Κουβεντούλα και συμβουλές γύρω από τα gps

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μεχρι να απαντησει ο leon να πω πως στο δικό μου HTC Touch δουλεύει μια χαρά πάντως.
αφου βιαστηκες να απαντησεις θα σου πω οτι στο HTC σου τρεχει μεσω GPRS,αυτο απλα σημαινει οτι το πακετο του GPSτης συσκευης σου ειναι αμετοχο...
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
αφου βιαστηκες να απαντησεις θα σου πω οτι στο HTC σου τρεχει μεσω GPRS,αυτο απλα σημαινει οτι το πακετο του GPSτης συσκευης σου ειναι αμετοχο...

Ε, προφανώς ! Ποιος είπε το αντίθετο;
Άσε που στο έχει γράψει ήδη ο Leon στο μήνυμα του!

Έγραψε «βέβαια για να πάρει δεδομένα χρησιμοποιεί είτε wifi ειτε gprs»

Εγώ παίρνω δεδομένα μέσω Wifi, κάτι που περιορίζει υπερβολικά τη χρησιμότητα του προγράμματος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ε, προφανώς ! Ποιος είπε το αντίθετο;
Άσε που στο έχει γράψει ήδη ο Leon στο μήνυμα του!

Έγραψε «βέβαια για να πάρει δεδομένα χρησιμοποιεί είτε wifi ειτε gprs»

Εγώ παίρνω δεδομένα μέσω Wifi, κάτι που περιορίζει υπερβολικά τη χρησιμότητα του προγράμματος.
Εγώ πάλι στο Google maps στο windows mobile μου παίρνω δεδομένα μέσω 3G, που μου δίνει αρκετά καλύτερη χρησιμότητα, αλλά μόνο στην Ελλάδα (καθώς οι τιμές για data roaming στο εξωτερικό είναι απαγορευτικές). Το καλό που έχει το Google maps είναι ότι μπορεί να βρει τη θέση σου προσεγγιστικά συνδυάζοντας πληροφορίες τόσο από το δέκτη GPS της συσκευής, όσο και από την κυψέλη της κινητής τηλεφωνίας, και επομένως δουλεύει (στοιχειωδώς) και σε κλειστούς χώρους.
Καλό να υπάρχει κι αυτή η χρησιμότητα, έστω κι αν δεν τη χρησιμοποιώ (έχω καλύτερο GPS, αυτό είναι το "backup" μου).
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
....
Καλό να υπάρχει κι αυτή η χρησιμότητα, έστω κι αν δεν τη χρησιμοποιώ .......

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.



Είναι και μια καλή εναλλακτική αν κάτι πάει στραβά με το GPS.

(μου έχει τύχει στη Ρώμη να μην κλειδώνει με τίποτα δορυφόρους και να μη μπορώ να βρω – με τίποτα – το σπίτι που είχα νοικιάσει στις εξοχές της Ρώμης ! Οπότε εκεί, ας πλήρωνα και λίγο (έως πολύ) 3G, προκειμένου να … βρω το σπίτι μου. :D )
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
δεν υφισταται η εκφραση...στο ''windows mobile μου''
υποθετικα...ο χρηστης με mio p-350 eνω εχει wm δε εχει προσβαση σε google maps γιατι απλα δεν εχει GPRS.

επισης πληροφοριακα για ellada η πλατφορμα google maps ειναι ακαταλληλη για σοβαρη πλοηγηση και θα ειναι για αρκετο καιρο ακομα.
εδω ολοκληρη TELEATLAS KAI NAVTEQ δεν μπορουν ακομα να δωσουν ενα αξιοπιστο χαρτη.

σχετικα με την βοηθεια που προσφερει το GSM στη ευρεση θεσης δε το γνωριζω,ομως πιστευω οτι δε τοχει αναγκη ο δεκτης gps.

τελος πρεπει να ξερετε οτι οι δεκτες των πολυχρηστικων συσκευων ειναι σχετικα αδυνατοι σε σχεση με ενος pna...εν μερει το προβλημα λυνεται με την συχνη ενημερωση του αρχειου ephimeris μεσω gprs ή wi-fi.ρτσι επιτυγχανουμε ταχυτερη ζευξη...
εγω στην ισπανια δε τοχα ενημερωσει οποτε κατι δεκαλεπτακια τα φαγαμε:):)
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
μερικες φωτο απο ιμπιζα...
βλεπεται το δρομο και την εικονα που εδειχνε το ipaq.
για το εξωτερικο χρησιμοποιω το NAVIGON MN 4 στην εκδοση 7.4.2 802 με χαρτες της σειρας Q3 2009.πολυ μεγαλη γκαμα POIs.ενα παραδειγματακι.ειχα ξεχασει να αποθηκευσω τη θεση που βρισκοταν η εταιρεια...centauro rent car.εψαξα στο destinator kai sto igo8 χωρις αποτελεσμα.το ΜΝ7.4 το ειχε κατι που δε περιμενα....
 

Attachments

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
καλησπερα
γραφω απο το εξωτερικο και θα ειμαι συντομος
-ο Brand39 ρωτησε αν υπαρχουν χαρτες google και αν μπορει να τους βαλει στο 520 (το οποιο εχει windows ce και οχι windows mobile -τα πρωτα ειναι τα παλια)
και η απαντηση μου ηταν αναλογη της ερωτησης
-@mio gps
σε οποια συσκευη με wm με wifi ή με gprs τρεξεις το cab απο το site που ποσταρω θα δουλεψει η χρεωση υπαρχει γιατι δεν υπαρχει αποθηκευμενος ο χαρτης στη συσκευη και οχι για το αν εχει η συσκευη gps
- η συσκευη μου ειναι το htc hd
-οι χαρτες google ειναι παρα πολυ καλοι
-για pois εδω
POI-Database:


υ.γ.οι πληροφοριες που δινονται μπορει να φανουν χρησιμες σε οσους τις χρειαζονται
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
μου εστειλαν ενα email με μια πολυ καλη προσφορα για το ndrive
πληροφριες εδω
Creative Image Technologies
πατηστε το "καντε κλικ εδω"
και θα δειτε την προσφορα
στο πλαισιο με προσφορα εχει 199,99 (απο 245)
Laptop & Netbook : PDA - PNA - GPS : ΠλοΞ?γηση - GPS : NDrive 280 R PNA (3.5'', ΧάρτΡς Ελλάδας) - Plaisio Computers
και με την προσφορα που σας δινω εχει 99,96
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.706
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom