Κινηματογραφική κουβέντα....

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
@romantic woman εισαι και εσυ απο οσο καταλαβαινω φαν του ινδικου κινηματογραφου;

Αν θες, δωσε μου ενα τοπ10 απο οσες ταινιες εχεις δει. Το δικο μου ειναι το εξης αν κ σιγουρα ξεχναω πολλες που δεν μπορω να θυμηθω χωρις να ψαξω. Η σειρα ειναι τυχαια:

1. Padman (τρομερη φωτογραφια απο Madhya Pradesh και αληθινη ιστορια)
2. English Vinglish
3. PK
4. A Wednesday
5. Pink
6. Blackmail
7. Lunchbox
8. Three idiots
9. Toilet
10. Bajrangi Bhaijaan (αυτη δεν μου αρεσε τοσο αλλα ειχε εικονες απο υπεροχες τοποθεσιες)

Εχω παρα πολλες στη watchlist, αλλα δεν βρισκω ευκολα υποτιτλους
Είναι με σειρά προτίμησης;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
στο webtv ERTFLIX
IΣΛΑΝΔΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ

"Ο ΝΤΡΟΠΑΛΟς ΕΑΥΤΟς ΜΟΥ"!

Πολύ ενδιαφέρουσα και με πρωτότυπο σενάριο...έχει να κάνει με την δυσκολία που αντιμετωπίζουν λίγο πολύ όλες οι σχέσεις αλλά επικεντρώνεται κυρίως σ ένα ζευγάρι όπου ο νεαρός πρωταγωνιστής αντιμετωπίζει μιά ιδιόμορφη..μιά παρεκκλίνουσα από το φυσιολογικό συμπεριφορά .. η οποία ενώ αρχικά φαντάζει διασκεδαστική και ελκυστική για το άλλο φύλο καταντά πράγματι ψυχοπαθολογική ! Ο νεαρός όμως αρνείται να δεί την πραγματικότητα πράγμα που επιφέρει κραδασμούς στη σχέση....
Πόσο δύσκολο είναι τελικά να ξεπεράσουμε τα "ταμπού"και να αποδεχθούμε ότι κάποια φορά στη ζωή μας μπορεί να χρειασθεί να διαβούμε την πόρτα ενός ψυχιάτρου όπως το κάνουμε πολύ εύκολα με άλλες ειδικότητες;;
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Είδα το Lion που προτείνατε εδώ. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ , πλανταξα στο κλάμα στο τέλος.
Το Lion έκανε και σένα να κλάψεις!!
Είσαι ευαισθητούλι λοιπόν!!
Είναί όντως εξαιρετική και βαθια συγκινητική ταινία!!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Λέτε λέτε για ινδικό κινηματογράφο αλλά δε λέτε για το τιτανοτεράστειο (not) "The game" που έχει γυρίσματα και στο (wait for it) Καρλόβασι.

Απίστευτα σκηνικά λοιπόν στο ξακουστό Καρλόβασι εν έτη 2008 νομίζω, όταν άρχισαν να κάνουν παρέλαση Ινδοί ηθοποιοί και όλοι όσοι εμπλέκονται με το γύρισμα μιας ταινίας. Είχαμε γίνει για λίγο καιρό κανονικό Μπόλιγουντ! Τι ελικόπτερα απογειώνονταν από το λιμάνι, τι εντυπωσιακά αυτοκίνητα βλέπαμε σε σκηνές καταδίωξης, υπερπαραγωγή! Η πρωταγωνίστρια ήταν Μις Κόσμος κάποια στιγμή, ή κάτι τέτοιο.

Το πιο απίστευτο ήταν ότι μου είχε γίνει και πρόταση να παίξω στην ταινία! Καλά ίσως όχι ακριβώς να παίξω, πιο πολύ κομπάρσος. Καλά ίσως όχι κομπάρσος, αλλά να κάνω αυτόν που στήνεται σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο, ώρες πριν τον κανονικό ηθοποιό, για να μπορέσει το σκηνοθετικό επιτελείο να προσαρμόσει διάφορες γωνίες της κάμερας, τα φώτα και άλλα τέτοια.
Η κοπέλα λοιπόν του τιμ που με πλησίασε, μου είπε ότι έψαχνε κάποιον στο ύψος μου, με τέτοια μαλλιά (σίγουρα και με την δική μου ομορφιά, αλλά αυτό ντράπηκε να το πει, την κατάλαβα όμως), και μάλιστα δίνανε και 80 ευρώ την ημέρα!
Δυστυχώς είχα δουλειά (που σιγά που έβγαλα 80 εκείνη τη μέρα αλλά λέμε τώρα) και το είπα σε ένα φίλο, ο οποίος πήγε δύο φορές τελικά!
Το συμπέρασμα είναι ότι εγώ έχασα 160 ευρώ, και ο παγκόσμιος κινηματογράφος ένα μεγάλο αστέρι.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Εκείνη τη χρονιά είχα πάει με την αδερφή μου που είναι φαν του Μπολιγουντ στο Καρλόβασι και για λίγες μέρες είχαμε χάσει την όλη φάση.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εκείνη τη χρονιά είχα πάει με την αδερφή μου που είναι φαν του Μπολιγουντ στο Καρλόβασι και για λίγες μέρες είχαμε χάσει την όλη φάση.
Όπως είπα, δεν έπαιξα τελικά. Οπότε δεν χάσατε και τίποτα. :rolleyes:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Λέτε λέτε για ινδικό κινηματογράφο αλλά δε λέτε για το τιτανοτεράστειο (not) "The game" που έχει γυρίσματα και στο (wait for it) Καρλόβασι.

Απίστευτα σκηνικά λοιπόν στο ξακουστό Καρλόβασι εν έτη 2008 νομίζω, όταν άρχισαν να κάνουν παρέλαση Ινδοί ηθοποιοί και όλοι όσοι εμπλέκονται με το γύρισμα μιας ταινίας. Είχαμε γίνει για λίγο καιρό κανονικό Μπόλιγουντ! Τι ελικόπτερα απογειώνονταν από το λιμάνι, τι εντυπωσιακά αυτοκίνητα βλέπαμε σε σκηνές καταδίωξης, υπερπαραγωγή! Η πρωταγωνίστρια ήταν Μις Κόσμος κάποια στιγμή, ή κάτι τέτοιο.

Το πιο απίστευτο ήταν ότι μου είχε γίνει και πρόταση να παίξω στην ταινία! Καλά ίσως όχι ακριβώς να παίξω, πιο πολύ κομπάρσος. Καλά ίσως όχι κομπάρσος, αλλά να κάνω αυτόν που στήνεται σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο, ώρες πριν τον κανονικό ηθοποιό, για να μπορέσει το σκηνοθετικό επιτελείο να προσαρμόσει διάφορες γωνίες της κάμερας, τα φώτα και άλλα τέτοια.
Η κοπέλα λοιπόν του τιμ που με πλησίασε, μου είπε ότι έψαχνε κάποιον στο ύψος μου, με τέτοια μαλλιά (σίγουρα και με την δική μου ομορφιά, αλλά αυτό ντράπηκε να το πει, την κατάλαβα όμως), και μάλιστα δίνανε και 80 ευρώ την ημέρα!
Δυστυχώς είχα δουλειά (που σιγά που έβγαλα 80 εκείνη τη μέρα αλλά λέμε τώρα) και το είπα σε ένα φίλο, ο οποίος πήγε δύο φορές τελικά!
Το συμπέρασμα είναι ότι εγώ έχασα 160 ευρώ, και ο παγκόσμιος κινηματογράφος ένα μεγάλο αστέρι.
Μπορείς να μας δώσεις επακριβώς τον τίτλο της ταινίας είτε στα αγγλικά είτε στα ελληνικά..?
γιατι έτσι σαν THE GAME βρίσκω την εκπληκτική ταινία του Fincher! του 1997...(όσοι δεν την είδατε σπεύσατε!)
βέβαια βρίσκω και άλλους τίτλους που έχουν μέσα τη λέξη Game ...αλλά δεν είναι αυτή
και υπόψιν ξέρω κα ψάχνω σε τουλάχιστον...τέσσερα σάιτ...
Δεν μπορώ να την βρώ
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.604
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μπορείς να μας δώσεις επακριβώς τον τίτλο της ταινίας είτε στα αγγλικά είτε στα ελληνικά..?
γιατι έτσι σαν THE GAME βρίσκω την εκπληκτική ταινία του Fincher! του 1997...(όσοι δεν την είδατε σπεύσατε!)
βέβαια βρίσκω και άλλους τίτλους που έχουν μέσα τη λέξη Game ...αλλά δεν είναι αυτή
και υπόψιν ξέρω κα ψάχνω σε τουλάχιστον...τέσσερα σάιτ...
Δεν μπορώ να την βρώ
Είναι όντως απίστευτη ταινία του Fincher και αυτή!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Γκουγκλαρε Game 2011 imdb και θα στην βγαλει!

Ειδα το Τhe pledge του Σον Πεν με Τζακ Νικολσον ταινιαρα μην την χασετε οσοι δεν την εχετε δει. Μονο 6 και κατι εχει στο ιμδβ αν ειναι δυνατον!

Ειδα και το The banker με Σαμιουελ Τζακσον και Αντονυ Μακ Κι! Πραγματευεται την ιστορια δυο μαυρων που εβγαλαν λεφτα και εγιναν τραπεζιτες σε εποχες που ηταν πολυ δυσκολες για εναν μαυρο να πλουτισει. Αυτοι μαλιστα πηγαν να βοηθησουν και την φυλη τους που τοτε δεν μπορουσαν να παρουν δανεια και το συστημα εξοργιστηκε μαζι τους. Πολυ καλη και αυτη!
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολύ δυνατή!!!!ταινία αστυνομική-θρίλερ
συμπαραγωγή Δανίας-Νορβηγίας!

"A CONSPIRACY OF FAITH"

Πάρα πάρα πολύ καλή!!!!
Πραγματεύεται τις εξαφανίσεις παιδιών....που έχουν να κάνουν με μιά παραθρησκευτική οργάνωση...και απ όλη την αστυνομία δύο νέοι αστυνομικοί σηκώνουν το βάρος και την ευθύνη να ξεδιαλύνουν την κατάσταση!
Η ταινία εξελίσσεται σε γρήγορους ρυθμούς ,έχει έντονη πλοκή,συνεχή δράση,...δεν σε αφήνει λεπτό χωρίς αγωνία ..κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον του θεατή μέχρι το τελευταίο λεπτό!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom