Κλάδος του τουρισμού (τουριστικό γραφείο)

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αναφέρομαι σε μαζικό τουρισμό... Δηλαδή ομαδικά ταξίδια , αυτό δεν σχετίζεται τόσο με την οργάνωση , ειδικά όταν μιλάμε για άλλη χώρα πολλοί επιλέγουν κάτι τέτοιο ειδικά στο εξωτερικό συνηθίζεται... Κι εδώ στην Ελλάδα βλέπω αρκετά γραφεία το κάνουν επιτυχώς...
Πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να διαφοροποιηθείς/εστιάσεις κάπου συγκεκριμένα (όπως προαναφέρθηκε), αν θες ν' αυξήσεις τις πιθανότητες να πετύχεις...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Αναφέρομαι σε μαζικό τουρισμό... Δηλαδή ομαδικά ταξίδια , αυτό δεν σχετίζεται τόσο με την οργάνωση , ειδικά όταν μιλάμε για άλλη χώρα πολλοί επιλέγουν κάτι τέτοιο ειδικά στο εξωτερικό συνηθίζεται...
Φίλε/η δεν είναι τα πράγματα τόσο εύκολα. Δεν είναι καλώς τα 30-40 άτομα πάτε στο ξενοδοχείο και άντε γειά.
Πες μου 2-3 λόγους γιατί να έρθουν σε σένα και να μην πάνε στο άλλον που τον ξέρουν χρόνια,
που τους προσφέρει ξεναγήσεις , εκδρομές,ξενοδοχεία καλά και φτηνά και τους έχει όργανώσει
με λεπτομέρεια που θα φάνε, το κυριότερο τι θα φάνε, που θα σταματήσουν να κατουρήσουν,
ποιο νοσοκομείο εφημερεύει να τους πάει αν αρωστήσουν. Τι διαφορετικό έχεις να τους προσφέρεις
για να σε προτιμήσουν;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μέσα της δεκαετίας του 80 που τελείωσα εγώ Τουριστικές Επιχειρήσεις υπήρχε πλήρη καθοδήγηση από τημ καθηγητών σχετικά με το μέλλον μας είτε επιθυμούσαμε να κατευθυνθούμε προς συνέχιση των σπουδών στην Ευρώπη, είτε θα μπαίναμε κατευθείαν στην αγορά εργασίας-είχαν τα απαραίτητα κονέ να μας συστήσουν σε μεγάλα ξενοδοχεία ,πρακτορεία κλπ (όπως και έγινε και με τη δική μου περίπτωση)
'Οσο για εκθέσεις παίρναμε ενεργά μέρος στην Ελλάδα στην Philoxenia , προσωπικά έχω κρατήσει το περίπτερο εκείνης της χρονιάς με άπειρες ευκαιρίες για γνωριμίες με τους tour operators του παγκόσμιου τουρισμού.
Αυτά το 1986-87!! ΤΟ 1987!!! Χωρίς ιντερνέτ χωρίς κινητά, την τύφλα μας τη μαύρη είχαμε στα πάντα.
Αν μας λες ότι στο 2020 με την τόση πληροφορία διαθέσιμη, στις σχολές τουριστικών δεν ξέρετε τις πιο σημαντικές εκθέσεις στο εξωτερικό, μένω τουλάχιστον άφωνη.

Στα 18 δεν είναι η κατάλληλη στιγμή να τολμήσεις ένα μεγάλο επιχειρηματικό άνοιγμα. Πρώτα περπατάς και ύστερα τρέχεις.
Φρόντισε να μαζέψεις εμπειρία από όπου μπορείς, να ωριμάσεις και σαν άνθρωπος και επαγγελματικά και ύστερα στοχευμένα να εστιάσεις προς μία κατεύθυνση που έχει περιθώρεια ανάπτυξης στο μέλλον.
Κάνε κι ένα ψαγμένο μεταπτυχιακό στο μεταξύ να είσαι παραπάνω ανταγωνιστικός και πρόσθεσε ξένες γλώσσες στη φαρέτρα σου. 'Οπως εβραικά που σου είπαν εδώ-οτιδήποτε σε διαφοροποιεί από τη μάζα είναι και αυτό που θα σε αβαντάρει στο μέλλον.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Αν μας λες ότι στο 2020 με την τόση πληροφορία διαθέσιμη, στις σχολές τουριστικών δεν ξέρετε τις πιο σημαντικές εκθέσεις στο εξωτερικό, μένω τουλάχιστον άφωνη.
Μη μενετε αφωνη και εγω που τελειωσα τουριστικα πριν 6 χρονια,δεν εχω ιδεα αν γινονται εκθεσεις εξω,με το ζορι μας ειχαν πει για τη horeca(που δεν ειναι καθαρα τουριστικη)και αλλη μια που μου διαφευγει...βεβαια αν ψαξεις μονος σου βρισκεις αλλα πρεπει και καπως οι καθηγητες να σε καθοδηγουν,πραγμα που στην Ελλαδιτσα πλεον δε γινετε συχνα...
@Soozy με τοση πληροφορια και ευκολια ετοιμασιας ενος ταξιδιου μεσω ιντερνετ πραγματικα απορω πως υπαρχουν ακομα ταξιδιωτικα γραφεια!αν τοσο πολυ θες ομως να το προσπαθησεις θα προτεινα πρωτα να κανεις ενα διαδικτυακο γραφειο οπου δε θα χεις μεγαλα εξοδα στησιματος και αναλογως βλεπεις...και απο γλωσσες τουλαχιστον αλλη μια οχι τοσο κοινοτυπη
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
'Οπως εβραικά που σου είπαν εδώ
Βλέπω ότι προτείνετε τα Εβραικά. Γιατί; εξηγήστε μου. Να μπορέσει να πάρει Εβραίους πελάτες-γκρουπ;
Γιατί το Εβραικό πρακτορείο να στείλει σε σένα που θα είσαι άπειρος ή ακόμα και έμπειρος τους
πελατες του και όχι στο πρακτορείο που το έχουν Εβραίοι στην Ελλάδα; (Ή είναι έμπιστοι)
Επειδή ξέρει εβραικά και μόνο; Μπορεί να προσφέρει καλύτερες τιμές-υπηρεσίες, σεβασμό στην θρησκεία τους, τις παραδόσεις τους, την διατροφή τους;
Η σύζυγος μου πριν τον κοβιτ το ένα τριτο του εισερχόμενου τουρισμού που είχε ήταν εβραικής καταγωγής. Και δεν ξέρει λέξη εβραικά.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Βλέπω ότι προτείνετε τα Εβραικά. Γιατί; εξηγήστε μου.
Παράδειγμα δώσαμε.
Ο στόχος είναι να διαφοροποιηθεί. Αγγλικά μιλάνε όλοι, ομοίως άλλες ευρείας χρήσης ευρωπαικές γλώσσες.
Η αγορά ζητάει εξειδίκευση σε κάθε κλάδο πόσο μάλλον στην τουριστική βιομηχανία.
Κινέζικα, Ρώσσικα και εβραικά είναι η καινούργια τάση.

δεν εχω ιδεα αν γινονται εκθεσεις
ακόμη κι αν δεν ασχολούνται οι καθηγητές, με τρία κλικ μπορείς να βρεις τα πάντα. Εγώ ακόμα θυμάμαι μνημονεύσεις για τη μεγάλη έκθεση τουρισμού του Βερολίνου (αν και πιθανώς πλέον να έχει πάρει τα σκήπτρα άλλη χώρα)
Το διακύβευμα είναι....ψαχτείτε ρε παιδιά!
 

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλία
Φίλε/η δεν είναι τα πράγματα τόσο εύκολα. Δεν είναι καλώς τα 30-40 άτομα πάτε στο ξενοδοχείο και άντε γειά.
Πες μου 2-3 λόγους γιατί να έρθουν σε σένα και να μην πάνε στο άλλον που τον ξέρουν χρόνια,
που τους προσφέρει ξεναγήσεις , εκδρομές,ξενοδοχεία καλά και φτηνά και τους έχει όργανώσει
με λεπτομέρεια που θα φάνε, το κυριότερο τι θα φάνε, που θα σταματήσουν να κατουρήσουν,
ποιο νοσοκομείο εφημερεύει να τους πάει αν αρωστήσουν. Τι διαφορετικό έχεις να τους προσφέρεις
για να σε προτιμήσουν;
Δεν τα έχω σκεφτεί τόσο αναλυτικά πρώτο έτος είμαι ... Απλά σαν ιδέα.
Δεν έχω θέμα κ για τα ξενοδοχεία απλά δε θέλω εποχιακή εργασία για μια ζωή ...
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Νομίζω ότι το θέμα σου έγκειται στο ότι έχεις ξεκινήσει ακριβώς με την πεποίθηση ότι δεν θες "να δουλευεις εποχιακά για μια ζωή" ,ενώ (φαντάζομαι) ότι δεν το έχεις καν δοκιμάσει. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι υποχρεωτικά πρέπει να το κάνεις ,προς Θεού, ο καθένας κάνει ο,τι τον ευχαριστεί περισσότερο.

Προσωπικά αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα από φέτος να δουλέψω, έστω και στο πλαίσιο της πρακτικής , για να αποκομίσω εμπειρίες. Δεν ξέρω σε ποια σχολή είσαι και τι μαθήματα παρακολουθείς αλλά πρέπει να ξέρεις ότι ακόμα και στον ξενοδοχειακό κλάδο υπάρχουν θέσεις που αφορούν 12 μήνη εργασία πχ ο κλάδος του f&b , τμήματα προμηθειών , marketing και άλλα.

Για να μπορέσεις να κατανοήσεις τη φιλοσοφία του τουρισμού , να τον αγαπήσεις και στο τέλος να κατασταλάξεις σε αυτό που θες ,πρέπει να δουλέψεις μέσα σε αυτόν. Οπότε εγώ θα σου πρότεινα να βρεις μια δουλειά ,να αποκτησεις εμπειρίες και να εμπλουτισεις τις γνώσεις σου στο αντικείμενο.
 

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλία
Νομίζω ότι το θέμα σου έγκειται στο ότι έχεις ξεκινήσει ακριβώς με την πεποίθηση ότι δεν θες "να δουλευεις εποχιακά για μια ζωή" ,ενώ (φαντάζομαι) ότι δεν το έχεις καν δοκιμάσει. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι υποχρεωτικά πρέπει να το κάνεις ,προς Θεού, ο καθένας κάνει ο,τι τον ευχαριστεί περισσότερο.

Προσωπικά αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα από φέτος να δουλέψω, έστω και στο πλαίσιο της πρακτικής , για να αποκομίσω εμπειρίες. Δεν ξέρω σε ποια σχολή είσαι και τι μαθήματα παρακολουθείς αλλά πρέπει να ξέρεις ότι ακόμα και στον ξενοδοχειακό κλάδο υπάρχουν θέσεις που αφορούν 12 μήνη εργασία πχ ο κλάδος του f&b , τμήματα προμηθειών , marketing και άλλα.

Για να μπορέσεις να κατανοήσεις τη φιλοσοφία του τουρισμού , να τον αγαπήσεις και στο τέλος να κατασταλάξεις σε αυτό που θες ,πρέπει να δουλέψεις μέσα σε αυτόν. Οπότε εγώ θα σου πρότεινα να βρεις μια δουλειά ,να αποκτησεις εμπειρίες και να εμπλουτισεις τις γνώσεις σου στο αντικείμενο.
Έχετε δίκιο απλά φέτος δεν μπορώ να πάω γτ θα έχω καλοκαιρινά μαθήματα ...
Επίσης το ξέρω ότι κάποια έχουν 12μηνη εργασία όμως και πάλι είναι σε νησί ... Εγώ θα ήθελα να παραμείνω στην Αθήνα
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Έχετε δίκιο απλά φέτος δεν μπορώ να πάω γτ θα έχω καλοκαιρινά μαθήματα ...
Επίσης το ξέρω ότι κάποια έχουν 12μηνη εργασία όμως και πάλι είναι σε νησί ... Εγώ θα ήθελα να παραμείνω στην Αθήνα
Ξενοδοχεια στην Αθηνα υπαρχουν πολλα κ ολο ανοιγουν και περισσοτερα,δε βλεπω τον λογο να μη δουλευεις εκει μονιμα!καλως ή κακως το τουρ.γραφειο αργοπεθαινει(αν δεν εχει ηδη)οποτε τα ξενοδοχεια ειναι μονο που κρατανε ακομα εστω κ 12μηνο...
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Αγάλι-αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι...

Συμφωνώ με τον @panpan , που έγραψε παραπάνω. Χρειάζεσαι γνώσεις, εμπειρία... Όλοι από κάπου (χαμηλά) ξεκίνησαν.
Καλή και η εξειδίκευση, αν πραγματικά αγαπάς το αντικείμενο και έτσι μπορείς να προσφέρεις κάτι εξαιρετικό στους πελάτες. Αλλιώς, κάνεις λίγο από όλα...
Εγώ, για παράδειγμα, εξειδικεύομαι στον τουρισμό από/προς Βραζιλία γιατί έχω πάθος με την χώρα και την γνωρίζω καλά, και μιλάω και την γλώσσα.
 
D

Delmem38110

Guest
είναι πάρα πολύ νέος. θα βρει τον δρόμο του.
το ιντερνετ και οι πάμπολλες πληροφορίες που μπορεί να βρει κάποιος έχουν δυσκολέψει το επάγγελμα αλλά έχουν ανοίξει χίλιες δυο άλλες ευκαιρίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.700
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom