Γερμανία Κολόνια απο την Κολωνία!

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Και εμενα μου αρεσε πολυ η περιοχη, αλλα ερωτευμενη εξακολουθω να παραμενω με το Αμβουργο. Εμεις επισκεφτηκαμε τη μπυραρια Paeffgen, που ειναι ιδιαιτερα γνωστη. Τα πιατα τους βεβαια δεν τρωγονται, ειναι πολυ αλμυρα και ξινα για τα δικα μου γουστα, αλλα τα κανουν επιτηδες ετσι για να "τραβανε" περισσοτερη μπυρα. Φαγαμε και σε καποια μικροτερα εστιατορια/καφε, αλλα δε θυμαμαι ονοματα. Στα στενα της παλιας πολης κοντα στον καθεδρικο εχει κυριως μπαρακια και καφετεριες. Σιγουρα θα βρεις και κατι να φας, αλλα ειναι καλο να αποφυγεις τοσο τουριστικα μερη. Καλα να περασεις παντως! Τελεια επιλογη το Insel Hombroich! :xmas_lol:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ενα μεγάλο μεγάλο ευχαριστώ και από εδώ για τον πολυτιμώτατο οδηγό που μας ετοίμασες αχινέ:clap::cool:
ήδη αρχισα τα ταξιδιωτικά μου hausaufgaben (βλ. homework αγγλιστί) από την ιστορία σου...:haha:




... στην πολη του Bruehl, η οποια ειναι γνωστη για 2 λογους.
1. Ειναι η γενετειρα του καλλιτεχνη Μαξ Ερνστ. Μαξ Ερνστ - Βικιπαίδεια
2. Ειναι η γενετειρα της κολλητης μου φιλης Γεωργιας!
να προσθέσω και εναν 3 λόγο για τον οποίο η πολη Bruehl είναι γνωστή, τουλάχιστον σε οσους στο παρελθόν ασχολούνταν με το τένις:)
σε αυτη την πόλη έζησε η Στέφι Γκραφ, που απο το 1987 εως το 1999 ήταν η μεγάλη βασίλισσα του παγκόσμιου τένις με 22 Γκραν Σλαμ, ενα Γκόλντεν Σλαμ και 377 εβδομάδες νουμερο 1 στην παγκόσμια κατάταξη
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
να προσθέσω και εναν 3 λόγο για τον οποίο η πολη Bruehl είναι γνωστή, τουλάχιστον σε οσους στο παρελθόν ασχολούνταν με το τένις:)
σε αυτη την πόλη έζησε η Στέφι Γκραφ, που απο το 1987 εως το 1999 ήταν η μεγάλη βασίλισσα του παγκόσμιου τένις με 22 Γκραν Σλαμ, ενα Γκόλντεν Σλαμ και 377 εβδομάδες νουμερο 1 στην παγκόσμια κατάταξη
Ε, και τι? Ειναι η Στεφι Γκραφ πιο γνωστη απο τη φιλη μου τη Γεωργια? :haha:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
axinos,τέλεια η ιστορία σου...και πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες για τη περιοχή..ειδικά αυτό το νησί,που δεν είναι νησί,πολύ θέλω να το δω..:haha:
να προσθέσω εδώ,αν επιτρέπεται,για να μην ανοίγω άλλο θέμα, μερικά ακόμα
πράγματα που αξίζει να κάνει κανείς σ' αυτήν την όμορφη πόλη:
1.μια μίνι κρουαζιέρα στον Ρήνο...παίρνεις μαι καλή εικόνα της πόλης και πολλές,πολλές φωτογραφίες;)
2.μια βόλτα με το τελεφερίκ για πανοραμική άποψη της πόλης..υπάρχει και νυχτερινή βόλτα,αλλά εμείς κάναμε την ημερήσια...νομίζω όμως πως η νυχτερινή θα έχει άλλη χάρη..
3.μια βόλτα στον ζωολογικό κήπο και στο πάρκο γύρω του..είναι μια όαση μέσα στη πόλη.
4.πολλές-πολλές βόλτες με το metro της,είναι βολικό,καθαρό,άνετο και σε αρκετά σημεία επίγειο:p
5.το καλλίτερο όμως είναι για μένα η θέα της πόλης μέσα από τον γοτθικό ναό...και αφού έχεις ανέβει περί τα 520 σκαλιά μιας στενής στριφογυριστής σκάλας!!!:bleh::bleh:απλά τέλειο!
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Ας μην ξεχναμε και το Koln Lichte στα μέσα Ιουλίου. Πήγα φετος το καλοκαίρι. Ολα τα καραβάκια του Ρήνου μαζεύονται εκεί άπειρα φαναράκια, τρελό γλέντι και απίστευτα πυροτεχνήματα...
Πολύ κοντά (20 km) είναι Phantasialand ;eνα εξαιρετικό θεματικό παρκο....
Home - Phantasialand - Der Freizeitpark mit den besten Attraktionen!

 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ευαγγελία...κατάλαβέ το! Λαμαρινατζής είναι ο άνθρωπος! Από σπόντα βρέθηκαν τα έργα του στις εκθέσεις! :bleh::bleh::bleh:
Είδα τυχαία αυτή την απίστευτη συζητήση που προηγήθηκε αυτού του ποστ και κατάλαβα τι ακριβώς θα πει η λέξη κατινιά. Τόσο φαρμάκι για έναν άνθρωπο που δεν έζησε ούτε μέρα μετά την εφηβεία του στην Ελλάδα (και συνεπώς δεν έχει καμιά σχέση με όλους τους κρατικοδίαιτους έλληνες ''καλλιτέχνες'') για τον οποίο η Tate Modern αφιέρωσε ολόκληρη αίθουσα και όλα τα μεγάλα Μουσεία της Ευρώπης έχουν από κάποιο έργο του.
Ο ίδιος βέβαια δεν πήρε τη θέση του πατέρα του στο Πανεπιστήμιο αλλά δίδαξε με το σπαθί του στην Ακαδημία Τεχνών του Ντίσελντορφ. Φυσικά αυτό για τα δικά μας τα λαμόγια είναι αξιοκατάκριτο.
Και μη μου πείτε ότι απλώς δεν καταλαβαίνετε ή δεν σας αρέσει το έργο του, γιατί και μόνο ότι οι κουτόφραγκοι του άνοιξαν διάπλατα τις πόρτες τους, αξίζει ένα στοιχειώδη σεβασμό αν όχι κάτι περισσότερο.
Φυσικά αν θεωρείται τους χορηγούς των ταξιδιών σας ηλίθιους (όπως μας έχετε πληροφορήσει για το πρώτο και υπαινίσεσθε σαφώς για το δεύτερο) όλα τα παραπάνω που ειπώθηκαν δεν έχουν και κανένα νόημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.792
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom