Γερμανία Κολόνια απο την Κολωνία!

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Περιεχόμενα

Οπως ισως καποιοι απο εσας γνωριζετε, περασα 2 εβδομαδες του καλοκαιριου στην Γερμανια. Ετσι ειναι, οι νορμαλ ανθρωποι κανουν μπανια και οι γερμανοφιλοι ταξιδευουν απο τον ηλιο και τους 35 στη βροχη και τους 20 βαθμους (και το χαιρονται κιολας!). Το ταξιδι πραγματοποιηθηκε με αφορμη ενα σεμιναριο του Γερμανικου Ινστιτουτου, το οποιο ειναι τοσο καλο, που μας πληρωνει ολα τα εξοδα για να κανουμε διακοπες και να γνωρισουμε καλυτερα τη χωρα! Το προγραμμα περιελαμβανε ξεναγησεις κυριως στην Κολωνία και τη Βοννη, αλλα η διαμονη εγινε ενδιαμεσα και συγκεκριμενα στην πολη του Bruehl, η οποια ειναι γνωστη για 2 λογους.
1. Ειναι η γενετειρα του καλλιτεχνη Μαξ Ερνστ. Μαξ Ερνστ - Βικιπαίδεια
2. Ειναι η γενετειρα της κολλητης μου φιλης Γεωργιας!
 

Attachments

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ελπιζω να καταφερα να το ενσωματωσω στο κανονικο κειμενο... Σπορος, βοηθεια. Τι ειναι η διευθυνση url της φωτογραφιας? Δηλαδη δεν μπορω να την ανεβασω κατευθειαν απο τον υπολογιστη μου? Πρεπει να παει πρωτα στη Γκαλερι?
 

sotisdiv

Member
Μηνύματα
56
Likes
11
Πήγα τον Ιούνιο για ενα 3ήμερο στην Κολωνία. Αυτό που μου έκανε εντύπωση στο υπερεκτιμημένο δίχως λόγο Μουσείο Σοκολάτας είναι οτι οι Γερμανοί στήσαν μια κερδοφόρα επιχείρηση στα καλά καθούμενα και φυσικά μπράβο τους γι' αυτό.
Οι αναμνήσεις που έχω απο την πόλη είναι υπέροχες και πολύ άνετα θα την ξαναεπισκεπτόμουν.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Eυχαριστούμε αχινούλα :clap: για τον κατατοπιστικότατο ταξιδιωτικό οδηγό για την πόλη της Κολωνίας.

Συμπληρωματικά να προσθέσω οτι απο Θεσσαλονίκη, den ksero gia Athina:bleh:, πετάει η low cost www.germanwings.com .
Π.χ για τελη Σεπτέμβρη απλή μετάβαση μου εβγαλε 70Ε σύνολο!

Eπίσης στην Κολωνία κάθε 2 χρόνια διεξάγεται η μεγάλη εμπορική έκθεση φωτογραφίας και φωτογραφικού εξοπλισμού Photokina.
- photokina
Η επόμενη είναι τον Σεπτέμβρη του 2010. Eνα ...δελεαστικό ραντεβού για τους λάτρεις της φωτογραφίας.:cool:
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εγω πεταξα με Tui για Ντισελντορφ, ειναι μιση ωρα με το τρενο απο Κολωνία. Φτηνες πτησεις εχει και η Easyjet για Ντορτμουντ που ειναι επισης κοντα.
Εκτος απο το μουσειο σοκολατας, κατι αλλο που μου εκανε αρνητικη εντυπωση (αν και καργα γερμανοφιλη) ειναι οτι με τον καφε φερνουν μεν νερο (εφοσον το ζητησεις εννοειται), αλλα ειναι σε ποτηρι μικροτερο του καφε! Και για του λογου το αληθες...
 

Attachments

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πολύ ωραία, τα περιέγραψες αχινούλα !:)

Να προσθέσω ότι η Κολωνία φημίζεται επίσης, για το απίστευτο καρναβάλι της!
Οσοι μπορείτε Απόκριες, να βρίσκεστε εκεί, μην το χάσετε...Η παρέλαση των αρμάτων κρατάει δυο μέρες και δεν χρειάζεται να σας περιγράψω τις ατέλειωτες μπυροποσίες, κατά τη διάρκειά της...;)
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Πολυ σωστα Πανδωρα! Μαλιστα οι διαφορες ομαδες δεν αλλαζουν στολες καθε χρονο, απλα παρουσιαζουν ενα θεμα. Και για να παρεις τη κανονικη στολη της ομαδας πρεπει να πληρωσεις το ποσο των 2000 ευρω!!!!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Μολις διαβαζω στο τευχος 456 τιυ ΒηMagazino που κυκλοφορησε στις 12 Ιουλιου (οταν εγω βρισκομουν ηδη στη Γερμανια) ενα ολοκληρο αφιερωμα στον εικαστικο Γιαννη Κουνελλη. Ειναι ο δευτερος Ελληνας, εργο του οποιου βρισκεται στο μουσειο Κολουμπα της Κολωνίας και που δεν θυμομουν το ονομα του. :) Δεν απορω που μια ελβετιδα φιλη μου μου εγραψε τις προαλλες στο facebook οτι αυτοι οι Ελληνες (εργα των οποιων ειδαμε-και κοροιδεψαμε!) ειναι οντως διασημοι. Τσαγκαρης και Κουνελλης λοιπον, για οσους ενδιαφερονται, στο μουσειο Κολουμπα.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
αχινουλα, τελεια η ιστορια σου!!!!ευχαριστουμε!!!
και εκπληκτικη η ευκαιρια που σας εδωσε το ινστιτουτο!!!
αγαπαμε γερμανια, ακομη και μεσα στο κατακαλοκαιρο!!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Μολις διαβαζω στο τευχος 456 τιυ ΒηMagazino που κυκλοφορησε στις 12 Ιουλιου (οταν εγω βρισκομουν ηδη στη Γερμανια) ενα ολοκληρο αφιερωμα στον εικαστικο Γιαννη Κουνελλη. Ειναι ο δευτερος Ελληνας, εργο του οποιου βρισκεται στο μουσειο Κολουμπα της Κολωνίας και που δεν θυμομουν το ονομα του. :) Δεν απορω που μια ελβετιδα φιλη μου μου εγραψε τις προαλλες στο facebook οτι αυτοι οι Ελληνες (εργα των οποιων ειδαμε-και κοροιδεψαμε!) ειναι οντως διασημοι. Τσαγκαρης και Κουνελλης λοιπον, για οσους ενδιαφερονται, στο μουσειο Κολουμπα.

χαχαχα!!καλα, εχω λιωσει στο γελιο..και οταν διαβαζα την ιστορια και ειδα οτι δεν θυμοσουν το ονομα του δευτερου, πηγε το μυαλο μου σε αυτον!!σε ενημερωνω λοιπον, οτι εργο του κουνελλη(αναλογης καλλιτεχνικης αξιας με αυτο που θαυμασες εσυ!!) υπαρχει και στον τελευταιο οροφο του reina sofia στην μαδριτη!!!οταν ειδα οτι το εργο που ειχα μπροστα μου ηταν ελληνα, ντραπηκα πραγματικα..αλλα αυτο μου συμβαινει συχνα με πολλους ελληνες, οποτε το ξεπερασα γρηγορα..το ονομα του παντος μου εχει μεινει..
κοιτα αναγνωριση ο κουνελλης!!!:haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.422
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom