Κινηματογραφική κουβέντα....

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Στο πρώτο πλάνο σινεφίλ. Πίσω, γύρω και μπροστά κάπου 20.000 που δεν έχουν σχέση με τις τέχνες δυστυχώς.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Η μυρωδιά των δακρυγόνων έφτασε σε κάποια φάση χθες βράδυ μέχρι τη Βαλτετσίου στα Εξάρχεια που βρισκόμουν.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είδα το "Ο Μαραντόνα στο Μεξικό".

Ο Μαραντόνα αναλαμβάνει να προπονήσει την χειρότερη ομάδα της Β(!) κατηγορίας στο Μεξικό, στο Κουλiακάν το οποίο είναι έδρα του καρτέλ Σιναλόα και γενέτειρα του Ελ Τσάπο. Τι μπορεί να πάει στραβά?

Είναι ντοκιμαντέρ βασικά, με πολλές μίνι συνεντεύξεις του προέδρου, του ίδιου του Μαραντόνα, αλλά και πλάνα από τις κερκίδες κατά την διάρκεια των αγώνων μεταφέροντας με πολύ ρεαλιστικό τρόπο το κλίμα.

Συμπαθητικό ήταν, δεν ήξερα την ιστορία, δείτε το άφοβα στο Νέτφλιξ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάντως η κινητοποίηση της εκκλησίας και όχι μόνο για τον άνθρωπο του Θεού φαίνεται να πιάνει τόπο 😊
Ελληνικό box-office: «Oh, my God!» μεν, προβλέψιμο δε.
Πάντως από μια βόλτα που έκανα χθες και προχθές σε 2 κινηματογράφους το κοινό δεν ήταν θεούσες, μάλλον πιτσιρικαρία ήταν που πήγε ή από περιέργεια ή επειδή ο κόσμος έχει ανάγκη από γέλιο τέτοιες μέρες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
ή επειδή ο κόσμος έχει ανάγκη από γέλιο τέτοιες μέρες.
Εγώ δε βλέπω κάτι τέτοιο, ίσα-ίσα βλέπω πολύ κόσμο να ρωτάει στα social κάτω από σελίδες κινηματογράφων για τις ώρες προβολής, αλλά και όσους το είδανε να αποδίδουν τα εύσημα, κάτι που φυσικά δε μου κάνει εντύπωση από το Ελληνικό κοινό.
(off topic) Μάλλον τυχαίο θα ναι το γεγονός ότι όλοι ψάχνονται αν παίζεται στα θερινά σινεμά καθώς δεν έχουν τις απαραίτητες προϋποθέσεις για είσοδο στα κλειστά...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ δε βλέπω κάτι τέτοιο, ίσα-ίσα βλέπω πολύ κόσμο να ρωτάει στα social κάτω από σελίδες κινηματογράφων για τις ώρες προβολής, αλλά και όσους το είδανε να αποδίδουν τα εύσημα, κάτι που φυσικά δε μου κάνει εντύπωση από το Ελληνικό κοινό.
(off topic) Μάλλον τυχαίο θα ναι το γεγονός ότι όλοι ψάχνονται αν παίζεται στα θερινά σινεμά καθώς δεν έχουν τις απαραίτητες προϋποθέσεις για είσοδο στα κλειστά...
Και σήμερα πιτσιρικάδες και τζερτζελο έχει πάντως. Καλά να είμαστε μέσα στην εβδομάδα θα σας κάνω φωτορεπορτάζ. Το κοινό θυμίζει συγκεντρώσεις Λεβέντη με την ορίτζιναλ.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Μόλις είδα το ντοκιμαντέρ του Netflix , για τον Bob Ross.

Αφορά γενικά την ζωή του και την συνεργασία που ειχε με αυτούς που έκλεψαν το όνομα του και τον χρησιμοποίησαν.

Ομολογώ δεν είχα ιδέα για το έγινε και έπαθα σοκ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είδα το Ace in a Hole με τον Κερκ Ντάγκλας, του '51. Πολύ δυνατή, ειδικά αν σκεφτεί κανείς πότε γυρίστηκε. Μετά έπαιζε τον Άγιο Νεκτάριο, νορμάλ κοινό (κυρίως 30-40ρηδες) καμία σχέση με θείτσες κι εκκλησιαστικές εκδρομές.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.730
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γνώμη για τις ταινίες που παίζει, έχεις; Καμιά συγκεκριμένη πρόταση;
Σάββατο, 11/9 Cuba Libre: Δεν το έχω δει, δεν έχω άποψη.

Κυριακή, 12/9 Soy Cuba: ξεκάθαρα προπαγανδιστική σοβιετική ταινία όπου οι Κουβανοί εμφανίζονται ως σκλάβοι των Αμερικανών που υποφέρουν κλπ κλπ. Ενδιαφέρουσα σκηνοθεσία πάντως κι ενδιαφέρουσα άποψη περί (χοντροκομμένης) προπαγάνδας, ειδικά για την εποχή που γυρίστηκε (Ψυχρός Πόλεμος στα καλύτερά του). Ενδιαφέρουσα ταινία.

Δευτέρα, 13/9, Οι Δώδεκα καρέκλες: Δεν την έχω δει

Τρίτη, 14/9, Guantanamera: Ουσιαστικά πρόκειται για remake του επικού "ο θάνατος ενός γραφειοκράτη" με τη διαφορά ότι είναι πολύ πιο σύγχρονη, με λήψεις από διάφορα κομμάτια της χώρας, τσοντάρισε και το υπουργείο τουρισμού. Σε καμία περίπτωση δεν είναι σαν το Γραφειοκράτη (πολύ υποδεέστερη) αλλά έχει αρκετό γέλιο και η κριτική στη γραφειοκρατία και τη διαφθορά (σήμα κατατεθέν του Τομάς Γκουτιέρες Αλέα) είναι διακριτική αλλά αιχμηρή. Θα μπορούσαν να είχαν διαλέξει πολύ καλύτερη ταινία αυτού του είδους, αλλά κακή δεν είναι σε καμία περίπτωση.

Τετάρτη 15/9, Habanastation: Από τις καλές σύγχρονες ταινίες του κουβανικού κινηματογράφου, κωμωδία με έντονη κοινωνική και πολιτική κριτική, ουσιαστικά καταδεικνύει τις αβυσσαλέες οικονομικές διαφορές. Εξαιρετικό το ένα παιδάκι, δύσκολες και ωραίες λήψεις από την πορεία της πρωτομαγιάς, ειδικά αν έχετε παιδί είναι ό,τι πρέπει κι ας απευθύνεται σε ενηλίκους κυρίως.

Πέμπτη 16/9, Clandestinos: Δεν την έχω δει, η κοπέλα μου την έχει στο τοπ-10 της όμως.

Παρασκευή 17/9, Ο θάνατος ενός γραφειοκράτη: Ταινιάρα της εποχής της, ας αναλογιστεί κανείς πότε και με τι δυσκολίες γυρίστηκε, ξεκαρδιστική κριτική της γραφειοκρατίας στην Κούβα. Από τις πολύ κλασικές κουβανικές, η ΕΤ3 κάποτε την έπαιζε 2-3 φορές το χρόνο.

Σάββατο 18/9, Το πορτρέτο της Τερέσα: Δεν την έχω δει, από τις κλασικές που χτυπιέμαι που δεν έχω δει, αν είμαι σε κατάσταση να πάω θα πάω να τη δω, Pastor Vega είναι αυτός (γιος του Justo Vega για όσους ξέρουν από μουσική, ενώ η μυθική πρωταγωνίστρια της ταινίας Daisy Granados είναι η σύζυγός του), έχω δει όλες τις άγνωστές του κι έχω χάσει αυτήν που προκάλεσε τόσες αντιδράσεις στη χώρα που επενέβη ο Κάστρο και συζητιέται δεκαετίες αργότερα.

Κυριακή 19/9, Μνήμες Υπανάπτυξης: ΤΑΙΝΙΑΡΑ. Αν πάτε να δείτε μία, να είναι αυτή, κουβανικός κινηματογράφος στα καλύτερά του: ρεαλιστικός, επικριτικός, αν έχει μια ταινία επιπέδου "Πολίτη Κέιν" η Κούβα, αυτή είναι, τιμή και δόξα στον Γκουτιέρες Αλέα. Διαμάντι του παγκόσμιου κινηματογράφου. Απίστευτο το ότι γυρίστηκε το '68, μένεις Παυλόπουλος.

Εδώ οι συνόψεις:
Αφιέρωμα στον κουβανέζικο κινηματογράφο στο Open Air Cinema Festival της Νέας Σμύρνης - FLIX
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.414
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom