Κουβεντούλα και συμβουλές γύρω από τα gps

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
το ξεκλειδωμα μιας συσκευης ειναι καθολα νομιμο ,ειτε μιλαμε για pna ή για pda αφου η αδεια χρησης windows ειναι πληρωμενη απο τον κατοχο της συσκευης .
παρανομο λογισμικο θεωρειται καποιο προγραμμα που υπαρχει επι πληρωμη και με διαφορους τροπους χρησιμοποιειται χωρις να εχει καταβληθει το αντιτιμο
ο τροπος που ανεφερα στο χρηστη εχει σκοπο το ξεκλειδωμα της συσκευης και τιποτε αλλο,
μιας και δεν ανεφερα τι να κανει μετα για να χρησιμοποιησει καποιο αλλο προγραμμα πλοηγησης

υ.γ. δεν ειναι κακο να μην γνωριζει τα παραπανω καποιος ,απλα ας ρωτησει
υ.γ.2 δινω ενα link σαν παραδειγμα για το ξεκλειδωμα μιας αλλης συσκευης απο το navimania # μηνυμα 6 (που δεν υπαρχει παρανομο λογισμικο εκει)
http://www.navimania.gr/showthread.php?t=11376
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Mio gps, αγόρασα το miomoov 500 greece (Είμαι λίγο γρήγορος;) και παίζω.
Έχει φοβερή οθόνη, και πολύ εύκολο μενού. ( Νομίζω ίδιο αγόρασε και η miranta )
Nομίζω ότι ήταν καλή επιλογή . Τι λές ; Τώρα το μόνο που μου λείπει είναι χάρτες Europe, και ενδεχομένως κάποια άλλα πράγματα ( στο λειτουργικό) που αγνοώ.
Ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια.
Όταν έχεις χρόνο και διάθεση τα λέμε. (Περιμένω οδηγίες !!)
παρασκευη βραδυ ετοιμασου για εγχειρηση:haha::haha:
επειδη διαβασα τα μυνηματα που στειλατε τελευταια εχω να σας πω οτι δεν πρεπει να σας προβληματιζει τοσο πολυ η αγορα ενος gps.με ολα θα κανετε τη δουλεια σας,τα περισσοτερα ειναι παραμετροποιησιμα πλην garmin και με λιγες γνωσεις απο υπολογιστες μαζι με καποιο γνωστο που ξερει λιγα πραγματα μπορειτε να το φτιαξετε...

το c520 για το οποιο γινεται αναφορα νωριτερα,ηταν ενα ακριβο-ποιοτικο μηχανημα με προβληματικο λογισμικο πλοηγησης για ελλαδα.ομως ξεκλειδωνει ευκολα,παιζει ολα τα προγραμματα,εχει δυνατο δεκτη ζευξης,ηχειο πολυ καλο και με καποιες παραπανω γνωσεις μεσω του miopocket τριβεις τα ματια σου με αυτα που κανει.

μια συμβουλη.δεν αξιζει να επενδυσετε πολλα χρηματα για αγορα μηχανηματος.εκεινο που θα πρεπει να εξασφαλισετε ειναι το να μπορει η συσκευη να ξεκλειδωνει.
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
καλημέρα σας... Προχθές αγόρασα το Tibo A4050 που είναι για μοτοσυκλέτα. Ήταν προβληματικό (δεν άνοιγε επί της ουσίας απο το power button). Έγινε επιστροφή. Το δεύτερο που μου έδωσαν πάλι προβληματικό. Έχει κολλήσει και δεν βρίσκει δορυφόρο. Βρίσκετα συνέχεια σε αναζήτηση σήματος. Μήπως σαν μοντέλο είναι προβληματικό ή μήπως εγώ είμαι λιγάκι γκαντέμης? Υπάρχει τρόπος χωρίς να το ξαναεπιστρέψω (με κάποια ρύθμιση ίσως) να βρει αυτό κανένα δορυφόρο?...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
καλημέρα σας... Προχθές αγόρασα το Tibo A4050 που είναι για μοτοσυκλέτα. Ήταν προβληματικό (δεν άνοιγε επί της ουσίας απο το power button). Έγινε επιστροφή. Το δεύτερο που μου έδωσαν πάλι προβληματικό. Έχει κολλήσει και δεν βρίσκει δορυφόρο. Βρίσκετα συνέχεια σε αναζήτηση σήματος. Μήπως σαν μοντέλο είναι προβληματικό ή μήπως εγώ είμαι λιγάκι γκαντέμης? Υπάρχει τρόπος χωρίς να το ξαναεπιστρέψω (με κάποια ρύθμιση ίσως) να βρει αυτό κανένα δορυφόρο?...
η σειρα tibo θεωρειται απο τις πιο ποιοτικες σειρες στη κατηγορια των pna.
εχω ξεκλειδωσει αρκετα s000 kai v4150.
το δικο σου θα το δω ευθυς αμεσως,
πες μου ποιο προγραμμα φοραει destinator or ginius?
 

Brand39

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κουρακάο
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα, Μια ερώτηση στους experts του topic: Υπάρχει λογισμικό με χάρτες google? όπως τους βλέπουμε πχ στο google earth? Αν ναι , μπορεί να εγκατασταθεί σε Mio 520?
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα, Μια ερώτηση στους experts του topic: Υπάρχει λογισμικό με χάρτες google? όπως τους βλέπουμε πχ στο google earth? Αν ναι , μπορεί να εγκατασταθεί σε Mio 520?
oχι δε μπορεις στο 520. εσυ μπορεις να χρησθμοποιεις προγραμματα πλοηγησης βασισμενα στη πλατφορμα windows mobile.

οι google maps τρεχουν σε συσκευες android που τωρα εχει αρχισει να διαδιδεται.
για πληροφοριες αν σε ενδιαφερει μπες στο αμερικανικο φορουμ www.howard-forums.com οπου υπαρχει σχετικο section,

νομιζω οτι οι συσκευες κινητης τηλ. που δε βασιζονται στη πλατφορμα wm και εχουν δεκτη GPS, μνπορουν να τρεξουν χαρτες google maps μεσω GPRS οπερ σημαιναι πληρωνεις με ογκοχρεωση:roll:
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Καλησπέρα, Μια ερώτηση στους experts του topic: Υπάρχει λογισμικό με χάρτες google? όπως τους βλέπουμε πχ στο google earth? Αν ναι , μπορεί να εγκατασταθεί σε Mio 520?
και υπαρχει και τοχω χρησιμοποιησει σε κινητο με windows mobile και σε iphone
βεβαια για να παρει δεδομενα χρησιμοποιει ειτε wifi ειτε gprs(στην δευτερη περιπτωση χρεωνεσαι απο το δικτυο που χρησιμοποιεις)
κοιτα εδω
Google Maps on your mobile phone
επισης δουλευει σε android,blackberry,nokia s60
στο 520 δε μπορει να εγκατασταθει γιατι εχει windows ce και οχι windows mobile
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
η σειρα tibo θεωρειται απο τις πιο ποιοτικες σειρες στη κατηγορια των pna.
εχω ξεκλειδωσει αρκετα s000 kai v4150.
το δικο σου θα το δω ευθυς αμεσως,
πες μου ποιο προγραμμα φοραει destinator or ginius?
το destinator έχει...με την 3η συσκευή που μου έδωσαν δουλεύει κανονικά. Αυτό που με ενοχλεί πάντως είναι ότι το σήμα χάνεται πολύ εύκολα...Να το δουλέψω λίγο και θα αναφέρω σχόλια σε λίγο καιρό...
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
... Αυτό που με ενοχλεί πάντως είναι ότι το σήμα χάνεται πολύ εύκολα.......

Αυτά που γράφεις ακούγονται περίεργα. :roll:

Όπως πολύ σωστά σου ανέφερε ήδη ο mio gps, οι συσκευές αυτές είναι πολύ καλές και δεν δικαιολογούνται τα προβλήματα που έχεις.

Τι εννοείς όταν λες πως το σήμα χάνεται εύκολα;
Ίσως αγνοείς κάποια απλά πράγματα για τα GPS και επειδή δεν είναι όλοι υποχρεωμένοι να τα γνωρίζουν, στα απαριθμώ μήπως και βοηθήσω.


  1. Κάθε συσκευή GPS την πρώτη φορά που θα την ανοίξουμε θα χρειαστεί από λίγα έως αρκετά λεπτά μέχρι να «κατεβάσει» κάποια δεδομένα. Από εκεί και πέρα, όσο πιο συχνά τη χρησιμοποιούμε και όσο την ανοίγουμε στα ίδια περίπου μέρη (φεύγοντας από το σπίτι ή τη δουλειά – για παράδειγμα) τόσο πιο γρήγορα θα κλειδώνει τους δορυφόρους.

  2. Για να βρει «σήμα» , τους δορυφόρους δηλαδή, το GPS χρειάζεται οπωσδήποτε οπτική επαφή με τον ουρανό (το γεγονός πως καμιά φορά βρίσκει δορυφόρους μέσα σε ένα δωμάτιο δεν αναιρεί αυτό που έγραψα)

  3. Ακόμα και όταν βλέπει ουρανό, αν κινούμαστε σε πολύ στενούς δρόμους, ή κάτω από τις γραμμές των Τρόλεϊ, το σήμα χάνεται

  4. 4)Σε μερικά αυτοκίνητα που διαθέτουν παρμπρίζ με ένα είδος θερμομόνωσης, τα gps αδυνατούν να κλειδώσουν δορυφόρους (ή έχουν ασθενές σήμα) και σε αυτή την περίπτωση χρειαζόμαστε εξωτερική κεραία.

Για έλεγξε αυτά τα πράγματα και εμείς εδώ είμαστε. :)
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
και υπαρχει και τοχω χρησιμοποιησει σε κινητο με windows mobile και σε iphone
βεβαια για να παρει δεδομενα χρησιμοποιει ειτε wifi ειτε gprs(στην δευτερη περιπτωση χρεωνεσαι απο το δικτυο που χρησιμοποιεις)
κοιτα εδω
Google Maps on your mobile phone
επισης δουλευει σε android,blackberry,nokia s60
στο 520 δε μπορει να εγκατασταθει γιατι εχει windows ce και οχι windows mobile
φιλε leon,μηπως θα μπορουσες να μας πεις σε ποια συσκευουλα wm τοτρεξες?;)
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
Αυτά που γράφεις ακούγονται περίεργα. :roll:

Όπως πολύ σωστά σου ανέφερε ήδη ο mio gps, οι συσκευές αυτές είναι πολύ καλές και δεν δικαιολογούνται τα προβλήματα που έχεις.

Τι εννοείς όταν λες πως το σήμα χάνεται εύκολα;
Ίσως αγνοείς κάποια απλά πράγματα για τα GPS και επειδή δεν είναι όλοι υποχρεωμένοι να τα γνωρίζουν, στα απαριθμώ μήπως και βοηθήσω.


  1. Κάθε συσκευή GPS την πρώτη φορά που θα την ανοίξουμε θα χρειαστεί από λίγα έως αρκετά λεπτά μέχρι να «κατεβάσει» κάποια δεδομένα. Από εκεί και πέρα, όσο πιο συχνά τη χρησιμοποιούμε και όσο την ανοίγουμε στα ίδια περίπου μέρη (φεύγοντας από το σπίτι ή τη δουλειά – για παράδειγμα) τόσο πιο γρήγορα θα κλειδώνει τους δορυφόρους.

  2. Για να βρει «σήμα» , τους δορυφόρους δηλαδή, το GPS χρειάζεται οπωσδήποτε οπτική επαφή με τον ουρανό (το γεγονός πως καμιά φορά βρίσκει δορυφόρους μέσα σε ένα δωμάτιο δεν αναιρεί αυτό που έγραψα)

  3. Ακόμα και όταν βλέπει ουρανό, αν κινούμαστε σε πολύ στενούς δρόμους, ή κάτω από τις γραμμές των Τρόλεϊ, το σήμα χάνεται

  4. 4)Σε μερικά αυτοκίνητα που διαθέτουν παρμπρίζ με ένα είδος θερμομόνωσης, τα gps αδυνατούν να κλειδώσουν δορυφόρους (ή έχουν ασθενές σήμα) και σε αυτή την περίπτωση χρειαζόμαστε εξωτερική κεραία.
Για έλεγξε αυτά τα πράγματα και εμείς εδώ είμαστε. :)
Οι παρατηρήσεις σου είναι καθ' όλα επεξηγηματικές...σε ευχαριστώ...Βέβαια στο αυτοκίνητο όπου έχει από τη μαμά του gps, το σήμα έρχεται πάντα σε 5 δευτερόλεπτα το πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom