Κινηματογραφική κουβέντα....

nineta

Member
Μηνύματα
19
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
μάλι
χαιρετώ την κινηματογραφική λέσχη του τραβελστόριζ! είδα και 'γω με τη σειρά μου το 1917! πολύ καλή ταινία, ομολογουμένως!! τρομερά πλάνα, καλοσκηνοθετημένα..διάβασα πως επρόκειτο για συρραφή μονοπλάνων, πράγμα που επιβεβαιώνει πως ο Σαμ Μέντες είναι καλός μάστορας του σινεμά..Από την εποχή του revolutionary road τον έχω αγαπήσει, που βέβαια αν πάμε πιο πίσω στο χρόνο, έχει σκηνοθετήσει και το φοβερό american beauty! ταινιάρες κι οι δυο!
επίσης, είδα τα "και μετά χορέψαμε" και "το πορτραίτο μιας γυναίκας που φλέγεται", τα οποία βρήκα πολύ δυνατά!! εξαιρετικές ερμηνείες και πολύ ανθρώπινες ιστορίες κι οι δυο.. (δεν τις περιγράφω γιατί θα κάνω σπόιλερ..) η 1η σουηδική-γεωργιανή-γαλλική παραγωγή και διαδραματίζεται στην Τυφλίδα, αποτελεί την επίσημη συμμετοχή της Σουηδίας στα όσκαρ, για το ξενόγλωσσης ταινίας... ( γενικώς, προσωπικά χέστηκα για τα όσκαρ, απλά το ξενόγλωσσο και το ντοκυμαντέρ είναι συνήθως αξιόλογα..! ωστόσο φέτος, παρουσιάζουν ενα μεγαλύτερο ενδιαφέρον, γιατί διεκδικούν τα αγαλματίδια πολύ καλές ταινίες..)
η 2η ταινία διαδραματίζεται σε κάποιο μικρό νησί της Βρετάνης στα τέλη του 18ου αι.
τέλος, είδα την ταινία machuca.. χιλιανή γυρισμένη το 2004 ( ;; ) και αφορά τις ταραγμένες τελευταίες μέρες του Αλιέντε μέσα απ'τα μάτια δυο συμμαθητών. Απλά εξαιρετική και με τέλειο soundtrack!
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ford v Ferrari, πολυ καλη ταινια!!! Οι φαν του μηχανοκινητου αθλητισμου θα την λατρεψουν, σε κραταει απο την αρχη ως το τελος!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ford v Ferrari, πολυ καλη ταινια!!! Οι φαν του μηχανοκινητου αθλητισμου θα την λατρεψουν, σε κραταει απο την αρχη ως το τελος!!
Μου άρεσε κι εμένα πάρα Πολύ! Αληθινή ιστορία...,δυνατές ερμηνείες, πάθος, συγκίνηση, ένταση...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Πραγματικά πολύ καλό το parasite. Σε όσους τους άρεσε τους προτείνω να δουν το bedevilled https://m.imdb.com/title/tt1646959/

Επίσης κορεατικη ταινία που θιγει την κακοποίηση των γυναικών στην σάπια μικρή κοινωνία. Φοβερή κριτική στους "που να μπλεξω τωρα" ανθρώπους. Προειδοποιω ότι είναι πολύ σκληρή ταινία.

Κατά τ'αλλα έχω τρομερή περιέργεια να δω το τερατουργημα του Σεφερλη. Μόνο το trailer κατάφερε να με εκνευρισει ευχάριστα. Πασχω από βαριας μορφής μαζοχισμο δυστυχώς!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Έκανα μια επιδρομή στις οσκαρικές ταινίες και έχουμε τα εξής αποτελέσματα:

Jojo: η ευχάριστη μάλλον έκπληξη της χρονιάς. Πολύ διαφορετική, πολύ χαρούμενη και ταυτόχρονα στενάχωρη σε κάποια σημεία (εδώ μου θύμισε το "Η ζωή είναι ωραία"). Οι πρωταγωνιστές πολύ καλοί και το θέμα πρωτότυπο. Δεν νομίζω να πάρει το όσκαρ καλύτερης ταινίας αλλά θα είναι σίγουρα από τις αγαπημένες φετινές.

1917: Το είδα χτες στον κινηματογράφο. Πάρα πολύ καλή, Μέντες είσαι, φοβερά πλάνα, φοβερή μουσική υπόκρουση, φοβερά εφέ (πραγματικά κολλάς στην καρέκλα όταν από το πουθενά πέφτουν βόμβες), τρομερό και το τρικ με το μονοπλάνο. Ο πρωταγωνιστής σου μεταδίδει στο απόλυτο την αγωνία και την φρίκη του πολέμου. Απο μένα είναι ναι.

Marriage story: Ταινία διαλόγων που θα μπορούσε άνετα να καταντήσει κουραστική αλλά το αποφεύγει έντεχνα. Οι δύο βασικοί ηθοποιοί δίνουν ρεσιτάλ. Πραγματικά, αν θες να πάρεις διαζύγιο, δες πρώτα αυτή την ταινία. Σίγουρα θα το ξανασκεφτείς.

Κάποτε στο Χόλυγουντ: Μαιστα. Διάβασα πολύ καλά σχόλια και το ξεκίνησα με ελπίδες για κάτι καλό. Αλλά έτσι και αλλιώς με τον Ταραντίνο είμαστε μαλωμένοι, οπότε είπαμε να το συνεχίσουμε. Δεν βρήκα λόγο ύπαρξης της ταινίας, πραγματικά ήθελα να δω πού θέλει να το πάει αλλά δεν...Ήρθε και το φινάλε που το αποτελείωσε (τουλάχιστον αυτό θύμιζε λίγο Ταραντίνο, αλλά κάτσε αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό. χοχοχοχοχο)
Του δίνω βέβαια το πόιντ ότι μετέφερε άψογα την εποχή, και πραγματικά ένιωθες ότι είσαι στα 60'ς - 70'ς. Μέχρι εκεί. Α και ο Ντι Κάπριο σταθερά καλός, αλλά εδώ και αρκετά χρόνια είναι μόνιμα καλός. Οπότε Κουέντιν μη χαίρεσαι.

Irishman: Ε Σκορσέζε. Τι άλλο να πω. Φτάνει νομίζω. Πάρα πολύ καλή, η δική μου προτίμηση για την ακαδημία που ως γνωστόν όμως μας σνομπάρει γενικά, αλλά δε μας νοιάζει κιόλας. Να τα κρατήσετε ρε τα όσκαρ να τα δώσετε στο Σταλόνε (συγχύστηκα).
Οκ, κρατάει 3.5 ωρίτσες (sic) αλλά τι είναι ο χρόνος? Σχετικά όλα.
Πέρα από την πλάκα η ταινία είναι πολύ καλή, φοβερό το καστ, φοβερή υπόθεση, δεν βαριέσαι καθόλου. Σκορσέζε, μην τα ξαναλέμε.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Το τελευταίο πόνημα του "ταλαντουχου Έλληνα κωμικου".

"Ο ανατρεπτικός Μάρκος Σεφερλής παρουσιάζει την πρώτη του ταινία “Χαλβάη 5-0” συνεχίζοντας την κωμική παράδοση που έχει δημιουργήσει τόσο στο Θέατρο όσο και στην τηλεόραση. Σε σκηνοθεσία του Mάνου Καμπίτη και σενάριο του Μάρκου Σεφερλή, η ταινία “Χαλβάη 5-0” τοποθετεί στον πυρήνα της μία ιστορία μυστηρίου για να δοκιμάσει εκ νέου, μέσα από απρόοπτα και ακραία γνώριμες καταστάσεις, τη δομή της σύγχρονης κωμωδίας"
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το τελευταίο πόνημα του "ταλαντουχου Έλληνα κωμικου".

"Ο ανατρεπτικός Μάρκος Σεφερλής παρουσιάζει την πρώτη του ταινία “Χαλβάη 5-0” συνεχίζοντας την κωμική παράδοση που έχει δημιουργήσει τόσο στο Θέατρο όσο και στην τηλεόραση. Σε σκηνοθεσία του Mάνου Καμπίτη και σενάριο του Μάρκου Σεφερλή, η ταινία “Χαλβάη 5-0” τοποθετεί στον πυρήνα της μία ιστορία μυστηρίου για να δοκιμάσει εκ νέου, μέσα από απρόοπτα και ακραία γνώριμες καταστάσεις, τη δομή της σύγχρονης κωμωδίας"
Χαχα δε xάνεται αυτό!!! Το έχει δει κανείς; Ή που θα βλέπεται και θα είναι αξιόλογο (πιθανότητες 5% διότι έχω δει 2 θεατρικούς μονολόγους του και ήταν εξαιρετικοί, δεν κάνω πλάκα), ή που θα είναι τόσο απαράδεκτο που -ως συνήθως με το Σεφερλή- θα γελάμε με το πώς είναι δυνατόν να νομίζει ότι γελάμε με τέτοιες σαπίλες.

Win-win situation.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Irishman: Ε Σκορσέζε. Τι άλλο να πω. Φτάνει νομίζω. Πάρα πολύ καλή, η δική μου προτίμηση για την ακαδημία που ως γνωστόν όμως μας σνομπάρει γενικά, αλλά δε μας νοιάζει κιόλας. Να τα κρατήσετε ρε τα όσκαρ να τα δώσετε στο Σταλόνε (συγχύστηκα).
Καιρό είχα να δω τόσο αντιφατικές κριτικές για ταινία. Από το "ο κόλαφος του Σκορτσέζε" στο "γιατί δεν παίρνει Όσκαρ", όσους έχω ρωτήσει στα άκρα είναι. Ιντριγκαριστικόν.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Τι να πω για τον Irishman ;
Ξεκίνησα να το βλέπω στο νετφλιξ , βαριομουνα το σταματαγα κοξ
Αυτο κρατησε μια εβδομαδα! Παντως όλο δεν το είδα .

Στα υποψιν o σκηνοθετης αγαπημένος , ηθοποιοι που μου αρεσουν ( χρόνια κολλημενη με τον Ντε Νιρο) θέμα απο αυτά που μου αρεσουν και πάλι δεν το τελειωσα .
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Χαχα δε xάνεται αυτό!!! Το έχει δει κανείς; Ή που θα βλέπεται και θα είναι αξιόλογο (πιθανότητες 5% διότι έχω δει 2 θεατρικούς μονολόγους του και ήταν εξαιρετικοί, δεν κάνω πλάκα), ή που θα είναι τόσο απαράδεκτο που -ως συνήθως με το Σεφερλή- θα γελάμε με το πώς είναι δυνατόν να νομίζει ότι γελάμε με τέτοιες σαπίλες.

Win-win situation.

Αν κρίνω απ'το trailer πρόκειται για αγνή, παραδοσιακή, ανοθευτη σεφερλια.

Σε μια σκηνή φωνάζει έπιασα το τζοκερ κι έχει πιάσει στην κυριολεξία έναν τύπο ντυμένο τζοκερ....
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Το Irishman και μενα μου αρεσε, πολυ καλο αν και τρεισιμισι ωρες ηταν κομματακι πολλες νομιζω! Το once upon a time in hollywood δεν ηταν κακο! Στο πρωτο ειχα παει με υψηλοτερες προσδοκιες μιας και ειμαι φαν του Σκορτσεζε στο δευτερο ειχα παει με μικροτερες μιας και του Ταραντινο δεν ειμαι και τοσο φαν! Εμενα και το τζοκερ μου ψιλοαρεσε κυριως λογω του Χοακιν Φοινιξ αλλα και λογω του οτι δεν ειχα παει με τις προσδοκιες που ειχαν παει αλλοι γνωστοι μου που ειχαμε μιλησει! Η αγαπημενη μου ομως ταινια για φετος ηταν το ντοκιμαντερ για τον Μαραντονα, φτιαγμενο μονο με αρχειακο υλικο! Πραγματικα τα σπαει, ενταξει μου αρεσε και το θεμα εμενα και ειμαι προκατειλημμενος αλλα ηταν και πολυ καλο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom