Κουβεντούλα και συμβουλές γύρω από τα gps

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
τα Garmin Nuvi τι λογισμικο κ χαρτες εχουν;
μπορω πχ να βαλω Navigator?
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
τα Garmin Nuvi τι λογισμικο κ χαρτες εχουν;
μπορω πχ να βαλω Navigator?
οπως εχουμε ξαναπει η garmin ειναι η μεγαλυτερη εταιρεια στο ειδος της,για το λογο αυτο εχει εξελιξει δικο της λειτουργικο συστημα.συνεπως οι εφαρμογες που βασιζονται στα WM δεν ειναι συμβατες με τις εν λογω συσκευες.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
a ok...ΤΗΑΝΧ ...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Άχρηστα μέχρι το 2010 τα GPS;

Τα συστήματα πλοήγησης, γνωστά σε όλους ως GPS, μπορεί από τον επόμενο χρόνο να είναι άχρηστα, αφού οι δορυφόροι που χρησιμοποιούνται για τη λειτουργία τους χρειάζονται συντήρηση.
Οι εταιρίες οι οποίες τα διαχειρίζονται έχουν επιδοθεί σε αγώνα για να βρουν χρηματοδότες για να εκτοξεύσουν νέους δορυφόρους, χωρίς όμως επιτυχία. Επιχειρηματίες διστάζουν να επενδύσουν σε μια τέτοια προσπάθεια, μιας και η παγκόσμια οικονομία αυτή την περίοδο δεν επιτρέπει λάθη.

Πηγή: PC World
 
Last edited by a moderator:

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Συσκευες και προγραμματα πλοηγησης

Επειδη εχω ταξιδεψει αρκετες φορες στο εξωτερικο με το αυτοκινητο μου θα ηθελα να καταθεσω και εγω την γνωμη μου για τα συστηματα gps
Μετα απο συγκριση και χρηση διαφορων προγραμματων θεωρω κορυφη για το εξωτερικο το tomtom ,ειναι το φιλικοτερο προγραμμα με τους ακριβεστερους χαρτες αν μιλαμε για ευρωπη(και οχι μονο).Απλο και γρηγορο ειτε σε συσκευες που πωλουνται ετοιμες με το tomtom(pna) ειτε για συσκευες με ενσωματωμενο ή μεσω bt gps με windows mobile(pda) ειτε ενα συνδιασμο pda συν κινητο τηλεφωνο ,εγω αν και εχω δοκιμασει και τις τρεις εχω μεινει στα pna αλλα και στα κινητα τηλεφωνα με ενσωματωμενο δεκτη gps (το τελευταιο αποκτημα μου ειναι ενα htc hd το οποιο εχει πολυ καλο δεκτη gps που ειναι προοδος για την συγκεκριμενη μαρκα).Για την ελλαδα οι χαρτες του tomtom δεν εχουν ακομη την καλυψη που θελουμε αλλα γνωμη μου πιστευω οτι το μελλον ειναι δικο της.
Σαν δευτερη προταση θεωρω το garmin και μαλιστα η τελευταια εκδοση ευρωπης (2010)
Η garmin εχει την φιλοσοφια με την tomtom στις συσκευες της (pna με δικο τους λειτουργικο ή εκδοση για wm)
Τριτη επιλογη το igo (περισσοτερο για συσκευες pda) με συνεχεις ανανεωσεις χαρτων
Ο μεγαλος χαμενος για το εξωτερικο (ενω στην ελλαδα ειναι νουμερο ενα ) ειναι το destinator που η καλυψη για το εξωτερικο δυστυχως δεν ειναι η αναμενομενη λογω παλαιων χαρτων (βγηκαν καποιοι χαρτες εκδοσης τεταρτου τριμηνου 2008 αλλα δεν το εχω τσεκαρει)
Εν ολιγοις μια αξιοπρεπης λυση ειναι ενα pna tomtom με χαρτη ευρωπης ή ενα garmin με χαρτη ευρωπης επισης
Αυτα τα λιγα απο μενα και παλι εδω ειμαστε
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Η Mio λανσάρει το επαναστατικό πρόγραμμα πλοήγησης “Spirit”

H Mio, παγκόσμιος ηγέτης στην κατασκευή συστημάτων πλοήγησης (PND), λάνσαρε το επαναστατικό λογισμικό πλοήγησης με το όνομα “Spirit”. Το νέο software Spirit προωθεί ένα απλό και εύκολο περιβάλλον χρήσης, μια μοναδική λειτουργία “Explore Mode™”, η οποία παρουσιάζει με μία ματιά όλα τα κοντινά Σημεία Ενδιαφέροντος (Σ.Ε.) και ένα “Capture Button” για να καταγράφετε αγαπημένα μέρη μαζί με τη φωνητική καταγραφή. Το νέο software Spirit ενσωματώνει με απλούστερο τρόπο μεγαλύτερη λειτουργικότητα, οδηγώντας το μέλλον στη βιομηχανία των φορητών συσκευών πλοήγησης.

Προκειμένου να αναπτύξει το πρώτο ανθρωποκεντρικό user interface και software, διεξήγαγε παγκόσμια έρευνα ώστε να αποκτήσει βαθιά γνώση των αναγκών των καταναλωτών όλων των ηλικιών. Η έρευνα αυτή αποκάλυψε ότι τα περισσότερα PNDs επικεντρώνονται μόνο στη «μεταφορά» από το ένα μέρος στο άλλο αφήνοντας από έξω το υπόλοιπο ταξίδι. Με περισσότερα από δύο χρόνια έρευνας και ανάπτυξης, το “Spirit” σχεδιάστηκε ώστε να βελτιώσει τα στάδια Προγραμματισμού και της Πραγματοποίησης του ταξιδιού, προσφέροντας έτσι μία ολοκληρωμένη εμπειρία πλοήγησης. Επιπλέον, το απλό και εύκολο περιβάλλον χρήσης επιτρέπει στους καταναλωτές να απολαμβάνουν την ευκολία ενός GPS. Το νέο λογισμικό Spirit της Mio ενσωματώθηκε σε όλα τα καινούρια προϊόντα που θα λανσαριστούν το 2009.

Ο Samuel Wang, πρόεδρος της Mio Technology Corp. δήλωσε: «Το Spirit της Mio αποτελεί επανάσταση στον τρέχοντα σχεδιασμό των προγραμμάτων πλοήγησης. Μειώνοντας τις διαδικασίες και τις εντολές μέσω του ανθρωποκεντρικού περιβάλλοντος, το Spirit θα προάγει την εμπειρία της αγοράς». Υπογράμμισε ότι με την εφαρμογή του Spirit, τα συστήματα πλοήγησης προσφέρουν πλέον μεγαλύτερη διασκέδαση, αυτοπεποίθηση και ευχάριστες αναμνήσεις από τα ταξίδια, ενώ την ίδια ώρα βοηθούν τους καταναλωτές να εξοικονομήσουν χρήματα, χρόνο και προσπάθεια.

πηγη nova sport fm
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
προσπαθώ να βγάλω άκρη μέσα από 24 σελίδες αλλά χάθηκα κυριολεκτικά

θέλω να αγοράσω μια συσκευή gps για το αυτοκίνητο
η κύρια χρηση θα είναι ελλάδα και κυρίως αθήνα ..αλλά θέλω να έχει και χάρτες ευρώπης.
να έχει έυκολο λειτουργικό ,ελληνικό μενού υποθέτω έχει ?
είδα κάπου ένα που έδειχνε και 3D ισχύει
να μπορείς να κάνεια ανβάθμυση σε χάρτες
το ποσο που θέλω να διαθέσω είναι περίπου 200 ευρώ
τι λέτε έχω τύχη ? και αν ναί πού να απέυθυνθώ για καλύτερη εξυπηρέτηση
ευχαριστώ
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
σε κατω απο 200 ευρω πας υποχρεωτικα σε pna.
επιλογες.
1.navigon 2100 max.135 ευρω με το ΜΝ4.3.ellada πολυ καλο ευρωπη αχτυπητο.αν θες να παιξεις ξεκλειδωνει.δεν εχω ασχοληθει με το unlock tou.
Laptop & Netbook : PDA - PNA - GPS : Ξ*λοΞγηση - GPS : Navigon 2100 Max PNA 4.3'' (Ελλάδα) - Plaisio Computers

2.miomoov330.στα 140 ευρω περιπου.με καλο προγραμματακι για ελλαδα αλλα με πανευκολο unlock οπερ με τη βοηθεια μου βαζεις πολλα navi programs.
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926024

3.κυτα το προυγουμενο ποστ.
σειρα spirit.ololainoyrgio mhxanhma anamenetai σε κανα διμηνο με τιμη γυρω στα 185 ευρω.

awww.blogcdn.com_pl.engadget.com_media_2009_01_ces09_mio_moov_gps.jpg


υπαρχουν βεβαια δεκαδες αλλες επιλογες,ψαξτο και το συζηταμε αν σαρεσει κατι αλλο.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
προσπαθώ να βγάλω άκρη μέσα από 24 σελίδες αλλά χάθηκα κυριολεκτικά

θέλω να αγοράσω μια συσκευή gps για το αυτοκίνητο
η κύρια χρηση θα είναι ελλάδα και κυρίως αθήνα ..αλλά θέλω να έχει και χάρτες ευρώπης.
να έχει έυκολο λειτουργικό ,ελληνικό μενού υποθέτω έχει ?
είδα κάπου ένα που έδειχνε και 3D ισχύει
να μπορείς να κάνεια ανβάθμυση σε χάρτες
το ποσο που θέλω να διαθέσω είναι περίπου 200 ευρώ
τι λέτε έχω τύχη ? και αν ναί πού να απέυθυνθώ για καλύτερη εξυπηρέτηση
ευχαριστώ
αν θες gps βασικα για ελλαδα αλλα με δυνατοτητα να παιρνει και χαρτες ευρωπης ,μεγαλη οθονη 4,3'' σου προτεινω τρεις λυσεις
-Garmin Nuvi 205+ΧΑΡΤΕΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (αυτο εχει 3,5'' οθονη)
Multirama - Ξ*Ο�ΞΏΟ�Ο�Ξ½
-MIO MOOV 330
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926024
-
PNA MLS DESTINATOR 4800 ΧΑΡΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ + ΚΥΠΡΟΥ + ΤΟΜΗ
http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd...920C51DA6&pa=588503B237BBA9419FFDCE24863155C7
και τα δυο παιρνουν χαρτες ευρωπης (extra) εχουν καλα χαρακτηριστικα γυρω στα 150 ευρω
εγω χρησιμοποιω για ελλαδα destinator και για εξωτερικο tomtom και garmin
υ.γ.αν θες να παρεις κατι και να ασχοληθεις με αυτο κοιτα αυτο
ACE Hellas Navigt R-435
 
Last edited by a moderator:

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.377
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom