το σύστημα να βάλω "Ευχαριστώ" πάλι... :(
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom