Κινηματογραφική κουβέντα....

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πήγα πρόσφατα στο Stellar στον Κεραμεικό, όπου είναι ένας mini κινηματογράφος σε μια ταράτσα και εστιατόριο. Ήταν πολύ ωραία εμπειρία. Ο χώρος πολύ προσεγμένος ακόμα και στην παραμικρή λεπτομέρεια.

Το αποκορύφωμα βέβαια ήταν η ταινία "Το μπλε καφτανι".

Είναι η ιστορία ενός ομοφυλόφιλου ράφτη στο Μαρόκο και η ζωή με την γυναίκα όπου προσπαθεί να το κρατήσει κρυφό. Η ταινία ήταν απίστευτη. Είναι από τις πολύ λίγες ταινίες που έχω δεθεί τόσο πολύ με τους χαρακτήρες.

Ίσως η περίληψη της ταινίας που έχω κάνει να είναι ανεπαρκής αλλά δώστε της μια ευκαιρία!

View attachment 435846
Ταινιάρα, την είδα την άνοιξη που μας πέρασε στο Δαναό και μόνο που δεν βγήκα στο τέλος κλαίγοντας από την αίθουσα
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πήγα πρόσφατα στο Stellar στον Κεραμεικό, όπου είναι ένας mini κινηματογράφος σε μια ταράτσα και εστιατόριο. Ήταν πολύ ωραία εμπειρία. Ο χώρος πολύ προσεγμένος ακόμα και στην παραμικρή λεπτομέρεια.

Το αποκορύφωμα βέβαια ήταν η ταινία "Το μπλε καφτανι".

Είναι η ιστορία ενός ομοφυλόφιλου ράφτη στο Μαρόκο και η ζωή με την γυναίκα όπου προσπαθεί να το κρατήσει κρυφό. Η ταινία ήταν απίστευτη. Είναι από τις πολύ λίγες ταινίες που έχω δεθεί τόσο πολύ με τους χαρακτήρες.

Ίσως η περίληψη της ταινίας που έχω κάνει να είναι ανεπαρκής αλλά δώστε της μια ευκαιρία!

View attachment 435846
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ταινία από κάθε άποψη!

Μέσα από τον μικρόκοσμο ενός ραφτάδικου κάπου ...στο Μαρόκο ο σκηνοθέτης μας ξεδιπλώνει πτυχές της καθημερινότητας και των ηθών και στερεοτύπων της κοινωνίας των Μαροκινών...
καυτηριάζοντας ταυτόχρονα την κοινωνική ανισότητα -τάξεις κλπ..την δεινή θέση των γυναικών,τις καταπιεσμένες επιθυμίες..,και κυρίως την ψεύτικη ζωή που καλείται να ενστερνιστεί κάποιος λόγω των κοινωνικών κανόνων
και εξαίροντας πάνω απ όλα την αληθινή αγάπη!

Ότι και να πώ είναι λίγο γι αυτή την ταινία!σενάριο ,διάλογοι,ερμηνείες!!!!!!!!!
και φυσικά και πάνω απ όλα σκηνοθεσία!!!(άλλωστε ο σκηνοθέτης είναι ο ...καθοριστικός παράγοντας για την επιτυχία μιας ταινίας με την επιλογή του ..κάστ,καθοδήγηση,πλάνα,...κλπ)

Κινητή κάμερα και πολλά, τα περισσότερα, κοντινά πλάνα που αρμόζουν άλλωστε σε μιά τέτοιου ύφους καθαρά ηθοπλαστική και ανθρωποκεντρική ταινία!
Βαθειά συναισθηματική,άκρως συγκινητική,ενώ η διάρκεια της είναι μεγάλη(το μόνο ίσως θάλεγα μειονέκτημα..)σε κρατάει

και η -τελευταία-.η μάλλον.προτελευταία σκηνή λίγων λεπτών προς το ΦΙΝΑΛΕ ειναι
απλά
ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΗ!!!ΚΑΘΗΛΩΤΙΚΗ!!
νοιώθεις να σε διαπερνά ένα ρίγος συγκίνησης?πίκρας?χαρμολύπης?

Η ΤΕΧΝΗ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ !
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ταινία από κάθε άποψη!
Την είδα και την απόλαυσα.
Ότι και να πώ είναι λίγο γι αυτή την ταινία!σενάριο ,διάλογοι,ερμηνείες!!!
Τρελάθηκα με την εξομολόγηση στην γυναίκα του και την απάντηση της. Ότι πιο τρυφερό υπάρχει
σε ένα ζευγάρι. Ίσως δάκρυσα με την συμπεριφορά της.!
και η -τελευταία-.η μάλλον.προτελευταία σκηνή λίγων λεπτών προς το ΦΙΝΑΛΕ ειναι
απλά
ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΗ!!!ΚΑΘΗΛΩΤΙΚΗ!!
Την χειρονομία την περίμενα,δεν περίμενα την διαδρομή ότι θα την έκαναν μόνοι τους.
Μια από τις καλύτερες ταινίες που είδα τα τελευταία χρόνια.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Είδα το Oppenheimer. Τη νέα ταινία του Νολαν βασισμένη στη βιογραφία του Oppenheimer. Καταπληκτικό! Δεν είναι πολιτικά ορθή, δεν έχει ισαποστακιστικα. Θέτει πολύ ωραίους προβληματισμούς κατά τη γνώμη μου και ασκεί έντονη κριτική στη σαπίλα που επικρατεί στον ακαδημαϊκό χώρο. Νομίζω ότι αν γίνονταν γνωστά πράγματα που επικρατούν στον ακαδημαϊκό χώρο όσοι είναι εκτός δεν θα μπορούν να τα πιστέψουν. Μπορούν μεγάλα κεφάλια να σου καταστρέψουν την καριέρα για μικροπραγματα. Και φυσικά όλα τα μεγάλα κεφάλια έχουν πολιτικές διασυνδέσεις. Από ένα σημείο και μετά περισσότερο πολιτική κάνουν παρά επιστήμη.

Συνειδητοποίησα ότι αυτή είναι μόλις η δεύτερη ταινία του Νολαν που έχω δει. Το άλλο είναι το prestige που επίσης μου άρεσε πολύ. Θα πιάσω κι άλλες δικές του, προσπερνωντας φυσικά τις ταινίες οι ήρωες με τα κολάν....
Είδα την ταινία ..
σκηνοθετικά πάρα πολύ καλή αν και "χάνει"βλέποντας την σε υπολογιστή,
φαντάζομαι όμως πολλές σκηνές όπως πχ της δοκιμαστικής έκρηξης και πολλών άλλων πόσο θεαματικές θα είναι στην μεγάλη οθόνη!
Ενδιαφέρουσα αλλά ταυτόχρονα κουραστική και κάπως βαρετή λόγω μεγάλης διάρκειας(τρίωρη)και με πολύ εξειδικευμένους όρους και αναλύσεις ειδικά στο πρώτο μέρος...

Πριν την δείτε ανατρέξτε λίγο σε πληροφορίες για τον Oppenheimer και γενικά για τους επιστήμονες που ασχολήθηκαν με τις ατομικές βόμβες..και την περιρρέουσα ατμόσφαιρα της εποχής εκείνης γιατί αλλιώς δεν..βγαινει νοημα.

Με βάση αυτά που είχα διαβάσει νομίζω ότι η ταινία αποδίδει το ..ζητούμενο..
Ξεδιπλώνει την χαρισματική ευφυή προσωπικότητα του Οppenheimer ακολουθώντας την ζωή του,..την πορεία του από τα πρώτα του βήματα ως φοιτητή μέχρι την πλήρη ανέλιξη του και ανάθεση του της κατασκευής της πρώτης ατομικής βόμβας...

Ερμηνείες πολύ καλές!
Ο Κίλιαν Μέρφι στον πρωταγωνιστικό ρόλο παίρνει τα εύσημα!!!ένας προικισμένος ταλαντούχος επιστήμονας με ΟΡΑΜΑ και ειρηνιστής (σε αρκετά πλάνα αποτυπωνει ο Νόλαν στις εκφράσεις του προσώπου του ακριβώς αυτή την αντίφαση..)..που τον χειρίστηκαν,τον σπίλωσαν, και τον "πέταξαν"οι ...πολιτικοί όταν ο ίδιος διαχώρισε τη θέση του και έμεινε ακλόνητος στις αντιλήψεις του...
 
Last edited:

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Sound of Freedom, η αληθινή ιστορία του Tίμ Μπάλαρντ, ενός πρώην πράκτορα των ΗΠΑ, ο οποίος παραιτείται από τη δουλειά του για να αφιερώσει τη ζωή του στη διάσωση εκατοντάδων παιδιών από σωματέμπορους.
Τα λόγια είναι πολύ φτωχά..... όλοι πρέπει να δουν αυτή την ταινία και μετά το τέλος θα καταλάβουν και το γιατί, όπου εξηγεί ο πρωταγωνιστής Jim Caviezel.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
"Η ΛΕΙΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΤΗΣ"

Σπουδαία!!!!! ιρανική- ανθρωποκεντρική - ταινία(όπως αλλωστε μας έχει συνηθίσει ο ιρανικός κινηματογράφος με ...ανάλογα αξιοσημείωτα έργα..)

Αν και διαρκεί 2 ώρες και 40 λεπτά,δεν κουράζει ΚΑΘΟΛΟΥ ,ίσα ίσα που έχει μια συνεχόμενη εξέλιξη(και χωρίς..παύσεις)οπότε την παρακολουθείς με αμείωτο ενδιαφέρον!
Αναφέρεται στις σχέσεις μεταξύ των μελών μιάς πολυμελούς φτωχής πατριαρχικής οικογένειας που ..ζουν όλοι μαζί αν και ενήλικες τα"παιδιά".

Το ενδιαφέρον είναι οτι αν και πρόκειται για το Ιραν τα ερωτηματικά,τα..μηνύματα που περνά ..τα διαπλεκόμενα μεταξύ αδελφών και κυρίως μεταξύ ΓΟΝΙΩΝ -ΓΟΝΙΟΥ και ΠΑΙΔΙΩΝ(που ομως είναι ενήλικα ,υπεύθυνα -υποτιθεται- ατομα)
καθώς και οι "οπτικές"απ όπου ο καθένας μας θα δεί την εξέλιξη της ιστορίας και τις αντιδράσεις του κάθε μέλους
μας αγγίζουν και εμας στο εκατό τα εκατό!!!!

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ταινία!!!!!!!
 
Last edited:

Spark

Member
Μηνύματα
103
Likes
1.020
Είδα την ταινία θρίλερ Birth/Rebirth (2023) και μου άρεσε το πρωτότυπο σενάριο.
Μια τεχνικός νεκροτομείου αναζωογονεί με επιτυχία το σώμα ενός μικρού κοριτσιού, αλλά για να συνεχίσει να αναπνέει, θα πρέπει να συλλέξει βιολογικά υλικά από έγκυες γυναίκες.
Birth/Rebirth (2023) ⭐ 6.2 | Drama, Horror, Thriller
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Είδα σήμερα το The Pianist, μια must see ταινία που για κάποιο λόγο μου είχε ξεφύγει.

Δεν θα αναφερθώ στα της ταινίας και τις θηριωδίες των ναζί αλλά ποιο πολύ στο ταξιδιωτικό ενδιαφέρον που θα βγάλει από μέσα μου. Σε κάθε πόλη που κάνω walking tour, υπάρχει σχεδόν πάντα μια επίσκεψη στην εβραϊκή συνοικία ή Jewish quarter.

Στα επόμενα ταξίδια και tour, σίγουρα θα καταλάβω πολύ περισσότερο για αυτά τα μέρη, γιατί μέχρι τώρα δεν είχα κάνει αυτές τις συνδέσεις στο μυαλό μου.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τι συμβαίνει όταν ένας παντρεμένος Παλαιστίνιος κάνει σχέση με μια Εβραία παντρεμένη με συνταγματάρχη του ισραηλινού στρατού; Τι γίνεται όταν προσπαθείς να καλύψεις ένα ψέμα με ένα ακόμη μεγαλύτερο; Τι γίνεται όταν βρίσκεσαι στο λάθος σημείο τη λάθος στιγμή;
Δείτε τις "Απαγορευμένες συναντήσεις" στο ertflix. Η ταινία έχει πολύ ωραίο ρυθμό. Εστιάζει στις ζωές των ανθρώπων, καθώς και στην εποχή, τον τόπο και τις καταστάσεις που ζουν και γίνεται δυστυχώς παρά πολύ επίκαιρη.
Έξτρα μπόνους τα πλάνα της Ιερουσαλήμ.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.464
Ταξίδι-Όνειρο
???
Είδα σήμερα το The Pianist, μια must see ταινία που για κάποιο λόγο μου είχε ξεφύγει.

Δεν θα αναφερθώ στα της ταινίας και τις θηριωδίες των ναζί αλλά ποιο πολύ στο ταξιδιωτικό ενδιαφέρον που θα βγάλει από μέσα μου. Σε κάθε πόλη που κάνω walking tour, υπάρχει σχεδόν πάντα μια επίσκεψη στην εβραϊκή συνοικία ή Jewish quarter.

Στα επόμενα ταξίδια και tour, σίγουρα θα καταλάβω πολύ περισσότερο για αυτά τα μέρη, γιατί μέχρι τώρα δεν είχα κάνει αυτές τις συνδέσεις στο μυαλό μου.
Extra bonus τα γυρίσματα έγιναν στην Πράγα ή Πραγκα ( γειτονιά της Βαρσοβιας ) που ακόμα και σήμερα τα κτήρια έχουν σημάδια από τις σφαίρες του ΒΠΠ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom